Rastliny ktore môžu zachraniť ľudstvo

Moderátor: aNONym

Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Rastliny ktore môžu zachraniť ľudstvo

Příspěvek od Slavek Krepelka »

martin11 píše:... není nad to "zaplevelit" zemi užitečnými rostlinami. ...
:laugh: :laugh: :laugh: :jump: :spirit: :good:

S laskavým pozdravem, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
Jana
Nový člen
Příspěvky: 11
Registrován: stř 08 črc 2009 12:37

Re: Rastliny ktore môžu zachraniť ľudstvo

Příspěvek od Jana »

Prosím o radu, ty, kteří mají zkušenosti s moringou. Opravdu moc ráda bych ji konzumovala. Nikdy jsem neměla problém s překyselením žaludku. Ovšem jakmile jsem začala jíst moringu - sypkou (nevím, jestli tablety fungují jinak), mám strašně překyselený žaludek. Je vůbec možné, aby něco tak zdravého bylo kyselinotvorné? Mám vždycky zničený žaludek na další týden, i když s ní přestanu. A to si beru opravdu do jídla strašně malinko. Poraďte


LenkaX
Zasloužilý člen
Příspěvky: 355
Registrován: pon 23 led 2012 13:55
Dal: 141 poděkování
Dostal: 305 poděkování

Re: Rastliny ktore môžu zachraniť ľudstvo

Příspěvek od LenkaX »

Ahoj, moringu doma mám ,jak v kapslích tak sypkou ,zase tak moc ji nepoužívám, ,tu sypanou do polévek a tu v kapslích si semo tamo dám po ránu ale nic takového o čem píšeš jsem nezaznamenala. Jak jsi na tom se žaludkem a trávící kyselinou ? Stává se Ti ,že obdobné překyselení máš i po jiných pochutinách jako je pečivo, sladkosti a nebo káva ? Pokud Ti toto opravdu dělá moringa, třeba pro tebe není vhodná.Pokud ale trpíváš syndromy překyselení, bylo by dobré přidat do stravy více zásaditých potravin jako je syrová červená řepa , a třeba jen štáva z ní,veškerá syrová zelenina , okurek obvzlášt nebo banán, , pohanka ....a také a to hlavně bych doplňovala HCl ve vodě.
Tělo si prostě řekne a je dobré ,že jsi to zaznamenala a dumáš nad tím :-)


Změň sebe sama a změníš svět :-)
Jana
Nový člen
Příspěvky: 11
Registrován: stř 08 črc 2009 12:37

Re: Rastliny ktore môžu zachraniť ľudstvo

Příspěvek od Jana »

Ahoj, tohle všechno vím, jednu dobu jsem byla jen na syrové stravě. Piju hodně čerstvých šťáv denně, bohužel ta moringa je asi tak silná, že to přebije. Nechápu to.
Nikdy předtím jsem překyselení nepociťovala.


LenkaX
Zasloužilý člen
Příspěvky: 355
Registrován: pon 23 led 2012 13:55
Dal: 141 poděkování
Dostal: 305 poděkování

Re: Rastliny ktore môžu zachraniť ľudstvo

Příspěvek od LenkaX »

Tak ji zkus rozpustit ve vodě a změř jí PH.Je pravda , že moringu velmi chválí pro své výživové vlastnosti, ale co se týká kyselosti, to se nikde nepíše .
Nebo ted pro Tebe není vhodná.
Přece jen nejsme jeden jako druhý.Ber to tak,že co je pro jednoho to pravé,nemusí to být pro Tebe .Nedělala bych si s tím asi hlavu.Tělo také nemusí nějaké složky moringy přijímat.Třeba Ti tu někdo poradí ale zdá se mi to dost specifická otázka .....


Změň sebe sama a změníš svět :-)
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Kudzu ...

