Gaussmetr - měření intenzity magnetického pole

Vše o alternativních zdrojích energie.

Moderátor: rival

Odpovědět
Uživatelský avatar
Barbucha
Zasloužilý člen
Příspěvky: 611
Registrován: sob 19 črc 2008 2:10
Bydliště: Praha
Dal: 5 poděkování
Dostal: 61 poděkování

GausseMetr - Konstrukce měřáku indukce>1T

Příspěvek od Barbucha »

Tak panáčci, nastal čas, zahřmělo, a hodina pravdy udeřila. Jelikož je několik málo jedinců, co hodlají do tohoto projektu jít, respektive mají zájem o stavbu tohoto metru, bylo založeno toto vlákno.
Zadání: měření mag. indukce >1T.
Hall senzory typu SH400,SH420, GH600 indukce>1T, s možností rozšíření na A1322 indukce do 0.3T a MZH10-indukce řádově 0,05mT
Účele jest sjednotit si pohled na konstrukci. Proto očekávám, že zde budou pouze příspěvky, které konstruktivním a konkrétním způsobem budou řešit daný problém. Plytké a nic neříkající plky a diskuzi na jiné téma prosím směřujte na jiné vlákno.
Děkuji. :bye: :pivko:
Naposledy upravil(a) Barbucha dne úte 07 říj 2008 8:52, celkem upraveno 3 x.


Já to říkám pořád / neřád /, nejhorší jsou trpaslíci, všude vlezou a strašně se množí, jo ještě taky ten divnej němec co nám všechno skovává.
Uživatelský avatar
Barbucha
Zasloužilý člen
Příspěvky: 611
Registrován: sob 19 črc 2008 2:10
Bydliště: Praha
Dal: 5 poděkování
Dostal: 61 poděkování

Celková mechanická koncepce. Design

Příspěvek od Barbucha »

Na rozdíl od původního záměru, měřák řešit jako adapter u nějakému multimetru, bych se přikláněl konstrukci pojmout jako samostatný měřák.
Důvody:
1/ Když je potřeba něco měřit je vždycky měřáku nedostatek. Takže sonda jako adaptér znamená -1.
2/ GM elektronik jsem objevil 3 1/2 místný AD měřák HD-3128-2
http://www.gme.cz/cz/index.php?page=sea ... 128&w=1111
výstupní napětí ze sondy bude v rozsahu 0-200mv, takže není problém místo ADčka použít nějaký digitál.

Celou konstrukci bych zabudoval do uni krabičky U-KM33C
http://www.gme.cz/cz/index.php?page=pro ... il=622-084
:bye:
Konečná verze mechanické konstrukce:
Samostatný měřák, napájení baterie 9V + externí zdroj 6-12V
Krabička U-KM33C + HD3128-2 / bez rámečku.

:pivko: :bye:
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Naposledy upravil(a) Barbucha dne ned 12 říj 2008 17:32, celkem upraveno 5 x.


Já to říkám pořád / neřád /, nejhorší jsou trpaslíci, všude vlezou a strašně se množí, jo ještě taky ten divnej němec co nám všechno skovává.
Uživatelský avatar
Barbucha
Zasloužilý člen
Příspěvky: 611
Registrován: sob 19 črc 2008 2:10
Bydliště: Praha
Dal: 5 poděkování
Dostal: 61 poděkování

Blokové schema elektroniky

Příspěvek od Barbucha »

Napájení baterie 9V + externí zdroj 5-12V.
Měnič DC-DC 5-12V / +- 8V /je to sice neobv napětí leč ničemu to nevadí a slouží rovnou pro napájená LCD
Zobrazovací jednotka LCD / LED / mutimetr 0-199mV - dle libosti
Zesilovač ZJ - zesilovač zobrazovací jednotky, převádí napěťovou úroveň ze senzoru na úroveň ZJ
Výměnný senzor - senzor s vlastním zesilovačem, výstupen je normované napětí pro zesilovač ZJ, důvod možnost měření různých rozsahů různými senzory.

Souhlas?
:bye:[/quote]
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Já to říkám pořád / neřád /, nejhorší jsou trpaslíci, všude vlezou a strašně se množí, jo ještě taky ten divnej němec co nám všechno skovává.
Uživatelský avatar
Barbucha
Zasloužilý člen
Příspěvky: 611
Registrován: sob 19 črc 2008 2:10
Bydliště: Praha
Dal: 5 poděkování
Dostal: 61 poděkování

Senzory na měření mag. indukce

Příspěvek od Barbucha »

Datascheets jednotlivých senzorů a něco na elektronický kompas.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Naposledy upravil(a) Barbucha dne úte 07 říj 2008 13:48, celkem upraveno 1 x.


