Proč magnetické motory nefungují

Své příspěvky můžete psát do "Diskuze".
Odpovědět
StepanPepan
Zasloužilý člen
Příspěvky: 255
Registrován: pát 02 dub 2010 11:39
Dostal: 1 poděkování

Proč magnetické motory nefungují

Příspěvek od StepanPepan »

Na youtube jsou tři videa s pěkným rozborem, proč jeden magnetický nemůže fungovat. Jedná se o tenhle:



Jsou tam krásně ilustrovány přeměny potencionální energie na kinetickou, včetně vypočtení a znázornění na grafech potencionální energie a rychlosti u toho konkrétního motoru.





Nutná je dobrá znalost angličtiny. Kdyby měl někdo něčemu nerozuměl, rád pomůžu.

Krásný a typický je závěr původního videa (od 8:21):

"A teď se dívejte, co se stane. Ou, skoro se to otočilo kolem dokola. Roztočíme to rychleji, nezapomeňte že nám tady chybějí ještě tři statory. Takže když to roztočíme takhle rychle, otočí se to dokola a znova to nabere rychlost, vidíte (rotor se zastavuje a otáčí se zpátky), ok, ale poslouchejte - stator 3, který by měl být támhle - tohle jenom ukazuje princip a teorii, a víc než teorii, protože to teď funguje, ale nemám víc těhle věcí tady, a nemám teď peníze, nemůžu zavolat do obchodu a říct, že chci šest těhle destiček, tohodle tvaru a určité tloušťky, a že potřebuju tyhle mosazné díly, je to všechno spousta peněz, a konec konců, chci, aby se to toho pletla místní nebo státní vláda? (... nerozumím) a nechci, aby se o tom někdo něco dozvěděl. (autor se loučí a ve videu zní fanfáry)"

Autor předtím zmiňoval, že není dobře, že je stůl a další díly železné, takže měl už předem připravený důvod, kdyby to náhodou nefungovalo. Neřekl, že to nefunguje, protože mu tam něco chybí, řekl, že to funguje, ale že mu tam něco chybí, takže to zatím vlastně nefunguje, ale určitě by to fungovalo, kdyby to tam bylo. A i kdyby to tam bylo, tak by vám to neukázal, protože nechce, aby se do toho pletla vláda a abyste jste se o tom dozvěděli, že to opravdu funguje. Takže zatím ukazuje nefunčkní neúplný motor, o kterém věří, že bude fungovat, až bude úplný, ale kdyby fungoval, tak by to nechtěl zveřejnit. Takže v tomhle případě je tady dost závažný rozpor. Je ovšem možné, že ví, že to to doopravdy nefunguje a ani fungovat nemůže, a dělá si z lidí vědomě srandu a vědomě jim lže. To jsou ale věci, které slušní lidé nedělají.

Psychologický profil těchto lidí lidí by opravdu mohl být zajímavý, ale o psychologii nevím nic a tak se ani do žádných spekulací nebudu pouštět... :)


Uživatelský avatar
Jim68
Zasloužilý člen
Příspěvky: 668
Registrován: úte 29 zář 2009 14:36
Dal: 1 poděkování
Dostal: 26 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Zoufalec

Příspěvek od Jim68 »

Já myslím, že se na tom shodneme - tomuhle člověku to nikdy nefungovalo a nikdy nebude. Je to ten typ zoufalce, který nad nesmyslem bude bádat roky a nepřizná si chybu, protože ji neuvidí. Magnety to olepí všechno....a stejně nic..

Záhadou zůstává, proč jsi založil tohle vlákno - nebylo by mu líp na http://www.sysifos.cz ? Proč ? ;) My všichni doufáme, že nám to pojede :D na zcela novém a dosud neobjeveném principu....tak nám nekaz radost... :D . ( Z TOHOTO POHLEDU JE DOBŘE, ŽE TO ZATÍM NIKOMU NEJEDE - MÁME ŠANCI NA PATENT, JÁ I tY...)

