Lajos-vyvíječ

Souhrn všeobecných informací nejen pro "Vodíkáře".
Odpovědět
lajos
Zasloužilý člen
Příspěvky: 2444
Registrován: pát 25 lis 2005 14:32
Bydliště: Liberec
Dal: 471 poděkování
Dostal: 212 poděkování

Lajos-vyvíječ

Příspěvek od lajos »

Co dodat? Samozřejmě nemůžem nikoho nabádat aby kupoval materál a zkoušel, to se musí rozhodnout každý sám na vlastní triko.
Já vyvíječ sestavěný mám, jen když jsem to zkoušel jsem udělal pár chyb ve spůsobu zapojení. Budu ho rozebírat, čistit a zkusím sem dát fotky z postupného sestavování. Už nic neriskuju, koupený je vše.
Co se týče úspěchu-tak že Mim, petr610 a myslím že i Digi. Jeden člen od nás z fóra (huž nevím kdo) viděl v provozu petr610 vyvíječ-auto. Je to dlouho ani se neptejte na další okolnosti.
Milí kutile-bolku, na názor má každý právo, já se domnívám že zprovoznit by to mělo jít.
Zkusím dát dohromady popis vyvíječe, rozměry atd. i když to tady už vše bylo-no to zas bude dohadování, snad to zvládnu psychicky.


Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Mimův vyvíječ vodíku - pokus o repliku

Příspěvek od poota »

lajos píše:... no to zas bude dohadování, snad to zvládnu psychicky.
To víš, že zvládneš, jsi už velký kluk :lol:
Akorát se připrav na to, že se vyrojí spousta lidí, kteří to budou všechno "vědět mnohem líp" - i když se od klávesnice zvednou jenom když si jdou uvařit kafe :smoke: :pivko:

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
kutil
Zasloužilý člen
Příspěvky: 766
Registrován: pát 25 lis 2005 19:33
Bydliště: Morava
Dal: 48 poděkování
Dostal: 269 poděkování

Re: Mimův vyvíječ vodíku - pokus o repliku

Příspěvek od kutil »

lajos píše: Milí kutile-bolku, na názor má každý právo, já se domnívám že zprovoznit by to mělo jít......
Víš, mě ani tak nevadí že to neumím zprovoznit. Mě vadí ten přístup, kdy se hovoří o replice, tedy vytvoření kopie něčeho co je údajně funkční. Podle čeho udělat kopii když vyvíječ, podle kterého by se měla vytvořit kopie nikdo neviděl.....
Mimovi mám za zlé že nám všem podstrčil nereálnou naději.
On dopředu věděl že nejsme všichni takoví odborníci, abychom sami přišli na ten fígel, který to zprovoznění umožňuje. On ví, že to spousta naivních bastlířů nezvládne a úžasně se baví tím, jak se marně snažíme. Kdy pochopíte že si skutečně s námi zahrává jako kočka s myší.
Kdyby byl férové chlap, tak už by dávno poradil jak na to.
Pokud nechce poradit, tak toto vlákno neměl vůbec zakládat! Jenže on má radost z toho, jak se marně snažíme. Hold každý jsme jiný. Máš pravdu, je to opravdu jen můj osobní názor .......
Maj sa
H.v.


lajos
Zasloužilý člen
Příspěvky: 2444
Registrován: pát 25 lis 2005 14:32
Bydliště: Liberec
Dal: 471 poděkování
Dostal: 212 poděkování

Re: Mimův vyvíječ vodíku - pokus o repliku

Příspěvek od lajos »

Poradci mi nevadí, nesmysli vyjasníme nebo každý si může zprovoznit vlastní "blbost".
Kutile chápu tvůj náhled na věc. Musím ti pošeptat že (teda si myslím) Mim zas takový podvraták nebyl, nějaké okolnosti mi jsou známi- třeba to chtěl komerčně uplatnit, možná ani ne přes patent, tak že se mu nemuselo hodit vyblít návod do puntíku pak by těžko někde něco k výrobě uplatnil-když by to bylo jasné od a do z. Nám zas chtěl umožnit aby jsme to zprovoznili-všichní jsme tady poloslavný vodíkáři, kteří přišli na kulový, když už tam zbývali jen poslední krůčky.


