10 merakov na pristrojovke

Praktická část fóra.

Moderátor: rival

Návštěvník

Re: Rozdělit či sloučit ?

Příspěvek od Návštěvník »

Karel m píše:Vypadá, to tak, že by to chtělo teď jmenovat amatérské konstrukce, či levné poloprofi koupitelné měřáky následujících kategorií :
Teploměry, vlhkoměry, průtokoměry, snímače polohy , snímače el. veličin, zpracování el veličin. Možná opravdu pro každou kategorii vlastní vlákno. Po nějaké době by se to zamklo, a z toho by vzniknul doporučený
výběr, který by popř mohl třeba někdo zájemcům prodávat třeba jako stavebnici. Uvažuju dobře ? Nebo vystrojit velké a malé auto měřáky společnými silami provést testování vybraných druhů vehementů a konec ? Je tu docela málo lidí. Máte názory ?
K.
U novějších aut s OBD II je možno všechny údaje o motoru vyčíst z jednotky. Zadarmo stažený program + převodník ELM327 (asi 1500Kč) pro většinu evropských a japonských vozidel, nebo VAG + převodník (asi 800Kč) pro VW koncern. Hodnoty je možno nahrát a zobrazit i v grafu.


1220
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1719
Registrován: úte 09 led 2007 12:49
Bydliště: Praha
Dal: 1 poděkování
Dostal: 20 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozdělit či sloučit ?

Příspěvek od 1220 »

Anonymous píše: U novějších aut s OBD II je možno všechny údaje o motoru vyčíst z jednotky. Zadarmo stažený program + převodník ELM327 (asi 1500Kč) pro většinu evropských a japonských vozidel, nebo VAG + převodník (asi 800Kč) pro VW koncern. Hodnoty je možno nahrát a zobrazit i v grafu.
Nic proti tomu,neumím to ale posoudit jak bude řídící jednotka reagovat
na stavy přesahující rozsahy povolených hodnot na vstupech. Je třeba vědět, že pod váhou vzduchu, lépe řečeno mimo ni je vytvořený vzduchový tok, který si nasává plynné palivo ve správném poměru. Vstřiky mají vypnuté napětí takže okamžitá spotřeba ze vstřiků měřit půjde pouze při startu a při přechodu na jiné palivo. To je samozřejmě v současnosti vzdálený cíl. Naopak na mezistavy, kdy jsou oba systémy zapnuté to vypadá jako super. Mně osobně se to ale týkat nebude protože moje nejmladší auto dovršilo 16 rok života. :(
Byl by prosím nějaký odkaz ?
K.


Uživatelský avatar
Barbucha
Zasloužilý člen
Příspěvky: 611
Registrován: sob 19 črc 2008 2:10
Bydliště: Praha
Dal: 5 poděkování
Dostal: 61 poděkování

Re: nema problema?

Příspěvek od Barbucha »

Anonymous píše:výborne! :D tak sem s tým :D :D som strašná lemra, len občas niečo vyleptám a zletujem... bol by som rád za akúkolvek pomoc so schémou... samotný snímač asi tento: http://www.e-conrad.cz/prutokomer-fchmp ... +dp106686/ jeden na saní + druhý na prepade... u karbeca stačí jeden...
Pokud chceš jen analogový průtokoměr / l/m, l/s a pod / tak použít převodník f/U a na výstup nějaký měřák. Použít se dá Integrovaný převodník Lm 2907-17. dole datasheet. Když by to měl být rozdílový, tj plnící-odpadová, to samé 2x akorát oba výstupy zavedeš do rozdílový zesilovač z nějakého operáku kde Au= přítok-odtok.
10000imp/l= >10l/h=>0.002l/s=>27,77Hz /10l/h a na to spočítáš R1 a C1.
podle odhadu náklady bez měřáku do stovky, podle toho za kolik seženeš švába, 35-120kč.
Pokud by jsi chtěl spotřeboměr, analog, tam by to bylo docela náročné, lepší je pak digitál, buď obič nulovaný čítač, nebo nějaký převodník z atmelu, nebo picky, ale těch počítám bude v AR a pod vcelku dost, stačí najít. myslím že nemá cenu něco nového vymýšlet.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Já to říkám pořád / neřád /, nejhorší jsou trpaslíci, všude vlezou a strašně se množí, jo ještě taky ten divnej němec co nám všechno skovává.
PavelTC
Nový člen
Příspěvky: 18
Registrován: pon 21 kvě 2007 19:02
Bydliště: internet

