Magnetismus - určení polarity

Magnetické motory, apod.
Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Magnetismus - určení polarity

Příspěvek od Slavek Krepelka »

Odděleno od vlákna Biomagnetismus - léčení magnety https://www.upramene.cz/forum/viewtopic. ... 44#p126844 anžto nám ho to tématicky zavedlo jaksi jinam a zapláclo jeho původní smysl. SDK
hanka píše: ... a o kompasu jsem si vždycky myslela, že střelka ukazuje na sever a ono je to zatím tak, že mi ukáže jih .... :bhead:
...to je na ženskou logiku příliš :shock: :| ... :D
:laugh: Ony tyhle dohady tady už jsou někde jinde :D mezi magnetickýma chlapama, a nehodlám to hledat. Vem to tak, že prakticky každý člověk bere magnetickou polaritu podle konvence, která říká, že modrá střelka kompasu je SEVERNÍ magnetický pól. Je to sice blbě, ale je to zaběhnutá chyba označení už někdy od středověku, možná dokonce už od vynálezu kompasu Číňanama. Pokud tedy jdeš nikoliv po skutečném severním pólu kompasu, či magnetu, ale po jejich konvenčním severním pólu, jdeš ve skutečnosti po jejich skutečném jižním pólu. Takhle se na to dívá každý, kdo nad tím nezašpekuluje a nenechá se splést dávnou chybičkou.

Jinak si dej majzla na kompasy. Já se málem zvencnul, když jsem tohle taky řešil u kompasu do auta. :bhead: :evil: To aby se to "nepletlo". Nějaký blbec předpověděl na netu, že se 21. Prosince 2012 otočí magnetické póly země. Že jsem to chytil zrovna ten den, bafnu kompas a :shock: póly otočené. Vyběhnu z domu, kdyby náhodou kompas mátlo nějaké železo. :shock: Furt sever ukazuje na druhou stranu, tedy na jih. Já na to koukal jak havran a nemohl se vynadivit. Teprve když jsem si tu věc prohlédl, tedy kompas, zjistil jsem, že má přehozený sever - jih vůči západ - východ a došlo mi, že to je pro nevzdělané domorodce, aby viděli zezadu kompasu na řídícím panelu před sebou, kterým směrem jedou a ne kde je kompasový sever. :) Tak se nenech nachytat jako já.

Ahoj, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
cimirek
Zasloužilý člen
Příspěvky: 493
Registrován: čtv 15 čer 2006 5:56
Dal: 258 poděkování
Dostal: 213 poděkování

Re: Biomagnetizmus - léčení magnety

Příspěvek od cimirek »

hanka píše:
Slavek Krepelka píše: střelka ukazuje na sever a ono je to zatím tak, že mi ukáže jih .... :bhead:
...to je na ženskou logiku příliš :shock: :| ... :D
Já to vidím tak, že střelka (podle Slávka modrý konec, já to mám na kompasu jen tmavé, viděl jsem i červené označení, nebo fosforové svíticí) ukazuje k severu. Jak je zmagnetovaná mě v tuto chvíli celkem nezajímá.
No a když přiblížím magnet ke kompasu tak severní je ta strana, ke které se otočí označená část střelky kompasu.


martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

Re: Biomagnetizmus - léčení magnety

Příspěvek od martin11 »

nazdar :bye: ...protože si s magnety také hraju už dost dlouho, tak jsem nikdy neměl potřebu zjišťovat, kde je sever...na magnetu...teď vidím, že to budu potřebovat, jen se nechtěl blbě ptát :color: ...a vidím, že je o tom diskus, tak si myslím toto. :dknow:
Někde jsem zaslechl, že ...když na kus železa namotám cívku a na jeden konec dám + a na druhý - a prsty pravé ruky budou ve směru závitů tak palec ukazuje...??? prej se to jmenuje pravidlo pravé ruky....vím pendrek :baby: :help: ....tak fyzikové...jak to je...halooooo adam benda...pane učiteli....kde jste????
:pivko: martin11 :D



aha...doplňuji, našel jsem toto ale nerozumím tomu...http://cs.wikipedia.org/wiki/Pravidlo_prav%C3%A9_ruky
je tu někdo kdo dovede polopatě ten magnetizmus a kde je sever a jih vysvětlit???? :good: :pivko::oops:


... věřím, že se " TO " povede ......
Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Re: Biomagnetizmus - léčení magnety

Příspěvek od adam.benda »

martin11 píše:...halooooo adam benda...
Nazdar Martine. Dobře, že jsi mi napsal do SZ, jinak bych se dotazu asi nevšiml.

