Rekapitulace za 2 roky a uvízlé argumenty

Poznatky, nápady, myšlenky...
Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

perióda

Příspěvek od Akord »

Aká bude perioda pri dvojnásobnej rýchlostí otáčania Zeme?
Ak predpokladám, že ma nebudeš chytať za slovo, ani si prispôsobovať vzťažnú sústavu tak aby nesedela odpoveď, a ak budeme brať do úvahy iba sily od Mesiaca, aby sme nemuseli komplikovať odpoveď, tak odpoviem takto (hoci som už odpovedal v podstate rovnako, neviem, čo Ti na tom nesedelo):

Perióda prílivu bude pri dvojnásobnej (uhlovej alebo tangenciálnej) rýchlosti otáčania Zeme (voči Mesiacu) polovičná, čiže príliv bude nastávať 2x častejšie (perióda je prevrátená hodnota frekvencie).

Ak pravda nepovieš, že Mesiac pridá krúživé otáčky tiež, alebo že niečo iné nebude fungovať, podobné otázky musia byť položené presnejšie, ak potom nemá byť zbytočná polemika kvôli zadaniu úlohy. Aby bolo jasné, čo sa sleduje, a čo je iba hypotéza kvôli zjednodušeniu zadania.


Jerry.M
Starší člen
Příspěvky: 174
Registrován: úte 06 led 2009 11:32
Bydliště: DCA
Dal: 2 poděkování
Dostal: 13 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: perióda

Příspěvek od Jerry.M »

Akord píše:
Aká bude perioda pri dvojnásobnej rýchlostí otáčania Zeme?
Ak predpokladám, že ma nebudeš chytať za slovo, ani si prispôsobovať vzťažnú sústavu tak aby nesedela odpoveď, a ak budeme brať do úvahy iba sily od Mesiaca, aby sme nemuseli komplikovať odpoveď, tak odpoviem takto (hoci som už odpovedal v podstate rovnako, neviem, čo Ti na tom nesedelo):

Perióda prílivu bude pri dvojnásobnej (uhlovej alebo tangenciálnej) rýchlosti otáčania Zeme (voči Mesiacu) polovičná, čiže príliv bude nastávať 2x častejšie (perióda je prevrátená hodnota frekvencie).

Ak pravda nepovieš, že Mesiac pridá krúživé otáčky tiež, alebo že niečo iné nebude fungovať, podobné otázky musia byť položené presnejšie, ak potom nemá byť zbytočná polemika kvôli zadaniu úlohy. Aby bolo jasné, čo sa sleduje, a čo je iba hypotéza kvôli zjednodušeniu zadania.


Ked hovoríš, že by mali byť presnejšie otázky, mali by byť aj presnejšie odpovede. Tvoja odpoved bola dvojzmyselná, dala sa pochopiť rôzne. Preto som pre istotu otázku zopakoval. Ked hovoríš o periode ako frekvencii, tak polovičná frekvencia zo 100 Hz je 50 Hz, to znamená menej nie viac. Tvoja druhá odpoved teda nebola rovnaká ako prvá. Preto prvú odpoved nepovažujem za správnu, druhu áno.


Jerry.M
Starší člen
Příspěvky: 174
Registrován: úte 06 led 2009 11:32
Bydliště: DCA
Dal: 2 poděkování
Dostal: 13 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: perióda

Příspěvek od Jerry.M »

Jerry.M píše:
Aká bude perioda pri dvojnásobnej rýchlostí otáčania Zeme?
.

Jerry.M píše: Ked hovoríš o periode ako frekvencii, tak polovičná frekvencia zo 100 Hz je 50 Hz, to znamená menej nie viac.


Bol to len príklad. Presnejšie takto.
Perioda príliv-odliv 4x 6 hodín. Polovičná perioda je 2x 12 hodín. Podla tvojej prvej odpovede by bol príliv-odliv menej často. Keby som sa ohradil, že to nie je správne, povedal by si, že to mala byť polovica zo 6 hodín.


Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Re: perióda

Příspěvek od Akord »

Jerry.M píše:Perioda príliv-odliv 4x 6 hodín. Polovičná perioda je 2x 12 hodín.
To máš nejakú divnú matematiku a problém s pojmom perióda, pozri si, ako je definovaná perióda na wiki. Perióda je jediný časový interval. Ak je dlhá 6 hodín, tak polovičná perióda sú 3 hodiny. Počet periód si môžeš určovať podľa potreby.


Jerry.M
Starší člen
Příspěvky: 174
Registrován: úte 06 led 2009 11:32
Bydliště: DCA
Dal: 2 poděkování
Dostal: 13 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: perióda

Příspěvek od Jerry.M »

Akord píše:
Jerry.M píše:Perioda príliv-odliv 4x 6 hodín. Polovičná perioda je 2x 12 hodín.
To máš nejakú divnú matematiku a problém s pojmom perióda, pozri si, ako je definovaná perióda na wiki. Perióda je jediný časový interval. Ak je dlhá 6 hodín, tak polovičná perióda sú 3 hodiny. Počet periód si môžeš určovať podľa potreby.


Ani by som nepovedal, poriadne si to prečítaj. To čo Ty považuješ za periodu je len časť periody. Perioda je čas, za ktorý sa oscilátor vráti späť do počiatočnej polohy. V našom prípade je jedna perioda, celé otočenie Zeme okolo svojej osi. Všetko si vysvetluješ po svojom.
http://greaty.host.sk/kmity/kmitysk/21.htm


Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

perióda

Příspěvek od Akord »

Jerry.M píše:Ani by som nepovedal, poriadne si to prečítaj. To čo Ty považuješ za periodu je len časť periody. Perioda je čas, za ktorý sa oscilátor vráti späť do počiatočnej polohy. V našom prípade je jedna perioda, celé otočenie Zeme okolo svojej osi. Všetko si vysvetluješ po svojom.
http://greaty.host.sk/kmity/kmitysk/21.htm
Je tam toto:
perióda
-označenie T
-jednotka : 1s (sekunda)
-vyjadruje čas, za ktorý urobí oscilátor jeden kmit (cyklus)
Čas, za ktorý sa oscilátor vráti späť do počiatočnej polohy, nech už bola akákoľvek (nemusí byť rovnovážna).

Uvedená definícia je nedostatočná, sú priebehy, ktoré sa do počiatočnej polohy dostanú za jedinú periódu mnohokrát. Musí sa v určitej tolerancii zopakovať celý časový priebeh tej polohy, teda amplitúdy výchylky. Perióda je vždy základný násobok, teda násobené 1, nemôže nikdy obsahovať iné súčinitele. Inak by s ňou nešlo ani počítať spektrá vo frekvenčnej analýze, to je obrovská časť aparátu na tom postavená, pozri Fourierova analýza. Tvoj príspevok som si prečítal poriadne, žiadne súčinitele a násobky do uvedenia periódy nikdy nepatria, preto som na to aj tak reagoval. Robil som aj softver pre pamäťový osciloskop, ktorý počíta z priebehov spektrum, tak mi môžeš aj veriť.


http://cs.wikipedia.org/wiki/Perioda_(fyzika)
Perioda označuje ve fyzice fyzikální veličinu, která udává dobu trvání jednoho opakování periodického děje. Perioda tedy označuje dobu potřebnou k tomu, aby se systém dostal zpět do výchozího stavu.
http://sk.wikipedia.org/wiki/Perióda_(fyzika)
Perióda je fyzikálna veličina udávajúca dobu trvania periodického javu. Pri pohybe po kružnici je to doba, za ktorú hmotný bod opíše kružnicu jeden-krát.


