Teslův transformátor

Vše o alternativních zdrojích energie.

Moderátor: rival

Odpovědět
Torontik
Nový člen
Příspěvky: 23
Registrován: pon 15 úno 2010 15:13
Bydliště: Ostrava

Re: Zářivá energie

Příspěvek od Torontik »

Merlin píše:TESLŮV SPECIÁLNÍ TRANSFORMÁTOR

.......
Téhož roku Tesla udělal asi nejzávažnější objev poté, když do blízkosti primární smyčky s magnetickým jiskřištěm náhodně odložil zbytek dlouhé měděné spirály s jediným závitem. Tato asi šedesát centimetrů vysoká „cívka“ jakoby náhle přestala být kusem obyčejné měděné trubky: z ničeho nic ji obalil závoj bílých jisker a od její koruny, za sykotu v ničem nepodobném klasickému elektrickému „práskání“, se odvíjely stříbřitě bílé, měkké výboje. Už jejich délka prozrazovala, že zde dochází k neuvěřitelnému navýšení napětí. Pozorovaný efekt mohutně vzrostl poté, když byla tato prostá spirála umístěna dovnitř smyčky primárního obvodu za magnetickým jiskřištěm. Zdálo se, že cívku umístěnou do „šokové zóny“ obklopují jakési zvláštní, mocné proudy. Laskaly se s jejím povrchem a zvolna stoupaly vzhůru k otevřenému konci. Vlnění přitom jakoby zdánlivě přicházelo z okolního prostoru, jakoby ho nějaká nepochopitelná síla vábila dovnitř zařízení, kde lnulo k povrchu cívky. Bylo neuvěřitelně úchvatné pozorovat jak vlny přímo před očima proudí kolmo z prostoru k povrchu závitů spirály. Výboje sršící z koruny cívky dosahovaly nepochopitelné délky; zatímco v jiskřišti dosahovaly stěží dvou a půl centimetru, bílé kmitající výboje na konci spirály šlehaly do vzdálenosti více než šedesáti centimetrů; rovnaly se výšce samotné cívky. To byla neočekávaná a neslýchaná transformace.
......
Nějak si neumím představit "zbytek dlouhé měděné spirály s jedním závitem vysokým šedesát cm". Jako, že by do primární cívky s několika závity postavil stočený a hodně roztažený jeden závit měděné trubky? To už je skoro jako měděné jádro primární cívky, ne?


impedence
Nový člen
Příspěvky: 16
Registrován: pát 15 úno 2013 15:54
Dostal: 2 poděkování

Re: Teslův transformátor

Příspěvek od impedence »

prostě měděnej drát půlmetru dlouhej. Vytvoří se v něm body "nodes" tím vzniknou maxima a minima ve vodiči, a v maximech se vytvoří jiskra, nic víc, nic míň. základ teslových budoucích patentů. jednoduchý a přitom geniální.


pdp7
Starší člen
Příspěvky: 167
Registrován: stř 31 črc 2013 16:14
Bydliště: Nádražní 282, Zákupy
Dal: 3 poděkování
Dostal: 46 poděkování

Re: Teslův transformátor

Příspěvek od pdp7 »

Ahoj, všici. Snad tento můj příspěvek přinese něco užitečného co se Teslova transformátoru týká. Už hodněkrát se tu hovořilo o potřebě speciálního jiskřiště a vyladěnosti komponent jako nezbytné podmínky pro vytvoření "teslova jevu". Ale jaké hodnoty těchto komponent, jak to ladit a podle jaké logiky jsem tu nikoho ještě popsat neviděl. Nyní já, po dlouhém dumání nad jednoduchým obvodem, zatím ještě ne prakticky ověřeném si tu troufám tvrdit, že jsem přišel na způsob jak toho docílit!!! Mám na mysli jak docílit teslova jevu.

Jak pracuje běžný primár TC a že se při přeskoku jiskry v jiskřišti vytvoří tlumené kmity víme všichni. Stačí ovšem "trochu" změnit hodnoty součástek a obvod začne pracovat uplně odlišným způsobem! Nyní vám povím jak. Když budeme mít rezonanční kondenzátor a indukčnost primáru takových hodnot aby obvod "kmital" dostatečně pomalu, tedy tak aby nám jiskřiště, příp. rotační spínač stíhal obvod rozepnout nejpozději v momentu čtvrtiny vlnové délky, tedy vrcholu napětí prvního kmitu, máme vyhráno. Kmitání se přeruší, a my dostaneme impulzy jedné polarity vysokého napětí, bez jakékoliv alterace na kondenzátoru. Rychlost impulzů se pak rovná rychlosti spínání v jiskřišti.

