Elektřina

Vše o alternativních zdrojích energie.

Moderátor: rival

Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Elektřina

Příspěvek od Slavek Krepelka »

Nazdar Huhu,

Nesázím na to boty, ale vidím to trochu jinak než příručkové poučky. V momentě, kdy jsi na to trafo vrazil primární stejnosměrné napětí, vlítl Ti do cívky proud, jako by vlítl do elektromagnetu. Jádro Ti to sice navenek neřekne žádným magnetizmem, protože je uzavřené do O, ale je v něm. Chová se jako elektromagnet přicucnutý na šíně. Zde končí klasická znalost toho, jak se chová transformátor pod stejnosměrným proudem. Díky tomu, že jsi použil baterku a jádro, které bylo navržené na vinutí jako trafo, nejsem si jistý, jestli po tom nabuzení ještě poteče primárem nějaký proud, ale sekundárem, pokud bude jenom spojený, nic týct nemá a s tím nemám problém. S čím ale mám problém je tvrzení, že pokud dáš na sekundár přerušovač, že se nebude nic dít. Hádám, že si to odzkouším, věci na to asi mám. Móóóc zajímavý nápad :laugh: +1 :good:

Ahoj, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Elektřina

Příspěvek od poota »

Mimo téma (offtopic)
JOVA píše:.. až provedete ten nesmyslný pokus, který navrhuje huhu ..
Že je ten pokus nesmyslný ví každý, kdo nepropadal z fyziky.
Jenže život není tak jednoduchý, jak nám učebnice nalhávají.
V dobách mého nezralého mládí jsem si hrál s plochou baterií a transformátorem. Jejím připojením se mi dařilo, jak učebnice předvídala, bliknout žárovičkou a dál nic. Párkrát. Po několikerém připojení už žárovička na začátku neblikla. Ohledáním baterie jsem zjistil, že ač původně zcela nová, je zcela vybitá. Tak o tom se učebnice jaksi zapomněla zmínit. A zrovna tak nezmínila ani to, že v primárním vinutí transformátoru je uskladněná energie, která dokáže "kopnout" silou, jakou by od té baterie člověk opravdu neočekával.
Možná již tenkrát začala vznikat moje nedůvěra v "učebnicovou moudrost". Již mnohokrát jsem se přesvědčil, že tam není všechno a většinou tam schází právě to, co bych potřeboval. Snad jediné učebnice, na které se dá "přísahat", jsou učebnice fotografování. Ty vysvětlí, co všechno se má a co nemá při fotografování dělat, aby se dostala správná fotografie. Ale rovnou také přiznají, že ty nejlepší fotografie se dostanou právě jenom porušováním těchto pravidel, i když ne nějak "automaticky" a všech.

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Elektřina

Příspěvek od Slavek Krepelka »

JOVA píše:Děkuji pane Krepelka za zazdění dalšího vlákna. ....
Vaše stížnost byla přesunuta do nového vlákna "Vyřízené Stížnosti.
https://www.upramene.cz/forum/viewtopic. ... 267#p99267
S pozdravem, SDK.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
huhu
Zasloužilý člen
Příspěvky: 980
Registrován: ned 02 led 2011 17:48
Dal: 107 poděkování
Dostal: 23 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Elektřina

Příspěvek od huhu »

Mimo téma (offtopic)
to jova : měl jsem dotaz na jev, který se ve školách nevyučuje.
vyřízeno
žes to nepochopil a bereš to osobně - no comment. ve vlákně je vše co třeba k tématu

Jako zakladateli tématu Ti Huhu děkuji. SDK


Někteří lidé mají pocit, že vědí lépe než já co a kam jsem chtěl napsat. Budiž blahoslaveni.
JOVA
Zasloužilý člen
Příspěvky: 257
Registrován: úte 21 lis 2006 11:01
Bydliště: Jižní čechy
Dostal: 7 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Elektřina