Příspěvek od A(&F) »

martin11 píše:...proč by se to nemělo volně šířit v přírodě, když je to "docela" prospěšné.... osobně jsem z mělnicka zavlekl k Litomyšli šrůtu jedlou šruchu zelnou a nikdo si nestěžuje....
... mno, Marťas, když on je v tom dosti propastný rozdíl, jelikož "šrucha neboli portulák" totálně nepřeválcuje ani nezdecimuje původní flóru (neboť v případě portuláku mají ostatní "větší/vyšší" rostliny navrch), ani negativně neovlivňuje atmosféru ...... nebo bys snad chtěl bydlet v kraji, kterýžto vypadá jako na obrázcích v mém příspěvku ze samého počátku zdejších rozprav o kudzu ??? ... já tedy ne ...

... ten +1 :good: máš tak ode mne pouze za šíření "užitečného plevele" (koneckonců, tu šruchu znáš od mě :D) + za konec příspěvku, ale nikolivěk za Tvé názory ohledně "šíření kudzu" ....... ona totiž biodiverzita je vcelku ošemetná věc, neb její následky se často projevují až za mnoho a mnoho desítek let, kdy pak nezbude než použít "chemické sr@čky" k její eliminaci, což ale většinou moc neprospívá okolnímu biotopu a především pak lidem, kteří v oblasti žijí, kdy největším problémem je následné zamoření životního prostředí škodlivými látkami (dlouhodobě vodní zdroje + půda), které se těžce podepisují na našem zdraví (což se také většinou zjistí až po delší době, když již také bývá pozdě) ... :? ...

... :bye: ... Anri ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Uhlídání kudzu ...

Příspěvek od A(&F) »

ceskymo píše:Ja to tu muzu dost snadno korigovat vodou (zaleju-nezaleju), ...
... z počátku jistě, ale až časem kudzu svými dlouhými kořeny narazí na "spodní vlhkost", tak už si bude dál žíti vlastním životem (neb i v pouších, kde je sucho, tak pár metrů pod povrchem je vláhy dostatek) ... když k tomu pak připočteš aj to, že i vašich končinách čas od času sprchne, tak k jejímu vymýcení pak bude jedinou možností "vybagrování hlízy" ...... jinak co se týče rozšiřování kudzu, tak jediné "smyslné lokality" vidím pouze v případě rozlehlých plání, kde vůbec nic jiného neroste (pokud možno daleko od civilizace), na kterých by se průmyslově pěstovala a sklízela ... v případě "průseru" (/vymknutí se kontrole) by se pak okraje oblasti "sežehly plamenem" ... :ewhistle: ...

... :bye: ... Anri ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
ceskymo
Starší člen
Příspěvky: 187
Registrován: úte 30 dub 2013 23:34
Bydliště: momentalne kdekoli
Dal: 283 poděkování
Dostal: 155 poděkování

Re: Rastliny ktore môžu zachraniť ľudstvo

Příspěvek od ceskymo »

""v případě rozlehlých plání, kde vůbec nic jiného neroste (pokud možno daleko od civilizace)""

:laugh: :laugh: :laugh: :laugh: a kde myslis, ze ziju? :pivko:


Kdo se chce zblaznit, musi mit nejdriv rozum
Každý den ráno sněz žábu a nic horšího už te nepotká
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Rozlehlé pláně kolem Johanesburgu ...

Příspěvek od A(&F) »

... "vždyť Ty víš, že vím" ... ;) ...

... nicméně Jhnsb inC není zas až taková samota, jelikož dle sčítání z roku 2010 tam s Tebou bydlí dalších 171 člověků (z čehož 2 jsou dokonce "původní američané") ... :) ... a byť to plošně (v přepočtu na přináležící pozemky) vychází 28 km2 to 1 person, tak povětšinou bydlíte na plácku ve tvaru "vykousnutého trojúhelníku" o rozměru cca 3x3x4 majlí ... do další, o něco (rozměrově :D ) větší výspy civilizace je to vzdušnou čarou necelých 20 kilásků ... ;) ...... ok, souhlas, tak to tam všude zasaď, alespoň tam konečně budete mít nějakou zeleň, co nepotřebuje zalejvat ...

