Diskuze k seriálu o magnetech

Své příspěvky můžete psát do "Diskuze".
Odpovědět
Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Stínění

Příspěvek od adam.benda »

buky píše:To je ono, právě s tímhle se morduju. ...

...Mám prosbu na adama jestli by mohl tuhle situaci demonstrovat a co se vlastně s mag. polem při pěkrytí clonkou děje.
A určitě nebudeš jediný... :D

Snažil jsem se to už zpočátku avizovat v nějakém jiném vláknu, ale bohužel zatím nejsem schopen do programu spolehlivě zapracovat železné (trvale nezmagnetované) prvky, které se zmagnetují až dle pole od okolních magnetů. To je úplně diametrálně jiná sranda, než pole pouze od magnetů, vodičů/cívek atd. ALE, někdy (dle charakteru situace) lze improvizovat a daný kousek železa lze nahradit rovnou jakoby hotovým magnetem, ale dochází tam k částečnému zkreslení pole. V některých případech to zkreslení není úplně zlé... K těm dvou odpuzujícím se magnetům můžu zkusit přidat jakoby železnou destičku nahrazenou magnetem (tedy nad ten levý magnet). V tomhle případě by mělo být zkreslení relativně malé, jde-li nám jen o obecnou představu. Zkusím to...


Magneto
Zasloužilý člen
Příspěvky: 316
Registrován: pát 02 zář 2011 13:28
Dal: 8 poděkování
Dostal: 26 poděkování

Re: Diskuze k seriálu o magnetech

Příspěvek od Magneto »

Adamovi:
U stejně velkých magnetů je to samozřejmě úplně jiná situace - tam nefunguje ani ta bublina, ani začarovaný přitah.

Bukymu:
Dokud budeš zakrývat přitah a odkrývat odpuz, tak se budeš zákonitě setkávat se supr chodem magnetů ale silným odporem clonky při manipulaci s ní. Pravdu se dozvíš jedině když je přímo propojíš (mechanicky nebo i jinak).

Zdraví :o)

Magneto


Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Odpudivé pole, bubliny, ...

Příspěvek od adam.benda »

Magneto píše:Adamovi:
U stejně velkých magnetů je to samozřejmě úplně jiná situace - tam nefunguje ani ta bublina, ani začarovaný přitah. ...
U stejně velkých magnetů samozřejmě nemůžeme mluvit o začarovaném přítahu a co se týče bublin - obě pole kolem dvou magnetů si můžeš představit jako dvě stejně velké bubliny, které se o sebe tlačí, pruží o sebe. O to mi šlo - vysvětlit Ti, že obě pole velkého a malého magnetu zůstávají samostatná (nepropojená), stejně jako obě pole u stejně velkých magnetů. To jsem to napsal opravdu tak nepochopitelně, nebo jen reaguješ ve spěchu? :dknow: Když budeš pospíchat, můžu se se svou snahou o nějaké vysvětlení vyhodit na kompost.


Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Odpuz, stínění, vizualizace

Příspěvek od adam.benda »

Berte to opravdu jen orientačně..., ale pro hrubou představu by to mělo být ok.
V mém rozvržení to stínění zřejmě moc velký efekt nedělá, takže kdybys mi dal, buky, přesnější proporce, můžu Ti to zkusit zanalyzovat namíru, ale je fakt, že to asi celkově pojede v podobném ražení.

###


buky
Zasloužilý člen
Příspěvky: 835
Registrován: ned 17 kvě 2009 22:21
Dal: 10 poděkování
Dostal: 20 poděkování

Re: Diskuze k seriálu o magnetech

Příspěvek od buky »

Magneto píše:Adamovi:
Bukymu:
Dokud budeš zakrývat přitah a odkrývat odpuz, tak se budeš zákonitě setkávat se supr chodem magnetů ale silným odporem clonky při manipulaci s ní.
Můžu ze své praktické skušenosti potvrdit, že poud se clonka nachází mezi magnety a v chází mezi ně, tak je to v pohodě. Problém nastává, když clonka mag. pole opouští. Tam dochází k odporu, resp. k opačně orientovaným silám (kopnutí naspátek)

adame, ta "clonka" u mne překrývá i celej pól magnetu. Když to zakomponuju do tvého modelu, tak clonka na levém magnetu bude překrývat celej levej pól (přítah) i spodní část madnetu. Clonka je v podobě polkruhu. Chci dosáhnout efektu, že když se levej magnet skroutí k přítahu, tak se snažím aby nedošlo k přítahu v opačném směru (kopnutí naspátek) Souhlasím s tebou, že ak bude clonka umístěna tak jako to prezentuješ, tak to velkej efekt nedá. Skusím to a podám informace. Taky jsem neskusil překrýt odpuzující část.

