Akvament neboli vodudejk

Vstup do sekce

Moderátoři: rival, sano

Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Akvament neboli vodudejk

Příspěvek od Slavek Krepelka »

Aquarius1 píše: ... ale je fakt že na těchto políčkách u nás v krušnohoří se nikdy nezavlažovalo uměle. .... Jindra
Mimo téma (offtopic)
Oni si taky nenadělali z polí cedníky melioracema. To je jedna z největších pitomostí 20tého století, že se melioruje prakticky všude a z půdy se nadělá cedník. Všechny živiny jdou s vodou do drenáže a pak se kropí a kropí a hnojí a hnojí a kropí a a a :roll:


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Meliorace

Příspěvek od poota »

Když už jsme narazili na ty meliorace, ono tady tak nějak souvisí všechno se vším, takže i to patří k vodudejkům.
První a nejdůležitější zásada je dostat co nejvíc vody do půdy tak, aby se vsákla. Tohle nejlépe dokážou stromy "nahusto", tedy les. Stejného principu se používalo u silnic, kde se voda svedla do příkopu, na jehož druhé straně rostlo stromořadí. A také pro ochranu obytných stavení proti prosakující vlhkosti tím, že se v těsném sousedství vysadil strom nebo stromy. Vysvětluje se to tak, že stromy tu vodu "vypijí", ale ve skutečnosti umožní prosáknutí dešťové a podpovrchové vody do hloubky. Tento typ vody používají stromy pro svou vlastní potřebu jenom nouzově. Jejich hlavní "obživou" je voda stoupající z podzemí - tato voda dokáže stromem vystoupat až do jeho vrcholu. To je to, co dešťová voda nedokáže. Pokud z ní má být nějaký užitek, je nutné, aby prosákla do podzemí, kde se zbaví všech nečistot, projde anomálním bodem a teprve pak stoupá nahoru, přičemž se v ní rozpouštějí nerosty.
Odvodněním pozemků se docílí pouze toho, že voda, která měla být "materiálem" pro pramenitou vodu, odteče po povrchu do moře bez náležitého vyčištění, které má být zdrojem "materiálu" pro další procesy. Meliorace nás připravuje o "spodní" vodu, pokud se mám vyjádřit v terminologii vědů.
Meliorací se pouze snažíme pozemek nějakého typu násilím převést na typ jiný. Pro tento nový typ ovšem pozemek nemá všechny nutné předpoklady, takže je třeba také uměle a za peníze dodávat i ostatní potřebné složky. Jednodušší a levnější je využívat pozemek způsobem, který jeho podmínkám vyhovuje.
S touto problematikou souvisejí i čističky odpadních vod, které jenom nedokonale napodobují přírodní proces, ovšem s tím, že vodu, která měla prosáknout převedou na povrchovou a odvedou do moře.
Právě to soustavné zvyšování nerovnováhy má za následek stále výraznější výkyvy počasí k horšímu - stále častěji když prší, tak přívalově, když bouřka, tak s kroupami atd. Zaprší a je z toho povodeň nebo záplavy. O tomhle mluvil Viktor už před sto lety.

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Uživatelský avatar
Pego
Zasloužilý člen
Příspěvky: 612
Registrován: sob 05 dub 2008 19:46
Dal: 29 poděkování
Dostal: 19 poděkování

Meliorace

Příspěvek od Pego »

U nas byla meliorace zakladem pouzitelnosti kusu pozemku. V 50cm hloubce se nachazi jil a ten nepropoustel vodu hloub, puda byla skoro jako mocal. Do 60-70cm se zapustila meliorace - zvedla do potucka (odkud polevame rostlinky) a vrchni puda se stala urodnou. Hnojime tak jednou za 5-6 let starym a uplne propracovanym kravskym hnojem. Uroda fantasticka (teda pokud nejsou hlemyzdi, skocky nebo msice). Uvazuju ted ze v nase mirnem kopci nad melioraci, kde je dodnes puda vlhka i ve vedrech, vykopu malou studanku nebo vodudejk. Idealni by bylo, kdyby voda nastoupala az k povrchu a dal se vyuzit prepad na korinkovou zavlahu samospadem.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Meliorace