Teda, všichni ví, že já jsem zcela nekonfliktní a taky přející - v jakém výzkumu energetických potenciálů se realizuješ Ty? :roll:


Jim68
Be happy!
StepanPepan
Zasloužilý člen
Příspěvky: 255
Registrován: pát 02 dub 2010 11:39
Dostal: 1 poděkování

Re: Zoufalec

Příspěvek od StepanPepan »

Jim68 píše: Teda, všichni ví, že já jsem zcela nekonfliktní a taky přející - v jakém výzkumu energetických potenciálů se realizuješ Ty? :roll:
Tak nevím, když ten smajl tak koulí očima, jestli mám odpovídat - tohle vlákno navíc není o mně, ale o tom videu, o omylech, duševních nekonzistentnostech a kotrmelcích, které předvedl pan Roney, o argumentech, které předvedl sjh7132. Námětů na diskuzi je tam spousta.

K těm omylům - autor hned na začátku tvrdí, že magnet snaží dostat se na místo, kde je jeho vzdálenost od desky nejmenší, a až se tam dostane, tak se prostě utrhne, setrvačnost to zajistí, a navíc při tom získá nějakou energii navíc. To jsou nesmysly.

Magnet se snaží dostat se na místo, kde má nejmenší potencionální energii, to znamená kousek za střed desky (kdyby ta deska byla rovnoběžná s kolem, byl by přesně uprostřed). Je to to samé, jako kdybysme dali kuličku do misky - dokutálela by se do středu, do místa s nejmenší výškou, kde je potencionální energie minimální. Kdybysme jí pustili od okraje misky doprostřed, pohybovala by se nějakou dobu mezi okraji misky, ale stejně by se vlivem tření, rozpohybovávání vzduchu, vytváření zvukových vln, nakonec zastavila uprostřed. Když nefunguje jeden magnet, nemůže fungovat ani víc magnetů s větším počtem desek. Je to to samé, jako kdyby se nám ty kuličky v miskách podařilo nějak vzájemně propojit a nechat jich pohybovat se víc a v několika miskách najednou. Výsledek by byl stejný, jenom by se všechny ty kuličky pohybovaly synchronizovaně a zastavily by se všechny najednou.

Čekat, že magnet bude při kroužení schopný produkovat ještě nějakou energii navíc znamená nepochopení základního principu zachování energie.
Jim68 píše: Záhadou zůstává, proč jsi založil tohle vlákno - nebylo by mu líp na http://www.sysifos.cz ? Proč ? ;) My všichni doufáme, že nám to pojede :D na zcela novém a dosud neobjeveném principu....tak nám nekaz radost... :D . ( Z TOHOTO POHLEDU JE DOBŘE, ŽE TO ZATÍM NIKOMU NEJEDE - MÁME ŠANCI NA PATENT, JÁ I tY...)
Když vidím, že někdo dělá hlouposti, musím to přece říct jemu, a ne někomu jinému...
Objevení nových druhů energie, nebo nových způsobů využití už poznaných fyzikálních zákonů, je možné. I když objevení nějakého nového druhu energie mi připadá jako velice nepravděpodobné.
Ale pokud někdo nechápe ani princip zachování, nikam se nedobere.

Mně je různé experimentování a kucení sympatické, ale očekávat od toho porušení principů, na nihž funguje příroda, nemá smysl. S principem zachování energie máme všichni osobní zkušenosti a můžeme ho kolem sebe pozorovat v nejrůznějších podobách, není to žádný abstraktní nepochopitelný fyzikální zákon, takže opravdu nevím, proč někteří lidé mají potíže s jeho pochopením.


Uživatelský avatar
Jim68
Zasloužilý člen
Příspěvky: 668
Registrován: úte 29 zář 2009 14:36
Dal: 1 poděkování
Dostal: 26 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Fungující...MM

Příspěvek od Jim68 »

Aha, a na čem teda děláš...? ;) (nekoulí očima...). Je nám jasné, že ti lidé na youtube lžou (alespoň těm, co se ve škole učili). A je zbytečné k tomu dělat analýzy. Kdyby jim to chodilo, tak už to dávno mají e-shopy v celým světě k dodání do tří dnů... :D . Nicméně, fyzika je věc exaktní a stabilní, tedy, můžeme se na zákony spolehnout. Ovšem - jen na ty známé... ;) . Nevykládej mi, že nemáš žádné pochybnosti?! :shock: . A právě tam je ta skulina ;) , přijít na něco nového. Nemyslím tím žádné magnety, které se budou točit....a točit.... :D


