Kotvičník zemní - Tribulus terrestris

Moderátor: aNONym

Odpovědět
chiq
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1546
Registrován: čtv 01 lis 2007 8:41
Bydliště: Trnavský kraj
Dal: 2 poděkování
Dostal: 1 poděkování

bylinky všeobecne

Příspěvek od chiq »

pepe, to, že bylinkami sa dá poriadne rozhýbať organizmus "viedzély už i strýc Pagáč jakožto učéň totky Pereščény, místné to babyzny a bylinkárky". Je to, ako vždy tvrdím, o množstve (tu neplatí ono známe Werichovské - Co kdo snese). Kto však ku všetkému potrebuje vodenie za ručičku, nech nechodí na toto fórum, ale radšej na sysifos...


pepe
Zasloužilý člen
Příspěvky: 693
Registrován: ned 21 říj 2007 23:50

Re: bylinky všeobecne

Příspěvek od pepe »

chiq píše:...Kto však ku všetkému potrebuje vodenie za ručičku, nech nechodí na toto fórum...
Problémom je vždy lepšie predchádzať ako ich riešiť a preto ,,Račéj hamovať ako banovať" . Takže nie ,,ručičky" ale prevencia , pretože v téjto časti fóra už neide o ,,fazulky" ako je tomu v iných častiach ale o zdravie . Pepe


Dobrý karbaník vie , že aj oko je možné prebiť .
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Kotevník .... část 1. ... seznámení

Příspěvek od A(&F) »

... ahojte ...

... na setkání jsem slíbil, že k této rostlince také něco písnu na forum ... takže tak činím ... bude to na několik pokračování, jelikož "času je málo a voda stoupá" ... ;)

... všem, kteří se zajímají o tuto rostlinu, doporučuji přečíst si nejprve článek od J.X.Doležala http://www.jikl.cz/reflex_2.htm ... je napsaný velmi čtivě a pochopíte z něj i jak se ona nenápadná rostlinka dostala až do zdejších luhů a hájů ... :D
gewo píše:Osobně se věnuji spíš hydrokulturám. Jak je to s kotvičníkem v případě hydroponie a aerohydroponie? Stevia to má ráda...
... kotvičník nemá vodu rád ... zkoušel jsem ho před časem pěstovat hydropohonickým způsobem, ale výsledky byly defacto o ničom (aerohydrophonické pěstování jsem nezkoušel, ale asi to byde velmi podobné) ... jak píše nestor pěstování kotvičníku v Čechách, p. Jikl z Martínkova: "Já pěstuji kotvičník pouze v květináčích o průměru 13 cm, ve sklenících, na plně osluněných místech. Je to proto, že se nechci obávat studeného a deštivého léta a tím riskovat úrodu" http://www.jikl.cz/kotvicnik/pestovani_kotvicniku.htm ... berte toto povídání z odkazu jako návod na pěstování od člověka, který má s kotvičníkem u nás asi ty nejdelší zkušenosti ... své poznatky sem co nejdříve také umístím ...

... důležité!!!! : ... předesílám, že na našem trhu je možno často koupit kotvičníkovou nať z dovozu, ale radím vám, vyvarujte se jejího nákupu !!! ... je sice velmi laciná, je možné ji koupit za cenu 300 - 800 CZK / kg, ale její kvalita bývá velmi nevalná ... když pominu cizorodé nepatřičné příměsi, které tam rozhodně nemají co dělat (písek, kamínky, jiné rostliny, mumifikovaný brouci apod.), tak jeho účinky jsou často o ničem ... je to zapříčiněno především tím, že na rozdíl od zdejších pěstitelů dochází v cizině ke sklizni až v momentě, když již semena na rostlinách dozrála (asi to dělají kvůli mletí - semena jsou velmi tvrdá, jiný důvod mne nenapadá) a v samotné nati je tím pádem účinných látek naprosté minimum (naši pěstitelé sklízejí nať během vegetace na několikrát) ... tuto importovanou nať zkoušelo již mnoho zdejších uživatelů a většinou se vždy velmi rychle vrátili k "tribulce" vypěstované u nás ... vyprodaná nať u všech českých pěstitelů je toho jasným důkazem !!!!! ... mnohdy mají kompletní úrodu rozebránu (formou předobjednávek) ještě dávno před tím než ji sklidí (a mnohdy dokonce ještě než zasejou :) ), ... a to i přes její vyšší cenu, která se pohybuje od 300 do 600 KČ za 100 g ... ale za kvalitu se zkrátka platí ... 8)