Příspěvek od JOVA »

poota píše:...
V dobách mého nezralého mládí jsem si hrál s plochou baterií a transformátorem. Jejím připojením se mi dařilo, jak učebnice předvídala, bliknout žárovičkou a dál nic. Párkrát. Po několikerém připojení už žárovička na začátku neblikla. Ohledáním baterie jsem zjistil, že ač původně zcela nová, je zcela vybitá. Tak o tom se učebnice jaksi zapomněla zmínit. A zrovna tak nezmínila ani to, že v primárním vinutí transformátoru je uskladněná energie, která dokáže "kopnout" silou, jakou by od té baterie člověk opravdu neočekával...
Zdravím - poota
Dovolím si s tebou nesouhlasit. O tom že se ti vybije baterie po jejím připojení k cívce se v učebnici určitě něco psalo. Zrovna tak, jako o tom, že pokud od cívky odpojíš napětí začne zanikající magnetické pole vytvářet na té cívce napětí které tě následně dokáže i kopnout. Možná to nebylo zrovna v učebnici pro základní školu, ale jsou to základní věci které jsou popsané, změřené a velice přesně spočítané. Do těchto základů jsem se snažil nasměrovat i tuto diskusi a nemůžu za to že jsem byl napadán a později místní inkvizicí i odstraněn při jejich vysvětlování. Protože mě znáš osobně, tak víš že nemám problém s tolerováním věcích které nejsou z mého pohledu funkčně možné, ale je to vždy o diskusi která by měla být vedená ze všech pohledů. Pokud se na tomhle fóru bude uznávat pouze jeden názor, tak jak to už nějakou dobu pozoruji a za každou cenu prosazovat pouze „volná“ energie a základy fyziky napadat jako nesmyslné a škodlivé, pak je to pro tohle fórum akorát cesta do pekel.

Abych se držel tématu, výsledkem každé diskuse by měl být nějaký závěr a proto bych se rád zeptal Huhu, (pokud teda smím protože je to evidentní strkání mého nosu do jeho věcí a to je zde nezdvořilé a odporující zdejším pravidlům viz: (https://www.upramene.cz/forum/viewtopic. ... 267#p99267) )
jaký je vlastně výsledek tvého zjištění ohledně jevu který se ve školách nevyučuje?
Já jsem rozborem informací z „učebnic“ a vlastním měřením zjistil, že když zapojím obvod podle tvého schématu: na primár připojím trvale stejnosměrné napětí, tak na sekundáru nemám žádné napětí a tudíž ani při škrtání vodičů na něm k žádným změnám nedochází. Z toho mi vyplynulo že se vlastně o žádný jev nejedná protože nemá co by se projevovalo. A nebo že by šlo o nějaký jiný jev který mi unikl???


Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Elektřina

Příspěvek od Slavek Krepelka »