Jim68
Be happy!
StepanPepan
Zasloužilý člen
Příspěvky: 255
Registrován: pát 02 dub 2010 11:39
Dostal: 1 poděkování

Re: Fungující...MM

Příspěvek od StepanPepan »

Jim68 píše:Nicméně, fyzika je věc exaktní a stabilní, tedy, můžeme se na zákony spolehnout. Ovšem - jen na ty známé... ;) . Nevykládej mi, že nemáš žádné pochybnosti?! :shock: . A právě tam je ta skulina ;) , přijít na něco nového. Nemyslím tím žádné magnety, které se budou točit....a točit.... :D
Pochybnosti nemám. Základy té fyziky, která zkoumá svět přístupný smyslům člověka, znám a pořád se přesvědčuju, že to opravdu tak funguje.
Zákony světa přístupného smyslům člověka zkoumaly přede mnou desetitidíce lidí chytřejších než jsem já, v téhle oblasti nepřijdu na nic.
Žádné skuliny nezbyly. Normální člověk mohl bádat a objevovat zákony přírody před několika sty lety. Dnes už ne.

Teoretickou fyziku, astrofyziku, částicovou fyziku, atd, neznám a dokonce ani nemůžu experimentovat bez dobrých znalostí, protože nemám vybavení.
Poznání dnes pokračuje v oblastech, které vyžadují velice dobrou znalost matematiky, fyziky a velice drahé vybavení.

Víra Vás nadšených domácích kutilů experimentátorů, že na něco přijdete, mi připadá docela legrační. Jediné, na to se dá dnes přijít, jsou různé technické zlepšováky, které něco udělají šikovněji, jednodušeji nebo efektivněji. To je všechno. Domácí kutil experimentáror žádný opravdový objev neudělá. To už jste beznadějně prošvihli...

Třeba byste se mohli pokusit zkonstruovat stroj času, abyste se do té zajímavé doby přenesli! :D ;)


1220
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1719
Registrován: úte 09 led 2007 12:49
Bydliště: Praha
Dal: 1 poděkování
Dostal: 20 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Pochybnost

Příspěvek od 1220 »

Pochybnost o stávajícím stavu, pouze ona je motorem pro docílení stavu nového, není to ale vůbec materiální záležitost, ale má svoje pravidla.
Ovšem je výběrová, a jedině lenoch ji dokáže zrealizovat.
Desettisíckrát bude uvažovat , než by přijmul a akceptoval statisticky ověřitelné řešení jako jediné možné.Třeba už nechce dál kroutit.... třeba volantem.........
Ale to nic , takových jako ST PE je téměř 100 procent. Myslí si , že žijí nadmíru dobře, ............Mají svou pravdu........ ;)
Nezapomeňme však, že lenoši žijí i v různých institucích, a že vrána k vráně sedá, hm a vůbec proč by nemohl být turbínový reaktor v garáži ?
Velký má někdo třeba v práci a doma v garáži malý to je toho...........
Píšu to jenom proto, aby dolehlo, že internet je velký.
K.


buky
Zasloužilý člen
Příspěvky: 835
Registrován: ned 17 kvě 2009 22:21
Dal: 10 poděkování
Dostal: 20 poděkování

Re: Fungující...MM

Příspěvek od buky »

StepanPepan píše:
Jim68 píše:Nicméně, fyzika je věc exaktní a stabilní, tedy, můžeme se na zákony spolehnout. Ovšem - jen na ty známé... ;) . Nevykládej mi, že nemáš žádné pochybnosti?! :shock: . A právě tam je ta skulina ;) , přijít na něco nového. Nemyslím tím žádné magnety, které se budou točit....a točit.... :D
Pochybnosti nemám. Základy té fyziky, která zkoumá svět přístupný smyslům člověka, znám a pořád se přesvědčuju, že to opravdu tak funguje.
Zákony světa přístupného smyslům člověka zkoumaly přede mnou desetitidíce lidí chytřejších než jsem já, v téhle oblasti nepřijdu na nic.
Žádné skuliny nezbyly. Normální člověk mohl bádat a objevovat zákony přírody před několika sty lety. Dnes už ne.

