Solární nabíječka

Poznatky, nápady, myšlenky...
Odpovědět
Dvell
Zasloužilý člen
Příspěvky: 241
Registrován: pát 05 čer 2009 20:15

Solární nabíječka

Příspěvek od Dvell »

Ahoj
Tak jsem se dal do konstrukce nabíječky na mobil, spájím solární články do panelu a ty poté napájím na kovovou desku zakryji sklem a všechny spoje (samozřejmě krom vodivých) slepím silikonem. Jen jsem chtěl od zdejších elektřikářů zjistit jak ochránit baterii v telefonu proti přebití.. pokud to nebude nijak moc složité pokusil bych se nějaký ten obvod sesmolit.. pokud se toho nemám obávat tak to jen rád uslyším (když to bude moc složité budu prostě telefon hlídat a až bude nabitý odpojím ho).. jen jsem chtěl s vámi poradit jestli má význam články letovat nebo je lepší je lepit na podkladovou desku (vedení tepla) a jestli je vhodné pod ně zvolit spíš plech nebo sklo, to souvisí s chlazením.. tady mám strach že plech bude příliš pružný a články se budou lámat zároveň ale mám obavu aby z lepidla neodpadávali vlivem tepla.. jak to jednou zalepím (mělo by to být hermetické) a nerad bych to rozebíral
případně jaké lepidlo použít? myslím že víc ja 100stC to nepřesáhne takže bych nechal ten silikon..
jako konektor dám dirku pro jack na sluchátka abych zajistil kompatibilitu.. (na jakoukoliv koncovku pak jen připájím jacka a mužu vesele nabíjet cokoliv:-))
a ještě mě napadá jak zajistit co nejnižší vlchkost v panelu? ideální by bylo vyfoukat to suchým vzduchem před úplným zalepením, ale kde suchý vzduch vzít? případně do panelu dát něco co bude vlhkost vstřebávat a zase uvolňovat podle teploty..
Parametry solární nabíječky - 10 článků každý U=0,55V a I=0,6A(na prázdno) P=0,25W zapojene do serie celkový výkon asi 2,5W
Parametry nabíječky sítové (original) U=4,9V I=0,45A
Baterie v telefonu U=3,6V kapacita 770mAh (to už je spíš orientační baterie je stará asi 4roky)
Proč se nabíjí pěti volty když baterie je 3,6V? :-o
Nějaké nápady?

S pozdravem

Dvell


"Dneska už nikdo nechodí s písničkou do boje a nezpívá když umírá, ptám se Vás čím to je? Možná že sme se konečně sami sebe zeptali, při tom šílenství, v té bolesti, proč vůbec sme kdy zpívali..."
Elektro
Zasloužilý člen
Příspěvky: 434
Registrován: čtv 19 črc 2007 11:52
Bydliště: Banskobystrický kraj
Dal: 3 poděkování
Dostal: 3 poděkování

Re: Solární nabíječka

Příspěvek od Elektro »

