Stevia

Moderátor: aNONym

Marty
Stálý člen
Příspěvky: 38
Registrován: pon 03 bře 2008 22:13
Dostal: 2 poděkování

Stevia

Příspěvek od Marty »

Kde v nasich koncinach lze sehnat tuhle rostlinu? Ma nekdo zkusenosti z pestovani? Pripada mi to jako velice zajimava nahrazka cukru i sladidel, ale chybi zkusenosti. Poradi nekdo ??


Uživatelský avatar
sano
Zasloužilý člen
Příspěvky: 942
Registrován: stř 08 úno 2006 23:48
Dostal: 18 poděkování

stevia,

Příspěvek od sano »

Nie som odborník. Mám len malé skúsenosti.
Pestujem ju už tri roky. Mám dve matečné rastliny. Tohto roku mi v zime zakvitla. Odložil som semená, ktoré majú majú mať podľa literatúry zlú klíčivosť. Na budúci mesiac ich vysejem. Vyzerajú ako semená púpavy( pampelišky(. Dajú sa množiť na jar aj odrezkami, ale to som ešte neskúšal.
V zime celkom dobre prežila pobyt medzi dvomi oknami v starom dome. V lete neprežije pobyt doma. Potrebuje ísť von na na záhon. Keďže korení plytko, potrebuje často zalievať. Nerobí jej dobre časté vyschnutie. Pri teplote pod 8 stupňov ju dávam dovnútra.


morse59
Starší člen
Příspěvky: 157
Registrován: čtv 22 úno 2007 19:32
Bydliště: hradec králové
Dostal: 5 poděkování

Stevia

Příspěvek od morse59 »

Ahoj. Vloni jsem ji viděl normálně v zahradnictví v pucláku za Kč 60.-
Na netu jsem ji našel taky,pošlou semena ,ale nevím za kolik. Myslím si , že je to dnes už tak moderní rostlina,že jí budou mít v každém větším odborném podniku. Ahoj


Návštěvník

Re: Stevia

Příspěvek od Návštěvník »

Marty píše:Kde v nasich koncinach lze sehnat tuhle rostlinu? Ma nekdo zkusenosti z pestovani? Pripada mi to jako velice zajimava nahrazka cukru i sladidel, ale chybi zkusenosti. Poradi nekdo ??
Jako léčivky, pošlou i dobírkou:

http://www.zahradnictvikruh.cz/Katalog2 ... A=&JAZYK=1
1 sazenice 69.-

http://www.krakonosovozahradnictvi.cz/r ... zdravi.htm
2 sazenice 120.-


Uživatelský avatar
Merlin
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1764
Registrován: sob 21 říj 2006 0:32
Bydliště: Severní Morava
Dostal: 54 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Stevia

Příspěvek od Merlin »

morse59 píše:Ahoj. Vloni jsem ji viděl normálně v zahradnictví v pucláku za Kč 60.-
Na netu jsem ji našel taky,pošlou semena ,ale nevím za kolik. Myslím si , že je to dnes už tak moderní rostlina,že jí budou mít v každém větším odborném podniku. Ahoj
Pozor na to!
Jestli Vám někdo chce prodat semena stevie, je to podvodník! Stevia se namnožuje VÝHRADNĚ řízkováním.


The hardest part of being a teacher is not teaching what I know but knowing what not to teach.
-----------------------------------------------------
mirek

Příspěvek od mirek »

Aztécky cukor



Atraktívna úžitková rastlina ,ktorú pestvali už starí Mayovia a Aztékovia. Môže smelo súperiť so známou Stéviou. Listy a stopky totiž obsahujú hernandulcín,zlúčeninu ,ktorá je 1000 krát sladšia ako cukor a asi 3 krát sladšia ako steviozid zo Stévie. Na rozdiel od Stévie sa oveľa jednoduchšie pestuje , vyžaduje totiž zimovanie v teple a dobre znáša izbové podmienky. Vynikne v závesnom košíku . Rastlina je mimoriadne aromatická, už pri jemnom dotyku sa z nej šíri silná citrónovo-mentolovo-gáfrová vôňa.Je vynikajúca na sladenie čajov ,prípadne z nej pripravíme vynikajúci likér.
Přílohy
aztecky-cukor.jpg


mirek

Příspěvek od mirek »

Tady je odkaz,ale určitě se dá sehnat i jinde

http://www.masozravky.szm.sk/kuriozity.htm


Marty
Stálý člen
Příspěvky: 38
Registrován: pon 03 bře 2008 22:13
Dostal: 2 poděkování

Příspěvek od Marty »

Panove, dekuji vsem za informace a tipy. Je jaro, objednavam a rezervuju misto na zahradce...


chiq
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1546
Registrován: čtv 01 lis 2007 8:41
Bydliště: Trnavský kraj
Dal: 2 poděkování
Dostal: 1 poděkování

Příspěvek od chiq »

dík za tip, ďalší kamienok do mozaiky sebestačnosti :good:

pre oblasť .sk:
http://www.rastlinky.sk/inshop/scripts/ ... 40&Level=3
http://rastliny-zahrada.hyperinzercia.s ... nsky-kraj/


Uživatelský avatar
sano
Zasloužilý člen
Příspěvky: 942
Registrován: stř 08 úno 2006 23:48
Dostal: 18 poděkování

stévia, sk

Příspěvek od sano »

V Herbatone Klčov ju predávajú asi za 70 Sk.
Zásielkové obchody na Slovensku sú pre sadenice drahé.


