Magnetizace a Demagnetizace

Své příspěvky můžete psát do "Diskuze".
Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Příspěvek od Akord »

Otázce dobre nerozumím. Ale jeden pól udelat zatím nejde, alespoň se to co vím nikomu nepovedlo.


Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ilem »

já tomu rozumím tak, že chce uvnitř trubky homogenní pole jedné polarity(směru). To umí Helmholtzova cívka. Když do Helmholtzovy cívky vloží trubku z materiálu, který nebude pole deformovat (nemagnetický - tím myslím ani diamagnetický, ani paramagnetický... - prostě magneticky neutrální)- bude mít uvnitř trubky homogenní pole. A bude úplně jedno, jak tuto trubku v poli natočí. Prostě homogenní pole bude i v trubce i okolo trubky, jen nevím, k čemu to má být dobré
Potom doplnil něco o toroidu, ale to jsem taky nepochopil. Toroid, který se nedá vinout jako toroid, to mi hlava nebere.


"Dum spiro spero"
Ciceron
Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Atom

Příspěvek od adam.benda »

Akord píše:Pokud budeme lámat na mikrokousky navenek nemagnetické železo, tak když se dostaneme k nejmenšímu možnému krystalu, bude tento krystal silne magnetický. Nebude mít co pouzavírat krystaly do domén, které se v nenamagnetovaném stavu usporádají náhodne a látka se pak navenek jako magnet nechová. Nevím presneji, jak je na tom jediný samotný atom. ...
Mám za to, že jeden atom se navenek jeví jako magnetický, lze ho připodobnit k jednomu závitu cívky, kterým protéká proud.


Uživatelský avatar
Barbucha
Zasloužilý člen
Příspěvky: 611
Registrován: sob 19 črc 2008 2:10
Bydliště: Praha
Dal: 5 poděkování
Dostal: 61 poděkování

Re: Homogení magnetické pole.

Příspěvek od Barbucha »

Pánové, já se omlouvám, občas se vyjadřuji jako hotntot a špatně se to chápe. Takže jinak. Toroid s axiální magnetizací, ale jeho magnetizační cívka nemůže být jak je na obrázku.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Naposledy upravil(a) Barbucha dne stř 08 říj 2008 4:54, celkem upraveno 1 x.


Já to říkám pořád / neřád /, nejhorší jsou trpaslíci, všude vlezou a strašně se množí, jo ještě taky ten divnej němec co nám všechno skovává.
Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Dlouhá dutá tyč

Příspěvek od adam.benda »

Nedá mi to, abych neřekl něco k té "jedné polaritě"..
Pokud obarvíme třeba nějaký kousek magnetu modrou a červenou barvou, abychom rozlišily "póly", říkáme tím pouze, odkud kam nám směřují magnetické indukční čáry.

K té dlouhé duté tyči.. Axiální magnetizací bys skutečně dosáhl pole, jehož indukční čáry by byly uvnitř tyče téměř ideální rovnoběžné přímky.. Tak jak zmínil Ilem, že tomu dochází mezi Helmholtzovými cívkami. Celková homogenita však může být nesplněna různou intenzitou pole v různých místech dutiny. Jde o to, jestli ti toto pro tvé účely vadí.
Jinak bych měl ještě radši dodat, že blízko ústí trubky se indukční čáry přirozeně kroutí..


Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Re: Homogení magnetické pole.

Příspěvek od adam.benda »

Barbucha píše:Pánové, já se omlouvám, občas se vyjadřuji jako hotntot a špatně se to chápe. Takže jinak. Toroid s axiální magnetizací, ale jeho magnetizační cívka nemůže být jak je na obrázku.
Toroid s axiální magnetizací.. Např. nejběžněji magnetizované prstencové magnety..
"Homogenita" pole na bodě mrazu. Indukční čáry zkroucené,..
Určitou homogenitu lze získat mezi dvěma přitahujícími se magnety (event. cívkami). Čím blíž budou k sobě, tím víc budou indukční čáry rovné a pěkně rovnoběžné.. ale pochopitelně o to míň místa mezi magnety..


