Nikola Tesla - souhrn dostupných informací

Filosofie přírodních jevů.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Ondřej
Zasloužilý člen
Příspěvky: 285
Registrován: pát 22 zář 2006 10:49
Bydliště: j.Mor.
Dostal: 7 poděkování

Re: Nikola Tesla - souhrn dostupných informací

Příspěvek od Ondřej »

Žádnou terminologii nezamotávám, jen zřejmě líp chápu o čem vlastně píšu. "Normální" elektrikou myslíš tu vyrobenou iracionálním ztrátovým způsobem. No já to za normální nepovažuju, asi mám laťku jinde.

"a z této pozice blahosklonně shlížel na nás zaostalé ubožáky" -podobný řeči si strč za klobouk. Vztahovačnost, domněnky - máš potenciál vyvolat hádku. Pokud budeš chtít reagovat podobně, tak radši nepiš nic.


pdp7
Starší člen
Příspěvky: 167
Registrován: stř 31 črc 2013 16:14
Bydliště: Nádražní 282, Zákupy
Dal: 3 poděkování
Dostal: 46 poděkování

Re: Nikola Tesla - souhrn dostupných informací

Příspěvek od pdp7 »

martin11 píše:
pdp7 píše:to Poota: nevíš zhruba při jakým proudu se přepálí drát 0,1mm?
...myslím, že to poloviční otázka....jaké tam je napětí.....si myslím že je něco jiného 0,01V a 50kV a jestli je SS nebo střídavý..

Smyčku jsem nepčítal ....zdůvodním později....spočítat to s udanými údaji nejde....chybí data.....m11 :D
Co k tomu potřebuješ víc? Odpor vlákna té žárovičky z pokusu je 70ohmů. Jedna Leydenka má 1,1nF. Z délky té smyčky a kapacity leydenských lahví lze spočítat rezonanční kmitočet LC obvodu podle thomsonova vztahu. Zkoušel jsem výpočet indukčnosti jak rovného drátu v prostoru, tak i výpočet válcové cívky (solenoidu) 1 závit a skoro se to neliší.
Všechny potřebný prostředky pro výpočet jsem našel tady http://rayer.g6.cz/php/elcalc.php http://www.wikiskripta.eu/index.php/Ele ... _impedance

no problem


Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Nikola Tesla - souhrn dostupných informací

Příspěvek od poota »

Mimo téma (offtopic)
Ondřej píše:"a z této pozice blahosklonně shlížel na nás zaostalé ubožáky" -podobný řeči si strč za klobouk. Vztahovačnost, domněnky - máš potenciál vyvolat hádku. Pokud budeš chtít reagovat podobně, tak radši nepiš nic.
Omlouvám se, že jsem tam k tomu nedal smajlíka, aby bylo každému jasné, že jde o nadsázku.
Používaná terminologie se vztahuje ke zcela určitým faktům, které pojmenovává - pokud ji chce někdo převracet do jejího opaku kvůli svému osobnímu postoji, tak docílí jenom toho, že se s ostatními nedomluví.
"Vztahovačnost, domněnky - máš potenciál vyvolat hádku." - věřím tomu, že se Ti tak jevím a je docela možné, že máš i pravdu. Ovšem moje dlouhými léty ověřená zkušenost je, že v hodnocení druhých nás napadnou jako první právě ty vlastnosti, které máme my sami - smajlíka nepřidám raději žádného, protože nevěřím, že bys ho pochopil tak, jak je míněn.

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
pdp7
Starší člen
Příspěvky: 167
Registrován: stř 31 črc 2013 16:14
Bydliště: Nádražní 282, Zákupy
Dal: 3 poděkování
Dostal: 46 poděkování

Re: Nikola Tesla - souhrn dostupných informací

Příspěvek od pdp7 »

Tak a je to v prčovicích, prošlehly se mi sekundáry


Uživatelský avatar
Ondřej
Zasloužilý člen
Příspěvky: 285
Registrován: pát 22 zář 2006 10:49
Bydliště: j.Mor.
Dostal: 7 poděkování

Re: Nikola Tesla - souhrn dostupných informací

Příspěvek od Ondřej »

Příspěvek vrácen k přepracování - poo.


martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

Re: Nikola Tesla - souhrn dostupných informací

Příspěvek od martin11 »

pro Ondřej....zkus to sem dát znova, třeba to je teď aktuálnější....
pro pdp7....nesmutni, namotej vše na cívku znova a zkoušej..a co primár, ten to přežil??? to je zajímavé :idea:
..smyčku počítat nebudu, někdo mě ukradl vědeckou kalkulačku :shock: a na normální to neumím :dknow: :pivko: m11 :D


... věřím, že se " TO " povede ......
pdp7
Starší člen
Příspěvky: 167
Registrován: stř 31 črc 2013 16:14
Bydliště: Nádražní 282, Zákupy
Dal: 3 poděkování
Dostal: 46 poděkování

Re: Nikola Tesla - souhrn dostupných informací

Příspěvek od pdp7 »

martin11 píše:pro Ondřej....zkus to sem dát znova, třeba to je teď aktuálnější....
pro pdp7....nesmutni, namotej vše na cívku znova a zkoušej..a co primár, ten to přežil??? to je zajímavé :idea:
..smyčku počítat nebudu, někdo mě ukradl vědeckou kalkulačku :shock: a na normální to neumím :dknow: :pivko: m11 :D
Primáry jsou OK oba, těm nic není, ale už při testování zdroje sekundáry topily a sršelo to v nich a teď co jsem celý zdroj zkoušel už v krabce tak chvíli ještě sršeli... pak dosršeli a bylo ticho :( Oblouky už to neháže jen při dotyku výstupních svorek to trochu jiskří (málo). Zkusil jsem jinou funkční elektroniku a je to stejné takže KO. Ty sekundáry jsem si nedělal, jsou vytažený z televize. Rozhodl jsem se udělat vlastní s lepší izolací.
Ty nemáš na normální kalkulačce pí? Já žádnou jinou vědeckou funkci nepotřeboval, ale přeci každá πča ví, že je to 3,14 :lol:


Quest
Nový člen
Příspěvky: 2
Registrován: pát 10 led 2014 12:14
Dostal: 2 poděkování

Re: Nikola Tesla - souhrn dostupných informací

Příspěvek od Quest »

Ahoj ve spolek!

Nevím jestli tu nedochází k občasnému matení pojmů co se týká výrazu "jiskřiště". Myslím,že někteří to pochopili jako elektrický oblouk mezi dvěma elektrodami,zatimco Tesla tím myslel vysokorychlostní spínač co by zdroj SS pulzů

viz. jeho citace:

PZ: "Vždy když říkáte "přerušení", míníte vždy "jiskřiště"?"

Tesla: "Ano. Ale raději používám termín "spínač okruhu".

z tohoto mimořádně zajímavého članku:

http://www.wmmagazin.cz/view.php?cisloclanku=2009070004


Cina
Zasloužilý člen
Příspěvky: 241
Registrován: ned 30 led 2011 12:10
Bydliště: Kolín
Dal: 22 poděkování
Dostal: 213 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nikola Tesla - souhrn dostupných informací

Příspěvek od Cina »

Kdo má zájem převedl jsem to do PDF.
:D :D :D
Přílohy
Tesla.pdf
(771.61 KiB) Staženo 185 x


Uživatelský avatar
Ondřej
Zasloužilý člen
Příspěvky: 285
Registrován: pát 22 zář 2006 10:49
Bydliště: j.Mor.
Dostal: 7 poděkování

Re: Nikola Tesla - souhrn dostupných informací

Příspěvek od Ondřej »

Jiný názor, co se týče nečitelnosti studené elektriky, prý díky jejím zářivým vlastnostem ruší okolní obvody v měřící elektronice, takže ta následně ukazuje nesmysly. Magnetický tok nemá pouze ona bílá plasma na cívce, replikovaná nemnohými.

Edit s varováním. SDK


pdp7
Starší člen
Příspěvky: 167
Registrován: stř 31 črc 2013 16:14
Bydliště: Nádražní 282, Zákupy
Dal: 3 poděkování
Dostal: 46 poděkování

Re: Nikola Tesla - souhrn dostupných informací

Příspěvek od pdp7 »

Ondřej píše:Jiný názor, co se týče nečitelnosti studené elektriky, ...
Replikovaná nemnohými... znáš někoho z těch nemnohých? Nemyslím to tak že bych nevěřil ale rád bych někoho viděl.


Uživatelský avatar
Ondřej
Zasloužilý člen
Příspěvky: 285
Registrován: pát 22 zář 2006 10:49
Bydliště: j.Mor.
Dostal: 7 poděkování

Re: Nikola Tesla - souhrn dostupných informací

Příspěvek od Ondřej »

Eric Dollard. Přímý link na matroš nevim.

