Aktuálně: Probíhá přechod na novou verzi fóra. Postupně bude upravován vzhled a funkčnost fóra. Nahlaste prosím nalezené chyby...

Co mám dělat, když ...?

Všeobecné informace o nové verzi fóra.
Zamčeno
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2416 poděkování

Co mám dělat, když ...?

Příspěvek od poota »

V tomto vlákně by měly být odpovědi, návody a náměty pro ty, kdo nenašli kýženou odpověď ve FAQ a nebo v Pravidlech, ať už proto, že špatně hledali a nebo proto, že je jejich dotaz natolik triviální, že jej tam nikdo neočekával.
Vlákno je uzamčené, takže do něj nelze psát dotazy - je však možné mi poslat dotaz na [SZ] a odpověď na něj pak mohu zařadit sem.

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2416 poděkování

...když chci poslat [SZ]?

Příspěvek od poota »

[SZ] znamená Soukromá Zpráva, a je to zpráva, kterou posíláš jenom vybranému členu Fóra, přičemž nikdo jiný tuto zprávu nevidí.
Najdi si nějaký příspěvek od toho, komu chceš SZ poslat. Dole pod tím příspěvkem máš tlačítko [SZ] , na to ťukneš myší a počkáš, než se Ti otevře Editor zprávy. Do něj napíšeš vzkaz a tlačítkem [Odeslat], které je až dole, tu zprávu odešleš. Tím je zajištěno, že až se adresát přihlásí na fórum, tak se mu objeví okénko s hláškou, že má Soukromou Zprávu k přečtení.
Toto oznamování zpráv lze zapnout a nebo vypnout ve vlastním Profilu. Pokud je oznamování nových zpráv vypnuté, tak záleží na tom, kdy si adresát všimne toho, že v horním řádku okna už nemá "0 nových zpráv", ale číslo, kolik zpráv si ještě nepřečetl.


poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2416 poděkování

...když chci poslat přílohu?

Příspěvek od poota »

Pod editorem příspěvku si dole najdi tlačítko [Připojit soubor]. Na to klepneš, za chvilku se Ti otevře editor znovu a dole má navíc dvě okénka (Soubor a Komentář), a tlačítko [Procházet ... ]. Na to ťukneš a otevře se Ti okno, ve kterém na svém disku najdeš soubor, který chceš připojit jako přílohu. Na ten poklepeš a nebo ťukneš na [Otevřít], tím se Ti jeho název ukáže v okénku Soubor. Do okénka Poznámka můžeš napsat, co v tom odkazu je. Když chceš přidat ještě jednu přílohu, tak znovu [Připojit soubor] atd. Ten další bude v příspěvku nad tím prvním. Pak už jenom [Náhled], a pokud je to v pořádku, tak [Odeslat].
Přílohy je možné zařadit i přímo do příspěvku. Vedle okýnka pro Poznámku máš [Přiložit soubor], klikni na něj a počkej, až se nahraje.
Tím se Ti objeví pod okýnkem textu název souboru a vedle máš [Umístit do příspěvku] - když na to klikneš, tak Ti to vloží ten obrázek na pozici kurzoru v textu.


poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2416 poděkování

...abych tu "nevyčníval" a nebo nenarazil?

Příspěvek od poota »

Úplně stačí, když se budeš chovat slušně.

Mimo to je zde ještě několik místních obyčejů:

- Oslovujeme se zde svými nicky a navzájem si tykáme.

- Příspěvky píšeme pokud možno s diakritikou.

- [Caps Lock] používáme co nejméně a jenom pro zdůraznění. Celý text psaný jenom velkými písmeny se tu považuje za křik a velkou nevychovanost.

- I když v textu můžeme používat všechno, co umožňuje editor, většinou se přílišných efektů zdržujeme, protože jejich bezdůvodné používání působí na náš vkus příliš "kolotočově".

- Pro odlišení části textu můžeme použít jakoukoli barvu kromě modré, která je zde vyhrazena moderátorům pro odlišení jejich poznámek, které mohou do příspěvků uživatelů vpisovat.

- V příspěvcích nepoužíváme vzkazy, určené pouze konkrétnímu uživateli, protože na to slouží tlačítko [SZ] = Soukromá Zpráva, které je pod příspěvkem dotyčného uživatele.

- Nezakládáme nové vlákno, pokud pro náš příspěvek už vhodné téma existuje - zdejší moderátoři jsou na to dost hákliví.

- Ve vlákně se držíme tématu. Pokud je téma širší a v rámci tématu odbočujeme, změníme "Předmět příspěvku". Chceme-li reagovat na téma a zároveň na nějakou odbočku, uděláme to ve dvou samostatných příspěvcích.