... no co no, ... v nejhorším se za pár desetiletí obětuje "jedna zcela naprosto bezvýznamná vesnička na 395-ce" ... :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: ... (vždyť se pak dá jezdit i oklikou po "14" a "58" ... :pivko: )

... :bye: ... Anri ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Rozlehlé pláně kolem Johanesburgu ...

Příspěvek od Slavek Krepelka »

A(&F) píše: ... ... no co no, ... v nejhorším se za pár desetiletí obětuje "jedna zcela naprosto bezvýznamná vesnička na 395-ce" ...
Já bych řekl že pokud kudzu nepřeválcovalo Japonsko, stěží převálcuje co jiného. Taky mi není jasné, proč by mělo kudzu způsobit jakoukoliv kalamitu. Na to jsou odborníci lidi.

S laskavým pozdravem, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Rozlehlé pláně kolem Johanesburgu ...

Příspěvek od A(&F) »

... motto: ... "Životní prostředí nám nepatří ... máme ho pouze propůjčené od našich dětí" ...
Slavek Krepelka píše: Já bych řekl že pokud kudzu nepřeválcovalo Japonsko, stěží převálcuje co jiného.
... proč ?? ... mno, jak jsem již před cca půl rokem zmínil, tak:
- v Japonsku má kudzu přirozené nepřátele (tj. škůdce a choroby, které redukují jeho růst), které však ve "státech" nejsou ...
- v USA našlo kudzu mnohem vhodnější klimatické podmínky než ve své domovině, kdy dokonce roste mnohem rychleji než v zemi "Vycházejího slunka" ... plus "V době Velké hospodářské krize se úřady snažili omezit erozi neobdělávané půdy a za osázení ploch touto rychle rostoucí plodinou farmářům dokonce platili." (čímž se dosáhlo jeho rychlého rozšíření) ... viz již dnes podruhé zmíněný můj příspěvek http://upramene.cz/forum/viewtopic.php?p=123918#p123918 ...
... výsledkem tak je, že dnes je v USA nejen zákaz dovozu semínek či sazenic, navíc osobám, které by kudzu pěstovali nebo jej jakýmkoliv způsobem rozšiřovali, hrozí nemalé pokuty a dokonce i vězení, jelikož zavlékáním nových druhů se dnes intenzivně zabývají aj federálové ... :ewhistle: ...

... ono je fakt opravdu slušnej průser, když se naruší původní biodiverzita, kdy díky nepřítomnosti přirozených predátorů či chorob nebo vlivem vhodnějších klimatických podmínek dochází k přemnožení nepůvodního živočišného či rostlinného druhu, popř. se tento navíc zkříží s původními druhy, kdy se vlivem genetiky zvyšuje jeho odolnost a získává tak značnou výhodu před ostatními ....... vždyť kolik takových situací již na světě bylo !!!!! ..... asi nejznámějším příkladem je "Austrálie versus králíci": ... pouhých sto let stačilo, aby ze 24 dovezených králíků vznikla katastrofa, která zamořila celý tento kontinent ... Již v roce 1890 dosáhla populace králíků v některých oblastech natolik kritického počtu, že škody jimi způsobené začaly dosahovat úděsných rozměrů a lidé pochopili, že je třeba zasáhnout. V danou chvíli již bylo příliš pozdě a situace se již zcela vymkla kontrole ... (po dalších necelých padesáti letech jich už bylo přes půl miliardy :shock: ) ... díky nim se mění další a další australské úrodné pláně na neúrodnou poušt ... díky nim zmizela jedna osmina původních savčích druhů ... nepomohlo ani nasazení predátorů, konkurenčních druhů nebo dokonce nemocí (naopak, díky uměle zavedeným nemocem ze starého kontinentu se vyselektovali ty nejodolnější kusy a dnes na ně nezabírá již vůbec nic !!!) ... roční škody jsou v přepočtu celkově vyčísleny na 18 miliard !!!!! ... "Australská vláda dodnes odmítá legalizovat očkování proti myxomatóze v obavě, že by mohlo napomoci dalšímu zodolnění volně žijících králíků" ...
(zdroje citací a informací: http://cs.wikipedia.org/wiki/Invaze_kr% ... r%C3%A1lii , http://zpravy.idnes.cz/australsti-krali ... edatech_jw )