Já to říkám pořád / neřád /, nejhorší jsou trpaslíci, všude vlezou a strašně se množí, jo ještě taky ten divnej němec co nám všechno skovává.
1220
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1719
Registrován: úte 09 led 2007 12:49
Bydliště: Praha
Dal: 1 poděkování
Dostal: 20 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Jako elektro amateur

Příspěvek od 1220 »

musím holt souhlasit, jenom budu mít v koncovce prosbu o pomoc
se spec super citlivou sondou, pokud bych to nějak nezvládal :good: :good:
k.


Uživatelský avatar
Barbucha
Zasloužilý člen
Příspěvky: 611
Registrován: sob 19 črc 2008 2:10
Bydliště: Praha
Dal: 5 poděkování
Dostal: 61 poděkování

Re: Jako elektro amateur

Příspěvek od Barbucha »

Karel m píše:musím holt souhlasit, jenom budu mít v koncovce prosbu o pomoc
se spec super citlivou sondou, pokud bych to nějak nezvládal :good: :good:
k.
Kájo, tak jako ze senzorama, tak i u toho ostatního předpokládám, že že budou tací, co budou potřebovat pomoci. Takže žádné strachy. :laugh: :bye:
Jo když jsi narazil na otázku velmi malých polí. Bylo by dobré vědět, jestli budete chtít měřít orientaci pole, něco jako kompas, nebo pouze intenzitu pole. To je docela zásadní rozdíl, tak se dohodněte. Asi by bylo dobré, aby se přihlásili lidé, kteří to budou chtít řešit /alespoň názorově, formou připomínek a návrhu k řešení /, aby byl přehled, "na čí názor se má čekat".


Já to říkám pořád / neřád /, nejhorší jsou trpaslíci, všude vlezou a strašně se množí, jo ještě taky ten divnej němec co nám všechno skovává.
1220
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1719
Registrován: úte 09 led 2007 12:49
Bydliště: Praha
Dal: 1 poděkování
Dostal: 20 poděkování
Kontaktovat uživatele:

snad to nebude jenom dialog

Příspěvek od 1220 »

mně stačí jenom intenzita,
jěště k řadě měřáků mně napadlo, že Tvůj měřák Jirko by možná šel využít jako k té řadě jako základ, pokud by měl pracovní napětí 12 V.
Když digi tak digi. :shock:
K.


Uživatelský avatar
Barbucha
Zasloužilý člen
Příspěvky: 611
Registrován: sob 19 črc 2008 2:10
Bydliště: Praha
Dal: 5 poděkování
Dostal: 61 poděkování

Re: snad to nebude jenom dialog

Příspěvek od Barbucha »

Karel m píše:mně stačí jenom intenzita,
jěště k řadě měřáků mně napadlo, že Tvůj měřák Jirko by možná šel využít jako k té řadě jako základ, pokud by měl pracovní napětí 12 V.
Když digi tak digi. :shock:
K.
Neboj se, jedna z funkcí bude i měření napětí, když je tam AD převodník, tak proč to nevyužít. Stejně měření která používáme na vyvíječích a pod jsou s přesností +- autobus, takže proč to neudělat, když to může být. Ale musíš si říct co přesně chceš.


Já to říkám pořád / neřád /, nejhorší jsou trpaslíci, všude vlezou a strašně se množí, jo ještě taky ten divnej němec co nám všechno skovává.
Uživatelský avatar
jeff
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1140
Registrován: pon 28 lis 2005 1:25
Bydliště: Praha
Dal: 33 poděkování
Dostal: 95 poděkování
Kontaktovat uživatele:

měřák

Příspěvek od jeff »

Využití sondy a potřebných zobrazovacích a AD převodníků mě zajímá jako jednoúčelový měřák s rozsahy od prakticky nuly do maxima možností sondy (3T?) pro měření magnetické indukce stejnosměrného i střídavého pole. Jak vysoko se s frekvencí dostaneme?

Jeff


1220
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1719
Registrován: úte 09 led 2007 12:49
Bydliště: Praha
Dal: 1 poděkování
Dostal: 20 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: snad to nebude jenom dialog

Příspěvek od 1220 »

Karel m píše:mně stačí jenom intenzita,
jěště k řadě měřáků mně napadlo, že Tvůj měřák Jirko by možná šel využít jako k té řadě jako základ, pokud by měl pracovní napětí 12 V.
Když digi tak digi. :shock:
K.
Opravuju : napájecí napětí 12 V :oops:


Uživatelský avatar
Barbucha
Zasloužilý člen
Příspěvky: 611
Registrován: sob 19 črc 2008 2:10
Bydliště: Praha
Dal: 5 poděkování
Dostal: 61 poděkování

Re: měřák

Příspěvek od Barbucha »

jeff píše:Využití sondy a potřebných zobrazovacích a AD převodníků mě zajímá jako jednoúčelový měřák s rozsahy od prakticky nuly do maxima možností sondy (3T?) pro měření magnetické indukce stejnosměrného i střídavého pole. Jak vysoko se s frekvencí dostaneme?