PeS: ... dovozová nať je někdy úmyslně "nastavována", např. listy z jahodníku nebo i jinými rostlinami ... škoda ze nežijeme ve středověku, to by bylo "bezrukejch" ... :D

... tak zatím ahoj ... a jakmile najdu čtečku :roll: , tak sem přidám i vlastní fotografie ... A(&F) ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Kotvičník .

Příspěvek od A(&F) »

gewo píše:
pepe píše:Pri ,,túlkach prírodou" nepomýliť si ho s Nátržníkom husím viď. http://www.bylinky.biz/rastliny/natrznik.htm . Luďom ktorí majú medikamentnú liečbu s obsahom MAO inhibitorov je namieste biť aspoň ,,trošku opatrným" pri jeho užívaní . Pepe
Nátržník není pichlavý.
... kotvičník také ne, ... jenom semena, ale zato pořádně :D ... a splést si Kotvičník s Nátržníkem si myslím je velmi nepravděpodobné ... stavba rosliny je rozdílná, listy jsou úplně jiné ... a jediné, co je spojuje, je žlutý květ, ale i ten vypadá jinak ... 8)


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: bylinky všeobecne

Příspěvek od A(&F) »

pepe píše:
chiq píše:...Kto však ku všetkému potrebuje vodenie za ručičku, nech nechodí na toto fórum...
Problémom je vždy lepšie predchádzať ako ich riešiť a preto ,,Račéj hamovať ako banovať" . Takže nie ,,ručičky" ale prevencia , pretože v téjto časti fóra už neide o ,,fazulky" ako je tomu v iných častiach ale o zdravie . Pepe
... souhlasím s vámi oběma, ale zároveň i nesouhlasím ...

... co se týče bylinek, tak dokáží při nesprávném uškodit ... a to hodně ... to je neodiskutovatelné ... takže je vždy lepší se seznámit se všemi riziky a především se hlídat (a nechat se hlídat i okolím, jelikož mnohých změn, především psychického rázu na sobě většinou nikdo z nás moc nepozná) ... ale co se týče Kotvičníku, tak u této rostliny asi netřeba mít obav ... užívá se již po staletí a žádné vedlejší účinky dosud NEBYLY zaznamenány !!! ...

... co se týče použití "tribulky" jakožto MAO, tak to je možné, ale při dávkách které jsou už téměř nepoživatelné ... odvar z kotvičníku je při překročení již několika gramů velmi nechutně hořký (jak říká klasik, "to by nevypila už ani koza" :D ) ... navíc, aby se dosáhlo nějakého účinku, takto předimenzovaná dávka by se musela užívat dlouhodobě ... Routa Syrská je mnohem účinnější ... těm, kteří se o toto zajímají, doporučuji přečíst si články o Kotvičníku na http://www.enspyro.cz (nutná registrace) ...