- S moderátory o jejich modře psaných poznámkách nikdy nediskutujeme veřejně (a rozhodně jim tyto za žádných okolností needitujeme !!! ... tedy pokud si dobrovolně nechceme vysloužit následný BAN ... , naše námitky jim sdělujeme přes [SZ] a nebo to opět přes [SZ] "ženeme výš".

- Pro veřejné "vyříkávání si" osobních nesrovnalostí slouží vlákno "Fórum>Relaxace>Vážně i nevážně o všem kolem nás>Ring volný-boxovárna", kde si je možné "podat" kteréhokoli uživatele, takže i moderátora nebo administrátora, jestliže se jedná o něco, co napsal jako běžný uživatel, tedy jinak než modře. I pro toto vlákno však platí pravidla o slušném vyjadřování a slušném chování!


poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2416 poděkování

...když chci napsat příspěvek?

Příspěvek od poota »

- Příspěvek můžeš napsat jenom tehdy, když jsi registrován na Fóru - ostatně vpravo dole na stránce se Ti zobrazuje, co všechno můžeš a co ne.

- Napřed musíš najít vlákno, které má vhodné téma pro Tvůj příspěvek:
. nahoře ťukneš na [Hledat], do prvního řádku napíšeš slovní spojení, které definuje téma, u "Zobrazit výsledky jako:" zatrhneš "Témata" a dáš [Hledat]
. mezi zobrazenými tématy vybereš to nejvhodnější, přejdeš na jeho konec, ťukneš dole na [Odpovědět], upravíš "Předmět:" a můžeš začít psát.
. Každý příspěvek by měl mít jenom jedno téma, více témat je vhodné rozdělit do více kratších příspěvků a zařadit je do správných vláken. Reakci na předchozí příspěvek, která je mimo téma je vhodné buď označit jako "offtopic" a nebo místo ní dát odkaz, pokud je ve vhodnějším vlákně.

- Doporučený postup:
. zvolené vlákno si napřed pročti, je docela možné, že se tam už to, co chceš napsat vyskytuje a nebo tam najdeš odpověď na to, na co ses chtěl ptát. Případně narazíš na příspěvek, na který budeš chtít reagovat - v tom případě:
. ťukni vpravo dole, ale v rámečku příspěvku, na [Citovat], což Ti otevře editor, ve kterém máš zkopírovaný celý příspěvek, na který chceš reagovat.
. vzadu za příspěvkem je přidána hranatá závorka [/quote] a za ní už máš kurzor.
. můžeš sice začít rovnou odpovídat, ale vhodnější je v citaci smazat všechno zbytečné a nechat tam jenom to, na co reaguješ. V tom případě zachovej celou hranatou závorku na konci a obdobnou hranatou závorku na začátku i s jejich celými obsahy a maž jenom mezi nimi.
. když něco pokazíš, tak se vrať zpátky na předchozí okno šipkou prohlížeče a nebo dole přes [Zrušit] a začni znova.
. hranaté závorky se dají "ručně" opravit, levá se píše [Alt Gr]+[f], pravá [Alt Gr]+[g]

- Pokud odpovídáš veřejně konkrétnímu uživateli, použij úvodní formuli
"to nick_uživatele:"
a pod to napiš svou odpověď. Vzkazy konkrétním osobám je vhodnější vyřizovat přes tlačítko [SZ] (Soukromá Zpráva) v jeho příspěvku. Soukromé zprávy jsou opravdu soukromé a může je číst jenom adresát.

:!: Nechat ocitovaný celý příspěvek, když odpovídáš přímo pod ním je považováno za prohřešek - u krátkého je to zbytečné a u dlouhého není bez zkrácení jasné, na co konkrétně odpovídáš. :!:

. než příspěvek odešleš, tak si jeho vzhled můžeš zkontrolovat přes [Náhled] - pokud nejsi spokojen, dá se to v editoru (ne v náhledu!) opravit a nebo se vrátit na předchozí stránku a začít znova.

. přes [Uložit koncept] si můžeš rozepsaný příspěvek uložit pro pozdější dopsání a odeslat ho až jindy.