kutil
Zasloužilý člen
Příspěvky: 766
Registrován: pát 25 lis 2005 19:33
Bydliště: Morava
Dal: 48 poděkování
Dostal: 269 poděkování

Re: Mimův vyvíječ vodíku - pokus o repliku

Příspěvek od kutil »

lajos píše:Kutile chápu tvůj náhled na věc. Musím ti pošeptat že (teda si myslím) Mim zas takový podvraták nebyl, nějaké okolnosti mi jsou známi- třeba to chtěl komerčně uplatnit, možná ani ne přes patent, tak že se mu nemuselo hodit vyblít návod do puntíku pak by těžko někde něco k výrobě uplatnil-když by to bylo jasné od a do z.
Tož toto bych chápal protože jsem také elegantně přišel o jeden patent. Ovšem nic mu nebránilo v tom, aby bazmek někomu ukázal v chodu bez uvedení podstaty. V tom případě bych chápal že je to funkční, ale že mé znalosti na tu problematiku nestačí. Prostě ukázat někomu z fóra že to existuje, nic víc!
Bylo to tenkrát domluveno s Lubou a vykašlal se na to :bad:
Prostě takové jednání nepovažuji za férové .....
Tož se snaž ať nám to můžeš předvést v chodu ;) Myslím si, že tě nikdo nebude odsuzovat za to, když neprozradíš jak ses se ke konečnému výsledku dopracoval....
H.v.


lajos
Zasloužilý člen
Příspěvky: 2444
Registrován: pát 25 lis 2005 14:32
Bydliště: Liberec
Dal: 471 poděkování
Dostal: 212 poděkování

Re: Mimův vyvíječ vodíku - pokus o repliku

Příspěvek od lajos »

No trochu bych předbíhal, pokud řeknu teď, jestli to bude fungovat, možná taky ty poslední kroky pozdržím ale ne napořád a když tak to bude uloženo v zodpovědných rukou.


neo
Stálý člen
Příspěvky: 27
Registrován: stř 21 led 2015 8:45
Dostal: 7 poděkování

sestava a zapojení

Příspěvek od neo »

Pamatujete jak byl sestaven a zapojen vyvíječ? Která z 16ti variant je správně?
červeně je znázorněno VN (opačně zapojené cívky)
J
sestava.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


lajos
Zasloužilý člen
Příspěvky: 2444
Registrován: pát 25 lis 2005 14:32
Bydliště: Liberec
Dal: 471 poděkování
Dostal: 212 poděkování

Re: Mimův vyvíječ vodíku - pokus o repliku

Příspěvek od lajos »

Z hlavy-myslím že L je správně, se mi zdá že bipolárních desek bylo jen 4 a ne 5


lajos
Zasloužilý člen
Příspěvky: 2444
Registrován: pát 25 lis 2005 14:32
Bydliště: Liberec
Dal: 471 poděkování
Dostal: 212 poděkování

Re: Mimův vyvíječ vodíku - pokus o repliku

Příspěvek od lajos »

Tak oprava, mám sestavu podle "I" a ty desky jsou Al +000- , proč je tam za posledním mínusem ještě ta šestá Al deska už si nepamatuju, z principu by měl být jen u plusové desky. Za chvíli začnu sunout fotky.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Naposledy upravil(a) lajos dne čtv 19 úno 2015 19:30, celkem upraveno 1 x.


lajos
Zasloužilý člen
Příspěvky: 2444
Registrován: pát 25 lis 2005 14:32
Bydliště: Liberec
Dal: 471 poděkování
Dostal: 212 poděkování

Re: Mimův vyvíječ vodíku - pokus o repliku

Příspěvek od lajos »