... za celou tu dobu, co o této rostlince vím, tak je mi známa pouze jediná závažná negativní zkušenost, která by mohla být připisována Kotvičníku ... jeden z uživatelů, poté co začal s pitím odvaru, zaregistroval že se mu nepatrně rozostřilo vidění na jedno oko (a zároveň na druhé přitom zlepšilo) ... a přestože to nikdy doktoři nepotvrdili, tak vysvětlení je nasnadě ... to oko, u kterého zaznamenal lehce zhoršené vidění, měl totiž před několika lety operováno (laserová korekce dioptrií) a navíc by držitelem hodně vysokého tlaku (do toho všeho ještě dost chlastá :roll: ) ... díky užívání Kotvičníku se mu tlak srovnal do normálu a tím pádem se mu snížil nitro-oční tlak ... pomoc byla jednoduchá ... začal Kotvičník zase užívat tak jak se má, tj. v dávce max. 1,5 gramy denně (a nikoliv 5g :shock: ) a poměry se rázem zlepšily ... po necelém roce bylo vidění už zase v naprostém pořádku (mozek se časem zkrátka "přizpůsobil" přihodivším se změnám) ... :)

... vím ještě o některých drobných příznacích, které by snad možná mohly být chápány negativně, byly však vždy způsobeny samotnými uživateli, ... ale o těch se rozepíši v některém dalším povídání o Kotvičníku ...

... pokud by měl někdo z vás jakékoliv pochyby, jestli mu snad Kotvičník neuškodí, tak napište sem na fórum ... rád odpovím ...

A(&F)


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
pepe
Zasloužilý člen
Příspěvky: 693
Registrován: ned 21 říj 2007 23:50

Re: Kotvičník.

Příspěvek od pepe »

pepe píše:... o možnóm predávkovaní sa Kotvičníkom a s tým súvisiacích rizikách spojených s užívanim jeho alkaloidov konkrétne harmínu a harmánu v kombinácijí s farmaceutikami...
Páni je lepšie si príspevky aj viackrát prečítať skôr ako sa ich budete snažiť ,,upravovať k obrazu svému", aby tak nedochádzalo k zbytočným nedorozumeniam , viď :
A(&F) píše:...co se týče použití "tribulky" jakožto MAO , tak to je možné ale pri dávkach které jsou už teměř nepoužitelné...
Kotvičníkom samotným je fakt dosť velký problém sa predózovať (MAO) , na rozdiel od kombinácie Kotvičníka s farmaceutikami . Pepe
Naposledy upravil(a) pepe dne pát 05 čer 2009 13:01, celkem upraveno 1 x.


Dobrý karbaník vie , že aj oko je možné prebiť .
sao
Zasloužilý člen
Příspěvky: 393
Registrován: sob 03 bře 2007 13:40
Bydliště: MORAVA
Dostal: 7 poděkování

Děkuji

Příspěvek od sao »

Gewo píše:
O měděném zahradnickém náčiní jsem toho už slyšel hodně.. ale kde se dá sehnat? Samovýroba?

Osobně se věnuji spíš hydrokulturám. Jak je to s kotvičníkem v případě hydroponie a aerohydroponie? Stevia to má ráda...

Všechny nástroje si lze vyrobit a to velice jednoduchým způsobem . Třebas taková “ banalita “ jako jsou hrábě , které jsou již po staletí , se dají jednoduše vyrobit tak , že vezmeme kus plechu , asi 3mm tlustého , v=50 , š=250 , do kterého zařízneme pilkou zuby – asi nějak tak , jak je na obrázku .

Pišta sem určitě dá Foto svých , ale dávám to sem pro nedočkavé , ale hlavně proto , že je na tej naší zahrádce potřeba hrabat a hrabat .
Pozor !!
Není to pro běžné hrabání , ale pro konečnou fázi , takzvané pohlazení a pročesání zeminy .

Pišta určitě rozebere do mrtě , co ho k tomu vedlo , proč tak činí a jaké s tím má výsledky , potažmo úrodu .

Co se týče Hydroponie , aerohydroponie , tak jak je známo , všechno se takto dá pěstovat , ale ať to děláme jakkoli , vždycky je nejlepší klasika , protože rostlinka potom obsahuje vše , co jí činí vyjímečnou a taky se nám potom odvděčí a vydá pro nás všechno , co je v ní skryto .

