Psychické příčiny nemocí a jejich odstraňování.

Léčebné postupy.
Odpovědět

Myslíte, že je toto téma pro Vás přínosné?

ano
106
92%
ne
9
8%
 
Celkem hlasů: 115

Uživatelský avatar
laik
Zasloužilý člen
Příspěvky: 858
Registrován: sob 23 úno 2008 21:41
Bydliště: Brno
Dal: 36 poděkování
Dostal: 43 poděkování
Kontaktovat uživatele:

jarda

Příspěvek od laik »

Zdravím
jardo velice moudrá slova .... :good:

ten vztah k věcem je někdy hoodně svazující....to vidím na manželce jak hodně lpí na věcech i když ted už je to mnohem lepší než před lety.....
taky se pomatu mění.....

no jinak ,Hanko ,jednoho takovýho manipulátora mám ted v práci a to je opravdu manipulátor ,kterej opravdu veme člověka kolem ramen a dokonce mu i někdy poděkuje za práci a na druhou stranu dovede být hodně hnusnej a povýšenej nad každýho kdo nemá v peněžence balík peněz ,nebo nemá stejný ambice jako on....vše měří majetkem.......dělá mě něco jako šéfa ,ale já přistoupil na tu hru ze své svobodné vule a jelikož vím jakej je tak vědomě hraju jeho hru.......říkám mu šéfe a dělám že ho poslouchám.....jeho to potěší a já mám z toho prospěch.....(vlk se nažere a koza zustane celá) a to vše jen pro dobrý peníze ,ale ne abych měl na utrácení za věci ,ale abych se stal svobodnější a nezavyslejší na systému a abych si mohl postupně naplnit své sny.....

je ale pravda že osobní přítomnost takovýho manipulátora není někdy vůbec příjemná a dovede člověka pěkně rozladit....
ale když tak přemejšlím i já ve vztahu k němu jsem manipulátor ,protože s ním dovedu manipulovat tím že naoko hraju poslušnou ovečku....
no ale když tak přemejšlím ,tak každej člověk je tak nějak manipulátor.....každej se snažíme prosadit tu svoji pravdu....


Jsem svobodný, protože dělám to co chci a ne to co musím......
lajos
Zasloužilý člen
Příspěvky: 2444
Registrován: pát 25 lis 2005 14:32
Bydliště: Liberec
Dal: 471 poděkování
Dostal: 212 poděkování

Re: mno...

Příspěvek od lajos »

NAVAR píše:
jarda ovčák píše:Lidi jsou moc vážný, moc ukřižovaný...Chlapi se štvou za penězma, ženský uklízejí uklizený a perou vypraný.....
Koukají na televizi, když většina, co za něco stálo již bylo řečeno.
Jediné, zač stojí žít je štěstí...
Udělejtež se šťastnými.....jakkoli, co nás udělá takovými.....Štve vás životní partner??? Vyměňte jej. Je nesmysl trpět ve jménu setrvačnosti.Štve vás celá famílie?? Kdo uteče, ten vyhraje.
Vadí vám práce?? Nepracujte, nebo dělejte to, co vás baví...
Malujte, radujte se a klidně masturbujte, když to pomůže k lepší náladě. Co je normální???
Nic není normální.... Všechno je normální.
Co nás učiní šťastnými je požehnané od přírody, přičemž je jedno, co to je. Vyjímkou budiž cokoli, co ubližuje druhým, nebo je činí smutné.
Šťastnej člověk je veselej a bude s ním sranda, ucítíte z něj mír, klid, pohodičku a teplíčko. Může být stéblo, kterého se jednou chytnete.
Když se tím stéblem stanete,pochopíte..........
Mluvíš mi z duš bratře. Taková je doba, furt lidem valí do hlavy co si nesmějí zapomenout koupit, pak chlapi vydělávají a ženský ty verky a prach na nich musejí uklízet. Tím že se lidi štvou za mamonem tak sami sebe křižuji a ještě se k tomu bičují. Židle, postel, stůl, ešus a lžíce a myslím že by člověk nic neřešil. Mne ten brajg co si člověk na sebe nabalí občas pěkně štve. Ono to strašně zatěžuje. Co se nepoužívá déle jak 2 roky, krom knih a historie velí rozum vyhodit.
Zbytek bodů co máš níže se snažím naplňovat a jsem šťastný v tom máš pravdu. Zvláštní je že jak začnu chtít od života víc, větší luxus, třeba auto a tak, tak si vždycky nabiju držku a tak se držím při zemi a jsem opravdu šťastnější.
Noo, hodně nerad vyhazuji věci ze své dílny, párkrát se i hodili i ty 20 let starý-pravda nové součástky kupuji jen ty zrovna potřebné, nebo věčně potřebné, pár kousků do zásoby, samo v ceně pár korunek. Pyžama my vytřídila bývalá paní a terazky spím v tričkách a taky to jde


Mo
Zasloužilý člen
Příspěvky: 209
Registrován: sob 01 kvě 2010 16:07
Dostal: 3 poděkování

Re: mno...