- Odeslaný příspěvek můžeš ještě během 24 hodin přes [Upravit] upravovat, to znamená opravit případné chyby, upravit znění textu, doplnit další text a nebo celý text smazat. Příspěvek nemůžeš smazat celý a ani ho nechat prázdný, tedy bez textu. Místo toho nahraď původní text slovem "Smazat." a některý z moderátorů pak časem prázdný příspěvek smaže. Po uplynutí 24 hodin od odeslání příspěvku končí Tvoje možnost příspěvek upravit a nebo smazat a příspěvek se stává majetkem fóra. Máš pouze možnost o dodatečnou úpravu požádat přes [SZ] některého moderátora, ale je jen na jeho uvážení, jestli Ti vyhoví.
:idea: V Tvém příspěvku se může objevit i modře psaný text - jedná se o vpisek moderátora. V žádném případě ho needituj a pokud k němu máš nějaké výhrady, tak je napiš přes [SZ] přímo dotyčnému moderátorovi. :idea:

- Jestliže se jedná o Tvůj první příspěvek na Fóru, tak ten se sice uloží, ale zatím se nezobrazuje. Zobrazí se až po schválení některým moderátorem a nebo administrátorem, což může trvat i den nebo dva. Pokud by ti bylo schválení příspěvku zamítnuto, budeš o tom vyrozuměn i s odůvodněním. Toto je součást obranného systému Fóra a čelí se tím hlavně spamování a nepovolené komerční reklamě.

- Pokud je Tvůj příspěvek mimo téma nebo mimo pravidla, může Ti být přesunut jinam a nebo také smazán a případně přes SZ vrácen k přepracování.


poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2416 poděkování

...když chci někoho citovat?

Příspěvek od poota »

- Dole pod příspěvkem, který chceš citovat, klikni na [citace] a otevře se Ti okno s editorem, ve kterém máš rovnou celý příspěvek, který končí [/quote] a začíná [quote="Někdo"]. Ty závorky i s jejich obsahem musí zůstat zachované, jinak se text mezi nimi nezobrazí jako citace. Mezi nimi můžeš text upravovat, běžně se třeba část textu zvýrazňuje a nebo se zbytečný text odmazává.

- Ocitování celého příspěvku, na který přímo pod ním reagujeme, je zbytečné zabírání místa na serveru. Pokud je příspěvek krátký, je citace zbytečná. Pokud je dlouhý, tak není jasné, na kterou část odpovídáš.

- U vícenásobných citací patří vždy poslední úvodní závorka k první koncové - je to důležité při odmazávání, když chceme nechat třeba jenom poslední citaci - nejlepší je odmazávat jednotlivé citace postupně "od prostředka".

- Detailní návod pro citování:
- Když odpovídáš na příspěvek přes [Citovat], tak se Ti objeví v okénku text, který začíná třeba [quote="Avocas"] (hranaté závorky se píší [AltGr]+[f] a [AltGr]+[g]). pak je text, který končí (/quote] (tady jsem musel tu hranatou závorku nahradit oblou, protože jinak by to mezi těmi "quote" udělalo citaci).
- Text, který chceš vymazat, označíš a smažeš, ale značky necháš.
- Když cituješ příspěvek s citací, tak je tam těch "quote=" víc za sebou, a v textu je několik "/quote", které vždycky patří k tomu nejbližšímu quote="Někdo". Když chceš vynechat vložené citace, tak necháš jenom první quote="Někdo" a poslední "/quote".
- Přes [Náhled] se můžeš podívat, jak se Ti to povedlo, a případně to opravit (ale ne v náhledu, tam to nejde!) a znova prohlédnout, než to odešleš.
- Když chceš někoho citovat během svého textu, tak píšeš před něj a za ním, nebo napíšeš, koho cituješ, vložíš jeho text, označíš ho a a ťukneš na pátou ikonku z nejspodnějšího řádku ikonek (nebo před ten jeho text napíšeš "ručně" ty [quote="Někdo"] a (/quote]."

Doplněno: ... A(&F) ...
.... v editačním okně se citace provádí pomocí ikonky: Obrázek (třetí to ikona nalevo od Obrázek) ... neboli v textové formě to při psaní příspěvku potom vypadá takto:

Kód: Vybrat vše

[quote]citovaný_text[/quote]Tvůj_text
... popř ...

Kód: Vybrat vše

[quote="Jméno_citovaného_pisatele"]citovaný text[/quote]Tvůj_text 
(Jméno_citovaného_pisatele se do citace automaticky přenese, pokud klikneš na button Obrázek pod příspěvkem, na který chceš reagovat)


poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2416 poděkování

...když chci reagovat mimo téma?

Příspěvek od poota »

Především si rozmysli, jestli by nebylo lepší reagovat v Boxovárně.
Kdyby ne, tak si napřed ťukni myší na ikonu žluté bubliny s uvozovkami - když na ní necháš chvíli kurzor, tak se Ti objeví nápověda "Vloženie textu Mimo tému" a taky jak to v editoru má vypadat.
Mezi ty hranaté závorky můžeš rovnou psát text, který pak jenom odešleš.
Taky můžeš napsat příspěvek normálně a potom ho celý (Ctrl+a) nebo myší jeho část označit a teprve pak ťuknout na žlutou bublinu. Obě hranaté závorky pochopitelně můžeš i s obsahem napsat "ručně", ale v tom případě, že to umíš, tak asi nečteš takovéhle věci.


poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2416 poděkování

...když chci odkázat na příspěvek?