Uživatelský avatar
Barbucha
Zasloužilý člen
Příspěvky: 611
Registrován: sob 19 črc 2008 2:10
Bydliště: Praha
Dal: 5 poděkování
Dostal: 61 poděkování

Re: Dlouhá dutá tyč

Příspěvek od Barbucha »

Děkuji vespolek za informace, magnetizmu jsem se vždycky vyhýbal jako :devil: kříži, a nakonec.... no nic. Určitou představu již z vašich instrukcí mám, takže jen to odzkoušet a uvidíme, řekli slepí. :ethink: :bye: :smoke:
Ještě jeden spíš ověřovací dotaz. To co umí Helmholtzova cívka, když je na povrchu trubky, by měla umět to samé když bude uvnitř trubky, jo?
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dlouhá dutá tyč

Příspěvek od Ilem »

Barbucha píše:To co umí Helmholtzova cívka, když je na povrchu trubky, by měla umět to samé když bude uvnitř trubky, jo?
Umí a neumí. Když bude uvnitř trubky, udělá homogenní pole jen v malé části vnitřního prostoru. Uvědom si, že to homogenní pole je jen v části prostoru vymezeném helmholtzovými cívkami. U okrajů už se o homogenitě nedá mluvit. Vně už vůbec ne. http://hyperphysics.phy-astr.gsu.edu/hb ... holtz.html
http://en.wikipedia.org/wiki/Helmholtz_coil


"Dum spiro spero"
Ciceron
Uživatelský avatar
Barbucha
Zasloužilý člen
Příspěvky: 611
Registrován: sob 19 črc 2008 2:10
Bydliště: Praha
Dal: 5 poděkování
Dostal: 61 poděkování

Re: Dlouhá dutá tyč

Příspěvek od Barbucha »

Ilem píše:
Barbucha píše:To co umí Helmholtzova cívka, když je na povrchu trubky, by měla umět to samé když bude uvnitř trubky, jo?
Umí a neumí. Když bude uvnitř trubky, udělá homogenní pole jen v malé části vnitřního prostoru. Uvědom si, že to homogenní pole je jen v části prostoru vymezeném helmholtzovými cívkami. U okrajů už se o homogenitě nedá mluvit. Vně už vůbec ne. http://hyperphysics.phy-astr.gsu.edu/hb ... holtz.html
http://en.wikipedia.org/wiki/Helmholtz_coil
ten první link je dobrý, ten neznám, :good:
A neb jak pravili partyzáni, když jim babička přinesla jídlo:
danke schön, danke schön
je samozřejmé, že od toho člověk nemůže čekat zázraky, ale na odzkoušení té mé bláznivé teorie to myslím stačí. :roll: :bye:


Já to říkám pořád / neřád /, nejhorší jsou trpaslíci, všude vlezou a strašně se množí, jo ještě taky ten divnej němec co nám všechno skovává.
Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Příspěvek od Akord »

Barbucha: Namagnetovat toroid, nebo jakoby tlustostennou trubku axiálne je jednodušší, než radiálne, radiální magnetizace delá pri nevhodných proporcích relativne vetší problém. Když si vezmeš poslední 2 obrázky, co jsi nakreslil, na kterých je cívka značená zelene, tak jednoduše použi obe cívky najednou, zapojené sériove. Budeš mít pak trubku magnetovanou axiálne. Stačila by jedna z cívek, ale pole z obou je účinnejší. Pokud je d tak malé, že jde spíše o díru, pak stačí vnejší cívka, podobne jako když se magnetuje tyč. Pri magnetizaci uvedené trubky nejde o Helmhotzovy cívky, ani o homogenitu pole. Obe z jednoduše vinutých cívek musí mít délku shodnou s délkou trubky. Stejnomerne vinuté závit vedle závitu v jedné, nebo nekolika vrstvách, podle prumeru drátu.
O homogenite nemusí být vždy reč, pole se stejne udelá optimálne tak, jak to jemu vyhovuje. Homogenitu lze nanutit, ale ta souvisí s tvarem pole, a s predpokládaným použitím magnetu. Mužu napríklad prohlásit, že pole axiálne magnetizovaného toroidu bude prakticky homogenní, pokud predpokládám žádaný nebo nucený pohyb interakčního objektu po kružnici. Je tedy potrebné uvažovat i rovinu, nebo smer, v rámci kterých má být pole homogenní. Lze se pak samozrejme prít o interpretaci pojmu homogenní.