A proto všem vřele doporuči : Hýčkejte své rostlinky – hovořte s nimi a třebas jim i zpívejte , protože je to život jako kterýkoli jiný a i on potřebuje Lásku a sem tam i poplácat po prdélce .

Pišta je zahradníček každým coulem a i kdyby žil na druhém konci světa , tak si pro Kotvičník pojde k němu a nejenom pro Kotvičník , ale i pro radu , protože společně se Svou Ženou s velkým Ž , mě ještě víc přivedli k pochopení podstaty souznění s přírodou .

Taktéž bych chtěl touto cestou poděkovat Ivanovi (toto neni Iv), se kterým jste se mohli na posledním a taky prvním setkání u Jeffa potkat .
Dal mě nahlédnou tajům , které i když jsem si celý život uvědomoval , šly jaksi mimo mé chápání .

Toto už sem sice nepatří , ale nemůžu jinak a pokračovat budu u sebe , abych Pištu už nerušil .

Za posledních čtrnáct dní jsem měl možnost Proniknout (moc děkuji Ivanku ) Sám v sobě cítím obrovskou sílu .
Nevím zdali je to způsobeno souhrou náhod , nebo jiným zásahem a je mě to vcelku jedno , ale jedno Vám teda řeknu , nejenom že cítím obrovskou sílu , ale pro každého mám něco , co by mu pomohlo zlepšit život .
Mám to v sobě , jenom co explodovat .

Všechno , co se na tomto světě děje má svůj řád a hlavně Smysl a jenom na Každém z nás zaleží , jak si prožijeme svůj život.
Sao
Přílohy
Creat0118.jpg
Naposledy upravil(a) sao dne pát 05 čer 2009 16:49, celkem upraveno 3 x.


Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Kotvičník.

Příspěvek od A(&F) »

pepe píše:Kotvičníkom samotným je fakt dosť velký problém sa predózovať (MAO) , na rozdiel od kombinácie Kotvičníka s farmaceutikami . Pepe
... můžeš prosím uvést nějaký konkrétní příklad ??? ... nebo odkaz na nějakou studii, která to dokazuje ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Děkuji

Příspěvek od A(&F) »

sao píše:
Gewo píše:O měděném zahradnickém náčiní jsem toho už slyšel hodně.. ale kde se dá sehnat? Samovýroba?
Všechny nástroje si lze vyrobit a to velice jednoduchým způsobem . Třebas taková “ banalita “ jako jsou hrábě , které jsou již po staletí , se dají jednoduše vyrobit tak , že vezmeme kus plechu , asi 3mm tlustého , v=50 , š=250 , do kterého zařízneme pilkou zuby – asi nějak tak , jak je na obrázku .

Pišta sem určitě dá Foto svých , ale dávám to sem pro nedočkavé , ale hlavně proto , že je na tej naší zahrádce potřeba hrabat a hrabat .
Pozor !!
Není to pro běžné hrabání , ale pro konečnou fázi , takzvané pohlazení a pročesání zeminy .

Pišta určitě rozebere do mrtě , co ho k tomu vedlo , proč tak činí a jaké s tím má výsledky , potažmo úrodu .
... sem věděl, že už jsem kdys o něco takového zakopl ... a když jsem lovil v paměti, tak jsem si říkal "to je blbost ... to přece nebyl on" ... a byl !!!! ... no zkrátka Viktor ... :D

http://www.zahady.cz/index.php?strw=rt&id=568 ( http://free-energy.webpark.cz/SCHAUBERGER/ARTICLE.HTM )
http://www.devon.cz/puda-obdelavani.html

PeS: ... ale ty hrábě se Ti, Sao, ... ty se Ti moc povedly ... ;)

dodatek: ... moj otěcko dával vždy do vody k řezaným rostlinám hrubé měděně piliny ... když jsem se ho jako malý ptal, proč to tam dává, tak mi odvětil, že to dělávala i jeho babička, že to těm kytičkám dělá dobře (pomiňme teď fakt, že ty květiny jsou odřízlé od svých kořenů ... :oops: ... vždycky se jim na zahrádce při řezání omlouvám) ... ale je pravdou, že ty kytky ve váze vydrží mnohem déle čerstvé ... působí to jako desinfekce vody ... dělám to také ... 8) ... a podobnost s koloidem stříbra ??? ... nepochybně !!!