Dvell píše:Ahoj
Tak jsem se dal do konstrukce nabíječky na mobil, spájím solární články do panelu a ty poté napájím na kovovou desku zakryji sklem a všechny spoje (samozřejmě krom vodivých) slepím silikonem. Jen jsem chtěl od zdejších elektřikářů zjistit jak ochránit baterii v telefonu proti přebití.. pokud to nebude nijak moc složité pokusil bych se nějaký ten obvod sesmolit.. pokud se toho nemám obávat tak to jen rád uslyším (když to bude moc složité budu prostě telefon hlídat a až bude nabitý odpojím ho).. jen jsem chtěl s vámi poradit jestli má význam články letovat nebo je lepší je lepit na podkladovou desku (vedení tepla) a jestli je vhodné pod ně zvolit spíš plech nebo sklo, to souvisí s chlazením.. tady mám strach že plech bude příliš pružný a články se budou lámat zároveň ale mám obavu aby z lepidla neodpadávali vlivem tepla.. jak to jednou zalepím (mělo by to být hermetické) a nerad bych to rozebíral
případně jaké lepidlo použít? myslím že víc ja 100stC to nepřesáhne takže bych nechal ten silikon..
jako konektor dám dirku pro jack na sluchátka abych zajistil kompatibilitu.. (na jakoukoliv koncovku pak jen připájím jacka a mužu vesele nabíjet cokoliv:-))
a ještě mě napadá jak zajistit co nejnižší vlchkost v panelu? ideální by bylo vyfoukat to suchým vzduchem před úplným zalepením, ale kde suchý vzduch vzít? případně do panelu dát něco co bude vlhkost vstřebávat a zase uvolňovat podle teploty..
Parametry solární nabíječky - 10 článků každý U=0,55V a I=0,6A(na prázdno) P=0,25W zapojene do serie celkový výkon asi 2,5W
Parametry nabíječky sítové (original) U=4,9V I=0,45A
Baterie v telefonu U=3,6V kapacita 770mAh (to už je spíš orientační baterie je stará asi 4roky)
Proč se nabíjí pěti volty když baterie je 3,6V? :-o
Nějaké nápady?

S pozdravem

Dvell
Zdravím Dvell.
S ochranou batérie pred prebitím si nerob starosti. V mobile je nabíjací obvod (preto je nabíjacie napätie z nabíjačky vyššie), ktorý pri nabití batérie preruší nabíjanie.
Ja by som ako základnú dosku použil 1mm hrubý hliník a solárne články nalepil silikonom (tenkú vrstvu silikonu-má pomerne dobrú tepelnú vodivosť a elektroizolačné vlastnosti).
Na uržanie sucha vo vnútri panelu použi Silikagel.
Želám príjemný deň.


martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

solar nabíječka

Příspěvek od martin11 »

...zdravím....prodává se tato solar nabíječka...na bateie AA -AAA...navíc je možno použít i síťový adapter...upozorňuji na to proto, že to je možné koupit již hotové...a fa ENERGIZER je poměrně velmi solidní firma.....zdraví martin11 :lol:
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


... věřím, že se " TO " povede ......
chiq
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1546
Registrován: čtv 01 lis 2007 8:41
Bydliště: Trnavský kraj
Dal: 2 poděkování
Dostal: 1 poděkování

Re: solar nabíječka

Příspěvek od chiq »

Ja som kúpil túto:
http://www.najnakup.sk/Porovnaj_baterie ... 49056.html
...chcel som si tiež spraviť vlastnú, ale za tú cenu nekúpim ani základné komponenty. Odskúšaná, spoľahlivá, výkon lepší než by zodpovedal cene.


Dvell
Zasloužilý člen
Příspěvky: 241
Registrován: pát 05 čer 2009 20:15

koupit/nekoupit

Příspěvek od Dvell »

hmm dik za typy..
já se do výrobní ceny vejdu.. všechnynabíječky s potřebným výkon stojí víc jak 1000kč jde o to abych mobil nabil za pár hodin na přímím slunci, navíc články už jsem objednal v dvojnásobnáým množství než budu potřebovat a zbytek bude co dům dá.. krátka zdá se mi že cena je přemrštěná vzhledem k použitým materiálům, za hotovou nabíječku..

Jen dotaz co je to vlastne ten silikagel?
jdu si to najít:-)

S pozdravem

Dvell

EDIT: našel jsem silikagel ale pochybuju že ho budu potřebovat kilo.. je tu někdo ochoten nějaké menší množství prodat? nebo pohledám doma starý krabirce od bot a ty kuličky si pohledám :-D


"Dneska už nikdo nechodí s písničkou do boje a nezpívá když umírá, ptám se Vás čím to je? Možná že sme se konečně sami sebe zeptali, při tom šílenství, v té bolesti, proč vůbec sme kdy zpívali..."
Odpovědět

Zpět na „Akord“