... chceš další příklady? ... v USA je aktuální hrozbou např. ryba "Hadohlavec", schopná dýchat i vzdušný kyslík, a v případě nutnosti se přeplazit po souši, ryba která sežere vše na co přijde .... celá jeho nynější populace přitom pochází z pouhých dvou ryb, jenž byly na konci minulého století vypuštěny, tedy relativně nedávno ... a to jedním Číňanem, co si je nechal poslat, aby z nich své manželce uvařil "léčivou polévku", která se však mezitím uzdravila, tudíž je z důvodu "tradice" děkovně vypustil do volné vody ... díky tomu jsou dnes některé řeky "mrtvé" a nic v nich krom několika hadohlavců nežije ... podobná situace byla před lety i v ČR, po vysazení "slunečnice pestré", kterážto intenzivně požírá jikry jiných druhů a malý potěr, naštěstí ji místní klima nesvědčí, tudíž problémem je pouze v jižních oblastech Česka ... jak to však do budoucna dopadne díky oteplení ?? ... uvidíme ...

... v ČR jsou momentálním největším problémem slimáci španělští ... znám i zahrádkáře, kteří to už vzdali, protože z pochopitelných důvodů nechtěli použít chemii a ty slizký potvory jim mezitím (i přes každodenní sběr) sežraly všechny sazenice, pozdě již na to vysázet nové ... smutný to pohled ... :( ...... má rada s bezinkovým výluhem jim už letos bohužel nepomůže ....... mmch, nedávno jsem tu v jiném vlákně zmínil "asijské slunéčko - Harmonii", užitečný to pomocník v boji se mšicemi ... obávám se však, že naše vnoučata/pravnoučata budou "klasickou sedmitečnou bérušku" znát už jenom z knih Ondřeje Sekory ... :? ... (dochází ke křížení, puntíky na krovkách zvolna přibývají ... navíc tyhle potvory dost často koušou ...... "Beruško, kam poletíš ?? Do nebíčka nebo do peklíčka ?? Auuu !!!" ... :mrgreen: ) ...

... další nemalý problém, pokud je nějaký nový (popř. staronový) druh dokonce chráněn zákonem ... např. tací kormoráni ... rybníkáři jsou z nich naprosto nešťastni ...... anebo bobři ("Zabij bobra zachráníš strom!" :lol: ) ...... no a co teprve Cikáni !!! ... :D ... (vždyť ti přitom v našem státě ročně způsobí škodu jako všichni králíci celé Austrálie, ... přičemž Australská vláda svůj problém řeší, kdežto ta naše pod vedením EU nikoliv ... :bhead: ) ...

... možná namítneš, že jsem tu celou dobu hovořil pouze o živočiších, kteří jsou schopni se pohybovat (byť někteří jenom pár desítek metrů denně, ať již vlivem anatomie nebo vlivem lenosti či opilosti) ...... dobrá, takže což takhle můj oblíbený kotvičník ?? ... povídej o něm v Kalifornii ovcím s rozpíchanejma drštkama ... :esilenced: ...... Martin tu také správně zmínil bolševník, rostlinu která dokáže i zabít ... v Německu pak bojují s křídlatkou ... atd. ... atd. ... (viz. [search=google]antropofyty[/search])

