Solární Ohřev Vody

Elektřina, teplo...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Aquarius1
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1195
Registrován: ned 16 pro 2007 0:43
Bydliště: Planeta Země
Dal: 5 poděkování
Dostal: 20 poděkování

Příspěvek od Aquarius1 »

No dělat to nemůžu jelikož bydlím v nájemním bytě a do střechy by mne asi zasahovat nenechali.A taky vím že to není nějaká novota 8) jen mne to zajímá jako spousta věcí okolo.Nedávno jsem to totiž viděl na jednom domku v kombinaci s panely na výrobu el energie a myslel jsem si že to bude zajímat i jiné lidi.Na ten stirling jsem koukal taky a dobrý :eclap: jen se divím té firmě,je to přeci kšeft jako každej jinej a co kdyby se to ujalo ;)


Věřím že v jednoduchosti bude ta pravá příčina neúspěchu dosavadního bádání,jelikož se bastlíme (a to i já) ve vymýšlení složitých mechanismů.
Mam_napad

Příspěvek od Mam_napad »

A co tak urobit plochu nadobu (vyohybat z plechu) zvonku zaizolovat polystyrenom alebo sklenou vatou vrch zakryt sklom spodok natriet na cierno dnu napustit vodu a tu tiez zafarbit na cierno.Tak by sme nepotrebovali teplo potrebne na ohriatie kovovych casti a ohrievala by sa hned voda.
Je to len taky rychly napad.


1220
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1719
Registrován: úte 09 led 2007 12:49
Bydliště: Praha
Dal: 1 poděkování
Dostal: 20 poděkování
Kontaktovat uživatele:

mam napad

Příspěvek od 1220 »

Nádobu dle mám nápad, dát tam kde odtéká špinavá odpadní voda, musela by odtékat v hadu , který je v nádobě a je kovový, občas by se musel holt vyčistit poklepáním , nebo ultrazvukem. Nádobou by přitékala podobným hadem studená voda , která by šla do bojleru. náklady na ohřev se určitě sníží :idea:
K.


Uživatelský avatar
Aquarius1
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1195
Registrován: ned 16 pro 2007 0:43
Bydliště: Planeta Země
Dal: 5 poděkování
Dostal: 20 poděkování

Příspěvek od Aquarius1 »

Hmm černá voda ,tak tohle mne ještě nenapadlo :roll:


Věřím že v jednoduchosti bude ta pravá příčina neúspěchu dosavadního bádání,jelikož se bastlíme (a to i já) ve vymýšlení složitých mechanismů.
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: mám nápad

Příspěvek od poota »

Tak v tom případě by to už chtělo ještě trochu domáknout. Při ceně kubíku vody přes 40,- Káčat tedy asi takhle: vytvořit dostatečně velký zásobník tepla (např. několik kubíků vody). Do spodní části umístit výměníky pro předávání tepla, do horní části pro jeho odebírání. Vodní okruh rozdělit na dva, první pro pitnou vodu a druhý pro užitkovou. Pitná voda se používá pro vaření, mytí nádobí a koupání a tedy většinou se také ohřívá. Její odpad by měl ve spodním výměníku předat většinu tepla a pokračovat na odmaštění, filtraci a úpravu na úroveň technické vody, která je pro úklid, splachování, mytí auta a zalévání. Takže se přečerpává do minivodojemu, který zajistí dostatečný tlak pro další použití. Voda, která se má dále ohřívat, prochází horním výměníkem, který zajistí její předehřátí. Současně je možné použít průtok horním výměníkem (jiným) pro topení nebo temperování.
Výhodou tohoto systému je to, že voda mezi vodoměrem a kanalizací proběhne domem dvakrát, takže už tím klesá její cena na polovinu. Další výhodou je to, že odchází do kanalizace mnohem studenější, takže utíká mnohem méně tepla, které do ní za drahý peníz doma nacpeme. Nevýhodou je komplikovanost a dost vysoké náklady na pořízení, ale rostoucími cenami se zkracuje doba návratnosti.
Zásobník tepla je možné také řešit systémem sypkého média a propojit se solárním systémem, jak naznačuje odkaz: http://stavitel.ihned.cz/1-10005470-102 ... 00000_d-05
Praktický význam by to snad mohlo mít pro někoho, kdo se chystá stavět, protože instalaci do "hotového" si ani neumím představit.


Josef
Stálý člen
Příspěvky: 35
Registrován: pát 05 zář 2008 10:20
Bydliště: Plzeň-jih

soláro

Příspěvek od Josef »

Napadla mne extralevná konstrukce. Základ tvořií vyřazená dvojitá okna mezi kterými by byl chladič z lednice. Okno stačí rozšroubovat, z boku vyvrtat dirky pro trubky. Jsou měděné takže sletování cínem bez problémů. Navíc chladič je skoro vždy černý, stačí pod něj dát desku polystyrenu tlustou dle potřeby a na černo nastříkat tabuli plachu. Ten plech není nutný ale jelikož je polystyren bílý určitě zvýší účinnost. S hasičema plánujeme sběr železa, snad tam něco bude. Je to dobrej zdroj polotovarů!