Příspěvek od poota »

Zbavil ses podpovrchové vody, která se Ti shromažďovala na "míse" nepropustného jílu. Ten jíl zároveň brání stoupání "spodní vody" nahoru do půdy tím, že ji rozvádí ke svým okrajům, které jsou v některých místech výš. Pravděpodobně to budou ta provlhlá místa. Zkus na ně umístit několik říčních valounů, které zahrabeš do půdy tak, aby nad povrch téměř nevyčnívaly. Pokud budou vlhké až mokré i v parných dnech, tak má smysl tam zkoušet "srážení" vody pomocí kamenů.

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Meliorace

Příspěvek od Slavek Krepelka »

Pego píše:U nas byla meliorace zakladem pouzitelnosti kusu pozemku. ....
Ony ty meliorace odvodňováním močálových půd začaly. I když ani s tím nesouhlasím, protože močály celkově plní svou roli v ekologii, je to alespoň jaksi zdůvodnitelné lidskou roztahovačností a potřebou půdy použitelné pro hospodářství. Jenže ny ty močály jsou přirozenou zásobnicí vody v dobách, kdy moc nenaprší. Vypadají na první pohled nepoužitelné, protože nikdo nevidí a nechce vidět to, že se z nich rodí nová úrodná černozem pro generace příští, protože pomalu a líně zachytávají prach a rostou aeventuelně vysychají natolik, že se použitelnými eventuelně stávají. Bez těch minulých bychom třeba tady žádný pole a pšenku dnes neměli a ač to tak nevpadá, z toho co zde vidím za to do značné míry vděčíme i tisísckrát prokletým bobrům, kteří močály tvoří svou neutuchající činností na podloží přímo kamenném a díky čemuž se v dlouhodobé pespektivě starají o to, že budou pole a pšenka.

Hádat se nehodlám o to, jestli je momentální odvodňování mkřin pro účely polnohospodářství dobrý důvod, nebo ne. Je to asi i otázka míry a podle mne jsme to již přehnali. Co vidím kolem sebe, meliorační technika se z nějakého mně záhadného důvodu jak ješte za komoušů v Česku, tak tady, rozlézala i po pozemcích které byly poněkud mokré jenom zjara po tání a pak už rozhodně ne. Přesto meliorujou a meliorujou a pak si od začátku léta do jara stěžujou, že neprší a není voda a na zalejvání nejsou ani prachy ani spodní voda, která díky tomu klesá a klesá, kopané studny vysychaj a není kde brát. Vrtaj artézký studny a tahaj vodu z čím dál tím větší hloubky, jenom aby ji zas hodili do meliorací. S tím zasolujou půdu a to je taky třeba řešit a hladina spodních vod klesá hlouběji a hlouběji atd. Samozřejmě s tím, co říká Petr, že to velice přispívá k povodňovým situacím se taky děje. Ono to v malém vypadá hezky, ale ve velkém je to průšvih.

Z toho Tvého příkladu Pego bych spíš viděl jako ekologicky rozumnou možnost, pokud to geologie podloží dovoluje, spíš jenom ten jíl navrtat a nechat vodu propadat pod jíl. Jenže to si zas navzdory mnohonásobného zvýšení celospolečenské produktivity nemůže dnešní člověk dovolit, protože je třeba lidi vysávat do morku kostí finanční machinací a výrobou zmetkového luxusu. To ani nemluví o tom, že i taková technika by sebou nesla své problémy, například znečišťování i těc spodnějších vod. Jedině snad další Potopa to zase na chvíli vyřeší, říkejme tomu třeba vesmírný penicilín :D

S laskavým pozdravem, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Moderní verze vodudejku ...

Příspěvek od A(&F) »

... aneb "výrobník" vody ze vzduchu ...... sáákryš, co mi to jen připomíná ??? ... :ethink: ... :D :D :D ...