Uživatelský avatar
laik
Zasloužilý člen
Příspěvky: 858
Registrován: sob 23 úno 2008 21:41
Bydliště: Brno
Dal: 36 poděkování
Dostal: 43 poděkování
Kontaktovat uživatele:

kafé

Příspěvek od laik »

Zdravím.taky letos uvažuju o nákupu pár rostlinek Stévie.teda nevím kolik tak potřebuje jedna domácnost kytek?,používáme cukr převážně jen na slazení kafé.jelikož máme malou spotřebu tak kupuju třtinovej cukr.máte zkušenosti jak to dávkovat do kafé?,když ted si dám jednu žličku tak toho by stačilo jen na špičku nože ne?...


Návštěvník

Re: kafé

Příspěvek od Návštěvník »

laik píše:Zdravím.taky letos uvažuju o nákupu pár rostlinek Stévie.teda nevím kolik tak potřebuje jedna domácnost kytek?,používáme cukr převážně jen na slazení kafé.jelikož máme malou spotřebu tak kupuju třtinovej cukr.máte zkušenosti jak to dávkovat do kafé?,když ted si dám jednu žličku tak toho by stačilo jen na špičku nože ne?...
Do kafe jsem to nezkoušel. Stevie má kromě sladké taky svoji specifickou chuť a tudíž výslednou chuť kávy musí ovlivnit.
Používám ji hlavně do čaje, nebo do bylinkových čajů, kde zejména v kombinaci s Mátou její vlastní chuť zanikne.
Ale opravdu stačí jen malá špetka do šálku.


Uživatelský avatar
sano
Zasloužilý člen
Příspěvky: 942
Registrován: stř 08 úno 2006 23:48
Dostal: 18 poděkování

Re.2Kafé

Příspěvek od sano »

Najprv si skús pestovanie. Teoreticky sa dá zbierať vňať 3x ročne. Mne sa to podarilo len 2X. Záleží na tom, aké veľké rastlinky vypestuješ cez sezónu. Pani z botanickej záhrady ,od ktorej mám rastlinky povedala, že pre rodinu stačí asi 10 kríčkov. Zatiaľ nemám toľko rastliniek, aby som vedel povedať, že koľko potrebuje moja rodina. Tohto roku budem množiť, takže na sladenie mi veľa neostane. Ešte sa tej panej musím spýtať, kedy, v ktorom mesiaci sa najlepšie množí. Skúsim aj odrezky, aj semienka. Podám samozrejme správu, ako som dopadol.
Najracionálnejší postup sa mi javí, kúpiť si niekoľko rastliniek, 2,3 a potom po zapestovaní skúsiť na jar odobrať rezky a vysadiť ich. Semienkam nedávam veľkú šancu. Ale keby to vyšlo, tak mám lacnejšie rastlinky a vo veľkom množstve. Minulý rok som premeškal jarnú množiteľskú sezónu. Nemal som skúsenosti.
Potrvá asi 1 rok, kým zo zakúpených rastliniek, dostaneš toľko materiálu, že ho bude dosť pre celú rodinu. Aj potom rátaj, že máš dostatok rastlín, ale tie ti začnú "plodiť" až na budúci rok.
Kĺúčové je prezimovanie. Veľa svetla, a studené prostredie. Ideálne sú nevykurované priestory, svetlé, s teplotou okolo 6-10 stupňov. Na jar rastlinka vyzerá, že chce vyschnúť, odpadávajú jej staré spodné listy. Vyzerá dosť úboho. Najlepšie je ju ešte koncom januára presadiť do novej zeme. Stačí bežná záhradnícka, napr. na muškáty.Potom si uchová viac listov, a je lepšia na zapestovanie nových výhonkov.
Vo februári ju skrátiš, potom začne vyháňať nové výhonky a tie sú dobré na rezkovanie. Vyzerá to, že moje pôjdu do zeme asi v apríli, máji, podľa toho, kedy dorastú nové výhonky do veľkosti min 10 cm.
Nech ti to rastie.

Podľa návodu skúseného pestovateľa, ktorý som ešte neskúšal, by som išiel na to dnes asi tak.
Keď chceš obetovať novozakúpené rastlinky, tak sa dajú zapestovať, aby dosiahli veľkosť asi 3O cm, potom z nich kedykoľvek cez sezónu odoberiež výhonky, stačí asi 10 cm, nastimuluješ niektorým rastlinným stimulátorom na zlepšenie zakoreňovania, zapichneš do perlitu,ktorý si dal do jogurtového kelímku, naspodku urobíš dierku, a potom v tieni opatrne polievaš kým ti rastlinky zakorenia. Takto z jednej rastlinky dostaneš už prvý rok 5-6 ďalších. Toto som ešte neskúšal. Ale takto postupujú vo veľkých záhradníctvach pri komerčnom množení stévie.


Uživatelský avatar
laik
Zasloužilý člen
Příspěvky: 858
Registrován: sob 23 úno 2008 21:41
Bydliště: Brno
Dal: 36 poděkování
Dostal: 43 poděkování
Kontaktovat uživatele:

laikovo kafe

Příspěvek od laik »

Dík za vyčerpávající odpověď .Máte někdo zkušenosti z nákupem rostlin na dobírku?.příjde mě to levnější ale mám obavu že mě to dojde v kdoví jakým stavu.Elektroniku normálně beru přes internet ,ale něco živího...nevím...


Odpovědět

Zpět na „Bylinky a jiné léčivky“