Jerry.M
Starší člen
Příspěvky: 174
Registrován: úte 06 led 2009 11:32
Bydliště: DCA
Dal: 2 poděkování
Dostal: 13 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: perióda

Příspěvek od Jerry.M »

Akord píše:
Jerry.M píše:Ani by som nepovedal, poriadne si to prečítaj. To čo Ty považuješ za periodu je len časť periody. Perioda je čas, za ktorý sa oscilátor vráti späť do počiatočnej polohy. V našom prípade je jedna perioda, celé otočenie Zeme okolo svojej osi. Všetko si vysvetluješ po svojom.
http://greaty.host.sk/kmity/kmitysk/21.htm
Je tam toto:
perióda
-označenie T
-jednotka : 1s (sekunda)
-vyjadruje čas, za ktorý urobí oscilátor jeden kmit (cyklus)
Čas, za ktorý sa oscilátor vráti späť do počiatočnej polohy, nech už bola akákoľvek (nemusí byť rovnovážna).

Uvedená definícia je nedostatočná, sú priebehy, ktoré sa do počiatočnej polohy dostanú za jedinú periódu mnohokrát. Musí sa v určitej tolerancii zopakovať celý časový priebeh tej polohy, teda amplitúdy výchylky. Perióda je vždy základný násobok, teda násobené 1, nemôže nikdy obsahovať iné súčinitele. Inak by s ňou nešlo ani počítať spektrá vo frekvenčnej analýze, to je obrovská časť aparátu na tom postavená, pozri Fourierova analýza. Tvoj príspevok som si prečítal poriadne, žiadne súčinitele a násobky do uvedenia periódy nikdy nepatria, preto som na to aj tak reagoval. Robil som aj softver pre pamäťový osciloskop, ktorý počíta z priebehov spektrum, tak mi môžeš aj veriť. Z jednoduchych vecí robíš veci komplikované.


http://cs.wikipedia.org/wiki/Perioda_(fyzika)
Perioda označuje ve fyzice fyzikální veličinu, která udává dobu trvání jednoho opakování periodického děje. Perioda tedy označuje dobu potřebnou k tomu, aby se systém dostal zpět do výchozího stavu.
http://sk.wikipedia.org/wiki/Perióda_(fyzika)
Perióda je fyzikálna veličina udávajúca dobu trvania periodického javu. Pri pohybe po kružnici je to doba, za ktorú hmotný bod opíše kružnicu jeden-krát.

Kde vidíš nejaké násobky? Je to tam jasne napísané, doba trvania periodickeho javu. Pri pohybe po kružnici je to doba, za ktorú hmotný bod opíše kružnicu jeden-krát. Nechápem prečo potom považuješ 6 hodín za periodu? To je len jedna štvrtina periody. Bod na Zemi opíše kružnicu za 24 hodín. A to je jedna celá perioda.


Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

ktorá perióda

Příspěvek od Akord »

Napísal si toto:
Perioda príliv-odliv 4x 6 hodín. Polovičná perioda je 2x 12 hodín.
Je to evidentná blbosť, pretože perióda je vždy definovaná jediným konkrétnym časovým intervalom.
Bavili sme sa o perióde prílivu, koľkokrát sa napríklad zmení pri zmene rýchlosti otáčania Zeme, a je iba Tvoj problém, že si na začiatku neuviedol vzťažnú sústavu, ja som svoju vzťažnú sústavu uviedol, bol ňou Mesiac.

Polovičná perióda zo 6 hodín nie je 12 hodín, ale 3 hodiny.
Ani zo 4x6=24 nie je polovica 2x12=24, takže výrok je nesprávny pri akomkoľvek pohľade na vec.
Perióda z počtu násobkov neexistuje, takže nejde povedať, že 2x je polovica zo 4x, ak nie je pri tom ten istý základ, celok(menil by sa z 12 na 6) .

Nič Ti nebránilo napísať, ktorá perióda je 24 hodín, a ktorá je potom polovičná(12hodín), či štvrtinová(6hodín).