JOVA píše: Dovolím si s tebou nesouhlasit.
Nazdar Jovo,
já si zase dovolím s Tebou souhlasit, že tak jak to popisuješ to skutečně pracuje. Pro přesnost, že na sekundáru transformátoru není měřitelný ani proud ani napětí poté, kdy se primární a sekundární civky a i jádro vyrovnaly s připojením stejnosměrného proudu na primár. Na straně druhé nemám pocit, že něčemu poslouží přehnaně zrazovat druhé, aby si ověřili byť i dávno známá fakta na vlastní kůži, protože mně se to mnohokrát velice vyplatilo, ať už jsem shledal staré pravdy vyhovující, nebo ne. Proto jsem se také zmínil, že si také nejspíše ověřím, co se děje, když si člověk hraje se sekundárním obvodem trafa připojeného primárem na zdroj = napětí. Co je na tom špatně? Ať zjistím cokoliv, dostanu jistotu, že je to právě tak a totéž platí pro Huhu.
Mimo téma (offtopic)
Stejně jako jsem vděčný, když mi někdo něco dobře vysvětlí, nejsem vděčný, když mi v tom máchá nos zas a znova, zvláště když jde o něco velice lehce ověřitelného. Byvše malý chlapec, zkusil jsem si takhle nacpat baterkovou žárovičku do zásuvky a vyhodil jsem pojistky. Můj tatík mě nejenom dobře sprdnul, ale také si dal práci mi vysvětlit, proč jako nemám do zásuvek strkat nic než zástrčky. No vidíš, a s postupným věkem jsem sem tam do zásuvky vrazil i dráty, ale vyvaroval jsem se případnému úrazu. Tím chci říct, že neoceňuji, když někdo šlape zbytečně dospělým po hračkách. Řeknu jednou a dál je to každého jeho věc.
Třeba to oceníš, ale taky jsem (po SZ) Huhu sdělil, že to, na co se vrhnul, asi neudělá to, o čem špekuluje, že by se stát mohlo, ale zároveň jsem mu nastínil jak to vidím já, proč atd. a jak problém možná obejít. To je zase trochu jiný přístup než "To takhle nefunguje".
S laskavým pozdravem, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
huhu
Zasloužilý člen
Příspěvky: 980
Registrován: ned 02 led 2011 17:48
Dal: 107 poděkování
Dostal: 23 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Elektřina

Příspěvek od huhu »

JOVA píše:.....výsledkem každé diskuse by měl být nějaký závěr a proto bych se rád zeptal Huhu, .......
jaký je vlastně výsledek tvého zjištění ohledně jevu který se ve školách nevyučuje?
......
Zdvořile ti odpovím, přesto, že tu závěr už je dávno napsaný.
Jiskřiště na sekundáru trafa které má na primáru ss napětí nevede k transformaci a proto jsem ke svému pokusu použil astabilní multivibrátor a fet mezi baterií a primárem. ( nešlo o stejný transformátor na kterém jsem ti ukazoval škrtání drátem )

Tímto zjištěním a praktickou radou Akorda ohledně výběru součástky taky Slávek původně vlákno ukončil ;)


Někteří lidé mají pocit, že vědí lépe než já co a kam jsem chtěl napsat. Budiž blahoslaveni.
roners
Nový člen
Příspěvky: 8
Registrován: pát 04 kvě 2012 14:37
Dal: 1 poděkování
Dostal: 5 poděkování

Re: Něco pro dráteníky

Příspěvek od roners »



rebaco
Nový člen
Příspěvky: 10
Registrován: ned 30 zář 2012 14:33
Dal: 6 poděkování

Re: vrtule nebo setrvačník a spol.

Příspěvek od rebaco »

Akord píše:Mám 1m2 solar a 2m vrtuli + 24V/160Ah, stačí to na svícení a drobné spotrebiče.
Stejne další problém je strídavý 50Hz monopol. Stejnosmerný rozvod je pro lokální zdroje mnohem vhodnejší, meniče mnohem levnejší. Indukční motory treba otravují lokální síť svou jalovinou, a nejjednodušší problém, co s nimi je proste je vyradit. Stejne jako jiné spotrebiče z ruzných duvodu pro lokální síť nevhodné.
Sleduji toto téma, protože i já mám problém težce získanou energii akumulovat.
Keby si mal možnosť navrhnúť novú elektrickú sieť pre obyvateľstvo, čo by si zvolil?
Mne vychádza, že dvojfázový prúd by bol vhodnejší ako troj. Odpadol by jeden drát.
A napätie i cez 500V v zásuvke, bol by menší problém s vypadávaním ističov.
S frekvenciou neviem či sa má zvyšovať, keby bolo napr. 100Hz, zmenšia sa mag. obvody, ale pri motorch sa ide väčšinou do pomala, tak by trebalo zase väčšie prevody do pomala.


Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Re: Využití setrvačníku pro akumulaci energie

Příspěvek od Akord »

2fázová sústava by neodpadol 1 drôt, potrebuješ 4 drôty, alebo 3, kde spoločný by bol 2x hrubší. Nezabudni, že 3fáz 22kW má 3 drôty, nulák je v sústave 3x400V iba kvôli 230V, nič by nebránilo zapájať spotrebiče na 400V medzi fázy. Také napätie je ale už v domácnosti privysoké, oveľa dlhší oblúk, väčšie požiarne riziko. Pre striedavé prúdy je 3f sústava optimálna, nič lepšie neexistuje. Frekvencia 100Hz by zmenšila indukčné motory na polovicu.
Je dosť otázka, kam sa to vývoj poberie, či na DC, alebo na vyššiu frekvenciu siete. DC má menšie straty na vedení pri tom istom výkone.

Pre lokálne sústavy v dĺžke v jednotkách km by som volil jednoznačne DC, niekde medzi 160-260V, s ohľadom na dnešné mnohé spotrebiče schopné fungovať priamo na DC by to bolo medzi 240-260V DC. Problém je len zhášanie oblúka, a podstatne vyššie opotrebenie spínačov, bolo by treba riešiť pomocnými FETmi (hlavne pre spotrebiče asi od 50W vyššie).
Takisto DC je z hľadiska požiaru o dosť nebezpečnejšie, ide väčšinou riešiť primeranými ochranami.


Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Využití setrvačníku pro akumulaci energie

Příspěvek od Slavek Krepelka »

Akord píše:2fázová sústava by neodpadol 1 drôt, potrebuješ 4 drôty, alebo 3,
Mám pocit Akorde, že jsi to poněkud zjednodušil. Ono jde o dost víc než o čem tu mluvíš. Hlavně u těch rozvodů. Jak to budeš transformovat :?: a s tím vedením je to taky ne zcela tak jak říkáš a ačkoliv se dělají pokusy s vysokým primárním napětím v DC (Direct Current = Stejnosměrný proud) až 750 tisíc Voltů, je to proto, že to DC má prý menší ztráty při takových napětích než stříďák díky celkem nepřítomnosti vyzařování elektrického pole oproti střídavému. Jsou s tím ale příšerný problémy hlavně při převodech napětí, nemluvě o těch problémech s jiskrami a oblouky, jak se zmiňuješ, když se něco podělá. Přináší daleko větší nároky na vybavení a na prostor, stejně jako na izolace, na konstrukci sloupů vysokého napětí, na bezpečnost údržby a obsluhy pod proudem atd.

Dalším problémem je, že stejnosměrný proud je zde velice relativní termín, anžto jde o pulsák a eventuelně jde opět o harmonické proudy zvznikající při měnění napětí, stejně jako jde o to, že vyrobeným je origo z generátorů opět střídavý, než se usměrní, a to usměrňování není energeticky zrovna zadarmo a jeho efektivnost je o dost nižžší než to transformování, které by neodpadlo atd. Každý takový převod AC/DC je sám dost zrátový. DC by eventuelně ušetřilo na drátech, ale to je jenom extra počáteční investice, která dál nic nežere. U DC je ztráta energetická a tím trvale zabudovaná do systému. Tohle jsou přesně důvody, proč stříďák ve válce Edison kontra Westinghouse vyhrál. Dalším problémem je i to, že zatímco stříďák nepodrží srdíčko, stejnosměrný ho podrží a tím je DC v domácím rozvodu při řekněme vašem napětí 220V, ale i při našem 120V podstatně nebezpečnější než stříďák. Stříďáku se taky má člověk šanci pustit, když už na to blbec mákne. DC si člověka přidrží.

To vše řečeno, všechno je dnes prakticky na stříďák a jen si vzpomeň, co to bylo za srandu jenom překopat republiku ze 120V an 220V.

