Fotovoltaika (levně)

Elektřina, teplo...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Jim68
Zasloužilý člen
Příspěvky: 668
Registrován: úte 29 zář 2009 14:36
Dal: 1 poděkování
Dostal: 26 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Malý lacný nápadBediniho SSG

Příspěvek od Jim68 »

Akord píše:
martono píše:Až doteraz to tu bolo profesionálne. Zavlečením Bediniho sa fórum degraduje na utópiu. Žiadne stroje na volnú energiu nie sú. Tie nabíjačky sú cípovina. A uvedení páni asi na hodinách fyziky chýbali. Samoindukciu prezentujú ako niečo zázračné, pár zachytených elektrónov z atmosféry dáva kW výkonu, obyčajná usmerňovačka je špeciálnou elektrónkou a elektret je kozmickou batériou!
Vitaj medzi realistami. Keďže na fóru sa tu obvykle odtrháva z reťaze, tak za korektnú informáciu považujem iba konkrétne zmerané a niekým spoľahlivým a nezávislým overené dáta konkrétnych účastníkov fóra hoci aj z fantastických projektov, ktoré majú reálnu podobu. Žiadne hypotézy, papagájovačky, predstavy a želania. To nemôže byť pre nikoho žiadne obmedzenie alebo znechucovanie, naopak podpora úspešného dotiahnutia. Typické vyhýbacie argumenty sú obavy pred ropomagnátmi, alebo zaplatenie práce. Kľudne môže ísť o podvrhy, ktoré sem dajú ropomagnáti, alebo vedci za účelom odbočenia konkurencie na vedľajšiu koľaj, zverejneňovanie podobných infekcií nestojí skoro nič a skoro nikto za to pri takomto spôsobe nezodpovedá.
Pánové, souhlasím všemi deseti. Hlavně žádné konflikty a pracujme, nikdo to za nás nevymyslí! :shock: :D
Když budeme mít každý v ruce měřák, neublíží nám to a dřív opustíme špatnou cestu. A možná najdem tu správnou... Chiméry ( je to ověřené) se rodí z neznalosti a nedůslednosti k sobě samým.... :oops:


Jim68
Be happy!
Uživatelský avatar
spaceball
Zasloužilý člen
Příspěvky: 614
Registrován: úte 05 kvě 2009 20:25
Bydliště: 48°15'N 16°22'E

re

Příspěvek od spaceball »

Až doteraz to tu bolo profesionálne. Zavlečením Bediniho sa fórum degraduje na utópiu. Žiadne stroje na volnú energiu nie sú. Tie nabíjačky sú cípovina. A uvedení páni asi na hodinách fyziky chýbali. Samoindukciu prezentujú ako niečo zázračné, pár zachytených elektrónov z atmosféry dáva kW výkonu, obyčajná usmerňovačka je špeciálnou elektrónkou a elektret je kozmickou batériou!
Pod volnou energií si představuji solární panely, větrné elektrárny, tep. čerpadla... v ostatním naprostý souhlas.

Fotovoltaika vyžaduje nějakou počáteční investici, ale vyplatí se. Několik let provozu této technologie
mne o tom přesvědčilo. Provedl jsem několik změn oproti zastaralému způsobu zveřejněném zde
https://www.upramene.cz/forum/viewtopic.php?t=1282
0,2kW (starší panel) jsem doplnil o tři další (levné) STP180-24Ad 0,54kW. Zapojení je paralelní
(jeden panel je od jiného výrobce). Controller je původní a přibyl inverter FRONIUS IG 15
(jednofázový střídač) . Baterie 24V jsou ponechány. DC rozvod po chatě jsem úplně zrušil.
Ke svícení již nepoužívam výkonné led, ale 7W /230V úsporky ve všech místnostech. I přes
zamračenou zimu jsem nebyl nijak výrazně omezen. Panely jsou elektricky nastavitelné od 15 - 60 stupňů
pomocí řídící jednotky ze starého laptopu 386 dvěma rozhraními RS232 a jednoduchého pascalovského
prográmku. Tímto způsobem je prováděna i kontrola stavu baterií, nabíjení... takže okamžitě mohu
vyhodnotit situaci z křesla před TV a podle toho se zařídit. Problémem zůstává vytápění a teplá voda
v zimě...ale pokud finance dovolí a dostanu se alespoň nad 2kW, řešení bych měl. Jestli budu
mít náladu a čas, opět přilepím nějaké foto do "Lidé sobě".


Spaceball Obrázek
_________________
To není průmyslové znečištění, co poškozuje naše životní prostředí. Jsou to nečistoty ve vzduchu a vodě, které za to mohou. G. W. Bush
tab
Nový člen
Příspěvky: 3
Registrován: čtv 12 srp 2010 23:46

Re: selen

Příspěvek od tab »

jeff píše:Selenové usměrňovače jsem už neviděl pěkných pár roků , .... Jinak k fotovoltaickému jevu dochází i na přechodech tranzistorů, jenom je nutné z nich odstranit ochranný klobouček, ale těch by muselo být! Nakonec zjistíme, že panely asi bude nejlepší koupit, i když nemají až kdovíjakou účinnost, pořád jsou lepší než seleny, tranzistory a třeba i fotonky dohromady.