Příspěvek od Mo »

jarda ovčák píše:Lidi jsou moc vážný, moc ukřižovaný...Chlapi se štvou za penězma, ženský uklízejí uklizený a perou vypraný.....
Koukají na televizi, když většina, co za něco stálo již bylo řečeno.
Jediné, zač stojí žít je štěstí...
Udělejtež se šťastnými.....jakkoli, co nás udělá takovými.....Štve vás životní partner??? Vyměňte jej. Je nesmysl trpět ve jménu setrvačnosti.Štve vás celá famílie?? Kdo uteče, ten vyhraje.
Vadí vám práce?? Nepracujte, nebo dělejte to, co vás baví...
Malujte, radujte se a klidně masturbujte, když to pomůže k lepší náladě. Co je normální???
Nic není normální.... Všechno je normální.
Co nás učiní šťastnými je požehnané od přírody, přičemž je jedno, co to je. Vyjímkou budiž cokoli, co ubližuje druhým, nebo je činí smutné.
Šťastnej člověk je veselej a bude s ním sranda, ucítíte z něj mír, klid, pohodičku a teplíčko. Může být stéblo, kterého se jednou chytnete.
Když se tím stéblem stanete,pochopíte..........
+1 :good:
fakt výstižné :D pekný dník prajem všetkým ;)


1220
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1719
Registrován: úte 09 led 2007 12:49
Bydliště: Praha
Dal: 1 poděkování
Dostal: 20 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Jarda pochopil

Příspěvek od 1220 »

Nalezl prázdný kruh, ;)
a o tom to je........ :good:
krásně a výstižně.........
:bye:
K.
když člověk nebude mít rád sebe, nestane se nikdy, že by měl rád i ostatní ........... :D

K Laikovi :
Jen jedno je nezbytné : Nenechat se zmást anžto u těch šéfů vždy vyčnívá struna na kterou budou časem hrát, třeba jěště není vidět, anebo zatím slabá je......
Všeho do času..... ;) Mno, taky se třeba neprojeví vůbec, co by bylo nejhorší v případě změny šéfovství změnit sebe na něho- přijmout zákon oko za oko zub za zub. .....Kvůli obrušování našich vlastních hran nám život staví do cesty vlastně ty šéfy nejhorší abychom se na nich mohli učit.
Měj se hezky.


1220
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1719
Registrován: úte 09 led 2007 12:49
Bydliště: Praha
Dal: 1 poděkování
Dostal: 20 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: mno...

Příspěvek od 1220 »

NAVAR píše: Mluvíš mi z duš bratře. Taková je doba, furt lidem valí do hlavy co si nesmějí zapomenout koupit, pak chlapi vydělávají a ženský ty verky a prach na nich musejí uklízet. Tím že se lidi štvou za mamonem tak sami sebe křižuji a ještě se k tomu bičují. Židle, postel, stůl, ešus a lžíce a myslím že by člověk nic neřešil. Mne ten brajg co si člověk na sebe nabalí občas pěkně štve. Ono to strašně zatěžuje. Co se nepoužívá déle jak 2 roky, krom knih a historie velí rozum vyhodit.
Zbytek bodů co máš níže se snažím naplňovat a jsem šťastný v tom máš pravdu. Zvláštní je že jak začnu chtít od života víc, větší luxus, třeba auto a tak, tak si vždycky nabiju držku a tak se držím při zemi a jsem opravdu šťastnější.
I mně mluvíš z duše, někdy nezbyde než být v těch mnoha zbytečnostech nějak, jak to říct, - mimochodem nebo neúčasten.
Auto je nezdravé technické zařízení, které používám mnohdy z nutnosti abych něco nepodstatnýho stihnul :( městský život je mooc divnej :(
Vytanulo mi z malého prince:
Co bys udělal kdybys měl denně ušetřeno 20 minut užíváním tablet místo pití ?
Malý princ se usměje a řekne: ŠEL BYCH POMALU KE STUDÁNCE, A v klidu bych se napil ......
:bye:


NAVAR
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1739
Registrován: stř 16 dub 2008 10:00
Dal: 37 poděkování
Dostal: 262 poděkování

Re: jarda

Příspěvek od NAVAR »

laik píše:Zdravím
jardo velice moudrá slova .... :good:

ten vztah k věcem je někdy hoodně svazující....to vidím na manželce jak hodně lpí na věcech i když ted už je to mnohem lepší než před lety.....
taky se pomatu mění.....

no jinak ,Hanko ,jednoho takovýho manipulátora mám ted v práci a to je opravdu manipulátor ,kterej opravdu veme člověka kolem ramen a dokonce mu i někdy poděkuje za práci a na druhou stranu dovede být hodně hnusnej a povýšenej nad každýho kdo nemá v peněžence balík peněz ,nebo nemá stejný ambice jako on....vše měří majetkem.......dělá mě něco jako šéfa ,ale já přistoupil na tu hru ze své svobodné vule a jelikož vím jakej je tak vědomě hraju jeho hru.......říkám mu šéfe a dělám že ho poslouchám.....jeho to potěší a já mám z toho prospěch.....(vlk se nažere a koza zustane celá) a to vše jen pro dobrý peníze ,ale ne abych měl na utrácení za věci ,ale abych se stal svobodnější a nezavyslejší na systému a abych si mohl postupně naplnit své sny.....

je ale pravda že osobní přítomnost takovýho manipulátora není někdy vůbec příjemná a dovede člověka pěkně rozladit....
ale když tak přemejšlím i já ve vztahu k němu jsem manipulátor ,protože s ním dovedu manipulovat tím že naoko hraju poslušnou ovečku....
no ale když tak přemejšlím ,tak každej člověk je tak nějak manipulátor.....každej se snažíme prosadit tu svoji pravdu....
Manipulace je zločin. Jak píše Hanka dokáže člověka pěkně rozložit. Knih o tom jak se manipulaci bránit je spoustu. Doporučuji Isabelle Nazare-Aga.
Manipulaci pak člověk vycítí na sto honů a některým manipulantů se lze efektivně bránit.


Není ani tak důležité najít "kámen mudrců" jako cesta k němu.
To co není vidět a ani není možno měřit nelze už z principu prohlásit za neexistující.
Pomož si sám, protože ti stejně nikdo jiný nepomůže.
Moderátor raději žádný než vadný.
Uživatelský avatar
hanka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1697
Registrován: ned 13 zář 2009 11:22
Bydliště: Severní Morava
Dal: 812 poděkování
Dostal: 875 poděkování

Re: mno...

Příspěvek od hanka »

jarda ovčák píše:Lidi jsou moc vážný, moc ukřižovaný...Chlapi se štvou za penězma, ženský uklízejí uklizený a perou vypraný.....
Koukají na televizi, když většina, co za něco stálo již bylo řečeno.
Jediné, zač stojí žít je štěstí...
Udělejtež se šťastnými.....jakkoli, co nás udělá takovými.....Štve vás životní partner??? Vyměňte jej. Je nesmysl trpět ve jménu setrvačnosti.Štve vás celá famílie?? Kdo uteče, ten vyhraje.
Vadí vám práce?? Nepracujte, nebo dělejte to, co vás baví...
Malujte, radujte se a klidně masturbujte, když to pomůže k lepší náladě. Co je normální???
Nic není normální.... Všechno je normální.
Co nás učiní šťastnými je požehnané od přírody, přičemž je jedno, co to je. Vyjímkou budiž cokoli, co ubližuje druhým, nebo je činí smutné.
Šťastnej člověk je veselej a bude s ním sranda, ucítíte z něj mír, klid, pohodičku a teplíčko. Může být stéblo, kterého se jednou chytnete.
Když se tím stéblem stanete,pochopíte..........
Je to moudrá filozofie. Myslím, že všichni se ji snažíme nějakým způsobem uskutečnit, akorát každý volí tu cestu, na kterou dozrál. Ti moudří pochopili, že nemá smysl měnit okolí, ale stačí změnit svůj žebříček hodnot a pocity štěstí pak zažívají neustále. Jiní se chtějí udělat šťastnými tím, že místo sebe mění okolí - nechápou, že touto cestou skutečného štěstí nikdy nedosáhnou, jenom pocity chvilkového uspokojení. Myslí si, že pocit štěstí nakonec přijde, stačí jenom přitlačit více na okolí a jednou budou konečně šťastní.....A tak tlačí a mění jiné podle těch svých žebříčků hodnot. Stále více a bezohledněji, protože ne a ne být šťastní, ale příjemné je i to chvilkové uspokojení, tak se alespoň uspokojují.

