Magnetické Stínění-Clonky

Své příspěvky můžete psát do "Diskuze".
Odpovědět
martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

clonění...

Příspěvek od martin11 »

gewo píše:
Anonymous píše:Pročítal jsem ty zdejší zkušenosti a okopíroval jsem si i ten ruský písťák. A ten klučina (aspoň si to myslím) zasouvá pod horní magnet nějakou destičku, která ruší magnet a v okamžiku horní úvratě pístu ji vysune. Tím tlak siločár odšťouchne píst dolů. Setrvák zase zpět pod tu destičku atd atd. Má tam na destičce číslo 3 ale vysvětlení jsem nenašel..Jde o to, že něco asi musí být, co tak funguje...
Ano, ale tím nic neodstíní, prostě jen na chvíli odvede magnetický tok do uzavřené smyčky (v magnetovodivém materiálu), a pak ho opět "vypustí".
...zdravím....a musim se přidat...clonění a odvedení siločar do Fe považuju za totéž...i když vím, že to stejné není...u pístovýho motoru, je právě clona předmětem mnoha dohadů...jen připomenu...ke každé dvojici magnetů je potřeba se clonou přistupovat individualně...není magnet jako magnet a není Fe ...jako Fe.....moje osobní zkušenosti...tento problem v žádném případě nelze paušalisovat.....radost z magnetování přeje martin11 :lol: p.s. ruský píst sice vypadá hezky....ale neumím si představit , jak ta clonka pomocí mechanismu ...sama vyjede v horní uvrati....a ta pružinka , je tam zcela zbytečná.... :idea:


... věřím, že se " TO " povede ......
aNONym
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1477
Registrován: čtv 18 pro 2008 20:43
Dal: 8 poděkování
Dostal: 8 poděkování

Magnetické stínění

Příspěvek od aNONym »

Anonymous píše:NEZNÁTE NĚKDO NĚJAKOU IZOLAČNÍ HMOTU, KTERÁ NEPROPUSTÍ MAGNETICKÉ VLNY A JE SCHOPNA Z JEDNÉ STRANY MAGNET ZASTÍNIT ??
Supravodivé materiály (ale s řešením tvého problému ti moc nepomůžou). ;) Non

Citace: U supravodivé levitace se využívá elektromagnetické indukce a nulového měrného odporu supravodiče. V každém materiálu, který vložíme do magnetického pole, se indukují vířivé stínící proudy, které se snaží odstínit vnější magnetické pole z objemu materiálu. Čím má materiál vyšší měrný odpor, tím větší teplo vířivé proudy v jednotkovém objemu produkují. V důsledku tepelných ztrát jsou pak tyto proudy utlumeny a magnetické pole pronikne do objemu materiálu. Konečný stav je vidět na obrázku 2. Supravodič má nulový měrný odpor, tepelné ztráty jsou v něm nulové a vložíme-li ho do magnetického pole, indukované stínící proudy na jeho povrchu se netlumí a vnější magnetické pole je uvnitř supravodiče dokonale odstíněno. Vnější pole se v důsledku povrchových proudů zdeformuje, jak je znázorněno na obrázku 3.

Ve skutečnosti magnetický tok neprochází přímo supravodivým materiálem, ale mikroskopickými kanály, které zůstávají v nesupravodivém stavu. Tyto kanály nazýváme vortexy nebo “česky” supravodivé víry. Na jejich obvodu tečou stínící proudy, které supravodivý materiál stíní od magnetického toku v jádru vortexu. Každý supravodivý vír nese jednu nebo více elementárních jednotek, tzv. kvant magnetického toku.

Při jakékoliv změně vnějšího magnetického pole, tedy nejen zvýšení, ale i snížení a dokonce i při změně orientace nebo rozložení, dojde k vybuzení stínících proudů na povrchu supravodiče, jejichž účinkem se supravodič snaží vykompenzovat danou změnu.

V důsledku toho, ať pohneme permanentním magnetem jakýmkoliv směrem, je magnet tažen zpět do své původní polohy.