Jeff
Stačí trochu myslet. Kde se dnes dá najít selen kromě šamponu na vlasy ?? FOTOVÁLCE z KOPÍREK a nemusí se z nich odstraňovat ochranná zinková vrstva, protože v tomto případě tam žádná není...Trochu pracnější je pouze zajistit, aby byla celá selenová aktivní plocha zaručeně propojena na vodič, což při poškrábaných válcích není tak jednoduché zajistit. ,(pozor je dost měká i citlivá na hrubší zacházení). Jsou dostupné v likvidačních centrech el.odpadu.
Pídil jsem se po podobném zdroji už delší dobu. Od r 1970 mi totiž slouží na chatě solarní panel sestavený z 9 kruhových desek ze svářečky průměr 15cm sloužící ještě dnes osazen do starého rámu od obrazu pod plexi.Stačí na běžné bat.radio pkud je bez CD mechaniky.(Při plném osvětlení) V současné době jiný zdroj těžko seženete.
Ovšem většinou je s tím spojen problém, jak tento šrot získat, když je s ním zacházeno jako s nebezpečným odpadem. Opět to chce mít známé..............


1220
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1719
Registrován: úte 09 led 2007 12:49
Bydliště: Praha
Dal: 1 poděkování
Dostal: 20 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Válec z kopírky

Příspěvek od 1220 »

Sám sobě bude stínit, :?: mám jich asi 8 kusů jsou i v laserových tiskárnách, moc si od toho neslibuju :(
Nějaká zrcadla asi ???
:good: za potvrzení nápadu
K.


tab
Nový člen
Příspěvky: 3
Registrován: čtv 12 srp 2010 23:46

Re: Válec z kopírky

Příspěvek od tab »

1220 píše:Sám sobě bude stínit, :?: mám jich asi 8 kusů jsou i v laserových tiskárnách, moc si od toho neslibuju :(
Nějaká zrcadla asi ???
:good: za potvrzení nápadu
K.
To už je prkotina. Jen to sehnat. Pak je to pouze otázka technického řešení. Dalo by se to sice galvanicky přenést na ploché desky, protože aktivní vrstva nemusí být silná pouze souvislá, ale je to snad nejpracnější řešení. Protože jsem byl nucen jako "dráteník" vycházet vždy z nejdostupnějšího a nejlevnějšího materiálu, uvažoval bych v tomto případě o možnosti dvou říznutých U-PROFILŮ i s tím že dojde k určité ztrátě na výkonu . Pokud by se ty valce nechaly přiměřeně vyrovnat bylo by to ideální ale je zde oprávněná obava, že se naruší souvislost, nebo i mechanická soudržnost selenové vrstvy s podkladovým materiálem. Mám zatím pouze 1ks a ten odejde na při mechanických zkouškách. V souvislosti s tím odzkouším i průhledené laky.

Web Page Name

ozon1.webovastranka.cz/image/2740/22718_SSolar.GIF

Pokud jde o ta zrcadla, vidím to jako mírně otevřený U-profil a válec osazený mimo ohnisko, blíž k základně zrcadla. Chce to pouze doladit a pro snazší srozumitelnost . Jinak se domnívám,že tento problémek je již dávno někým vyřešen i efektivně spočítán.
Přikádám načrt ,který jsem narychlo udělal během psaní tohoto textu:
Nemam natrénované vkládání obrázků. V nejhorším stačí zkopírovat odkaz>>


Uživatelský avatar
sano
Zasloužilý člen
Příspěvky: 942
Registrován: stř 08 úno 2006 23:48
Dostal: 18 poděkování

Lacná fotovoltaika

Příspěvek od sano »

fotovoltaitika za 40 centov na Watt.

http://pesn.com/2010/08/11/9501684_Do_C ... ave_Money/


tab
Nový člen
Příspěvky: 3
Registrován: čtv 12 srp 2010 23:46

Re: sluneeční panely Brno

Příspěvek od tab »

otázka do pranice byla jaký výměník vymyslet na těch 2500-3000 stupňů v ohnisku?

To už tady bylo. Můžeme si vybrat oběhové čerpadlo přesněji medium s s vhodným teplotním součinitelem. A může to být klidně i Hg nebo Cs. Některé atomové reaktory chladí Na (sodík ?!) a je zajímavé že ohřívá vodu se kterou tvoří tak bouřlivou reakci která může při nehodě pěkně vylouhovat celý personál.