Určit póly magnetu jde skutečně pomocí cívky.
Zásadní je vědět, jak je vlastně drát cívky namotán. Řečeno blbě - třeba když vezmu železnou tyčku do ruky, aby se tyčila vzhůru a začnu namotávat zespoda nahoru, namotávám drát krouživě po směru hodinových ručiček nebo obráceně? Stejně tak sehraje roli, jestli připojíme (+) napájení k jednomu nebo ke druhému konci vinutí.
Obojím (směrem namotání nebo volbou připojení +-/-+) určíme, jakou bude mít cívka polaritu.

Správně Martine směřuješ k tomu, že když se pak bude cívka s magnetem přitahovat, rozložení pólu magnetu je stejné, jako rozložení pólů cívky. V případě odpuzování jsou póly rozmístěny "zrcadlově" obráceně. (Stejně jako při skládání dvou magnetů místo magnetu a cívky.)

Pro pokračování budu respektovat konvenci, že proud mi ve vodiči teče od (+) k (-).
Pravidlo pravé ruky sis našel... Zkusím Ti hodit lano takhle:

Uchopím tyč do ruky tak, aby mi ukazovala směrem vzhůru a začnu od dolní části navíjet drát směrem nahoru.
Budu ho navíjet po směru hodinových ručiček.
(+) pól pak připojím k hornímu konci cívky, (-) pól připojím dolů.
Pak vektor magnetické indukce uvnitř cívky směřuje nahoru.
Dolní konec cívky pak představuje modrý pól a horní konec červený.

Když budeš chtít polaritu otočit, stačí prohodit vodiče napájení.

Také záleží na situaci, jestli je vhodné, abys jádro udělal železné. Mohlo by Tě to mást, protože pokud cívkou nevyvodíš dostatečně silné pole, magnet se k cívce přicucne ať si ho otočíš jakkoli. Jádro zmagnetuje, pokud mu v tom nezabrání dost silné pole od vinutí cívky. Proto bych řekl, že je lepší železo nedávat, nech tam prostou díru se vzduchem. Bacha ale na často dost nízký ohmický odpor cívek. Zvlášť, pokud má cívka tlusté dráty. Udělá se Ti tam moc velký proud a zdroj Ti shoří. (Pokud si proud předem nespočítáš.)

Pro Tvou představu:
Navinul jsem si kdysi dávno cívku s 500 závity, drát měl průměr tuším 1,5 mm. Pouštěl jsem tam proud 5A. Bohatě to stačilo na poměrně slušný magnet, bylo cítit, jestli se přitahuje nebo odpuzuje. Takže bych tak řekl, možná bys mohl jít s intenzitou pole tak 5x níž. Proud 1A, zvolit průměr drátu tak akorát (0,3 - 0,4 mm), počet závitů těch 500 a jádro pak jednoznačně vzduchové, ne železo.

Póly malého magnetu tím snad určíš (ucítíš přitahování/odpuzování). Malý magnet si pomaluješ červenou a modrou barvou a pomocí něj pak poznáš polaritu i větších magnetů.

Kdyby něco, v pondělí budu zase na PC.
Přeji všem hezký a pokud možno odpočinkový víkend.
Mimo téma (offtopic)
Díky za Tvůj zájem o učebnici. Text je hotový, ale ještě jsem nedodal návrhy na obrázky. Doufám, že to půjde do regálů v druhé polovině letošního roku.


martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

Re: Biomagnetizmus - léčení magnety

Příspěvek od martin11 »

Dolní konec cívky pak představuje modrý pól a horní konec červený.