(pro přesnější pochopení si prohlédněte i zbývající obrázky ve zdrojovém článku: http://www.fzu.cz/texty/brana/supravodi ... divost.php na konci a přečtěte si i ostatní text.)
.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Uživatelský avatar
Atom_SK
Nový člen
Příspěvky: 15
Registrován: čtv 08 bře 2007 20:38
Bydliště: Levice,Slovensko

tienenie magnetického pola

Příspěvek od Atom_SK »



Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

menu hledat

Příspěvek od Akord »

No a co s tím. Vždycky po 10 stranách stejná otázka a skoro stejný link. Na stejný účel poslouží trafoplech. Žádný nám známý hmotný magnetický, nebo nemagnetický materiál nám zatím neumí odstínit energii(nebo její část) pouze jednoho pólu magnetu. Pouze oba naráz. Rozložení siločar s tím nesouvisí. Když, tak takový materiál najdete, který umí magnetu poručit, aby se nekterá z jeho siločar do nej zpátky nevrátila. Zatím jsem nic takové na netu ani jinde nenašel. Nobelovka jistá.

Viz taky:
21 září 2008 16:53
https://www.upramene.cz/forum/viewtopic. ... n%ED#27589
klíčové slovo stínení, autor akord, zaškrtnout príspevky


aNONym
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1477
Registrován: čtv 18 pro 2008 20:43
Dal: 8 poděkování
Dostal: 8 poděkování

Re: menu hledat

Příspěvek od aNONym »

Akord píše:Žádný nám známý hmotný magnetický, nebo nemagnetický materiál nám zatím neumí odstínit energii(nebo její část) pouze jednoho pólu magnetu. Pouze oba naráz. Rozložení siločar s tím nesouvisí.
Není zapotřebí odstínit pouze jednu část magnetu. Na funkční MM stačí zajistit odstínění shodných pólů dvou magnetů od sebe. :| Non

A s tím "pomyslné siločáry" souvisí.


The fact that a new idea is ridiculed doesn't increase its likelihood of being eventually found to have merit. Most new ideas, even in science, fail, and are quietly swept under the rug of history - D.E.S.
Uživatelský avatar
Atom_SK
Nový člen
Příspěvky: 15
Registrován: čtv 08 bře 2007 20:38
Bydliště: Levice,Slovensko

vysvetlenie

Příspěvek od Atom_SK »

Mne islo len o to ze ked som sa vcera hral s magnetmi, tak som zistil ze ked som medzi 2 magnety otočené tak aby boly k sebe zhodnymi polmi vlozil plech tak sa odpudiva sila medzi nimi tak zmensila ze som ich bez problemov priblizil na 1 mm inak to bolo 5 mm a uz bolo citit odpudivu silu.
Preto som chcel pocut vas nazor na odtienenie mag. pola.
Myslite ze to co som skusal je pouzitelne v MM? Chcem to vyskusat v praxi ale chcem pocut aj vas nazor.
Dakujem.


Uživatelský avatar
gromit
Zasloužilý člen
Příspěvky: 586
Registrován: pát 18 črc 2008 21:37
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: vysvetlenie

Příspěvek od gromit »

Atom_SK píše:Mne islo len o to ze ked som sa vcera hral s magnetmi, tak som zistil ze ked som medzi 2 magnety otočené tak aby boly k sebe zhodnymi polmi vlozil plech tak sa odpudiva sila medzi nimi tak zmensila ze som ich bez problemov priblizil na 1 mm inak to bolo 5 mm a uz bolo citit odpudivu silu.
Preto som chcel pocut vas nazor na odtienenie mag. pola.
Myslite ze to co som skusal je pouzitelne v MM? Chcem to vyskusat v praxi ale chcem pocut aj vas nazor.
Dakujem.
celkem rozumný dotaz - na toto téma se tady už dost obšírně diskutovalo - mrkni na moji web stránku, tam je náčrtek možného využití toho co popisuješ při konstrukci MM - upozorňuju ale, že to ještě není ověřené, ale na toto téma chystám v dohledné době založení samostatného vlákna. Podle mě je to nadějná cesta.
:good:

PS - ještě drobnost - neberu to ale jako "stínění", ale jako "vedení" magnetického pole - čili ty problémy s oslabováním jednoho pólu, jak popisuje Akord, to neřeší.


Když to nejde silou, musí to jít ještě větší silou!
Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Magnetizace

Příspěvek od adam.benda »

Zrovna jsem teď přes e-mail reagoval na jeden dotaz.. Dotyčný se ptal, proč se dva magnety začnou přitahovat shodnými póly, je-li mezi nimi plech nebo nějaký kus železa.. Udělal jsem v rámci toho takový obrázek, tak mě napadlo, to sem také vložit.. alespoň pro představu..