Teoretickou fyziku, astrofyziku, částicovou fyziku, atd, neznám a dokonce ani nemůžu experimentovat bez dobrých znalostí, protože nemám vybavení.
Poznání dnes pokračuje v oblastech, které vyžadují velice dobrou znalost matematiky, fyziky a velice drahé vybavení.

Víra Vás nadšených domácích kutilů experimentátorů, že na něco přijdete, mi připadá docela legrační. Jediné, na to se dá dnes přijít, jsou různé technické zlepšováky, které něco udělají šikovněji, jednodušeji nebo efektivněji. To je všechno. Domácí kutil experimentáror žádný opravdový objev neudělá. To už jste beznadějně prošvihli...

Třeba byste se mohli pokusit zkonstruovat stroj času, abyste se do té zajímavé doby přenesli! :D ;)
Takže nemáš pochybnosti. Jedná věc je, jak nám to příroda ukazuje a druhá, jak to člověk vnímá.

Proto moje otázka zní: Jaká energie pohání vodní turbinu ?

A ještě mám prosbu, koukni se na Martinovu tému: Magnetické Pístové Motory a řekni proč mu to nemůže fungovat.


Uživatelský avatar
Jim68
Zasloužilý člen
Příspěvky: 668
Registrován: úte 29 zář 2009 14:36
Dal: 1 poděkování
Dostal: 26 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Fungující...MM

Příspěvek od Jim68 »

StepanPepan píše:
Jim68 píše:Nicméně, fyzika je věc exaktní a stabilní, tedy, můžeme se na zákony spolehnout. Ovšem - jen na ty známé... ;) . Nevykládej mi, že nemáš žádné pochybnosti?! :shock: . A právě tam je ta skulina ;) , přijít na něco nového. Nemyslím tím žádné magnety, které se budou točit....a točit.... :D
Pochybnosti nemám. Základy té fyziky, která zkoumá svět přístupný smyslům člověka, znám a pořád se přesvědčuju, že to opravdu tak funguje.
Zákony světa přístupného smyslům člověka zkoumaly přede mnou desetitidíce lidí chytřejších než jsem já, v téhle oblasti nepřijdu na nic.
Žádné skuliny nezbyly. Normální člověk mohl bádat a objevovat zákony přírody před několika sty lety. Dnes už ne.

Teoretickou fyziku, astrofyziku, částicovou fyziku, atd, neznám a dokonce ani nemůžu experimentovat bez dobrých znalostí, protože nemám vybavení.
Poznání dnes pokračuje v oblastech, které vyžadují velice dobrou znalost matematiky, fyziky a velice drahé vybavení.

Víra Vás nadšených domácích kutilů experimentátorů, že na něco přijdete, mi připadá docela legrační. Jediné, na to se dá dnes přijít, jsou různé technické zlepšováky, které něco udělají šikovněji, jednodušeji nebo efektivněji. To je všechno. Domácí kutil experimentáror žádný opravdový objev neudělá. To už jste beznadějně prošvihli...

Třeba byste se mohli pokusit zkonstruovat stroj času, abyste se do té zajímavé doby přenesli! :D ;)
Odpočívej v pokoji. :shock:
Dodatek: "Domnívám se, že všechno již bylo vynalezeno, a proto navrhuji zavřít patentový úřad." 1886, New York, Jonathan Borg.... :shock:


Jim68
Be happy!
StepanPepan
Zasloužilý člen
Příspěvky: 255
Registrován: pát 02 dub 2010 11:39
Dostal: 1 poděkování

Re: Fungující...MM

Příspěvek od StepanPepan »

buky píše:... moje otázka zní: Jaká energie pohání vodní turbinu?
Vodní turbínu pohání přes řetěz přeměn energie jaderných přeměn probíhajících ve slunci.
buky píše:A ještě mám prosbu, koukni se na Martinovu tému: Magnetické Pístové Motory a řekni proč mu to nemůže fungovat.
Nemusím se na nic koukat, podle prvního termodynamického zákona se energie pouze přeměňuje, nevzniká ani nezaniká. Jakýkoli izolovaný (tím myslím izolovaný proti přidávání energie zvnějšku) motor (který sám neobsahuje žádný měnič energie, třeba nějakou radioaktivní látku která při přeměnách hřeje) nejenom že nemůže generovat žádnou energii, ale také se po určité době zastaví, protože dochází k postupné přeměně organizovaných mechanických pohybů (běh stroje) na neorganizovaný tepelný pohyb částic materiálů třením.
Jim68 píše:..."Domnívám se, že všechno již bylo vynalezeno, a proto navrhuji zavřít patentový úřad." ....