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
pepe
Zasloužilý člen
Příspěvky: 693
Registrován: ned 21 říj 2007 23:50

Re: Kotvičník.

Příspěvek od pepe »

A(&F) píše:... můžeš prosím uvést nějaký konkrétní příklad ??? ... nebo odkaz na nějakou studii, která to dokazuje ...
Myslím si , že na zorientovaniesa bude stačiť pozrie si príspevok od nicka Pooh ,,Info o MAOI..." na http://www.grower.cz/pestovani/marihuan ... 20985.html . Jeho tvrdenia o MAO inhibítoroch sa dajú vyhladať a doložiť z každéj odbornéj knihy zaoberajúcéj sa touto problematikou (MAOI , harmín , harmán) farmakognozie . Pepe


Dobrý karbaník vie , že aj oko je možné prebiť .
pepe
Zasloužilý člen
Příspěvky: 693
Registrován: ned 21 říj 2007 23:50

Kotvičník .

Příspěvek od pepe »

Páni nemajte boja , nie je to s tým Kotvičníkom až také zlé ako to na prvý pohlad vyzerá . No platí to len v tom prípade a len pre toho , kto si dáva pozor nielen na ,,gramáž" ale aj na to , s čím (hlavne farmaceutiká) to konbinuje . ,,Čert nikdy nespí". http://www.biotox.cz/enpsyro/pj3rtrt.html . Pepe


Dobrý karbaník vie , že aj oko je možné prebiť .
pista
Stálý člen
Příspěvky: 76
Registrován: pát 02 úno 2007 18:20
Bydliště: nitra
Dostal: 10 poděkování

tribulus

Příspěvek od pista »

terajsi stav
Přílohy
IMG_3830.JPG


pista
Stálý člen
Příspěvky: 76
Registrován: pát 02 úno 2007 18:20
Bydliště: nitra
Dostal: 10 poděkování

pohlad na zahon

Příspěvek od pista »

takto pestujem kotvicnik a zeleny jacmen
Přílohy
IMG_3835.JPG


pista
Stálý člen
Příspěvky: 76
Registrován: pát 02 úno 2007 18:20
Bydliště: nitra
Dostal: 10 poděkování

strihanie

Příspěvek od pista »

mozno aj viac zostrihat,az na posledne kolienko.rastlinu mozno nechat narast podla uvahy,pri dobrych podmienkach narasie na priemer 2-3m niekolko krat za sezonu,(zalezi aj na sorte)
nie je sice rekordny rok co do mnozstva,ale dlzka meter sa da najst aj tento rok
Přílohy
IMG_4282.JPG
IMG_4064.JPG
IMG_3831.JPG
Naposledy upravil(a) pista dne sob 01 srp 2009 21:25, celkem upraveno 2 x.


aNONym
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1477
Registrován: čtv 18 pro 2008 20:43
Dal: 8 poděkování
Dostal: 8 poděkování

Re: Kotvičník .

Příspěvek od aNONym »

pepe píše:Páni nemajte boja , nie je to s tým Kotvičníkom až také zlé ako to na prvý pohlad vyzerá . No platí to len v tom prípade a len pre toho , kto si dáva pozor nielen na ,,gramáž" ale aj na to , s čím (hlavne farmaceutiká) to konbinuje . ,,Čert nikdy nespí". Pepe
Pepe, mám na ťa takový dotaz: "Máš ty s kotvičníkem nějakou osobní zkušenost nebo o něm hovoříš pouze z pozice toho, co sis nastudoval na netu ? :| Non


Odpovědět

Zpět na „Bylinky a jiné léčivky“