Prosímvás, je to hodně zjednodušený nákres, ale snad to o to lépe vysvětlí, jak to funguje..

Mezi magnety se tu nachází pěkně tlustý trafoplech (aby vše bylo lépe vidět). Díky síti "magnetických střelek" vidíme, jak vypadá pole uvnitř trafoplechu.. A právě podle tohoto pole a podle pravidla, které je zmíněno na obrázku vpravo dole, dojde k tomu, že najednou máme z plechu jakýsi "dvojmagnet".. -jeho póly jsou vybarveny pobledlejšími barvami.

Proto se dva magnety shodnými póly k sobě přitáhnou, je-li mezi nimi železo.

V případě, že bude plech příliš tenký, vzniklý "dvojmagnet" bude příliš malý a příliš slabý a pak se vám budou magnety shodnými póly skutečně odpuzovat i přes přítomnost plechu.

Pouze taková informační vsuvka.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Uživatelský avatar
Merlin
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1764
Registrován: sob 21 říj 2006 0:32
Bydliště: Severní Morava
Dostal: 54 poděkování
Kontaktovat uživatele:

...

Příspěvek od Merlin »



The hardest part of being a teacher is not teaching what I know but knowing what not to teach.
-----------------------------------------------------
Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

intuitivní bádání

Příspěvek od adam.benda »

Akord píše:.. Zopakuju tedy prapuvodní svuj výrok, že se plete navzájem klasické odstínení pole (co není nejmenší problém za pomoci ruzných feromagnetik, nebo supravodivých diamagnetik) a takové odstínení, které by narušilo energetickou bilanci pri pohybu kolem magnetu podél uzavrené dráhy. ..
Je to tak. A zmínil jsi několik věcí, které vycházejí z toho, že si toho člověk mnoho neuvědomí, viz. třeba to s tím pákovým-magnetickým upínačem apod. I když je tu spousta opravdu hodně šikovných lidí, na takovéhle úrovni bádání asi skutečně nemá pouze ten intuitivní přístup moc šanci.. Mrzí mě, že se tu lidem moc nechce skutečně ovládnout věci kolem magnetizmu na odborné úrovni.. Určitě by přišli na spoustu zajímavých věcí a dokázali by třeba jen správně nastrkat železo k magnetům, aby se jim jejich MM skutečně točil..


Uživatelský avatar
děda Slavík
Zasloužilý člen
Příspěvky: 672
Registrován: čtv 14 kvě 2009 13:50
Bydliště: Staré Hvězdlice 22
Dal: 5 poděkování
Dostal: 132 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Magnetický motor

Příspěvek od děda Slavík »

NO spíš to zatím beru jako ten relax po práci a získávání informací . Je toho ale opravdu hodně a snad někdo příjde opravdu s něčím funkčním co pomůže lidem
První letado, první motocykl, auto, taky to bylo jen bláznovství několika fandů. Chybou je, že později, jako ve všem, to bylo zneužito v NEPROSPĚCH ČLOVĚKA. Armáda na své vraždění a svého koníčka, bere vše.

Ohledně MM se mně líbila a líbí ukázka videa s víčkem od konzervy s několika magnety na obvodě. Statorový magnet drží "mistr bastlíř" volně v ruce. Většina to pokládá za podvod, ale já tomu věřím, že to funguje. Chce to magnety v "hrnečku".

Druhá věc (kterou mám v podobě kyvadla) je jakási zkoušečka pro chování magnetu s různým "stíněním" a upravou. Tady na tom videu je to kus klacku, uprostřed upevněného otočně hřebíkem do desky stolu a na jeho šikmo seříznutých koncích je magnet. Opět v misce. Tam je krásně vidět, jak se bez odporu břiblíží skoro na dotek k statorovému magnetu a po několika milíimetrech dostane kopanec a odletí několikanásobně dál. Podobnou zkoušečku chápu jako levný a nutný základ. Kupovat hned padesát magnetů a potom zjistit, že jsem měl koupit úplně jiný typ, jsou zbytečně vyhozené peníze a čas.
Tak, to je moje zkušenost BADATELE (CHE, CHE, CHE)
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Naposledy upravil(a) děda Slavík dne úte 02 úno 2010 19:47, celkem upraveno 1 x.