Jeff
záleží na snímači, ale jestli se dobře pamatuju, tak to je max někam do 50KHz. kdyžtak se koukni do datasheetu.
Nikde nic o frekvenci nepíšou, akorát u tytu GH601, že je spec navržený pro zpracování signálu do 50khz. Takže vše ostatní je co se týká frekvence sázka do loterie. Asi by to spíš chtělo serii SH.


Já to říkám pořád / neřád /, nejhorší jsou trpaslíci, všude vlezou a strašně se množí, jo ještě taky ten divnej němec co nám všechno skovává.
Uživatelský avatar
jeff
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1140
Registrován: pon 28 lis 2005 1:25
Bydliště: Praha
Dal: 33 poděkování
Dostal: 95 poděkování
Kontaktovat uživatele:

měřák

Příspěvek od jeff »

Máš pravdu Jirko, ale jen podle parametru v datasheetu se to nedá určit, záleží i na ostatních obvodech. Spíš mě zajímalo, jak to vypadá v praxi, psal jsi, že máš nějaké schema, které chceš hodit do placu, tedy něco konkrétního, z čeho budeme vycházet. Promiň, předbíhám, nechám to na Tobě.

Jeff


Uživatelský avatar
Barbucha
Zasloužilý člen
Příspěvky: 611
Registrován: sob 19 črc 2008 2:10
Bydliště: Praha
Dal: 5 poděkování
Dostal: 61 poděkování

Re: snad to nebude jenom dialog

Příspěvek od Barbucha »

Karel m píše:
Karel m píše:mně stačí jenom intenzita,
jěště k řadě měřáků mně napadlo, že Tvůj měřák Jirko by možná šel využít jako k té řadě jako základ, pokud by měl pracovní napětí 12 V.
Když digi tak digi. :shock:
K.
Opravuju : napájecí napětí 12 V :oops:
Napájecí napětí bude takové na jaké se to ušije, max je 40V.


Já to říkám pořád / neřád /, nejhorší jsou trpaslíci, všude vlezou a strašně se množí, jo ještě taky ten divnej němec co nám všechno skovává.
Uživatelský avatar
Barbucha
Zasloužilý člen
Příspěvky: 611
Registrován: sob 19 črc 2008 2:10
Bydliště: Praha
Dal: 5 poděkování
Dostal: 61 poděkování

Re: měřák

Příspěvek od Barbucha »

jeff píše:Máš pravdu Jirko, ale jen podle parametru v datasheetu se to nedá určit, záleží i na ostatních obvodech. Spíš mě zajímalo, jak to vypadá v praxi, psal jsi, že máš nějaké schema, které chceš hodit do placu, tedy něco konkrétního, z čeho budeme vycházet. Promiň, předbíhám, nechám to na Tobě. Jeff
Všechno bude na foru, budete mít i tišťáky a předpokládám, že až je budu nechávat dělat, tak že se přiživíte. Je to jednodušší to udělat pro grupu. Ale to jsme už daleko. Co se týká přenosu, je to akorát otázka použitých operáků, protože 50kHz není nic moc vysoko. Ale to všechno dostanete k oponentůře, znáš to, víc hlav víc boulí. Koukni se na SC17_GENERAL_MAG_98 a tam je v podstatě základ pro zesiky.


Já to říkám pořád / neřád /, nejhorší jsou trpaslíci, všude vlezou a strašně se množí, jo ještě taky ten divnej němec co nám všechno skovává.
Uživatelský avatar
Barbucha
Zasloužilý člen
Příspěvky: 611
Registrován: sob 19 črc 2008 2:10
Bydliště: Praha
Dal: 5 poděkování
Dostal: 61 poděkování

Mechanická konstrukce.

Příspěvek od Barbucha »

Vzhledem k tomu, že jsem narazil na problém dostupnost přepínače rozsahů, bych rád věděl, kdo bude mít zájem si měřák postavit aby se daly orientačně zajistit potřebné přepínače. Pro sebe mám co potřebuje, ale už nikoliv pro případné další zájemce. Takž kdo budete chtít metr stavět, nechť se mi ozve na SZ. :bye:


Já to říkám pořád / neřád /, nejhorší jsou trpaslíci, všude vlezou a strašně se množí, jo ještě taky ten divnej němec co nám všechno skovává.
Odpovědět

Zpět na „Jak na to...“