Lenzův Zákon

Vstup do sekce

Moderátoři: rival, sano

Uživatelský avatar
jeff
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1140
Registrován: pon 28 lis 2005 1:25
Bydliště: Praha
Dal: 33 poděkování
Dostal: 95 poděkování
Kontaktovat uživatele:

spaní

Příspěvek od jeff »

Že to ale uteklo, tak to ve spánku ale běžně chodí. Máme už prosinec a naposled se tady něco dělo v březnu. Zatím by se teda dít mělo a sice novější způsoby, kterak dál lze očůrat pana Lenze.
Slávkova vize generátoru je ve své podstatě monopolární generátor a tahle moje jednoduchá konstrukce není schopna jednoduše plnit požadované podmínky pro správnou funkci. V podstatě princip dobrý, ale takhle nejsme schopni dosáhnout potřebných otáček a tím obvodové rychlosti, cívky musí mít větší počet závitů, nejlépe vinuté současně větším počtem drátů, jejich jádra by měla být z feritu, nebo mu metalu, magnetické pole by na ně mělo působit jenom z jednoho konce a je třeba je vyvážit přídavnými magnety na nulový odpor s magnety rotoru. Samotné rotorové magnety je pak nutno vybrat s co nejvyšší indukcí
Kam jsme se dostali? Jsme u poměrně jednoduché koncepce s diskem, po jehož obvodu jsou monopolárně rozmístěné neodymy a v určité vzdálenosti od nich jsou jádra cívek. Princip všeobecné známý a na netu mnohokrát publikovaný a přece je tady ještě dost dalších možností, hlavně v nastavení.
Řeklo by se, že to nemůže fungovat, ale ono to funguje a některé věci jsem si i vlastnoručně vyzkoušel. Potřebuju se teď po tom dlouhém spánku probrat a zase si začnu hrát, doporučuju ostatním, kteří se sem podívají si projít jedno malé anglické fórum www.underservice.org tam se dá vyčíst víc.
Až něco budu mít, dám to sem a tak by mohli činit i ostatní, tady jsme v neveřejné části našeho fóra. Ať se nám ten vývoj konečně taky pohne.

Jeff


Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: spaní

Příspěvek od Slavek Krepelka »

jeff píše:Že to ale uteklo, ..... Ať se nám ten vývoj konečně taky pohne. Jeff
Ti povim, jak to letí. Konečně jsem se i díky Sanovi dostal k těm bezlenzovým.
Je to v příloze i s omluvou :oops: Ahoj, Slávek.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
Uživatelský avatar
jeff
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1140
Registrován: pon 28 lis 2005 1:25
Bydliště: Praha
Dal: 33 poděkování
Dostal: 95 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Lenzův Zákon

Příspěvek od jeff »

Ahoj Slávku,
Díky za zajímavý článek, budu se touto problematikou zabývat, jakmile skončí tady ten chaos okolo kolaudace. Podle počtu stažení asi nebudu sám, což bude jenom dobře pro celý tenhle způsob. Koukal jsem, že čepice se komplikují a napadlo mě, že by na ně šly použít polovičky hrnečkových jader ve vnitřku nastavených feritovou tyčkou. Nejjednodušší ale vypadají klasické malé tranďáčky. Na konci už z prvních pokusů vím, co jsi napsal, že zátěž musí být na obou cívkách současně. Už jsem to sem kdysi taky psal. Mělo to tenkrát ještě jeden zajímavý efekt a sice, že se vinutí cívek ohřívalo a nebylo to způsobené nadměrnou zátěží.
Už aby tahle úřednická pakárna skončila a dalo se zase něco normálního dělat.

Jeff


Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Lenzův Zákon

Příspěvek od Slavek Krepelka »

jeff píše:Ahoj Slávku,
Díky za zajímavý článek, budu se touto problematikou zabývat, .... Jeff
Nazdar Jeffe. Na to s těma čepičkama na cívkách bych úplně zapoměl. Dělal jsem si pokusnictví jak se chová průtok proudu cívkou s různými jádry a ty trafíčka jsou to jedinné, co z toho leze se vlajícím praporem. To je něco co si nemyslím, ale co mám odzkoušené a vím, i když jsem to testoval poněkud jinak a daleko jednodušeji než na nějkém generátoru. To, jak se vzájemně pole chovají v normálních klasických alternátorech a dynamech je hodně jiné kafe. Může tam snad být taky ještě nějaký zádrhel, o kterém nevím, ale ať dělám co dělám, nemůžu na žádný přijít a ten Maďarský? patent co jsem na něj odkázal mi tvrdí, že tam zádrhel není.

I když by k tomu absolutně nemělo dojít při použití trafíček na statoru, udělal bych vše pro to, abych ho ani náhodou nepustil přes kotvu. To v ideálním případě znamená kotvu z feritů. Ferity se budou špatně shánět v požadovaném tvaru, i když by se daly vždy dva tyčáky dát do V, nebo do U s tím, že by se na v případě U daly vnitřní strany podkov kotvy přemost železem v místě ohybu U. Další vyhovující řešení by byly U ze železa jako elektromagnet, ale cívky musí být nutně namotaná po celé délce U. Čím víc z ní budou konce U trčet, tím víc to bude na prd.

Výhoda zase je, že se daj konce V nebo U celkem snadno zabrousit do křivky rádiusu kotvy, tedy rotoru. Pokud by člověk chtěl být hodně velký detailista a trafíčka si vyrobit, trafoplechy na trafíčkách se dají dopředu pozohýbat do rádiusu budoucího statoru než je člověk poskládá, ale tím bych se do začátku neobtěžoval. Já se ještě číhnu, jak by se celá geometrie udělátka dala vyřešit tak, aby odpadla nutnost nějakého tvarování a aby se daly použít nějaké hotové tranďáčky, které se člověku můžou válet doma, nebo je může za babku koupit v nějakém bazaru elektroniky. Taky se podívám na různé možnosti zapojení při nestejných cívkách. Zítra ale mažu za děckama a hned se k tomu taky nedostanu. Jinak Vám všem přeju krásný a poučný sraz :)

Ahoj, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
Odpovědět

Zpět na „Sekce "Nadšenců"“