Obrázek
( http://dvice.com/archives/2008/06/klimatec_base_1.php )

... princip je de facto stejný, jako u každé klimatizace, kde dochází ke srážení vzdušné vlhkosti na studeném výparníku ... neboli efekt "oroseného piva po vytažení z lednice", kterážko je mmch také součástí zařízení ... a odpadní teplo z chladiče se zjevně zase používá pro ohřev, neb jako každej správnej "office water point" má i tento červenej + modrej kohoutek ...

... dle popisu je zisk vody až 5 galonů denně (v prádelně možná ještě víc ... :laugh: ), tedy cca 20 litrů ... což je za cenu 11,5 kWh (24h x příkon 480W) ještě dražší než od "Francouzů", kteří v ČR okupují většinu vodárenských firem (a to už je co říci ... :? ), byť na druhou stranu zase lacinější, než "pramenitá" voda od rozvozců barelů, takže někoho by to oslovit mohlo ... ale představa, co vše se dá krom vody "vykondenzovat" z kancelářského vzduchu, zas až tak lákavá není, a to i přes fakt, že zařízení má integrován uhlíkovej filtr + UV debakterializaci ...... jo, a prej se to dá dokonce napojit aj na solární panely (to by fakt asi nikoho nenapadlo, když je to na elektriku ... :bhead: ) ...... koneckonců, alternativního větrného zdroje pro svůj "prystroj" používá firma eolewater - from wind to water, což je ve vhodných povětrných lokalitách pro tyto účely asi mnohem smysluplnější ... jejich turbíny lze samozřejmě zároveň používat i jakožto zdroj elektřiny ...

pozn: ... destilovaná voda bez dodatečné mineralizace se nehodí k dlouhodobému pití ... nebo snad ano ??? ... ufff ... :help: ...

---------------------
PeS: ... no, abych nebyl zas až tak úplně kritickej k tomu prvnímu zmíněnému "vynálezu", anžto jsem v létě použil zcela stejných principů (až na ten solár, jelikož náš domácí přiklápěcí okenní panel tolik nedá) ..... přibližně v půlce prázdnin jsem (i přes protest přítuly :D) do dveří pracovny vyříznul kruhový otvor a do něj vyústil výfuk teplého vzduchu mobilní klimošky (ten co se normálně hází ven z okna), čímž jsem celou tuto místnost proměnil v sušárnu bylinek ... :) ... a kondenzát z klimošky jsem pak vylejval k domácím kytičkám ... :lol: ...... takže: bylinky se hezky sušily, provětrávány odpadním teplým vzduchem + my vedle v obejváku si užívali příjemného chládku + kytky byly zalitý ... tož ani zrno nazmar !!! ... :mrgreen: ...

doplněno: ... a pokud se zrovna nesuší bylinky, tak teplý vzduch z klimošky (před jeho vyfouknutím ven) proháníme boxem, ve kterém se ovoce a zelenina mění na křížalky ... :) ... (popř. se v něm suší houby) ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Moderní verze vodudejku ...

Příspěvek od poota »

Když už kondenzovat, tak snad raději někde, kde se ta voda přímo vyrábí.
Oxidací/spalováním metanu vzniká voda a kysličník uhličitý.
Zemní plyn obsahuje 95% metanu.
Spálením jednoho kubického metru metanu vznikne asi 3,5 litru vody.
Je potřeba pokračovat?

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Methan ...

Příspěvek od A(&F) »

Mimo téma (offtopic)
... ehm, ... :ethink: ... takže přímo ideální pro výrobu vody v kravínech ... :idea: ... "milé kravičky, pokud si pořádně neulevíte, nebudete mít co chlastat" ... :D :D :D ... ;) ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Folie pro kondenzaci vody ze vzduchu ...

Příspěvek od A(&F) »



Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Folie pro kondenzaci vody ze vzduchu ...