Josef
Stálý člen
Příspěvky: 35
Registrován: pát 05 zář 2008 10:20
Bydliště: Plzeň-jih

pračka

Příspěvek od Josef »

Ještě jeden možná blbý dotaz. V blíže neurčené budoucnosti nám určitě odejde automatická pračka. Napadlo mne že když pračka ohřívá studenou vodu na někdy i 95 st C, tak by určitě podstatnou část nákladů ušetřil směšovač teplé a studené vody. Prostě místo toho, aby se úplně studená voda ohřívala skoro k varu tak by si napustila horkou případně namíchala potřebnou teplotu. Neřešil to už někdo? Pokud ano, admine prosím přesuň. Díky Josef


Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: pračka

Příspěvek od Ilem »

Josef píše:Ještě jeden možná blbý dotaz. V blíže neurčené budoucnosti nám určitě odejde automatická pračka. Napadlo mne že když pračka ohřívá studenou vodu na někdy i 95 st C, tak by určitě podstatnou část nákladů ušetřil směšovač teplé a studené vody. Prostě místo toho, aby se úplně studená voda ohřívala skoro k varu tak by si napustila horkou případně namíchala potřebnou teplotu. Neřešil to už někdo? Pokud ano, admine prosím přesuň. Díky Josef
Naše stará tatramatka to měla už z výroby.


"Dum spiro spero"
Ciceron
Uživatelský avatar
Barbucha
Zasloužilý člen
Příspěvky: 611
Registrován: sob 19 črc 2008 2:10
Bydliště: Praha
Dal: 5 poděkování
Dostal: 61 poděkování

Re: pračka

Příspěvek od Barbucha »

Josef píše:.......Neřešil to už někdo? Pokud ano, admine prosím přesuň. Díky Josef
Ne vím jak dneska, ale když jsem naposledy kupoval pračku, tak měla vstup na studenou i teplou vodu. A pak není co řešit.


Já to říkám pořád / neřád /, nejhorší jsou trpaslíci, všude vlezou a strašně se množí, jo ještě taky ten divnej němec co nám všechno skovává.
xzzzx
Zasloužilý člen
Příspěvky: 285
Registrován: stř 14 bře 2007 10:52
Bydliště: Valtice
Dostal: 1 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Solární ohřev vody (levně)

Příspěvek od xzzzx »

Jak si doma udělat levně soláry.
Pro všechny, které zajímá alternativní zdroje energie a vadí jím neustále rostoucí ceny energií.




Zdenek


Svět zboř! Já budu stát.
Uživatelský avatar
gromit
Zasloužilý člen
Příspěvky: 586
Registrován: pát 18 črc 2008 21:37
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

solární ohřev levně

Příspěvek od gromit »

hmm - a kolik by stálo přestěhování do teplých krajin? :) Potřebuju něco do střední Evropy, kde klesají teploty i pod bod mrazu a slunko zrovna nesvítí...
Ale oba nápady dobrý - láhve od kokakoly, s těma se dá dělat věcí...
http://www.youtube.com/watch?v=CDDI5h8JQE0&NR=1
:good:


Když to nejde silou, musí to jít ještě větší silou!
chiq
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1546
Registrován: čtv 01 lis 2007 8:41
Bydliště: Trnavský kraj
Dal: 2 poděkování
Dostal: 1 poděkování

Re: solární ohřev levně

Příspěvek od chiq »

gromit píše: ... Potřebuju něco do střední Evropy, kde klesají teploty i pod bod mrazu...
Stačí prirobiť druhý okruh, do prvého (v kolektoroch) naliať solanku, nemrznúcu zmes, olej a pod.


Uživatelský avatar
Aquarius1
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1195
Registrován: ned 16 pro 2007 0:43
Bydliště: Planeta Země
Dal: 5 poděkování
Dostal: 20 poděkování

Re: Solární ohřev vody (levně)

Příspěvek od Aquarius1 »

xzzzx píše:Jak si doma udělat levně soláry.
Pro všechny, které zajímá alternativní zdroje energie a vadí jím neustále rostoucí ceny energií.




Zdenek
S těma pet lahvema no nevím.vím co s nimi dokáže udělat teplo,zkuste petku polít horkou vodou má tendenci se vracet do původního stavu tj smrskává se nedokážu si představit jak to vypadá po takovém horkém dni :roll:


Věřím že v jednoduchosti bude ta pravá příčina neúspěchu dosavadního bádání,jelikož se bastlíme (a to i já) ve vymýšlení složitých mechanismů.
chiq
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1546
Registrován: čtv 01 lis 2007 8:41
Bydliště: Trnavský kraj
Dal: 2 poděkování
Dostal: 1 poděkování

SOLAR

Příspěvek od chiq »

Solárna energia by si na tomto fóre zaslúžila aj samostatný oddiel. Je toho už viac okruhov (Fotovoltaika, Solárny ohrev vody, Solárna kuchyňa...), táto energia získava čoraz viac dôležitosti, a hlavne JE ZADARMO ! :idea: ;)

http://mscir.tripod.com/parabola/solar_links.htm
http://solarcooking.org/

http://solarcooking.org/newsletters/scrmar07.htm#stamp

http://www.solarcooking.org/plans/
http://ashokk_3.tripod.com/solar4.htm
http://www.angelfire.com/80s/shobhapard ... ooker.html
http://solarcooking.org/links.htm


Uživatelský avatar
Merlin
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1764
Registrován: sob 21 říj 2006 0:32
Bydliště: Severní Morava
Dostal: 54 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Solární ohřev vody (levně)

Příspěvek od Merlin »

Aquarius1 píše:...zkuste petku polít horkou vodou má tendenci se vracet do původního stavu tj smrskává se nedokážu si představit jak to vypadá po takovém horkém dni :roll:
Jde uvařit vodu v papírovém sáčku? Pokud ano, proč? ;)


The hardest part of being a teacher is not teaching what I know but knowing what not to teach.
-----------------------------------------------------
Odpovědět

Zpět na „Fotovoltaika a solární technika“