Patentové úřady mají plno práce s těmi technickými zlepšováky, o kterých jsem už mluvil, různými chemickými látkami a konkrétními podobami vzhledů nebo technických řešení výrobků. Takže já si opravdu nemyslím, že by je bylo vhodné zrušit.
Naposledy upravil(a) StepanPepan dne stř 14 dub 2010 7:18, celkem upraveno 1 x.


Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

turbiny a patenty

Příspěvek od Akord »

Vysvetlovat bukymu vodní turbinu je dosti zrádná vec. Pochybuju také, že by si buky tady již prečetl nebo chápal vysvetlení nekterých, proč se Martinuv motor nemá točit.

Podobne mám pochybnosti, kolik lidí si všimne podstatu výstižného výroku od Stepana Pepana:
ale také se po určité době zastaví, protože dochází k postupné přeměně organizovaných mechanických pohybů (běh stroje) na neorganizovaný tepelný pohyb částic materiálů třením.
Jsem názoru, že i dnešní skuteční vedci delají plagiáty, nebo sami kladou prekážky využití svých výsledku premrštením a pak stejne nenaplnením svých požadavek. Stejne tak nevylučuju ani objev v garáži. I když je značne nepravdepodobný, tak se ta pravdepodobnost dále silne zmenší až zruší, pokud nekdo začne naivne nebo zlostne postupovat tak, že začne obelhávat ostatní. Garáže však stejne jako papír nebo videopáska bývají na podobné blbosti dimenzované.


buky
Zasloužilý člen
Příspěvky: 835
Registrován: ned 17 kvě 2009 22:21
Dal: 10 poděkování
Dostal: 20 poděkování

Re: Fungující...MM

Příspěvek od buky »

StepanPepan píše:Vodní turbínu pohání přes řetěz přeměn energie jaderných přeměn probíhajících ve slunci.

Z jednodušeně slunce. Ano jistě bez slunce by se turbina neroztočila, nejen že díky teplu udržuje vodu v kvapalném stavu, ale taky ji proměňuje do stavu plynného (odpařování) a pak následně skondenzuje v podobě srážek.

Ale na něco důležité si ještě zapomněl.... Kinetická energie (proud - pohyb vody)


StepanPepan
Zasloužilý člen
Příspěvky: 255
Registrován: pát 02 dub 2010 11:39
Dostal: 1 poděkování

Re: Fungující...MM

Příspěvek od StepanPepan »

buky píše:Ano jistě bez slunce by se turbina neroztočila, nejen že díky teplu udržuje vodu v kvapalném stavu, ale taky ji proměňuje do stavu plynného (odpařování) a pak následně skondenzuje v podobě srážek. Ale na něco důležité si ještě zapomněl.... Kinetická energie (proud - pohyb vody)

Já jsem na to nezapomněl, je to uvedené v tom řetězu přeměn, je to to první, co člověka napadne, tak jsem to tam ani nepsal. Kinetická energie, vzniklá tím, že voda stekla shora, jak se nahoru dostala atd atd...


buky
Zasloužilý člen
Příspěvky: 835
Registrován: ned 17 kvě 2009 22:21
Dal: 10 poděkování
Dostal: 20 poděkování

Re: Fungující...MM

Příspěvek od buky »

StepanPepan píše:
buky píše:Ano jistě bez slunce by se turbina neroztočila, nejen že díky teplu udržuje vodu v kvapalném stavu, ale taky ji proměňuje do stavu plynného (odpařování) a pak následně skondenzuje v podobě srážek. Ale na něco důležité si ještě zapomněl.... Kinetická energie (proud - pohyb vody)

Já jsem na to nezapomněl, je to uvedené v tom řetězu přeměn, je to to první, co člověka napadne, tak jsem to tam ani nepsal. Kinetická energie, vzniklá tím, že voda stekla shora, jak se nahoru dostala atd atd...
Ano jde o řetězec proměn energii a to je to co mi nesedí.
Kinetická energie, vzniká tím, že voda stekla shora, ale co jí donutí aby stekla shora - Gravitační Síla - a to už nejde o proměnu energii.