Nyní dávám dohromady aparát kterým si ověřím tuto svojí tezi. Bank 8mi kondenzátorů dohromady majících 500nF/32kV, primární smyčku s regulační cívkou, účel cívky je nastavení indukčnosti primáru do optimální hodnoty tak, abych to stihnul vypnout samodomo překlápěcím nožovým spínačorozpínačem :lol: Četl jsem článek o tom jak Tesla dělal tento pokus a doufám, že taky ucítím ten pocit jehliček po těle. Držte palce :good:


pdp7
Starší člen
Příspěvky: 167
Registrován: stř 31 črc 2013 16:14
Bydliště: Nádražní 282, Zákupy
Dal: 3 poděkování
Dostal: 46 poděkování

Re: Teslův transformátor

Příspěvek od pdp7 »

Foto ze začátku pokusů. Pocit jehliček žádný, kontakt trvá asi moc dlouho. Rezonanční kmitočet LC jsem změřil na 13,7kHz, z čehož vychází doba sepnutí spínače max. 18,2μs. Měřil jsem pomocí digitálního osciloskopu dobu sepnutí toho samodomo spínače a bylo to cca 1ms, takže tragédie :lol: Nevím jestli je 18μs proveditelných. Snad s nějakou pružinou či co. Amen
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


pdp7
Starší člen
Příspěvky: 167
Registrován: stř 31 črc 2013 16:14
Bydliště: Nádražní 282, Zákupy
Dal: 3 poděkování
Dostal: 46 poděkování

Re: Teslův transformátor

Příspěvek od pdp7 »

No přiznám se, že vůbec nevím jak takový rychlý spínač udělat. Trochu jsem počítal i s těma pružinama a asi to nepůjde. Taky se přiznám, že to magnetické jiskřiště, jehož fotku už jsem sem taky dával vlastně nefunguje. Koukal jsem se na osciloskopu na průběh, a ať tam magnety jsou nebo nejsou je průběh naprosto stejný (tlumená sinusovka). Připisuju to prostě slabému magnetismu, nebo to nestíhá zhášet nebo obojí. Možná taky malá mezera mezi elektrodama. Možná taky mi nestíhá nabíjet dostatečně rychle kondenzátor protože mám shitku VN zdroj. Místo toho aby byl výboj v jiskřišti zdánlivě stálý, tak to prdí jak Harlej Dejvicn :lol:


pdp7
Starší člen
Příspěvky: 167
Registrován: stř 31 črc 2013 16:14
Bydliště: Nádražní 282, Zákupy
Dal: 3 poděkování
Dostal: 46 poděkování

Re: Teslův transformátor

Příspěvek od pdp7 »

Končím s pokusy, je to větší sousto než jsem čekal.


Torontik
Nový člen
Příspěvky: 23
Registrován: pon 15 úno 2010 15:13
Bydliště: Ostrava

Re: Teslův transformátor

Příspěvek od Torontik »

Zdravím. nevíte někdo jak zařídit rozepnutí okruhu na vrcholu sinusoidy? Dík


pdp7
Starší člen
Příspěvky: 167
Registrován: stř 31 črc 2013 16:14
Bydliště: Nádražní 282, Zákupy
Dal: 3 poděkování
Dostal: 46 poděkování

Re: Teslův transformátor

Příspěvek od pdp7 »

Tím, že postavíš jiskřiště s takovými parametry aby časy spínání a rozpínání hrály s časy průběhu napětí na LC obvodu. Např. když naměříš rezonanční frekvenci LC 50KHz je vlnová délka 20μs a z toho ty potřebuješ první čtvrtinu tudíž 5μs. Po tuto dobu musí jiskřiště převést a pak se okamžitě vypnout, s pomocí nějakého zhášení, vzduch, olej, magnetické pole. Pouhé oddálení kontaktů od sebe uplně nestačí. Je taky potřeba zohlednit nabíjecí čas kondenzátoru a podle toho dimenzovat napájecí zdroj. Musí být stejnosměrný a co nejméně zvlněný!
Já se ve svém pokusu rozhodl pro rotační jiskřiště (to statické magnetické mi z nějakého důvodu nefunguje) s kotoučem 30cm a se dvěma rotujícími kontakty, zhášené vzduchem. Zdroj je problém, při kapacitě kondu 500nF a jeho nabíjecím času 7ms (dáno jiskřištěm) potřebuji výkon 10kW. Při tomto výkonu se mi bude kondenzátor nabíjet na 14kV.


boltik
Stálý člen
Příspěvky: 35
Registrován: sob 20 črc 2013 14:36
Dal: 2 poděkování
Dostal: 14 poděkování