Život s takovými lidmi je pak utpením pro ty, kteří jsou jimi manipulováni nebo dokonce znásilňováni (diktátorem). Před viditelně špatným člověkem lze utéct, nebo se mu vyhnout. Manipulátor je zákeřný bezcitný člověk, který vráží nůž do člověka zezadu, aby o tom ten člověk nevěděl, přičemž se na něho zepředu usmívá, nebo se tváří kamarádsky. Oběť cítí důsledky, ale nemá ponětí, odkud přišly, a když získá podezření, pochybuje o správnosti svých tušení, protože takovou faleš a podrazy přece ti "slušní" lidé nemohou dělat.... Asi jsem teď poněkud ostřejší, nechala jsem se unést rozhořčením, ale mám ve svém okolí skutečného manipulátora a pociťuji na vlastní kůži jeho "práci". Ohromně mi pomohlo, když jsem se dozvěděla o manipulátorech. Člověk si přestane připadat jako "blázen", když ví, s kým má tu čest. Pak se může i bránit, když ví, proti čemu se brání. Nemusí to být přímo proti tomu člověku, ale proti jeho manipulaci.

Laiku, ten Tvůj "šéf" možná ani není manipulátor, jenom nepříjemný člověk, který má jiný žebříček hodnot. Peníze jsou u něj na prvním místě, proto lidi soudí a chová se k nim podle toho, kolik mají peněz nebo majetku. Manipulátor nemá úctu ani k majetným - dovede ale silně závidět a jestli má možnost, tak to tomu člověku dá pěkně pocítit - zákeřně samozřejmě (kromě diktátora - ten se ukrývá méně, než ostatní).
Všichni občas s někým manipulujeme (např. manželka s manželem, když ho potřebuje přimět, aby vymaloval byt, nebo něco opravil, ale jemu se do toho nechce :), apod. ), ale proto ještě nejsme manipulátoři.

Navar to vystihl přesně :good: .

P. S.: Isabelle Nazare - Aga napsala knížku "Nenechte sebou manipulovat", ze které tady cituji. Je to velice dobře napsaná knížka, která popisuje jak manipulátory, tak příběhy, na kterých ukazuje konkrétní příběhy manipulátorů a jejich obětí, i rady, jak se manipulátorovi bránit. Některé její rady tady dám, ale kdo chce vědět více, bude lepší, když si přečte knížku celou - vřele doporučuji k přečtení!
Naposledy upravil(a) hanka dne úte 19 říj 2010 16:51, celkem upraveno 1 x.


Všechno je tak, jak má být.
"Všechno co jsme, povstává v našich myšlenkách. Mluv a jednej s nečistou myslí, a budou tě následovat problémy. Hovoř a jednej s čistou myslí, a štěstí tě bude následovat jako stín." Buddha
NAVAR
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1739
Registrován: stř 16 dub 2008 10:00
Dal: 37 poděkování
Dostal: 262 poděkování

Re: mno...

Příspěvek od NAVAR »

1220 píše: I mně mluvíš z duše, někdy nezbyde než být v těch mnoha zbytečnostech nějak, jak to říct, - mimochodem nebo neúčasten.
Auto je nezdravé technické zařízení, které používám mnohdy z nutnosti abych něco nepodstatnýho stihnul :( městský život je mooc divnej :(
Vytanulo mi z malého prince:
Co bys udělal kdybys měl denně ušetřeno 20 minut užíváním tablet místo pití ?
Malý princ se usměje a řekne: ŠEL BYCH POMALU KE STUDÁNCE, A v klidu bych se napil ......
:bye:
Neúčastněn, to jsi vystihnul.......... Jo město….. to bych umřel, nejdříve vnitřně a pak, tak jak se většinou umírá. Fóbii z města mám a musím občas překonat když jedu k Jeffovi, to si říkám ber to jako výlet zase se vrátíš zpátky.
Pokud máme auto používáme jej na 99% všech příležitostí kde se dá auto použít. Pokud nemáme auto nepoužíváme jej na 99% příležitostí kam se můžeme dostat pěšky na kole či jinak.
Ty okamžiky kdy člověk může“ jít ke studánce“ jsou pro mne velkým svátkem. Je to boj o cestu a studánku. Všude na mne křičí „vykašli se na studánku“, „pojď si dát tablety“, „nezdržuj se“, „studánky jsou přežitek, tablety jsou in“, „netrhej partu kvůli studánce“ atd atd.