...text výše je zcela vyčerpávající a pochopitelný pro všechny...když jsem to pochopil i já :jump:

...jen prosím doplň
MODRÁ je jaký pol a Červená...?????z textu to není jasné, neb to nepíšeš :bye:
prosím slovy sever jih a barvu k danému polu :help: :baby: :dknow: :pivko: všem martin11 :D

jinak za příspěvek výše +1 :good:


... věřím, že se " TO " povede ......
Igi
Zasloužilý člen
Příspěvky: 208
Registrován: sob 30 črc 2011 13:25
Dal: 31 poděkování
Dostal: 12 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Biomagnetizmus - léčení magnety

Příspěvek od Igi »

Modrý je severní a jižní je červený.


Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Biomagnetizmus - léčení magnety

Příspěvek od Slavek Krepelka »

Igi píše:Modrý je severní a jižní je červený.
:laugh: A kruh se uzavřel.

Modrý je konvenční severní a červený je konvenční jižní.
Modrý je skutečný jižní a červený je skutečný severní.

S laskavým pozdravem, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

Re: Biomagnetizmus - léčení magnety

Příspěvek od martin11 »

:jump: fajn tak jak tedy :bhead: viz výše...." som akosi zmetený" :help:

počkám co napíše adam benda co jako ukazuje ta navinutá cívka....tu sestrojím - snad- poměřím a uvidím....co nevidím tomu nevěřím...u magnetu.

moooc by mě zajímalo jestli kařdý zde máte doma "kalibrační " magnet podle kterého si nastavíte ty ostatní :idea: :ewhistle: :pivko: martin11 :D


... věřím, že se " TO " povede ......
Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Biomagnetizmus - léčení magnety

Příspěvek od Slavek Krepelka »

martin11 píše: Moooc by mě zajímalo jestli kařdý zde máte doma "kalibrační " magnet
Na to Ti stačí jakýkoliv kompas. Ahoj, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Severní a jižní pól

Příspěvek od adam.benda »

martin11 píše:prosím slovy sever jih a barvu k danému polu
Martine, tohle je těžké... Což docela naznačují i zmínky od Slávka. Je to dost nejednoznačné - každý pes jiná ves. (Každý obor, každý člověk - jiný pohled.)
Velmi často se to ale uvádí tak, že severní pól je červený a jižní je modrý. To koresponduje s tou variantou od Slávka, kterou označil za "skutečnou".
Zároveň by měl tento pohled souhlasit i s tím, že severní (červená) střelka kompasu by mi měla ukazovat skutečně na sever.

Nejvíc zažitý to zkrátka vnímám takhle. Takže pokud autor nějakého biomagnetického léčitelství používá taky pojmy magnetického severu a jihu, asi bude nejlepší tipnout, že ho ovlivnila také ta nejvíc rozšířené konvence. Snad.

Tady by samozřejmě bylo úplně nejlepší, kdybychom mohli z diskuze zcela vyloučit barvy pólů nebo pojmy sever/jih a pole bychom popisovali čistě jen podle nasměrování magnetické indukční čáry. To by bylo zcela nejlepší a nejpřesnější.

Bohužel nemám možnost celé tohle vlákno pročítat... Martine, dokázal bys mi, ať už sem nebo do SZ, trochu nastínit, k čemu rozlišení mag. pólů tady potřebujete? Možná bychom společně dokázali nalézt nějaké jednoznačnější odpovědi pro váš problém.


Magneto
Zasloužilý člen
Příspěvky: 316
Registrován: pát 02 zář 2011 13:28
Dal: 8 poděkování
Dostal: 26 poděkování

Re: Biomagnetizmus - léčení magnety

Příspěvek od Magneto »

Zdar Adame,

chci jen k té konvenci S a J bez ohledu na zdravotní aspekty:

Bavíme se o polaritě, která by se v klidu dala přejmenovat i opačně? Tak jsem to aspoň vždycky chápal. Prostě A a B nebo Plus a Minus atd.

Vím, že mezi některými magnetáři panuje názor, že přitažlivá interakce není ekvivalentem odpudivé, s čímž tedy vehementně nesouhlasím, protože má jen jiný průběh a používá jiné cestičky. Ale aby byl S a J magnetický pól nějak kvalitativně odlišný, o tom dnes slyším poprvé. Co ty o tom soudíš?