Měření

Příspěvek od PavelTC »

Ahoj. V příloze jsem oskenoval Amaro 5/2005. Je v něm trocha nápadů jak měřit různé věci v autě. je tam i pár konstrukcí. Prohlédněte si to, možná se bude něco někomu hodit.
http://www.edisk.cz/stahni/38691/amaro.rar_20.2MB.html


Návštěvník

OBD II

Příspěvek od Návštěvník »

Co lze načíst.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Uživatelský avatar
Barbucha
Zasloužilý člen
Příspěvky: 611
Registrován: sob 19 črc 2008 2:10
Bydliště: Praha
Dal: 5 poděkování
Dostal: 61 poděkování

Re: OBD II

Příspěvek od Barbucha »

Anonymous píše:Co lze načíst.
z ČEHO? KDE TO LZE KOUPIT A ZA KOLIK? :ewhistle:


Já to říkám pořád / neřád /, nejhorší jsou trpaslíci, všude vlezou a strašně se množí, jo ještě taky ten divnej němec co nám všechno skovává.
Uživatelský avatar
Barbucha
Zasloužilý člen
Příspěvky: 611
Registrován: sob 19 črc 2008 2:10
Bydliště: Praha
Dal: 5 poděkování
Dostal: 61 poděkování

Re: Dve cesty. Jenom dvě Antone Pavloviči?

Příspěvek od Barbucha »

Anonymous napsal:
skúsme teda rozbehnúť dve cesty: atmel aj klasiku, aj tak sa zdá, že to tu trocha zaspáva.. :zzz:

No, koukám že po velkém počátečním bůmu s tím posledním konstatováním budeš mít nakonec pravdu. Že by iniciativa skončila? Přidá se někdo? Nebo se bude vespolek čekat až sem někdo něco mázne? :baby:
To tady mám strašit sám?
Naposledy upravil(a) Barbucha dne sob 27 zář 2008 4:19, celkem upraveno 2 x.


Já to říkám pořád / neřád /, nejhorší jsou trpaslíci, všude vlezou a strašně se množí, jo ještě taky ten divnej němec co nám všechno skovává.
Návštěvník

Re: OBD II

Příspěvek od Návštěvník »

Barbucha píše:
Anonymous píše:Co lze načíst.
z ČEHO? KDE TO LZE KOUPIT A ZA KOLIK? :ewhistle:
http://www.motordiag.cz/motordiag/produ ... statni/008

Na aukru za půlku a na E-bay ještě za půlku.


Uživatelský avatar
Barbucha
Zasloužilý člen
Příspěvky: 611
Registrován: sob 19 črc 2008 2:10
Bydliště: Praha
Dal: 5 poděkování
Dostal: 61 poděkování

Re: Dve cesty. Jenom dvě Antone Pavloviči? TAK TA PRVNÍ

Příspěvek od Barbucha »

Pánové přídá se někdo k projektu měření blbin v autě pomocí procesorové jednotky?
1/ Vstupy jak psal Karel.
2/ Indikace pomocí LCD displaye, Pravděpodobně 4x16/20 znaků.
zobrazení údajů programovatelné, podle potřeby měření.
3/ Záznam přes RS232, případně USB pravděpodobně na noťase.
4/ Vyhodnocování záznamů na PC.

Pokud bude zájem o spolupráci, byl by vítán softvérák PC -Delfina,VisualBasic, C,C++, se znalostí komunikace přes serio, nebo USB, knihovny pro VB a Delfinu mám i s dokumentací, pokud by bylo potřeba.
Softvér ATMEL AVR z mého pohledu buď přímo asembler / je to ale magorárna /, Bascom AVR, případně něco jiného, já dělám v Bascomu AVR.

Tak jak, zůstane akorát u keců a konstatování, že to dajako zaspáva?