Není ani tak důležité najít "kámen mudrců" jako cesta k němu.
To co není vidět a ani není možno měřit nelze už z principu prohlásit za neexistující.
Pomož si sám, protože ti stejně nikdo jiný nepomůže.
Moderátor raději žádný než vadný.
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: mno...

Příspěvek od poota »

NAVAR píše:..Ty okamžiky kdy člověk může“ jít ke studánce“ jsou pro mne velkým svátkem. ..
+1 :good:
Studánky jsou snad největší zázrak přírody - je to skutečný "pramen vody živé" a to doslova i do písmene.

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
jarda ovčák
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1252
Registrován: čtv 19 lis 2009 9:24
Bydliště: Svitavy
Dal: 9 poděkování
Dostal: 98 poděkování

studánky... mno

Příspěvek od jarda ovčák »

Povím vám podivný příběh, příběh tím podivnější, že je skutečný....Jako origo blázen jsem objevil studánku a jako náležitý materialista jsem si tuto zakoupil i s pozemkem....Abych ji mohl zvelebit a upravit, zpřístupnit i vyzdvihnout....
Byla zanedbaná, špinavá, zarostlá a zanesená. Dával jsem ji dokupy a už jsem se těšil, jak vykonám očistnou lázeň, jak smyju všechny hříchy ze sebe i světa....
Mno, v ten velký den d jsem vlezl do odtoku pramene a vyklopil jsem na sebe kýbl vody ze studánky... byl jsem s tím svým pupkem obnaženej a .... myslel jsem, že přichází moje poslední hodinka.... Ta voda má 5 grádů a já nemohl popadnout dech. Nakonec jo, a na znamení díků, že jsem to přežil jsem u studánky kýbl nechal, dal tam dva plecháčky na špagátku a udělal jednoduchou lavičku a stoleček i s popelníkem....K ní jsem upravil cestu, aby mohli i cyklisté a vozíčkáři.... Začali jezdit lidé, mnohdy i auty a občas nechali i odpadky, posléze i odpadkové pytle...staré pneu, aku..... Časem zmizelo as 10 plecháčků, lavička, stoleček i popelníček....Přibyl eternit i staré obkládačky...Nezbylo mi, než příjezdovou cestu překopat hlubokou strouhou a pokácet tam pár stromů,aby bylo jasno, že tudi již to nepůjde..... Studánce jsem upravil hladinu, aby tam chodili pít laně i srny..... jenže na to přišli myslivci a začali je pohodlně střílet jak na popravišti.... Upravil jsem tedys studánku, aby se tam ti nádherní tvorové již nezdržovali, nechal jsem ji zarůst a nyní již opět nikdo neví, že existuje. Studánka pamatuje boreše z rýzmburka, pouze současný dobytek není hoden.....
přesto dál zbožňuju studánky........


Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: studánky... mno

Příspěvek od poota »

Máš recht - v hnusných to časech musíme žít :(

Zdravím - poota
P.S. Ale dělají to jenom lidi - hned jak je Pámbu všechny vyhladí, tak bude zase na Zemi krásně :D


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
chiq
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1546
Registrován: čtv 01 lis 2007 8:41
Bydliště: Trnavský kraj
Dal: 2 poděkování
Dostal: 1 poděkování

Re: studánky... mno

Příspěvek od chiq »

kucíí, ... :good:
pridám jednu pohodovku... kvôli melódii... (na slová nie som ten správny jazykozpyt...)
Přílohy
ELO - CONFUSION.mp3
(3.25 MiB) Staženo 143 x


Uživatelský avatar
hanka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1697
Registrován: ned 13 zář 2009 11:22
Bydliště: Severní Morava
Dal: 812 poděkování
Dostal: 875 poděkování

Ještě něco.

Příspěvek od hanka »

Ještě něco k tématu manipulace:

http://www.mujvztah.cz/clanky-vztahy/pr ... atora.html


Všechno je tak, jak má být.
"Všechno co jsme, povstává v našich myšlenkách. Mluv a jednej s nečistou myslí, a budou tě následovat problémy. Hovoř a jednej s čistou myslí, a štěstí tě bude následovat jako stín." Buddha
Uživatelský avatar
hanka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1697
Registrován: ned 13 zář 2009 11:22
Bydliště: Severní Morava
Dal: 812 poděkování
Dostal: 875 poděkování

Jak se chránit před manipulací.