Příspěvek od poota »

Netvrdím, že se nedá voda získat ze vzdušné vlhkosti, ale tvrdím, že je to velice nerentabilní.
"Zázračné" fólie mají za úkol jenom obejití nutnosti dostatečně studené plochy, na které má ta vlhkost kondenzovat. Přitom nutnost intenzivního proudění vzduchu se nijak obejít nedá. Ten půllitr až tři litry vody za hodinu bych chtěl vidět :shock: a to bych je ani nijak neomezoval ve velikosti zařízení - rozhodně by to nedokázali s velikostí lahve. Osobně to mám za novinářskou latinu na základě kusých informací - bohužel.

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Folie pro kondenzaci vody ze vzduchu ...

Příspěvek od Slavek Krepelka »

poota píše: ... Přitom nutnost intenzivního proudění vzduchu se nijak obejít nedá. Ten půllitr až tři litry vody za hodinu bych chtěl vidět ...
Já taky, ale ona se kondenzace dá zmáknout i elektricky pomocí electrostatického náboje, i když nevím jak to přesně funguje. No a ty nanomateriály jsou i o mikrostruktuře elektrostatických nábojů. Samozřejmě na tom prostředí záležet bude.

S laskavým pozdravem, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Folie pro kondenzaci vody ze vzduchu ...

Příspěvek od A(&F) »

poota píše:"Zázračné" fólie mají za úkol jenom obejití nutnosti dostatečně studené plochy, na které má ta vlhkost kondenzovat. Přitom nutnost intenzivního proudění vzduchu se nijak obejít nedá. .... Osobně to mám za novinářskou latinu na základě kusých informací - bohužel.
... já ani ne ..... nedávno byl totiž v TV dokument, kde nějaký nadšenec získával vodu ze vzdušné vlhkosti pouze tím, že kolmo ke směru proudění vzduchu natáhl vertikálně několik mnoho "síťovin z uměliny" (kteréžto vypadaly podobně jako "rašlový úplet" o výšce cca 3 metry), na níž se v noci a nad ránem (popř. když byla mlha) vysrážely ponejprv drobné kapičky, jenž díky následnému spojení se do větších kapek gravitačně stékaly po síťovině dolů do sběrných korýtek pod spodní hranou (voda ze sítí črčela docela skušným kalupem, kapka za kapkou) ... z nich byla pomocí hadic svedena do centrálních zásobníků, odkud rozvody putovala přímo ke kořenům rostlin na plantáži uprostřed pouště z písku, v místě s naprostým nedostatkem vody (bez jakýchkoliv srážek, nikdy tam prý nepršelo), kde by se tyto jinak nedaly vůbec pěstovat ... :) ... posbíraná vlhkost ze "síťo-vododejků" tam byla skutečně jediným zdrojem vody ... :eclap: ...

... dle mě opravdu nemusí být kondenzační plochy pokaždé nutně studenější než okolí, ale přesto mohou za určitých okolností fungovat ...... hlavní roli zde zřejmě sehraje mikrogravitace = "přitažlivost" mikročástic k větším objektům (popř. i elektrostatické síly, jak zmínil Slávek) ....... tedy dle zcela úplně stejných principů, jako když se před svítáním na titěrných vláknech pavučiny vysráží "korálky rosy" ... ;) ...
[obrazky.4ever.sk] pavucina, rosa 164003.jpg
(zdroj obrázku: ... http://obrazky.4ever.sk/priroda/pavucina-164003 ... děkujeme za zapůjčení k nekomerčním účelům)

--------------
PeS: ... takto vypadá "rašlový úplet" ... pro dané účely vcelku laciný, lehký, přitom však pevný a trvanlivý materiál ... :idea: ...

Obrázek
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Folie pro kondenzaci vody ze vzduchu ...

Příspěvek od A(&F) »

... ještě odkazy k původnímu článku "o samoplnící lahvi"...

- http://www.nbdnano.com/icons.html (mají zajímavé logo ... :D )
- http://www.rsc.org/chemistryworld/News/ ... 080502.asp


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Folie pro kondenzaci vody ze vzduchu ...

Příspěvek od A(&F) »

... a tak takhle vypadají "Lapače mlhy" z různých částí světa ... ( Fog capcure) ...