... jinak ještě k tej Austrálii ... moc zajímavé a hlavně poučné články (zmiňující ještě mnohá tamní další nepůvodní zvířata) jsou Nešťastná Austrálie, světadíl plný omylů + Přejeté žáby vraždí i po smrti ... v tom prvním se mi líbila především tato pasáž: ... "Zcela neočekávaným nepřítelem původní australské fauny se staly ropuchy. Australské třtinové plantáže napadal brouček Dermolepida albohirtum a podle naivních předpokladů se s ním měla vypořádat ropucha obrovská, která je domovem ve Střední a Jižní Americe. První stovky exemplářů dovezli pěstitelé třtiny z Havaje v roce 1935. O tom, jak to vypadá s její populací dnes, svědčí zavedení zcela ojedinělého svátku do kalendáře státu Queensland – Toad Day Out.
Svátek likvidace ropuch připadá na 27. březen. Během něj se Australané scházejí při opékaných uzeninách a pivu a zabývají se zabíjením někdejších pomocníků, které potom měří a váží. Ropucha měla tu chybu, že za loveným broukem nevyskočila tak vysoko, jak by bylo potřeba (stébla třtiny mohou v Austrálii měřit až šest metrů). Nějak se ovšem živit chtěla a okolo bylo tolik možností…
Začala tedy likvidovat jiný hmyz a další žáby, požírala dokonce ptáky a malé obratlovce. To by ještě možná nebylo tak hrozné, ale sama je natolik jedovatá, že usmrtí i svého lovce. V domovině ropuchy tamní predátoři vědí, že si s tímto tvorem nemají začínat, pokud není jejich metabolismus s to se s toxinem vypořádat. Australské domorodé druhy tento poznatek sice učiní také, ale svým pohrobkům ho už nestačí předat.
Doplácejí na to hadi i malí krokodýli. Výjimkou je místní forma luňáka hnědého, inteligentního dravce z čeledi jestřábovitých. Ten ropuchy loví, ponechává však zátylek a hřbetní kůži, kde se jed vyskytuje, netknuté. Sám však na ně nestačí. A obojživelníci postupují dál do vnitrozemí. Jsou schopni ztratit až polovinu vody ze svého organismu a přežít čtyřicetistupňová vedra. Vliv evoluce se projevil i zde.
Nejmladší generace ropuch, která pádí v čele invaze, má o něco delší nohy, aby byla co nejrychlejší. Ropuchy postupují rychlostí asi čtyřicet kilometrů za rok. Zdá se ovšem, že v tomto případě by si příroda mohla pomoci sama – ropuchy s delšíma nohama podle pozorování trpí zřejmě nějakou chorobou typu artritidy, která jejich skoky brzdí. Jedna samička však dokáže naklást až třicet tisíc vajíček, a to by bylo, aby nějaký potomek prvního kolonisty časem nepřešel celou Austrálii.


... takhle to dopadá přesně tehdy, když svým neuváženým zásahem do přírody narušíme principy, jenž by se přirozenou cestou vyvíjely po tisíce let ... tehdy by totiž nebyla narušena rovnováha ...

... no nic, tohle téma je takřka nevyčerpatelný ...... ale i v tomto ohledu záleží jen a pouze na nás, v jakém stavu přenecháme přírodu dalším generacím ...... pokud se však k této problematice budeme stavět laxně a zlehčovat ji, tak to vidím dost bledě ... po nás potopa ... :| ...
Slavek Krepelka píše:Taky mi není jasné, proč by mělo kudzu způsobit jakoukoliv kalamitu. Na to jsou odborníci lidi.
... no právě ...

... :? ... báj ... Anri ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Rozlehlé pláně kolem Johanesburgu ...

Příspěvek od Slavek Krepelka »

Jemom pár poznámek. Ono je to mnohdy i otázka nadhledu. Například nebýt v Ontáriu a všude na kandském plutonu a ve spoustě míst US a vůbec po severní Americe bobrů, nebylo by zde zdaleka tolik orné půdy. Oni totiž těma svejma hrázema dělají nejdříve mělká jezírka a jezera, z těch se vyvinou bažiny, které zaplňují přirozené prohlubně a z těch se pak eventuelně vyvíjí rovinnatá území s velmi dobrou půdou, která časem vysychaji. Vzalo to až bílého muže, který kanadské a americké lesy a s nimi půdy lesních svahů vyholovacíma metodama lesního nehospodářství kompletně zdevastoval. Spíše bych řekl: "Zabij bílou tvář a zachráníš les", než: "Zabij bobra a zachráníš strom." Navíc to s těma lesama přišlo poté, co bylo postaveno mimo zákon průmyslové konopí, ze kterého se vyráběl i papír a to daleo lepší kvality neš ten dřevěný, a vyvinuty lesotěžební mašiny, které přišly se spalovacím motorem a dalšíma lidskýma, technologicko - vědeckýma výdobytkama. Ono ten strom poražený bobrem zachráníš jenom pro člověka, pokud pro něj má vůbec nějaké použití, ne pro přírodu jako takovou.