Příspěvek od hanka »

JAK SE CHRÁNIT PŘED MANIPULACÍ.

Nejdříve je třeba zjistit, zda člověk, který nás trápí nebo sabotuje naši práci, je nebo není manipulátor.

Zjistíme to pomocí seznamu 30 charakteristických znaků jednání manipulativních osob. Při zjištění osmi znaků ze seznamu už nelze chování dané osoby považovat za zcela normální a máme skutečně co dělat s manipulativní osobností. Manipulátoři, které odhalíte, však obvykle dosáhnou 15 a více „bodů“.
Od 20 znaků si můžeme být jisti, že jsme ve styku s člověkem, který ohrožuje nejen naše zdraví, ale i manželství, práci, plány do budoucna, svobodné rozhodování a podobně. Může nás dostat (nebo už dostal) do duševního rozpoložení, kdy pochybujeme o svých schopnostech a o své osobnosti (to se však netýká „lhostejných“). Musíme tudíž reagovat co nejrychleji.
Příště si uvedeme prostředky, které nám pomohou vymanit se z jeho vlivu.


Všechno je tak, jak má být.
"Všechno co jsme, povstává v našich myšlenkách. Mluv a jednej s nečistou myslí, a budou tě následovat problémy. Hovoř a jednej s čistou myslí, a štěstí tě bude následovat jako stín." Buddha
Uživatelský avatar
hanka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1697
Registrován: ned 13 zář 2009 11:22
Bydliště: Severní Morava
Dal: 812 poděkování
Dostal: 875 poděkování

Truchlení nad ideální komunikací s manipulátorem.

Příspěvek od hanka »

Truchlení nad ideální komunikací s manipulátorem.

Truchlení spočívá v přijetí skutečnosti, že se s manipulátorem „normálně“ komunikovat nedá.
Těžko také můžete očekávat změnu a doufat v obrat v jeho chování. Přeměny manipulativních osobností jsou nesmírně vzácné.
Jestliže jste stále přesvědčeni, že „nakonec snad pochopí, že takovým způsobem nás k lepší práci nemotivuje“, řídíte se svými zásadami a ideály, nikoli skutečností, že vaše vztahy jsou naplněny utrpením. Myšlenku “přece není možné, že bychom ve vztahu nehledali totéž, určitě to pochopí a změní se“ je nutné zpochybnit.

Mnohem těžší je upustit od schématu „rodiče a děti si musí po celý život dobře rozumět a mohou si říkat všechno“. Zpochybnění takového ideálu obvykle trvá celá léta. Pokud se přesvědčíte, že nejste v kontaktu pouze s ideálním rodičem, ale také s manipulativní osobností, netrvejte na ideálu a pohleďte na situaci reálně. Ať už jde o kohokoliv, byli jste dosud s tímto člověkem v dobrých vztazích? Pocítili jste někdy, že s vámi autenticky komunikuje? Přináší vám tento vztah pohodu a radost?
Připustíte-li, že manipulátor se řadí k patologickým osobnostem, přestanete snad očekávat, že se změní. Proces truchlení, který následuje, proběhne rychleji, přesto si uvědomte, že trvá přinejmenším několik měsíců. Čím je váš vztah k určité manipulativní osobě silnější, tím bude truchlení delší.

Když truchlení skončí, přestanete být citliví na její slova a činy. Nakonec se jejím nejzjevnějším manévrům začnete smát. To je výborné znamení toho, že se vás už celá situace tolik nedotýká, stejně jako lidí lhostejných k manipulátorům. Už neočekáváte, že se manipulátor „uzdraví“. Je to smutné, je to škoda, ale je to také jediný způsob, jak v takovém vztahu netrpět. Když pochopíte, že nutně musíte změnit své psychické schéma, vzdát se naděje, a že taková změna nějakou dobu potrvá, začnete se k manipulativní osobě chovat jinak. Nečekejte, až si odtruchlíte nedosažitelnost ideálního vztahu – začněte používat kontramanipulaci a uplatňovat jednoznačně a zároveň ohleduplně vlastní názor.


Všechno je tak, jak má být.
"Všechno co jsme, povstává v našich myšlenkách. Mluv a jednej s nečistou myslí, a budou tě následovat problémy. Hovoř a jednej s čistou myslí, a štěstí tě bude následovat jako stín." Buddha
Odpovědět

Zpět na „Léčba těla i ducha“