Kluci, do toho.
Uživatelský avatar
Jim68
Zasloužilý člen
Příspěvky: 668
Registrován: úte 29 zář 2009 14:36
Dal: 1 poděkování
Dostal: 26 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Magnetický motor

Příspěvek od Jim68 »

děda Slavík píše:
NO spíš to zatím beru jako ten relax po práci a získávání informací . Je toho ale opravdu hodně a snad někdo příjde opravdu s něčím funkčním co pomůže lidem
První letado, první motocykl, auto, taky to bylo jen bláznovství několika fandů. Chybou je, že později, jako ve všem, to bylo zneužito v NEPROSPĚCH ČLOVĚKA. Armáda na své vraždění a svého koníčka, bere vše.

Ohledně MM se mně líbila a líbí ukázka videa s víčkem od konzervy s několika magnety na obvodě. Statorový magnet drží "mistr bastlíř" volně v ruce. Většina to pokládá za podvod, ale já tomu věřím, že to funguje. Chce to magnety v "hrnečku".

Druhá věc (kterou mám v podobě kyvadla) je jakási zkoušečka pro chování magnetu s různým "stíněním" a upravou. Tady na tom videu je to kus klacku, uprostřed upevněného otočně hřebíkem do desky stolu a na jeho šikmo seříznutých koncích je magnet. Opět v misce. Tam je krásně vidět, jak se bez odporu břiblíží skoro na dotek k statorovému magnetu a po několika milíimetrech dostane kopanec a odletí několikanásobně dál. Podobnou zkoušečku chápu jako levný a nutný základ. Kupovat hned padesát magnetů a potom zjistit, že jsem měl koupit úplně jiný typ, jsou zbytečně vyhozené peníze a čas.
Tak, to je moje zkušenost BADATELE (CHE, CHE, CHE)
Dědo, všechno je to o tom, kolik magnetů máš doma. Já jich mám bedýnku a zkoušel jsem všechno možný. Takže jsem si je na víčko nakotvil a nefunguje. Magnet v hrnečku má tak zdeformované a slabé pole, že se to sotva plazí. Tím nechci říct, že to nepojede Tobě! :shock:


Jim68
Be happy!
martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

magnet v Fe hrnečku

Příspěvek od martin11 »

...má 2x větší přitažlivou sílu, než ten samý magnet volně....ale jen vuči Fe...!!!....viz prodejci magnetu a magnetické upínače.....m11 :lol:


... věřím, že se " TO " povede ......
Uživatelský avatar
Jim68
Zasloužilý člen
Příspěvky: 668
Registrován: úte 29 zář 2009 14:36
Dal: 1 poděkování
Dostal: 26 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: magnet v Fe hrnečku

Příspěvek od Jim68 »

martin11 píše:...má 2x větší přitažlivou sílu, než ten samý magnet volně....ale jen vuči Fe...!!!....viz prodejci magnetu a magnetické upínače.....m11 :lol:
že bych měl špatný hrneček? Možná to bylo tím, že v něm byl magnet volně, jižní pol přilepený. Taky nejsem martine tak božsky trpezlivý jako Ty - hodil jsem to do bedýnky a finito.... :shock:


Jim68
Be happy!
martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

Re: magnet v Fe hrnečku

Příspěvek od martin11 »

Jim68 píše:
martin11 píše:...má 2x větší přitažlivou sílu, než ten samý magnet volně....ale jen vuči Fe...!!!....viz prodejci magnetu a magnetické upínače.....m11 :lol:
že bych měl špatný hrneček? Možná to bylo tím, že v něm byl magnet volně, jižní pol přilepený. Taky nejsem martine tak božsky trpezlivý jako Ty - hodil jsem to do bedýnky a finito.... :shock:

...hele ...z čeho byl ten hrneček :shock: ....jde o to jestli mluvíme o tomtéž....asi jsem mluvil o jiném hrnečku....do Fe drnečku...nemusíš nic lepit...!!!!....tam to drží samo.... :shock: :shock: :shock: ...m11 :lol:


... věřím, že se " TO " povede ......
Odpovědět

Zpět na „Seriál o magnetech + Diskuze“