Těch možností je spousta. Jen zopakuju: Dělám s neodym. magnety 60 * 20 * 15


buky
Zasloužilý člen
Příspěvky: 835
Registrován: ned 17 kvě 2009 22:21
Dal: 10 poděkování
Dostal: 20 poděkování

Re: Diskuze k seriálu o magnetech

Příspěvek od buky »

Už mám výsledky :
1. adam má při posledné animaci s clonkou pravdu a téměř nepoznat změnu.
2. Ovšem ak přecloním odpudivej pól (pravou sranu levého magnetu), tak se to chová s cela jinak. Je však důležitá velikost, tloušťka clony i vzdálenost od magnetu.

Kombinací je opravdu hodně.


Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Diskuze k seriálu o magnetech

Příspěvek od poota »

buky píše:... ta "clonka" u mne překrývá i celej pól magnetu. Když to zakomponuju do tvého modelu, tak clonka na levém magnetu bude překrývat celej levej pól (přítah) i spodní část madnetu. Clonka je v podobě polkruhu.
Obávám se, že místo "odclonění" docílíš jenom "převedení" toho skrývaného pólu do stejné roviny s tím druhým pólem - půjde spíš než o clonu, tak o podle vzdálenosti více nebo méně dokonalý pólový nástavec.

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Magneto
Zasloužilý člen
Příspěvky: 316
Registrován: pát 02 zář 2011 13:28
Dal: 8 poděkování
Dostal: 26 poděkování

Re: Odpudivé pole, bubliny, ...

Příspěvek od Magneto »

adam.benda píše:U stejně velkých magnetů samozřejmě nemůžeme mluvit o začarovaném přítahu a co se týče bublin - obě pole kolem dvou magnetů si můžeš představit jako dvě stejně velké bubliny, které se o sebe tlačí, pruží o sebe.
To ne, napsal jsi to pochopitelně, jen mi přišlo irelevantní, když situaci u nestejně velkých magnetů vysvětluješ pomocí stejně velkých magnetů.
Zkusím to nějak vykoukat na té vizualzační fólii.
A pokud jde o to sdílení siločar, zkusím to přiblížit na obrázku "začarovaného odpuzu". Ten vzniká na bázi obyčejného přitahu, u kterého (jak tedy uznáváme) se siločáry propojují a uzavírají skrz oba magnety. A přesto: Když budeš malý magnet tlačit blíž k velkému, tak pocítíš odpuz, ale vlastně jenom proto, že mu s postupně čím dál nevýhodnějším úhlem zmenšuješ možnost onoho propojování. A máme tu analogii - posuďte sami...
začarovaný odpuz.png
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Re: Diskuze k seriálu o magnetech

Příspěvek od adam.benda »

buky píše:...adame, ta "clonka" u mne překrývá i celej pól magnetu. ...
... Dělám s neodym. magnety 60 * 20 * 15 ...
Pro takovou situaci může vznikat už o dost větší zkreslení, pokud se opět pokusíme improvizovat tak, že železo nahradíme hotovými magnety. Nicméně, můžeme to zkusit, tím se nic nezkazí. Jen výslednou vizualizaci nesmíte brát "doslova". (Tedy doslova ano, pokud to budete brát tak, že je clonka opravdu složena z perm. magnetů, ale pokud jde o železo, je nutné to brát s rezervou.) Zkusíme to.

Který rozměr Tebou používaných magnetů je podélný se směrem magnetizace magnetu? A které dva rozměry magnetů mají být viditelné v naší analyzované rovině? (Zbývající třetí rozměr nebude vidět - bude procházet do/z nárysny.)


Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Re: Odpudivé pole, bubliny, ...

