Koňský Kaštan aneb Jírovec

Moderátor: aNONym

Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Koňský Kaštan aneb Jírovec

Příspěvek od Slavek Krepelka »

Že jsem si potřeboval vyprat už notně zmaštěný, čistě vlněný svetr, už asi tak po umpté deváté, jak už to bývá, dostal jsem spoustu instrukcí. Abych si nepřipadal jak blbeček, vznesl jsem na maminku (kde se momentálně vyskytuju) dotaz, zda-li ví, v čem se pralo prádlo před vynálezem mejdla a saponátů. O čurině nevěděla, zato mi předhodila jinou znalost, a to praní v kaštanové vodě. Jak kdyby bejkovi před nosem rudou hadrou zamávala, protože slovo, které prořízlo relativní ticho mé nahluchlé existence, znělo “saponiny”. Že jsme se s nimi zde již setkali, snad nejdůvěrněji ve vlákné Solanin a Brambory, vyrazil jsem ve čtvrtek na nemilosrdný internetový hon. Tím jsem se dost rychle dopídil, že stare přísloví “Největší tma je pod lampou”, se nejspíše mýlí. Přijde mi, že tma je největší pod kaštanem, alespoň v dnešních, pohnutých dobách. Pokud si pozorně projdete odkazy, zjistíte, že si mnohé zatraceně protiřečí. Asi si o tom budete muset popřemýšlet, proč to tak je a kde leží skutečnost.

S laskavým pozdravem, Slávek.
Přílohy
Kaštan.doc
(140.5 KiB) Staženo 548 x


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Koňský Kaštan aneb Jírovec

Příspěvek od Slavek Krepelka »

Že jsme ještě v kaštanové sezóně, nasbíral jsem si včera cca 3 kila kaštanů. Dal jsem si dnes k obědu jeden kaštan a počkám si den, co se bude dít a pokud nic moc, přitlačím zejtra na dva. S velikostí kaštanů si hlavu nelámu.
:angel: S laskavým pozdravem, Slávek.

Doplněno: Nevydržel jsem a dal další k večeři.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Koňský Kaštan aneb Jírovec

Příspěvek od Slavek Krepelka »

3 kaštany denně se mi zatím nejeví sebeméně jedovaté. Akorát mne náhle opustila žravost.
S laskavým pozdravem, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
Uživatelský avatar
milda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1294
Registrován: čtv 30 črc 2009 20:34
Dal: 710 poděkování
Dostal: 489 poděkování

Re: Koňský Kaštan aneb Jírovec

Příspěvek od milda »

...tak to jdu hned zejtra na kaštaky! :D :hip:


smajlicekk
Stálý člen
Příspěvky: 79
Registrován: ned 04 pro 2011 21:23
Dostal: 8 poděkování

Re: Koňský Kaštan aneb Jírovec

Příspěvek od smajlicekk »

Ahoj Slávku. Tak mám doma asi 5 kg. kaštanu. Prosím tě, jíš je teda s jídlem, nebo jak? Díky. S


Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Koňský Kaštan aneb Jírovec

Příspěvek od Slavek Krepelka »

smajlicekk píše:... Prosím tě, jíš je teda s jídlem, nebo jak? Díky. S
Vemu kaštan, přeříznu ho na čtvrtky, aby se dala jakž takž oloupat hnědá slupka a pak čtvrtky oloupnutého vnitřku jen lehce nadrtím mezi zuby, aby se daly spolknout co největší kusy. Většinou až po jídle, anžto při si nevzpomenu, ale při jídle je to jednodušší. Je to hořký, takže je dobré to nějak zajídat. :D S klidem i větrníkem. Zkus a uvidíš. Aj se to dá jen zapít pivem. Pak člověk ví, proč je to hořké. Idea je dostat co největší kusy kaštanu do střev, jako by to byly tobolky, dříve, než se s ingrediencema vypořádá žaludek.

S laskavým pozdravem, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
mahatma

Re: Koňský Kaštan aneb Jírovec

Příspěvek od mahatma »

Slávku, dík za návod, idem vyskúšať...


Uživatelský avatar
milda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1294
Registrován: čtv 30 črc 2009 20:34
Dal: 710 poděkování
Dostal: 489 poděkování

Re: Koňský Kaštan aneb Jírovec

Příspěvek od milda »

Slavek Krepelka píše:.... aby se daly spolknout co největší kusy.....
..a Slávku, neprojdou ty kusy bez užitku celou trávicí soustavou? ;)
Když dokážou projít i špatně rozkousané oříšky....
"Houbařskou latinu" o znovu použitých houbičkách - "liškách" raději ani nerozvádím... :laugh: :pivko:


smajlicekk
Stálý člen
Příspěvky: 79
Registrován: ned 04 pro 2011 21:23
Dostal: 8 poděkování

Re: Koňský Kaštan aneb Jírovec

Příspěvek od smajlicekk »

Ahoj Slávku. Díky, dnes jsem měla 2 kaštany ale rozkousala jsem je hodně a bylo to docela hnusný, ale hořký ne. Je fakt že si každý den dávám 2 vrchovaté lžičky harisy s jídlem, takže mám pusu už vypálenou a tak asi tu hořkost necítím? Tak zítra budu jen drtit jako ty. Díky za radu. Ahoj. S


Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Koňský Kaštan aneb Jírovec

Příspěvek od Slavek Krepelka »

milda píše: ..a Slávku, neprojdou ty kusy bez užitku celou trávicí soustavou? ;) ...
To se pozná. Co já vím? Poučil jsem se u prasat, který se kousáním zas tak moc taky nezabejvaj a stejně tak koně. Přitom to u nich velice dobře funguje na zdraví. Že ty drobky projdou jsem si celkem jistý, stejně jako projdou už i nedokonale pokousané kousky jablek. Nicméně počítám s tím, že něco se z nich ve střevech přeci jen dostane ven. Konec konců je to samý škrob a ten střeva, tedy střevní bakterie papaj. Jinak se užívá i nastrouhaný sušený kaštan a taky to funguje. Na hrníček horké vody 3 lžičky sušeného kaštanu a podle všeho strouhaného včetně hnědé šlupky.