I v té Evropě bobři kdysi žili a není to tak dlouho. Máš pocit, že divoké hvozdy, o kterých se píše ve starých knihách, vymlátili oni a pak vychcípali? Já ne. Oni totiž stromy kácej až tepve v momentě, kdy mizí nižší porost, specielně vrbičky a podobně. Kde žijou přirozeně v lese, moc stromů neporazej. Ve skutečnosti snad nic, aspoň jsem na to nikdy nenarazil, a do jehličnanů se pokud vím vůbec nepouštěj. Oni stromy jako takové na stavbu hrází nepoužívaj. Na druhou stranu ale dovedou zaplavit zalesněná území, kde stromy rostou, a tím je na čas v danném místě na pár desítek let povraždí. Kácej je až tam, kde je úpravná "civilizace" s navigacemi řek, hlavně rychlerostoucí druhy jako osiky a olše atp. aby se dostali k žrádlu. Kmeny jsou jim k ničemu snad někdy kromě kůry. Hráze stavěj z roští a jaké. V životě by jim to žádnej inženýr ani nespočítal ani neodkýval a přitom ty hráze vydrží desítky let, pokud je bobři udržují. Na bobry nedám dopustit.

Co se týče asijských sluníček, ještě se budete divit. Ony ty mrchy dovedou ožírat aj zahradní rostliny. Vypadá to, že larvy se chovaj jak mandelinka, akorát že se nesoustředí na jednu plodinu. Že koušou je to nejmenší. Nicméně, než se natáhly sem, sedmitečný sluníčka, a že byly aj veliký jak palec, hryzaly taky. Počítám že jinej kraj, jinej mrav. Akorát už jsem léta žádný nepotkal a ty asijský sem tam, oproti tomu, jak měly silný nástup, anžto je tu člověk vymydlil spolu s dalším hmyzem včetně včelstev. Kudzu a sea lumprey a zebra mussle atd. hadr proti člověčímu škůdci.

Na druhé straně mám ale prasečí radost z toho, že se pomalu začíná do našich končin vracet hmyz a s ním i ptáci. Dokonce už mne oblažilo svou pozorností pár komárů a ani jsem se na ně nehněval. Zatím to jde pomalu, ale až to rupne, to bude mela. Je to popsaný aj v bibli, že prý proroctví. Jenom lidská a ignorovaná zkušenost. Ale víš jak, kdo chce psa bit, hůl si vždycky najde a každá vejmluva dobrá. Můžou za to ropuchy a kudzu a kde co, kromě nás.

No a nakonec: "Příroda není blbá." Ona sama sobě neškodí ať se děje cokoliv. Co v ní škodí, škodí jen z pohledu sobce člověka. Ještě jsem neslyšel si stěžovat třeba kunu. Ona si matička v konci poradí se vším. A že jde o změny? Jde. Ale jsou to jen změny. Spíše bychom si měli zvykat my, lidi, a měnit sebe, abychom neshnili zakonzervovaní v našem relativním pohodlí a nejistých jistotách. :) Co takhle vrátit Evropu hlubokým hvozdům do přírodního stavu před nějakými 1000 lety? Není to nádherná představa? Jenže kde by pak žily ty spousty člověčí a co by jedly? To by museli přestat nezodpovědně trtkat a plodit jak ty australský králíci. On je totiž v dnešní době člověk zdaleka nejrpřemnoženějsím druhem na celé planetě a toto jsou důsledky, které si už pár set let vyžíráme nejen my, ale i ti další tvorové, kteří jsou v tom v podstatě nevinně kromě toho, že nás nechaj žít, a skutečně to odskáčou právě ti naši potomci.