Jerry.M
Starší člen
Příspěvky: 174
Registrován: úte 06 led 2009 11:32
Bydliště: DCA
Dal: 2 poděkování
Dostal: 13 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: ktorá perióda

Příspěvek od Jerry.M »

Akord píše:Napísal si toto:
Perioda príliv-odliv 4x 6 hodín. Polovičná perioda je 2x 12 hodín.
Je to evidentná blbosť, pretože perióda je vždy definovaná jediným konkrétnym časovým intervalom.
Bavili sme sa o perióde prílivu, koľkokrát sa napríklad zmení pri zmene rýchlosti otáčania Zeme, a je iba Tvoj problém, že si na začiatku neuviedol vzťažnú sústavu, ja som svoju vzťažnú sústavu uviedol, bol ňou Mesiac.

Polovičná perióda zo 6 hodín nie je 12 hodín, ale 3 hodiny.
Ani zo 4x6=24 nie je polovica 2x12=24, takže výrok je nesprávny pri akomkoľvek pohľade na vec.
Perióda z počtu násobkov neexistuje, takže nejde povedať, že 2x je polovica zo 4x, ak nie je pri tom ten istý základ, celok(menil by sa z 12 na 6) .

Nič Ti nebránilo napísať, ktorá perióda je 24 hodín, a ktorá je potom polovičná(12hodín), či štvrtinová(6hodín).


Myslím, že je jasné ktorá perioda je celá, ktorá polovičná a štvrtinová. Z definícii periody to jasne vyplýva. A môžeš to prekrúcať ako chceš.

Polovičná perióda zo 6 hodín nie je 12 hodín, ale 3 hodiny. ... Toto som nikde netvrdil.
Ani zo 4x6=24 nie je polovica 2x12=24 ........Samozrejme, pretože by to bola zas jedna celá perioda. Išlo o vyjadrenie času.


Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Re: ktorá perióda

Příspěvek od Akord »

Jerry.M píše:Polovičná perióda zo 6 hodín nie je 12 hodín, ale 3 hodiny. ... Toto som nikde netvrdil.
Si opäť nepresný, celý výrok, ako je citovaný som napísal ja. Mal si byť presnejší Ty, namiesto toho, aby si ma skúšal a vyhýbal sa priamej odpovedi, neupresnil sústavu z ktorej pozoruješ, a ďalšie predpoklady. Nie ja som povinný si domýšľať všetky možnosti, ak napíšeš zadanie nesprávne a nejednoznačne, ale Tvoje zadanie si máš riešiť Ty. Ak by si to napísal jednoznačne, tak som nemusel hádať všetky ostatné možnosti, z ktorých iba logicky môžeš niektoré označiť ako nesprávne. V Tvojom tvrdení, čo som predošle citoval nebola správna akákoľvek kombinácia, to tvrdenie popiera samo seba. Napísal si toto:
Jerry.M píše:Perioda príliv-odliv 4x 6 hodín. Polovičná perioda je 2x 12 hodín.
Tak ako si to zadal to bola fyzikálnu hlúposť, lebo si ani poriadne nevedel, čo je perióda a to ma ideš kritizovať. Vyplýva to aj z toho linku, čo si uviedol, lebo aj definícia periódy v ňom je hlúposť. Navyše žiadny násobok periódy nie je opäť perióda, tým si to iba domotal, zdržal, lebo si si neurobil v pojmoch a predpokladoch jasno, kým si sa pustil argumentovať. Diskusiu končím, lebo si neuznal, že Tebou uvedený súčin nemá v perióde čo hľadať a že polovičná perióda nie je dvojnásobok, prípadne jednonásobok(domyslené podľa uvedeného Tvojho citátu).