(Sorry za vstup s nezdravotním tématem, ale chtěl jsem se vmísit právě do této diskuze - moderátorům díky předem za toleranci)

Zdraví :o)

Magneto


Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Re: Biomagnetizmus - léčení magnety

Příspěvek od adam.benda »

Magneto píše:Ale aby byl S a J magnetický pól nějak kvalitativně odlišný, o tom dnes slyším poprvé. Co ty o tom soudíš?
Ahoj Magneto,
ono to ale není až tak mimo zdejší téma...

S a J pól se odlišuje pouze tím, že vektor magnetické indukce směřuje na opačnou stranu. To je jediný rozdíl. Takže "kvalitativně" tam žádné rozdíly nejsou. Jde však o to, že směr magnetické indukce může v důsledku ovlivnit "něco", když ho třeba zkoušíme používat k léčebným účelům, když se snažíme postřehnout Reichenbachovo světlo atd. Podstata magnetismu u pólů magnetu je tedy stejná, ale rozdíly mohou být v jeho důsledcích, řešíme-li jeho různou orientaci. V medicínském použití tipuji, že jde o pozměňování pohybu sloučenin v buňkách, v nervové soustavě atp. Tam je alespoň malý manévrovací prostor pro diskuzi, že orientace pole ještě něco může ovlivnit. Tedy, že by mohl být rozdíl mezi tím, jaký pól k tělu přiložíme. Víc konkrétně to ale říct nedokážu, protože bych se musel prochroupat značně hutnou vrstvou biologie a biochemie. V těle skoro vše funguje na principu přenosu iontů (i nervové vzruchy) a magnetické pole pohyb iontů zakřivuje...


martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

Re: Biomagnetizmus - léčení magnety

Příspěvek od martin11 »

+1 pro adambenda za pozitivní přístup k magnetoléčbě :pivko:

na mém kompasu je střelka zelená :color: ale snad ukazuje na sever...
pro ty méně chápavé...jako jem já to zopakuji, co jsem udělal...prosím případně mě opravte....

jelikož střelka ukazuje na sever, tak je jižní...vzal jsem "adjustačníů magnet a nastavil jsem ho jednou plochou ke kompasu...střelka se oddalovala...takže to je pro mne JIH...točil jsem magnet, střelka se přitahovala, tak to je pro mne sever...prostě tak jak je to v přírodě...na barvy celkem kašlu, barvy mě nic neurčujou :idea:
cívku zatím motat nebudu...podle adambenda...předpokládám, že to také něco ukáže, i když z popisu motání cívky a připojením napětí + a- stále nevím kde je "jako" sever a jih...opět připomínám, že barvy jsou na nic, páč našinec může být i barvoslepý :laugh: :pivko: martin11 :D


... věřím, že se " TO " povede ......
Uživatelský avatar
milda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1294
Registrován: čtv 30 črc 2009 20:34
Dal: 710 poděkování
Dostal: 489 poděkování

Re: Biomagnetizmus - léčení magnety

Příspěvek od milda »

martin11 píše:
na mém kompasu je střelka zelená :color: ale snad ukazuje na sever...
pro ty méně chápavé...jako jem já to zopakuji, co jsem udělal...prosím případně mě opravte....
jelikož střelka ukazuje na sever, tak je jižní...
:jump: :hip: Jj, už jsme se skoro všichni shodli. Střelka, co ukazuje na sever je jižní magnet. ;) Tak je to skutečně správně! :good: :pivko:


martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

Re: Biomagnetizmus - léčení magnety

Příspěvek od martin11 »

...no a můžeme se začít "vědecky" začít těmi magnety léčit.... :idea:

trochu odbočím...konečně si zjistím na jakém polu mě funguje muj magnetický motor... :eclap:

...a také jsem dal pod sadbu česneku silné neodymy...tak budu moci zjistit, jestli to má nějaký význam / pěstitelský/ a také jakou polaritu, jestliže se projeví nějaký účinek....

...no hlavně, že už mám :eclap: jasno :baby: :pivko: :pivko: :pivko: martin11 :D


... věřím, že se " TO " povede ......
Odpovědět

Zpět na „Magnetismus“