S laskavým pozdravem, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Rozlehlé pláně kolem Johanesburgu ...

Příspěvek od A(&F) »

Slavek Krepelka píše:Spíše bych řekl, zabij bílou tvář a zachráníš hektar lesa, než zabij bobra a zachráníš strom.
... v souvislosti s bobry je to v ČR spíše o: "Zabij úředníka po vymejšlí blbý vyhlášky (a poslance, co hlasuje pro nesmyslně kravský zákony)", protože jedině idiot vymyslí, že se bobři budou "přesazovat" do původních historických lokalit (které za poslední sto let prošly značnými změnami, tudíž se pro tyto hlodavce vůbec nehodí - proč to nejdříve raději nezkusí v podmínkách "Národního parku Šumava" apod, kde by ničemu nevadili a nikdo by je tam neohrožoval) ... :bhead: ... a ještě to navrch zpečetí zákonem, který "neumožňuje náhradu všech škod způsobených bobry" (coby "zvláště chráněným živočichem", přestože jsou v ČR již leta přemnoženi) ...... jinak si dovolím poupravit Tvé tvrzení, že bobři porážejí stromy až pokud nemají k dispozici "tenké dřevo" ... oni je totiž porážejí tak nějak "ze zvyku" ... zřejmě asi aby si obrušovali své mohutné trčící hlodáky, jinak by se jim časem nevešly do huby ... :mrgreen: ... ne sorryýýý, to byl vtip ... ;) ... na rozdíl od vás, kde bobři (se standartou ve tvaru "javorového listu") staví na řekách hráze (ve kterých i bydlí), tak čeští bobři (správně Bobři evropští) si vyhrabávají v březích kulovité prostorné nory s několika vchody (občas si ve stojatých vodách postaví "vodní hrad", ale velmi výjimečně) ... stromy tudíž kácejí pouze proto, aby se dostali ke měkoučké kůře + lýku, coby býložravci k potravě (což mají společné s těmi kanadskými, ti to dělají ze zcela stejného důvodu) ... [o čemž se zmiňuješ i Ty] ... a jelikož neumějí šplhat vzhůru, tak jim pak logicky nezbývá nic jiného, než ten strom "položit" ... když jim dojdou listnáče, tak potom nepohrdnou ani jehličnany ... jinak na území býv. Česka (kuwa, furt mi tenhle divnej název ještě ňák porád nejde přes pysky) byl bobr zcela vyhuben nikoliv díky úpravám břehů (ty přišly až mnohem později), ale především pro své údajně vynikající maso a samozřejmě i pro hustou kožešinu ... dokonce se tu aj z těchto důvodů choval ...

... :bye: ... Anri ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Rozlehlé pláně kolem Johanesburgu ...

Příspěvek od A(&F) »

Slavek Krepelka píše:Co se týče asijských sluníček, ještě se budete divit. Ony ty mrchy dovedou ožírat aj zahradní rostliny. Vypadá to, že larvy se chovaj jak mandelinka, akorát že se nesoustředí na jednu plodinu. Že koušou je to nejmenší. Nicméně, než se natáhly sem, sedmitečný sluníčka, a že byly aj veliký jak palec, hryzaly taky.
... o tomto poznatku s "asijskými slunéčky" jsem chtěl sice napsat do "Zahradnickej tipů", ale když už jsme to tu načli, tak to picnu sem ...... co jsem zatím vypozoroval, tak Harmonia rostliny neožírá (jako "americkej brouk"), ale saje mízní tekutinu, a to v okamžiku, kdy dochází k jeho několika denní přeměně z "čilejch larviček" na "dospělce" ... tehdy se pevně přisajou, nejčastěji na centrální žílu listu (ze které nejsnadněji cucají živiny), popř. na stonek nebo dokonce přímo na plod ... viz fotka, která už tu je ...
Obrázek