Ahoj, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
rebaco
Nový člen
Příspěvky: 10
Registrován: ned 30 zář 2012 14:33
Dal: 6 poděkování

Re: Využití setrvačníku pro akumulaci energie

Příspěvek od rebaco »

Akord píše: Je dosť otázka, kam sa to vývoj poberie, či na DC, alebo na vyššiu frekvenciu siete. DC má menšie straty na vedení pri tom istom výkone.
Takisto DC je z hľadiska požiaru o dosť nebezpečnejšie, ide väčšinou riešiť primeranými ochranami.
Napadlo ma, že by sa dalo použiť riešenie ktoré kombinuje výhody AC a DC. Horná polvlna prúdu by šla jedným drátom a spodná druhým, obmedzilo by to straty AC a uchovalo výhodu DC. Malo by to zmysel?


Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Re: Využití setrvačníku pro akumulaci energie

Příspěvek od Akord »

Je pravda, že zjednodušuju, není nekdy čas psát podrobneji....jen pár pripomínek...

- DC není méne ztrátové kvuli EM vyzarování, ale kvuli menším ztrátám na odporu vedení. Ty jsou totiž úmerné kvadrátu proudu, a okamžitý proud presahující efektivní hodnotu musí vynahradit výkon, který chybí počas pruchodu nulou, protože jde o kvadrát, tak vrchlík okamžitého proudu nad efektivní hodnotou zpusobí celkove vetší ztráty, než když teče DC proud o velikosti efektivní hodnoty trvale.
Jde to lehce spočítat, stačí zintegrovat jednoduchou tabulku v excelu a podobne.

- V dnešní dobe účinnost velkých meniču je tak vysoká, že je celková účinnost prenosu včetne meniču stále významne vyšší, než AC. Filozofie meniču je dobre propracovaná, a filtraci harmonických produktu není nutné marit na teplo.
Usmerňovače jsou dneska také velmi efektivní, pokud se správne navolí napetí a proudy. Nelze porovnávat s 12V zdroji, kde je 1.4V na diodách. Rízené usmerňovače s FET dosahují propustné napetí menší, než 0.1V, opet jde o to, jak to zvládne konstruktér. Dokonce i bipolární tranzistor muže usmerňovat s napetím Uce kolem 0.2V, podobne jako schottkyho diody, které obvykle nejsou na tak vysoké napetí.

- DC myslím není pravda, že podrží, co vím je to naopak. Nepustí AC, DC pri stejném napetí je dost méne nebezpečné.


Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Re: Využití setrvačníku pro akumulaci energie

Příspěvek od Akord »

rebaco píše:Napadlo ma, že by sa dalo použiť riešenie ktoré kombinuje výhody AC a DC. Horná polvlna prúdu by šla jedným drátom a spodná druhým, obmedzilo by to straty AC a uchovalo výhodu DC. Malo by to zmysel?
Straty obmedzí iba konštantné napätie a prúd. Čisto z hľadiska strát by bol "teoreticky" výhodný obdĺžnikový priebeh s 2 drôtmi a meniacou sa polaritou, ale nesmeli by byť nikde kapacity vedení, ani usmerňovače nabíjajúce kapacitu. Ak je niečo už "polvlna", tak to z hľadiska strát nemá zmysel, lebo prúd nie je v primeranom časovom úseku dosť konštantný. Podobné problémy nesie aj pulzujúci konštantný prúd, síce zháša oblúk, ale je problém so všetkými kapacitami a rušením.
Optimálne sústavy sú DC, 1F(rezonančná), 3F(konštantný moment, točivá), niekedy 2F, kde nevadia 4 vodiče, prípadne vyšší počet polovodičových riadených prvkov, než pri 3F, ak sa použijú


Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

RE: působení el. proudu na lidský organismus ...

Příspěvek od A(&F) »

... http://www.klicek.com/elektricky_proud_a_organismus.pdf ... za totáče hojně využívané při výsleších pol. vězňů ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Odpovědět

Zpět na „Jak na to...“