Jerry.M
Starší člen
Příspěvky: 174
Registrován: úte 06 led 2009 11:32
Bydliště: DCA
Dal: 2 poděkování
Dostal: 13 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: ktorá perióda

Příspěvek od Jerry.M »

Akord píše:
Jerry.M píše:Polovičná perióda zo 6 hodín nie je 12 hodín, ale 3 hodiny. ... Toto som nikde netvrdil.
Si opäť nepresný, celý výrok, ako je citovaný som napísal ja. Mal si byť presnejší Ty, namiesto toho, aby si ma skúšal a vyhýbal sa priamej odpovedi, neupresnil sústavu z ktorej pozoruješ, a ďalšie predpoklady. Nie ja som povinný si domýšľať všetky možnosti, ak napíšeš zadanie nesprávne a nejednoznačne, ale Tvoje zadanie si máš riešiť Ty. Ak by si to napísal jednoznačne, tak som nemusel hádať všetky ostatné možnosti, z ktorých iba logicky môžeš niektoré označiť ako nesprávne. V Tvojom tvrdení, čo som predošle citoval nebola správna akákoľvek kombinácia, to tvrdenie popiera samo seba. Napísal si toto:
Jerry.M píše:Perioda príliv-odliv 4x 6 hodín. Polovičná perioda je 2x 12 hodín.
Tak ako si to zadal to bola fyzikálnu hlúposť, lebo si ani poriadne nevedel, čo je perióda a to ma ideš kritizovať. Vyplýva to aj z toho linku, čo si uviedol, lebo aj definícia periódy v ňom je hlúposť. Navyše žiadny násobok periódy nie je opäť perióda, tým si to iba domotal, zdržal, lebo si si neurobil v pojmoch a predpokladoch jasno, kým si sa pustil argumentovať. Diskusiu končím, lebo si neuznal, že Tebou uvedený súčin nemá v perióde čo hľadať a že polovičná perióda nie je dvojnásobok, prípadne jednonásobok(domyslené podľa uvedeného Tvojho citátu).
No vidíš, konečne sa v niečom zhodneme. Diskusia nemá zmysel, len si ma utvrdil v tom, čo už dávno viem. Existuje len jedna pravda a to Tvoja. Ved čo na tom, že sa občas zmýliš - zastavenie Mesiaca nad jedným miestom brzdením, hradenie energie prílivu brzdením atd... Stačí si to nepriznať. Musím ale uznať, si majster v prekrúcaní, vieš využiť každu jednu skulinku na podporu svojej pravdy. Chceš všetko potvrdzovať, aj to čo je logické, že Mesiac krúži, Zem sa točí. Odkážeš ma na wiky ohladne teorie periody a následne, ked ti nevyhovuje, poprieš aj ju ako nesprávnu. Ona ani iná byť nemôže. Ale u teba je všetko možné a asi máš inú, lepšiu, čo potvrdzuje tvoju pravdu. Tak niekedy nabudúce.


Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Jerryho (ne)pravda

Příspěvek od Akord »

Jerry.M píše:No vidíš, konečne sa v niečom zhodneme. Diskusia nemá zmysel, len si ma utvrdil v tom, čo už dávno viem. Existuje len jedna pravda a to Tvoja. Ved čo na tom, že sa občas zmýliš - zastavenie Mesiaca nad jedným miestom brzdením, hradenie energie prílivu brzdením atd... Stačí si to nepriznať. Musím ale uznať, si majster v prekrúcaní, vieš využiť každu jednu skulinku na podporu svojej pravdy. Chceš všetko potvrdzovať, aj to čo je logické, že Mesiac krúži, Zem sa točí. Odkážeš ma na wiky ohladne teorie periody a následne, ked ti nevyhovuje, poprieš aj ju ako nesprávnu. Ona ani iná byť nemôže. Ale u teba je všetko možné a asi máš inú, lepšiu, čo potvrdzuje tvoju pravdu. Tak niekedy nabudúce.
Jerry.M píše:Perioda príliv-odliv 4x 6 hodín. Polovičná perioda je 2x 12 hodín.
Toto nepotrebuje môj komentár. V predošlom (opätovne citovanom) príspevku si vecne odbehol od témy.


Odpovědět

Zpět na „Akord“