S laskavým pozdravem, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Kombinace

Příspěvek od Slavek Krepelka »

Že jsem byl emilem upozorněn na jeden možný konflikt kaštanu, a že se vás na ten kaštan pár vrhlo, chtěl bych upozornit na fakt, že jde o léčivo, které může mít docela vážné konflikty s jinými léčivy. Stejně tak, jako může snižovat účinky jiných léků, může je i posilovat.

Jako příklad: Pokud někdo trvá na užívání wafarinu, aspirinu atp. za účelem ředění krve, kaštan dělá (mimo jiné) totéž a bráno dohromady snad mohou vznikat problémy s přílišným ředěním krve a krvácivostí do tkání, což se stává specielně u wafarinu. Na straně druhé, použití kaštanu se neprojevuje prolínáním krve a krevních tekutin z cév a žil do okolních tkání. Netvoří se podlitiny ať již samy od sebe, nebo při sebemenším ťuknutí se o něco. Je tedy nutno si uvážit, co na danný účel použít. Každopádně bych kaštan s ničím nekombinoval a pokud, tak opatrně a s rozmyslem poté, co bych si nastudoval účinky všeho, o čem bych zauvažoval, že bych se tím mohl cpát. Aescin, aesculin a kaštan jako takový má konflikt i s mnoha antibiotiky, ačkoliv sám má také silné antibiotické účinky. I zde se však projevuje jistý rozdíl. Zatímco komerční antibiotika povšechně snižují imunitu potlačením širokého spektra střevní flóry, kaštan je jak vyplývá z výzkumu na Slovensku daleko vybíravější a imunitu naopak posiluje.

S laskavým pozdravem, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Kombinace

Příspěvek od Slavek Krepelka »

Dnes jsem navýšil, zatím 5 syrových kaštanů a jeden si ještě dlužím. Jedovatost se zatím nekoná.

S laskavým pozdravem, Slávek.

20.30 - Takže 6 a pořád fajn.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
Uživatelský avatar
hanka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1697
Registrován: ned 13 zář 2009 11:22
Bydliště: Severní Morava
Dal: 812 poděkování
Dostal: 875 poděkování

Re: Koňský Kaštan aneb Jírovec

Příspěvek od hanka »

Přispěji také troškou do mlýna. Mám starý recept na použití kaštanů - snad někomu přijde vhod.

Nasbíráme si tolik kaštanů, kolik je nám právě let, a ještě jeden navíc. Nebudeme z nich ale vyrábět zvířátka, nýbrž je použijeme k prevenci proti nemocem z nachlazení.
Kaštany vložíme do plátěného pytlíku, který zašijeme nebo jinak uzavřeme a dáme si ho pod polštář, tak, aby nás netlačil. Spí se na nich až do jara. Kaštany prý do sebe nasávají škodliviny z těla. Během zimy budou postupně vysychat a na jaře zcela vysušené kaštany z pod polštáře odstraníme.
Ale nemají se ani potom vyhazovat. Mají se rozemlet a používat jako prášek na šňupání. Údajně se tím výborně pročistí dutiny a z hlavy se dostanou veškeré "usazeniny". :)
Ahojky, Hanka.


Všechno je tak, jak má být.
"Všechno co jsme, povstává v našich myšlenkách. Mluv a jednej s nečistou myslí, a budou tě následovat problémy. Hovoř a jednej s čistou myslí, a štěstí tě bude následovat jako stín." Buddha
Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Něco od Bolotova

Příspěvek od Slavek Krepelka »

Tady je drobeček od Bolotova.
Přílohy
Kastany.jpg


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Kombinace

Příspěvek od Slavek Krepelka »

Slavek Krepelka píše:Dnes jsem navýšil, zatím 5 syrových kaštanů ...
Zase jsem s tím druhý den spadl na 3. Ne, že by byly problémy, ale něco mi řeklo, abych se krotil. Před pár dnama jsem dal tentokrát odvážených 10g oloupaného kaštanu (tři kaštany, nejsou žádní obři) naráz a dostal mírný, jednorázový :ptrain: . Vypadá to, že je lepší asi jako se vším dávky rozdělit. Že by mi dělaly nějak moc dobře nemohu tvrdit, ale něco se děje, cestujou po mně bolístky. Taky mi vyrazila na levé ruce na hřbetě klasická bradavice cca 3mm, kterou jsem zahnal z pravé. Hádám, že vyrobím Bolotovův kaštanový coctail a najedu na něj. Moc se mi líbí, specielně s tím, co pár lidí tvrdí o syrovátce. Taky si aspoň vyzkouším, jak okoralý chléb zakvasí to usterilizované, průmyslové mlíko a navíc bude domácí tvaroh.

S laskavým pozdravem, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
Odpovědět

Zpět na „Bylinky a jiné léčivky“