Tak jsem zvědav kolik fotek sem se vejde, vyvíječ před rozebráním po roce provozu a asi tři roky ležel.
Al-tlouštka 10mm, nerez 0,8mm s 5mm dírama, závitová tyč nerez, matky též.
Na konci fotek je připravená sítka z baumaxu (na ochranu stromků) 0,5mm, zatím jsem tam měl jen vymezovací kousky.
Provzdušnění a vývod plynu jsou vzduchové hadice na 6atm vnější průměr 8mm
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Uživatelský avatar
wolf234
Starší člen
Příspěvky: 158
Registrován: sob 18 říj 2008 12:47
Bydliště: u pajkovačky
Dostal: 9 poděkování

Re: Mimův vyvíječ vodíku - pokus o repliku

Příspěvek od wolf234 »

zaujmalo by ma načo su v tych elektrodach diery elektrina pôjde rovno cez ne zbytočne sa len nižuje učinnost :shock:


lajos
Zasloužilý člen
Příspěvky: 2444
Registrován: pát 25 lis 2005 14:32
Bydliště: Liberec
Dal: 471 poděkování
Dostal: 212 poděkování

Re: Mimův vyvíječ vodíku - pokus o repliku

Příspěvek od lajos »

No jednak těma dírama postupuje nahorů plyn a kdybys měl v pazourkách někdy takovou nerez desku s 5mm dírama bys zjistil že ty otvory mají ostré hrany kde by se měl vývin plynu extenzivnit a podle Dingela deska by měla být voštinová k čemu tyto desky jsou dost blýzko.
Spodní Al deska je vrtaná 8mm ostatní jsou 5 nebo 6mm, teď nejsem si jist.
Skrz celou sestavu vedou elektrikářské stahovací pásky (3ks) tak nějak v trojuhelníku na které jsem vkládal distanční plastové podložky (koupené v železárstvý) tlouštka 0,8-1mm? zjistím při demontage.


lajos
Zasloužilý člen
Příspěvky: 2444
Registrován: pát 25 lis 2005 14:32
Bydliště: Liberec
Dal: 471 poděkování
Dostal: 212 poděkování

Re: Mimův vyvíječ vodíku - pokus o repliku

Příspěvek od lajos »

Jak by mohlo vypadat zapojení, jak jinak moje hnusné schémátko a pro jeden článek- vaše připomínky úpravy?
A další alternativa, možno zkoušet kombinovat-přidat ubrat
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


lajos
Zasloužilý člen
Příspěvky: 2444
Registrován: pát 25 lis 2005 14:32
Bydliště: Liberec
Dal: 471 poděkování
Dostal: 212 poděkování

Re: Mimův vyvíječ vodíku - pokus o repliku

Příspěvek od lajos »

Dnešní auta přerušovač moc nemaj a i se na ně blbě předělávaji, tak že huž dříve jsem se snažil nahradit paralelním řešením. Stěračový motorek s přerušovačem, jak jsem už před roky naznačoval, dal by se řídit PWM regulátorem v rozsahu 10-200Hz od plynu poháněného auta na kterém by byl nabastlen potenciometr pro řízení toho PWM regulátoru.
Dávám sem ty fotky ať jsou na hromadě
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


lajos
Zasloužilý člen
Příspěvky: 2444
Registrován: pát 25 lis 2005 14:32
Bydliště: Liberec
Dal: 471 poděkování
Dostal: 212 poděkování

Re: Mimův vyvíječ vodíku - pokus o repliku

Příspěvek od lajos »

Jak koukám tak už jste v hajan, pokud mě nestihnete k ránu tak nejdřív budu až pondělí úterý aby jste si nemysleli že s vámi nechci polemizovat.
Ještě jsem si vzpomněl na počítání rozměrů a materiálů pro vyvíječ je excelová tabulka, měli by tam být data podle počtu a rozměrů uvedeného vyvíječe, snad tam zásadní rozdíl nemám vůči skutečnosti. Tabulka počítá sám, už nevím kdo z nás dobrá duše ho poskytla, patří mu velké dík.
No a podle mého odhadu na jednu stránku se vešlo tak 90% Mim vyvíječe, sice v mém podání ale budu rád když si připojíte své vyjádření, obzvlášť členové z boomové doby 2007.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Odpovědět

Zpět na „Rozklad vody a vodík - všeobecně“