Příspěvek od adam.benda »

Magneto píše:... zkusím to přiblížit na obrázku "začarovaného odpuzu". Ten vzniká na bázi obyčejného přitahu, u kterého (jak tedy uznáváme) se siločáry propojují a uzavírají skrz oba magnety. ...
Tvému obrázku nějak úplně nerozumím, ale není nutné to naklánět do 3D rozměru. Bohužel, každá indukční čára se musí plynule a řádně uzavřít i ve 2D řezu (pokud řez prochází osou sestavy). Jakmile to z nějakého důvodu nejde, je to automaticky signál, že představa o poli není správná. Promiň, ale přes tohle nejede vlak. Konkrétně v případě velkého a malého magnetu se pole neslučují, indukční čáry neprochází oběma magnety. Začarovaný přítah je daný tím, že na mém obrázku zprava už na malý magnet tlačí (pruží) velký objem okolního pole pocházejícího od velkého magnetu. Líp to vysvětlit nedovedu.


buky
Zasloužilý člen
Příspěvky: 835
Registrován: ned 17 kvě 2009 22:21
Dal: 10 poděkování
Dostal: 20 poděkování

Re: Diskuze k seriálu o magnetech

Příspěvek od buky »

adam.benda píše: Který rozměr Tebou používaných magnetů je podélný se směrem magnetizace magnetu? A které dva rozměry magnetů mají být viditelné v naší analyzované rovině? (Zbývající třetí rozměr nebude vidět - bude procházet do/z nárysny.)
Dĺžka L = 60 mm
Šírka B = 20 mm
Hrúbka H = 15 mm

Magnetovaný po hrúbke H (axiálne), anizotropicky.


Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Odpuz, stínění, vizualizace

Příspěvek od A(&F) »

adam.benda píše:Berte to opravdu jen orientačně..., ale pro hrubou představu by to mělo být ok.
... stejně zajímavého efektu (ne-li ještě zajímavějšího) se dosáhne, pokud se ten horní "přídavný" magnet nahradí stejně velkým železem ... ;) ...

... :bye: ... Anri ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Nahrazení železa magnetem

Příspěvek od adam.benda »

A(&F) píše:... stejně zajímavého efektu (ne-li ještě zajímavějšího) se dosáhne, pokud se ten horní "přídavný" magnet nahradí stejně velkým železem ... ;) ...
Ahoj Ánri. Tak koukám, že ses tu skutečně jen otočil na kramfleku. Ideálně jsme chtěli, aby tím horním magnetem bylo právě železo, ale zatím se mi to v mém programu nedaří naprogramovat tak, aby kromě magnetů/vodičů/cívek uměl pracovat s "pouhým" železem. (Musel bych mít naprosto jasno v tom, jak zcela přesně dochází k magnetizaci feromagnetika. Mám nějaké tipy a tušáka, ale zatím ne jistotu.) Proto jsem improvizoval a chtěné železo jsem nahradil tím malým magnetem, protože je to zrovna v místě, kde si to tak nějak mohu dovolit - mělo by dojít jen k malému zkreslení vizualizace oproti realitě.

Jinak pokud bys ten horní magnet chtěl chápat jako pravý magnet, nikoliv jako náhražku za železo, pak je obrázek zcela spolehlivý a i dost přesný. (S dodatkem, že ten horní magnet je nižší třídy, než ty dva velké.)

Tak se zase někdy zastav. :bye: :D


Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Vizualizace - Improvizovaná clonka přes celý pól

Příspěvek od adam.benda »

Buky, nezmínil jsi mi, který rozměr magnetu kromě "magnetizačního" (h=15) má být ve vizualizaci vidět (jestli magnet-obdélníček ve ve 2D řezu má mít rozměr 15x20 nebo 15x60..., tak už jsem to ale nechtěl zdržovat a udělal vizualizace dle původního mnou nastřeleného čtvercového rozměru. Ono by se to stejně asi moc v principu nelišilo.

Obávám se však, že výsledné obrázky v představě o chování takové dvojice magnetů s "clonkou" asi moc nepomohou. Navíc, nahrazení železa pomocí magnetů v tomto složitějším případě už může vytvářet o dost větší zkreslení, proto to opravdu berte s rezervou...

Časem budou v programu hotové nástroje na analýzu sil (výsledkem bude třeba i hodnota celkové práce pro případ, kdy jeden z magnetů poputuje kolem toho druhého po nějaké dráze atd.), což by nám mohlo také pomoci, ale to až časem.
###


Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Nahrazení železa magnetem

Příspěvek od A(&F) »

adam.benda píše:Ahoj Ánri. Tak koukám, že ses tu skutečně jen otočil na kramfleku.
... ahoj Adame, máš pravdu, jenom jsem v rychlosti nakoukl a zareagoval na obrázek ... ;) ... tož ať se dílo podaří, vy "simulanti" ... :D ...

... :bye: ... Anri ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Odpovědět

Zpět na „Seriál o magnetech + Diskuze“