... + jedna novější "na plodu" ... kde jsou vidět charakteristické znaky obou stadií, takže v přechodové fázi vypadá jako brouk i larva zároveň, kdy se kukla (vnější obal) postupně vizuelně mění, což je také neobvyklé ... (zkrátka takovej podivnej "transformer") ...
IMG_2834.JPG
... naštěstí to přisátí opravdu trvá jen několik dní, tudíž rostlině to v tomto množství neublíží až tolik jako dlouhodobé vysávání mšicemi (je to zkrátka taková daň "za poskytnuté služby") ... otázkou však je, co nastane, až se přemnoží nebo nebudou mít dostatek potravy (jak je zmíněno v již zde postlém odkazu http://zoo.prf.jcu.cz/index.php/compone ... ridis.html , odstavec "Ale také škodí") ... :dknow: ...... ale na druhou stranu jsou Harmonie určitě lepší variantou ochrany než jedovaté chemické postřiky ...

... jo, a ještě k tomu hryzání ... slunéčko sedmitečné kouslo pouze v případě pocitu ohrožení (např. při neopatrném stisku), kdežto "asijatky" koušou i jen tak ...... asi chtějí ochutnat, jestli jsme také k žrádlu ... :D ...... + v ohrožení navíc vypouštějí kapku nějakýho toxickýho sajrajtu (u "sedmipuntíkované" jsem se s tím nikdy nesetkal, přestože odborní pramenové tvrdió, že tuto schopnost, vypouštět z tlapek "hemolymfu", mají všichni dospělí "slunéčkovití") ...

... shrnuto podtrženo ....... naše původní bééruška je proti Harmonii "zlatá" ...

... .bye: ... Anri ...

doplněno: ... mmch, většina hmyzu ve stádiu kukly nepřijímá z venku žádné živiny, takže to ještě budu muset prověřit, zdali tu teď neplácám nějaký bludy ... :ethink: ...
doplněno 2: ... opraveno ... zřejmě ani Harmonia ve stadiu kukly nesaje ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Rozlehlé pláně kolem Johanesburgu ...

Příspěvek od Slavek Krepelka »

A(&F) píše:.... v souvislosti s bobry je to v ČR spíše o: "Zabij úředníka po vymejšlí blbý vyhlášky (a poslance, co hlasuje pro nesmyslně kravský zákony)", protože jedině idiot vymyslí, že se bobři budou "přesazovat" do původních historických lokalit (které za poslední sto let prošly značnými změnami, ....
:shock: To je jaksi nejen beze slov, ale snad i bez myšlenky. Jinak bobři v hrázích pokud vím nebydlí. Přes zimu v norách a letní byt housbót z roští na vodě. Ti si dovedou zařídit život. Jinak s těma sluníčkama si snad zjisti, na čem se živí jejich larvy. Já do toho nešťoural, ale viděl jsem na jiné, stromečkové farmě, jak měl farmář děravý listy na kde čem na zahrádce a tvrdil, že to jsou ty čínský sluníčka. Než se sem natáhly, tyhle potíže neměl. No a dopěláci žerou mšice, takže mi nezbylo než usoudit, že ta paseka je od larev, než se někde zakuklí. Když nastoupily, musel jsem je z baráčku na podzim odstraňovat luxem. Nadělaly hrozny v koutech veliké jak pěst a snažily se mi tam přezimovat. Jeden rok na to nestačil jeden 4l filtr a musel jsem na dvakrát, anžto jako dekorace mi nevyhovovaly.

Co se týče reklamních kruhů v obilí, jsou vskutku milé, zvláště pak pro piloty, ale asi by si člověk musel zjistit, jestli to není dělané řízenou sekačkou a moc bych se divil, kdyby ne.

S laskavým pozdravem, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
Odpovědět

Zpět na „Bylinky a jiné léčivky“