Uživatelský avatar
Barbucha
Zasloužilý člen
Příspěvky: 611
Registrován: sob 19 črc 2008 2:10
Bydliště: Praha
Dal: 5 poděkování
Dostal: 61 poděkování

Příspěvek od Barbucha »

Akord píše:Barbucha:
díky moc za radu, jaký máš názor na materiál na trubku, bude stačit nějaká slušná kalená nástrojovka nebo něco podobného? Protože tepelně nezpracovaná asi nebude držet magnetizaci,co? / ale tepelné zpracování není naprosto problém, spíš jaká ocel/.
díky :bye:


Já to říkám pořád / neřád /, nejhorší jsou trpaslíci, všude vlezou a strašně se množí, jo ještě taky ten divnej němec co nám všechno skovává.
Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Příspěvek od Akord »

Barbucha píše:Což tímto způsobem udělat clonu mezi magnety, podle toho co píšeš a jak tomu rozumím, pole magnetů bude stíněné v působení vůči sobě, ale žádný z magnetů nebude mít přídržnou sílu ke cloně.
Odmagnetovaný neodym se chová jako nemagnetický, nebo velmi málo magnetický kov. Jako trochu železa v medi, plexiskle, nebo jakoby ve vzduchu. Nemá stínící účinky. Takové stínení by muselo umet oslabit pouze jeden pól magnetu nejak na dálku. Umet zrušit jeden pól, aby druhý zustal, ale zrušení jednoho zatím vždy vyvolalo zrušení i druhého, nebo prosté zrušení magnetizace magnetu.


Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

neodym

Příspěvek od adam.benda »

Akord píše:Odmagnetovaný neodym se chová jako nemagnetický, nebo velmi málo magnetický kov. ...
:shock: Akord, neodym přeci právě musí být magnetický (feromagnetický) materiál, aby z něj vůbec šel perm. magnet vyrobit.. A odmagnetováním se přeci magnetické vlastnosti materiálu nezmění.. Zbyde skvělý feromagnetický matroš..


Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Příspěvek od Akord »

Adam: Odmagnetovaný neodym je slabe magnetický a slabe magneticky vodivý v dusledku prítomnosti železa, ale namagnetovaný neodym není magneticky vodivý, jinak by se sám sebe magneticky zkratoval. V namagnetovaném stavu má neodym FeNdB permeabilitu kolem 1.02, namagnetovaný ferit má permeabilitu kolem 1.1, oba tedy témer tolik, co vzduch, nebo jiná magneticky nevodivá látka. Lze to určite najít i v knížkách, nebo na netu. Príliš se o tom nemluví, je to prekvapivé, ale logické.

Vetu, co jsem napsal predešle "Odmagnetovaný neodym se chová jako nemagnetický, nebo velmi málo magnetický kov." jsem napsal špatne. Správne je málo magnetický (magneticky vodivý). Málo napríklad vuči oceli. Magneticky nevodivý je však neodym v namagnetovaném stavu. Díky za upozornení.

I proto je problém takové magnety namagnetovat. Budící pole musí pri nasycení magnetovaného magnetu projít prakticky už jen celou dráhu vzduchem.


Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

zobrazím pole, zn.: kvalitně :)

Příspěvek od adam.benda »

.. jinak to přirozeně platí pro všechny nebo alespoň pro ty, co mi v tom důvěřují... Samotný program zatím z více důvodů šířit nebudu, ale rád provedu nějaké zobrazení pole, budete-li potřebovat. Stačí nákres poloh a rozměrů magnetů.. (obyč. tyčové magnety)
Do simulátoru se to zatím ještě nezadává snadno, tak to nějakou tu chvilku zabere, ale rád to pro vás udělám, budete-li někdo potřebovat, není problém :hip:


Odpovědět

Zpět na „Seriál o magnetech + Diskuze“