Já to říkám pořád / neřád /, nejhorší jsou trpaslíci, všude vlezou a strašně se množí, jo ještě taky ten divnej němec co nám všechno skovává.
Peter anonymní

Domácí měření výkonu a Mk motoru

Příspěvek od Peter anonymní »

Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Peter anonymní

Měření

Příspěvek od Peter anonymní »

Už vás přešla chuť na měření? Nebo je to jenom proto, že tak jednoduchou metodou je možno dát odpověď na mnoho otázek a neumožňuje to sáhodlouhé nic neříkající okecávání?
Nebo je to špatné, protože jsem to sem dal já?
Zamyslete se nad tím, jestli ještě dokážete naslouchat, nebo už jenom poslouchat. :laugh:


1220
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1719
Registrován: úte 09 led 2007 12:49
Bydliště: Praha
Dal: 1 poděkování
Dostal: 20 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Měření

Příspěvek od 1220 »

Peter anonymní píše:Už vás přešla chuť na měření? Nebo je to jenom proto, že tak jednoduchou metodou je možno dát odpověď na mnoho otázek a neumožňuje to sáhodlouhé nic neříkající okecávání?
Nebo je to špatné, protože jsem to sem dal já?
Zamyslete se nad tím, jestli ještě dokážete naslouchat, nebo už jenom poslouchat. :laugh:
Dostal jsem Peťo 3 DVD námětů a přístupů k měření, z toho se dá vybrat za dva dni něco jednoduchého ,a za další den to mít na stole co myslíš jde to tak rychle ? Za Tvoje příspěvky moc dík. :bye:
K.
PS: co si neudělam stejně mít nebudu


Peter anonymní

Pro Karelm

Příspěvek od Peter anonymní »

Dokážeš během pár minut tohle?. Jenom s kazeťákem, nebo MP3kou? To jest zadarmo?
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


1220
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1719
Registrován: úte 09 led 2007 12:49
Bydliště: Praha
Dal: 1 poděkování
Dostal: 20 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Pro Petera

Příspěvek od 1220 »

Na druhý čtení je to docela jedlý, sondu bych mohl zvládnout sám, už to mám v oblíbených.
Udělal to chytrý člověk.
díky Peťo víš na první čtení, jsem to ani nepochopil :oops: , počítá to z impulsu síly a hybnosti hmoty.Vtipně eliminuje chyby.
Budu o tom uvažovat.
Taky jsem už přišel na to, že forum vypadá obrovsky, ale chodí sem stejně jenom pár závisláků. Ať starých nebo nových, to je jedno.
No a z těch závisláků něco dělá asi max 10 procent. Tebe jsem si vždycky
vážil, žes byl nadprůměrný. Měj se.
K.


Uživatelský avatar
Barbucha
Zasloužilý člen
Příspěvky: 611
Registrován: sob 19 črc 2008 2:10
Bydliště: Praha
Dal: 5 poděkování
Dostal: 61 poděkování

Re: Domácí měření výkonu a Mk motoru

Příspěvek od Barbucha »

Po té vaší kapku slovní přestřelce jsem si konečně pořádně přečetl, co má měření Mk dělat z originálu. Pro měření orientačních hodnot Mk a jeho relativních změn z je to bezesporu dobrá a vcelku jednoduchá věc. Podle mého názoru, tedy jen to co jsem četl, takže netuším jestli to někde není popsáno a v současné verzi s tím není počítáno, ale při měření skutečného Mk motoru je opomenuto několik vcelku nezanedbatelných ztrátových veličin, a to ztráty v převodech obecně a ztráty valivým odporem pneumatik. Toliko k principu měření a vyhodnocování. Problém jest další, že ač velmi vtipné řešení, klobouk dolů, neřeší požadavek ten co byl specifikovaný na začátku. Měří pouze jednu veličinu, která ani nebyla zpočátku specifikovaná, i když myslím, že by docela stálo za to, ji do specifikace zahrnout, protože jasně, i když orientačně je schopna vyčíslit, " jak to autíčko táhne jako bejk když se přidá VE". Pánové zajisté prominou kapku sarkazmu.
Takže je na snadě otázka, co s tím dál doktore?
Přiznám se a musím naprosto souhlasit s Karlem, že jsem očekával kapku iniciativnější přístup k řešení problému měření, zvláště, když téměř bez vyjímky všichni na tomto foru se shodneme na tom, že pracujeme s něčím o čem vlastně ani nevíme co to je. Je to akorát pouze pojmenováno. A měřením značného množství veličin z provozu by se možná dali vysledovat určité závislosti. Jako námět je to bezesporu dobré a jednoduché řešení, lež bez dalších časově synchronizovaných naměřených veličin je využitelnost otázkou.


Já to říkám pořád / neřád /, nejhorší jsou trpaslíci, všude vlezou a strašně se množí, jo ještě taky ten divnej němec co nám všechno skovává.
Odpovědět

Zpět na „Dílna“