Ad jiskřiště, magnetický póly byly posuvný, takže buď prostě dva magnety nebo v patentu nezanesená podkova s nástavci.

sdělení moderátorům: http://upramene.cz/forum/viewtopic.php?p=125384#p125384


lajos
Zasloužilý člen
Příspěvky: 2444
Registrován: pát 25 lis 2005 14:32
Bydliště: Liberec
Dal: 471 poděkování
Dostal: 212 poděkování

Re: Nikola Tesla - souhrn dostupných informací

Příspěvek od lajos »

Na opravu porcelánových pojistek se používá 1 žilka z litzny na 1A na 0,1mm-tak že to není na tavení ale na provoz, na zkrat to funguje.
Je to asi nějaký rok co jsem sem (do fóra) dával odkaz na maďarské stránky http://www.cspenergy.eu/lang_hun/termek ... tromos.htm nějakého vynálezce jménem Csefkó Pál Tamás, vyrábý měniče 24V/230 nebo 3fáze které vydrží 5x přetížení, z dvou baterek 12V/25Ah a ztoho provozuje míchačku na beton a z2x7,5Ah rozbrušku(600-800W). Z měniče napájené veškeré typy motorů fungujou i ve vodě vč. žárovky, trafa jsou jen třetinové a měniče nesrovnatelně menší než klasické. Má podaných asi 20 patentů. Zřejmě trápí ho stará bolest vynálezců s investory kterým se hrnout nechce.
Jeho záskokový zdroj připojený na 230V AC funguje na 50-60Hz - se prostě přizpůsobí k připojené síti, při výpadku sítě pokračuje bez přerušení.
Na výstupu může paralelně provozovat více motorů, v případě zastavení jednoho motoru energie se přesměruje na ostatní, po uvolnění zastaveného motoru vše jede dál.
V úvodu má taky Teslu a něco o studené elektřině.
Má slunečnou fólii na střešní tašky v kterých je integrovaný převod rovnou na střídavé napětí.
Princip převodu(trafa) tají, jen vysvětluje že je to pulzní a že všechna vstupní energie se nepřetransformovává přes magnetickou. Jo ty akumulátorky v mezerách period se částečně nabíjejí-od čeho to není jasné.
Jasné je jen to že z2x7,5Ah aku by sme těžko provozovali rozbrušku, možná ani nerozběhli.


lajos
Zasloužilý člen
Příspěvky: 2444
Registrován: pát 25 lis 2005 14:32
Bydliště: Liberec
Dal: 471 poděkování
Dostal: 212 poděkování

Re: Nikola Tesla - souhrn dostupných informací

Příspěvek od lajos »

Musím opravit označení energie-říkají neutrální proud a na těch předváděcích videích se můžete pobavit i bez maďarštiny http://www.cspenergy.eu/lang_hun/media_videok.htm


bagri
Starší člen
Příspěvky: 137
Registrován: pon 07 led 2013 0:48
Bydliště: Na Ko 69
Dal: 87 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Re: Nikola Tesla - souhrn dostupných informací

Příspěvek od bagri »

Tesla inspiruje. Řešení bezpečnosti před úrazem el. proudu bez jističů nebo pojistek jsem došel až k polofunkční konfiguraci využívající něco jako "fantomový "proud". Zařízení se skládalo z bazarového HomePlug-Powerline adaptéru, frekvenčního generátoru a dalších. Propojené starší PC s náležitou periferíí odpojovalo fáze v příslušných větvích. Předpoklad byl správný, ale daný typ zátěže vysílal sítí do detekční jednotky falešné poplachy. Citlivost byla závislá na délce vedení. Opominu li další problémy, které nebyly zrovna v souladu s radiotelekomunikačním zákonem, podařilo se zamezit úrazu el. proudem jeho přerušením již na vzdálenost několika mm od neizolovaného vodiče. Nebylo to spolehlivé, náročné na seřízení, ale dost se to přiblížilo k onu bezpečnému proudu. Budoucnost bude o bezpečných indukčních přenosech, které budou žhavé jen v blízkosti kovů :-D


Tak tyhle hodiny se nám do kufru nevejdou - Maršál Koněv, Praha 1945, Staroměstské nám.
Odpovědět

Zpět na „Universum“