Příspěvek od poota »

Když chceš v tomto druhu programu diskuzí přímý odkaz na jednotlivý příspěvek v tomhle a nebo i jiném fóru, podívej se do pravého horního rohu příspěvku, kde je jeho datum. Před datem je "Napsal:" a před "Napsal:" je minisymbol archu papíru. Na ten klikneš a stránka se obnoví, ale s přímou adresou (odkazem) příspěvku v lince prohlížeče a ta platí, i když je příspěvek později někam přesunut, řekněme do jiného vlákna.
Tu adresu zkopíruj, tedy označ jako blok a pomocí [Ctrl]+[c] si ulož do schránky.
Pak přejdi do svého příspěvku, umísti kurzor tam, kde má odkaz začínat a pomocí [Ctrl]+[v] na to místo vložíš ze schránky adresu toho odkazu.


poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2416 poděkování

... když chci reagovat na příspěvek v Boxovárně?

Příspěvek od poota »

V příspěvku, na který chceš reagovat, si ťukni na [citace]. V citaci odmaž to, na co reagovat nechceš, ale nech beze změny první a poslední hranatou závorku.
Pak si označ celý příspěvek, nejsnáze kombinací [Ctrl]+[a] a kombinací [Ctrl]+[c] si ho ulož do schránky. Potom pod příspěvkem klikni na [Zrušit], přejdi do Boxovárny za poslední příspěvek a přes [odpovědět] si otevři editor.
Uprav téma příspěvku - je to ten řádek nahoře za Předmět: - a přejdi do okénka textu. Kombinací [Ctrl]+[v] vlož citaci příspěvku, na který reaguješ a pod ni napiš svoji reakci.
Přes [Náhled] si svůj příspěvek zkontroluj, případné chyby a nebo změny můžeš provádět v okně editoru, ale nejde to v okně náhledu.
Až bude příspěvek dle tvých představ, tak jej odešli přes [Odeslat] dole pod editorem.


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2416 poděkování

Re: ... když chci mít bezpečné heslo

Příspěvek od poota »

Tak především jak má takové heslo vypadat?
Má být dlouhé, obsahovat velká a malá písmena a číslice.
Proč se právě taková hesla nepoužívají?
No hlavně proto, že je problém si takovou nesmyslnou změť znaků správně zapamatovat! Většina jedinců má problém už s nalezením zapamatovatelného slova delšího než 7 znaků.
Takže klíčovým problémem je naše paměť. Ze zkušenosti vím, že člověk je schopen si nejlépe zapamatovat naprosté pitomosti, kdežto věci důležité zapomíná tím snáze, čím víc je přesvědčen, že je zapomenout nemůže.
Takže jak na to.
- Především si vybereme nějakou říkanku, rozpočítadlo nebo básničku a čím bude "blbější", tím lépe.
Pro příklad: "Měla babka čtyři jabka a dědoušek jenom dvě."
Už tento "fragment" původního eposu nám dává 36 znaků celkem snadno zapamatovatelných.
- Pro převod na použitelné heslo si vytvoříme nějaké pravidlo, kterým zavedeme velká písmena, odstraníme znaky s nabodeníčky a zavedeme číslice. Toto pravidlo musí být jednoduché a jenom jedno jediné, jinak to nebude spolehlivé.
U daného fragmentu můžeme třeba psát bez mezer, háčků a čárek a slovní číslovky nahradit číslicemi (Melababka4jabkaadedousekjenom2) - je to velice primitivní, ale vyhovuje to definici bezpečného hesla.
Abychom mohli vytvořit správné heslo i z fragmentu bez číslovek, můžeme spojit odstraňování nabodeníček s generováním číslic - jednoduše tak, že využijeme horní řady kláves a místo tamního písmene napíšeme přes Shift dané číslo (M2lababka4ty5ijabkaad2dou3ekjenomdv2).
Můžeme ještě doplnit nějaké pravidlo na "automatické" vytváření velkých písmen - třeba první nebo poslední v každém slově a nebo každém druhém.
Pro převod fragmentů musí platit vždycky stejné pravidlo a pak si můžeme z nejrůznějších dostatečně stupidních fragmentů generovat libovolné množství spolehlivých hesel, pro která si stačí poznamenat třeba jenom první slovo fragmentu a mít nějaké pravidlo o délce fragmentu.
Samozřejmě existují i jiné možnosti, ale i tohle by mohla být inspirace k vytváření bezpečnějších hesel, která by nahradila ta snadno uhodnutelná.


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Zamčeno

Zpět na „Nové fórum“