Jinak pouze stačí daný výměnník posunout za nebo před ohnisko do úrovně kde by se energie odváděla sice z větší plochy ale některým z běžně dostupných medií. Jinak by to bylo podobné třeba jako u raketových motorů....otázkou rychlosti průtoku "chladícího" media.... :?:


Uživatelský avatar
martinq
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1235
Registrován: pon 27 bře 2006 16:33
Bydliště: Prágl
Dal: 31 poděkování
Dostal: 203 poděkování

Pěkné video

Příspěvek od martinq »

Hezký dokument o energii Slunce. 47 min, anglicky, Cz titulky přiloženy

Kód: Vybrat vše

http://www.uloz.to/6061539/slunce-rar

Kód: Vybrat vše

pass:NovaZemeNing


Vím, že vím vše, aneb meditace o ničem.
martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

fotopanely

Příspěvek od martin11 »

zdravím čtoucí....
...tak se vláda rozhodla zdanit fotovoltaiku na 26%....no naštěstí nic neprodělám.....páč jsem nestavěl...ale napadlo mě...asi jako každého, jak se teď zlevní vlastní panely / a příslušenství k tomu...tj měniče atd.../
analitici z bank předpokládají krach této investice....tak mě napadlo, kdyby někdo věděl o laciných panelech.../ výprodeji , likvidaci nějakého foto pole...atd. / tak je realisovat "jen" pro svoji potřebu. Myslím, že během krátké doby cena panelů poměrně spadne....
pokud bude jakákoli nabídka, nebo info tak prosím sem... martin11 :lol:


http://aktualne.centrum.cz/domaci/zivot ... ?id=682635 zpráva z dneška tj 12.11 2010 :idea:


... věřím, že se " TO " povede ......
jvj56
Zasloužilý člen
Příspěvky: 276
Registrován: sob 09 kvě 2009 10:36
Dostal: 3 poděkování

Solární panely

Příspěvek od jvj56 »

Martine, ono to tak horký nebude. Banky na tom určitě neprodělají.
V současnosti dle starých pravidel je návratnost 5-6 let.
Banky do toho vložily max. 80%.
Dle nových pravidel bude pro banky návratnost cca. 8 let, vzhledem k investici.
Takže více jak 12 % zúročení.
Pěkný a slunečný den i když zatím bez fotovoltaiky :D


jarda ovčák
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1252
Registrován: čtv 19 lis 2009 9:24
Bydliště: Svitavy
Dal: 9 poděkování
Dostal: 98 poděkování

mno..

Příspěvek od jarda ovčák »

Tak tuhle baterii z emeriky jsem měl v trachtoru, když jsem ho kupoval. Jedem válec uhořel za hlasitého sršení. Už z nich mám strach, takže prověřené bezúdržbové bosch... Proti gustu.... Ale mám dotaz... k fotovoltaice bych chtěl baterii... zhruba dvě kilowathodiny denně budu potřebovat naakumulovat, tedy provoz mrazáku a provoz čerpadla v zimě na pohon oběhového čerpadla na topení a v létě oběhové čerpadlo na ohřev užitkové vody trubicovým kolektorem... No jo, jenže prý autobaterie není k tomuto účelu vhodná, páč když ji vybiju o více než 20% kapacity, okrádám ji i sebe o životnost. Že prý by byla lepší trakční baterie, která zvládne i 75% vybití bez jakýchkoli potíží.
máte někdo o tomto problému ánung???není tam ještě nějaká alternativa???


Jans
Stálý člen
Příspěvky: 64
Registrován: sob 11 říj 2008 21:28

re:mno..

Příspěvek od Jans »

to bychom chtěli asi všichni,2 kW každodenně ze soláru,předpokládám že spotřebiče máš na 220V,měnič stejně nejede pod 10,5V,vypne,mám autobat 3x55Ah =160 Ah a je v nich asi 1KW.vybiješ,nesvítí a nemáš nic


Uživatelský avatar
la
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1854
Registrován: úte 06 úno 2007 19:04
Bydliště: Brno
Dal: 763 poděkování
Dostal: 238 poděkování

pro Jardu ovčáka

Příspěvek od la »



jarda ovčák
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1252
Registrován: čtv 19 lis 2009 9:24
Bydliště: Svitavy
Dal: 9 poděkování
Dostal: 98 poděkování

mno...

Příspěvek od jarda ovčák »

2kw ne. Mě stačí celkem 2kwh denně.
Mrazáku stačí kilowathodina a oběhovému čerpadlu grunfos alfa... To mi bralo při zkoušce 15w.
Takže žádný kaskadérský kousky, ostrovní režim a finíto. Jináč u nás funí, až běda, měl jsem půl roku měřící přístroj a vrtule by se mi fakt vyplatila. obzvláště, když nemám v dohledu sousedy, co by mohli bědovat, že jim ta vrtulka ruší čakry a vyvolává geopatogenní zony......


Jans
Stálý člen
Příspěvky: 64
Registrován: sob 11 říj 2008 21:28

mno...

Příspěvek od Jans »

Jo ovčáku,já mluvím o těch 2 Kw denně,záleží na velikosti panelů,když nesvítí tak baterky nedobije,mám 80W panel a když nesvítí tak z toho leze nějakých 150 mA,dobíjím baterky když svítí třeba i 3 dny na zahradě,5A ,a když nesvítí tak je to škoda vytahovat,nemám to na pevno.Není to pravé ořechové.


Odpovědět

Zpět na „Fotovoltaika a solární technika“