Máš na stojanu dvě nádoby jedna je položená výš a druhá níž. Ve vrchní je voda a na dolní je položen vodní mlýnek.
Je tam potenciálni energie i kinetická když pustíš vodu na lopatky mlýnku.
A teť do dopravíš na orbitální stanici.
A je po potenciální aj kinetické energii. Proč? na jakou jinou energii se proměnili.


StepanPepan
Zasloužilý člen
Příspěvky: 255
Registrován: pát 02 dub 2010 11:39
Dostal: 1 poděkování

Re: Fungující...MM

Příspěvek od StepanPepan »

buky píše:Máš na stojanu dvě nádoby jedna je položená výš a druhá níž. Ve vrchní je voda a na dolní je položen vodní mlýnek.
Je tam potenciálni energie i kinetická když pustíš vodu na lopatky mlýnku.
A teť do dopravíš na orbitální stanici.
A je po potenciální aj kinetické energii. Proč? na jakou jinou energii se proměnili.
Potencionální energie je vždycky svázaná se silovými poli. Gravitační síla je nepřímo úměrná čtverci vzdálenosti. Pokud jsou ty nádoby blízko země, rozdíl potencionálnáích energií je mezi nimi mnohem větší, než když jsou výš. Takže vypuštění vody o jedem metr níže vykoná méně práce, čím je ta soustava ve větší vzdálenosti od země.

Orbitální stanice je zase něco jiného - v ní je slabá gravitační síla země vykompenzována odtředivou silou způsobenou otáčením stanice kolem země, gravitační silové pole země je nulové. Kdyby ssebou astronauti měli velice těžký předmět, třeba metrovou kouli za zlata nebo uranu, ten by se sice vznášel ve stanici (v jejím těžišti), ale při troše štěstí by se na něm nádoby působením jeho gravitační síly udžely a tekutina by se možná dokázala postupně přemístit z horní nádoby do dolní, a teoreticky by přitom mohla nějakou práci vykonat.


buky
Zasloužilý člen
Příspěvky: 835
Registrován: ned 17 kvě 2009 22:21
Dal: 10 poděkování
Dostal: 20 poděkování

Re: Fungující...MM

Příspěvek od buky »

StepanPepan píše:
buky píše:Máš na stojanu dvě nádoby jedna je položená výš a druhá níž. Ve vrchní je voda a na dolní je položen vodní mlýnek.
Je tam potenciálni energie i kinetická když pustíš vodu na lopatky mlýnku.
A teť do dopravíš na orbitální stanici.
A je po potenciální aj kinetické energii. Proč? na jakou jinou energii se proměnili.
Potencionální energie je vždycky svázaná se silovými poli. Gravitační síla je nepřímo úměrná čtverci vzdálenosti. Pokud jsou ty nádoby blízko země, rozdíl potencionálnáích energií je mezi nimi mnohem větší, než když jsou výš. Takže vypuštění vody o jedem metr níže vykoná méně práce, čím je ta soustava ve větší vzdálenosti od země.

Orbitální stanice je zase něco jiného - v ní je slabá gravitační síla země vykompenzována odtředivou silou způsobenou otáčením stanice kolem země, gravitační silové pole země je nulové. Kdyby ssebou astronauti měli velice těžký předmět, třeba metrovou kouli za zlata nebo uranu, ten by se sice vznášel ve stanici (v jejím těžišti), ale při troše štěstí by se na něm nádoby působením jeho gravitační síly udžely a tekutina by se možná dokázala postupně přemístit z horní nádoby do dolní, a teoreticky by přitom mohla nějakou práci vykonat.
Myslím že tu jde o trochu jinej problém.
Na orbitu jen simuluji stav bestíže, to znamená jako bez působení gravitace.

Ak zvednu přes jednoduchou kladku 10l vody do 10m výšky já, tak jsem proměnil svoji energii na potenciálni energii.
Ale to je omyl, ak by to tak bylo , tak těch 10l vody by konalo práci i v stavu beztíže tzn. bez působení gravitace.


Odpovědět

Zpět na „Seriál o magnetech + Diskuze“