Obrázek

... + ten projekt, o kterém jsem psal výše (uvnitř článku je video, ve kterém je vidět i ona zmíněná "plantáž") ... :arrow: ... http://www.dailymail.co.uk/news/article ... esert.html ...

(... za pár dní to scuknu k příspěvku, ať to není rozstrkané ...)


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Folie pro kondenzaci vody ze vzduchu ...

Příspěvek od poota »

Nesnažím se nijak zpochybňovat někým dosažené výsledky, toho mě chraň Bůh!

Jedná se mi o to, aby se lidé nevrhali do realizace něčeho, co by je ve výsledku zklamalo. Abych to objasnil trochu blížeji.
Je potřeba si uvědomit, že "voda" může, a ve skutečnosti taky je, ve vzduchu obsažena dvěma různými způsoby.

Tím prvním je voda odpařená, tedy voda, která již byla "hotová" a tekutá a změnila své skupenství na páru. Když to zjednoduším, tak je to "voda", která ve vzduchu není vidět a prostupuje celou masu vzduchu, o čemž je možné se přesvědčit kterýmkoli vlhkoměrem. Při určitém procentu vlhkosti, řekněme nad 90%, tato vlhkost začíná na chladnějších plochách kondenzovat a mění svoje skupenství zpátky na kapalné. Této "vodě" ve vzduchu se mylně přičítají viditelné mraky a také viditelná mlha, zřejmě jenom proto, aby se to dětem ve školách dalo vysvětlit docela jednoduše. Zcela záměrně se pomíjí ve výkladu fakt, že mraky ani mlha se "zpátky" na vodu nezmění prostým ochlazením - že to s párou funguje, se každý může snadno přesvědčit u hrnce nebo konvice v kuchyni.

Tím druhým způsobem "vody ve vzduchu" je přítomnost složek, ze kterých se voda na tekutinu teprve složí, a to procesem naprosto odlišným od kondenzace. Pro tyto složky je teplota vzduchu mnohem méně důležitá a zjednodušeně lze říct, že je pouze zviditelňuje jako mraky a mlhu, a také určuje, v jaké výšce nad zemí vytvoří hutnější vrstvu. Tyto vodotvorné složky se pohybují ve vzduchu, který má, jak jsem napsal výše, nějaké konkrétní procento vlhkosti a obsahují tedy neviditelnou páru.
Těmito složkami jsou uhlovodíky, z nichž nejjednodušší a nejdůležitější je metan - jsou důvěrně známé hlavně jako důlní plyny. Z těch se voda tvoří slučováním se vzdušným kyslíkem, které probíhá na tzv. kondenzačních jádrech. Jejich funkci zatím vědové ještě nepochopili a nebo to důsledně tají, nicméně se dá předpokládat, že nějakým způsobem v sobě soustřeďují elektrický náboj, který dokáže odstartovat proces okysličování uhlovodíků. Při něm vzniká kapalná voda a kysličníky uhlíku. Jestliže jsou kondenzační jádra ještě v zemi (obsah kovových rud v hornině), vzniká pramenitá voda. Při méně vhodných podmínkách unikají uhlovodíky do ovzduší, kde se za přítomnosti kondenzačních jader a elektrického potenciálu mohou okysličovat na vodu.
Opět zjednodušeně lze předpokládat, že tam, kde není dostatek pramenité vody, bude v ovzduší větší obsah uhlovodíků, které ovšem mohou, ale také nemusí být vidět, což záleží na teplotě. Nicméně i tak lze tyto uhlovodíky okysličovat na vodu, jak se nejspíš děje zmíněnými sítěmi. Předpokládám, že nějakým způsobem dokážou nahradit kondenzační jádra, nejspíš proto, že jsou z umělé hmoty, tedy izolantu, na kterém proudící vzduch vytváří elektrický náboj. Pravděpodobně nehomogenita izolantu (nečistoty v něm) vytváří místa, kde se náboj soustřeďuje.

Tolik k mému skeptickému názoru na kondenzaci vzdušné vlhkosti, tedy odpařené vody.

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Odpovědět

Zpět na „Sekce "Nadšenců"“