Re: Teslův transformátor

Příspěvek od boltik »

pdp7 : obdivuji tve nadseni a chut vubec neco takoveho tvorit,klobouk dolu.Mas vyborne myslenky , ale zeptat se musim.Napadla te otazka, jestli tohle vsecko neni jenom vyplod fantazie nejakeho cloveka?Kdyz vezmem v uvahu odkud tyhle informace o zarivem effectu(jehlicky po tele) jsou , tak je to strasne malo.Na svete je spousta lidi, kteri se timhle zabyvaji a porad se jim to nepovedlo.A nikde jsem nenasel nic co by sam Tesla publikoval o tehle jevech.Za to popsal,presne co a jak se ma udelat v patentech.


vědoš
Nový člen
Příspěvky: 13
Registrován: pát 18 črc 2014 13:05
Bydliště: Jižní morava
Dostal: 1 poděkování

Re: Teslův transformátor

Příspěvek od vědoš »

Pro ty co se jím připadne složité ladit SGTC (ano je to trochu náročné). Tak si postavte Slayer Exciter http://voltage.g6.cz/img/slayer-exciter/schema1.jpg je to teslák si jedním tranzistorem kmitající na frekvenci několik Mhz. Nenechte se odradit tím že to dělá malé výboje okolo sekundáru je mohutné pole roztažené do velké vzdálenosti. Cívka vysoká 12cm a široká 7,5cm při napětí 16V rozsvicovala zářivky na vzdálenost 15cm a i když ste je pak odálily na 35cm tak stále svítily. Použitelné tranzistory do 6V: 2n2222a,mpsa06,BC550,BD139
Tranzistory na velké výkony do 30V:TIP3055,TIP35c,2SC2625, nejlepší BD249c ten jsem v tom to zapojení nikdy nezničil ostatní odešli po 1 měsíci.
Poznámka: když vám nebude fungovat zkuste opačně zapojit primár (záleží na směru vinutí).


pdp7
Starší člen
Příspěvky: 167
Registrován: stř 31 črc 2013 16:14
Bydliště: Nádražní 282, Zákupy
Dal: 3 poděkování
Dostal: 46 poděkování

Re: Teslův transformátor

Příspěvek od pdp7 »

to boltik: samozřejmě že mě to napadlo. Dokud ale se mi nepodaří navodit v tom obvodu stav který chci, proveditelný to je, jen schází technický vybavení, budu si myslet, že to není jen výplod něčího mozku. A příčné a podélné vlnění vzniká vždy v okolí všeho, co vysílá elektrické kmity. Jen to umění řídit poměr těhle dvou typů vlnění, je fakt umění :D Ale většina lidí tohle vůbec neřeší, řeší jen výkon do antény (nebo smyčky)


karelmrak
Nový člen
Příspěvky: 4
Registrován: stř 10 čer 2015 6:27
Dal: 5 poděkování

Re: Teslův transformátor

Příspěvek od karelmrak »

Náhodně jsem zde narazil na toto téma a přečetl si některé zajímavé příspěvky. Je ovšem zábavné, jak se tu vyskytují lidé, kteří pravděpodobně Teslovi vedli ruku a bez nich by nic nevymyslel. Čím méně informovanosti a vědomostí, tím více rezolutnosti a nedůtklivosti :laugh: !


Siso
Nový člen
Příspěvky: 6
Registrován: pon 20 led 2020 19:13
Dal: 1 poděkování
Dostal: 2 poděkování

Re: Teslův transformátor

Příspěvek od Siso »

Je to tu sice už starší vlákno, ale nedá mi to... Chtěl bych se zamyslet trošku nad tím Teslovým magnetickým zhášením jiskřiště. Tesla má vyobrazený elektromagnet, přesto se mnozí snaží jeho nápad replikovat za pomoci permanentních magnetů, případně elektromagnetem se stálým napájením.
Co vlastně magnetické pole s jiskrovým výbojem udělá? Prostě prodlouží jeho dráhu deformací výboje, což v případě stálého magnetického pole znesnadňuje už i samo zapálení výboje. Což je samozřejmě kontraproduktivní.
Stačí se inspirovat např. z nedávného využití magnetického zhášení oblouku ve spínačích např. historických tramvajových kontrolérů, kde je oblouk, který vzniká při rozpojení kontaktů, vyfouknut magnetickým polem mezi žebra zhášecí komory. Elektromagnet je v tomto případě zapojen v sérii s výkonovými kontakty, takže v okamžiku vzniku výboje je ihned generováno "zhášecí" magnetické pole, které po zhašení oblouku zanikne.
Nevím, jestli Tesla zhášel výboj přesně takhle, ale jsem přesvědčen, že musel mít zhášecí elektromagnet s výbojem na jiskřišti nějak synchronizován.


Odpovědět

Zpět na „Jak na to...“