Bedini SSG

Praktická část fóra.

Moderátor: rival

Uživatelský avatar
Palo
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4207
Registrován: úte 08 srp 2006 18:01
Bydliště: Brno
Dal: 41 poděkování
Dostal: 451 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Koukám...

Příspěvek od Palo »

Koukám, že je celkem zájem ohledně baterií, takže přidávám pro zajímavost video ohledně Joule Thiefa, ten zase z baterie vyždíme maximum ;) :

[youtube][/youtube]


Nemáme žádnou vládu, jen nepostižitelnou mafii.
Co si můžeš ověřit, si ověř. Ulhaných byznysmanů jsou hromady.
aNONym
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1477
Registrován: čtv 18 pro 2008 20:43
Dal: 8 poděkování
Dostal: 8 poděkování

Měření kapacity baterií a akumulátorů.

Příspěvek od aNONym »



The fact that a new idea is ridiculed doesn't increase its likelihood of being eventually found to have merit. Most new ideas, even in science, fail, and are quietly swept under the rug of history - D.E.S.
Uživatelský avatar
Palo
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4207
Registrován: úte 08 srp 2006 18:01
Bydliště: Brno
Dal: 41 poděkování
Dostal: 451 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: baterie

Příspěvek od Palo »

Na zjištění, jestli má baterie slušnou kapacitu často stačí na ni zapojit odpovídající odpor a změřit napětí, jak moc kleslo. Pro neznalé je dobré porovnání s dobrými bateriemi. Čím více klesne napětí, tím více je baterie zralá na "recyklaci"...


Nemáme žádnou vládu, jen nepostižitelnou mafii.
Co si můžeš ověřit, si ověř. Ulhaných byznysmanů jsou hromady.
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: baterie

Příspěvek od poota »

Palo píše:Na zjištění, jestli má baterie slušnou kapacitu často stačí na ni zapojit odpovídající odpor a změřit napětí, jak moc kleslo.
Rychlejší a jednodušší je změřit, jaký proud dává do zkratu - chce to ale neměřit moc dlouho :D

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Uživatelský avatar
Palo
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4207
Registrován: úte 08 srp 2006 18:01
Bydliště: Brno
Dal: 41 poděkování
Dostal: 451 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: baterie

Příspěvek od Palo »

poota píše:Rychlejší a jednodušší je změřit, jaký proud dává do zkratu - chce to ale neměřit moc dlouho :D Zdravím - poota
Nezkušení jedinci by mohli odpálit měřák nebo pojistku v měřáku...


Nemáme žádnou vládu, jen nepostižitelnou mafii.
Co si můžeš ověřit, si ověř. Ulhaných byznysmanů jsou hromady.
aNONym
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1477
Registrován: čtv 18 pro 2008 20:43
Dal: 8 poděkování
Dostal: 8 poděkování

Re: baterie

Příspěvek od aNONym »

Palo píše:Na zjištění, jestli má baterie slušnou kapacitu často stačí na ni zapojit odpovídající odpor a změřit napětí, jak moc kleslo. Pro neznalé je dobré porovnání s dobrými bateriemi. Čím více klesne napětí, tím více je baterie zralá na "recyklaci"...
Ale k tomu již člověk potřebuje jisté zkušenosti. A je to pouze jenom orientační. Různé akumulátory se chovají (h)různě. ;) Non


The fact that a new idea is ridiculed doesn't increase its likelihood of being eventually found to have merit. Most new ideas, even in science, fail, and are quietly swept under the rug of history - D.E.S.
aNONym
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1477
Registrován: čtv 18 pro 2008 20:43
Dal: 8 poděkování
Dostal: 8 poděkování

Re: baterie

Příspěvek od aNONym »

lajos píše:Stará baterie mívá sulfát na deskách(pokud nemá rovnou jeden nulový článek) a tím pádem vysoký vnitřní odpor,
http://www.amarokcz.wz.cz/ESRP.htm . ;) Non


The fact that a new idea is ridiculed doesn't increase its likelihood of being eventually found to have merit. Most new ideas, even in science, fail, and are quietly swept under the rug of history - D.E.S.
lajos
Zasloužilý člen
Příspěvky: 2444
Registrován: pát 25 lis 2005 14:32
Bydliště: Liberec
Dal: 471 poděkování
Dostal: 212 poděkování

Re: baterie

Příspěvek od lajos »

aNONym píše:
lajos píše:Stará baterie mívá sulfát na deskách(pokud nemá rovnou jeden nulový článek) a tím pádem vysoký vnitřní odpor,
http://www.amarokcz.wz.cz/ESRP.htm . ;) Non
Dík, hezký, kdo udělá první plošňák???


aNONym
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1477
Registrován: čtv 18 pro 2008 20:43
Dal: 8 poděkování
Dostal: 8 poděkování

Re: baterie

Příspěvek od aNONym »

lajos píše:
aNONym píše:
lajos píše:Stará baterie mívá sulfát na deskách(pokud nemá rovnou jeden nulový článek) a tím pádem vysoký vnitřní odpor,
http://www.amarokcz.wz.cz/ESRP.htm . ;) Non
Dík, hezký, kdo udělá první plošňák???
V práci na mne čeká kontrola a výměna zářivek + starterů ve 260 dvoutrubicových tělesech, co visí až ve 6ti metrech :roll:, takže se k tomu hned tak nedostanu. :( Non

A navíc ještě mají kryty, který taky bude muset někdo umejt. Nikdo na to nesáhl už řadu let. Miluju takový joby. :cry: :cry:


The fact that a new idea is ridiculed doesn't increase its likelihood of being eventually found to have merit. Most new ideas, even in science, fail, and are quietly swept under the rug of history - D.E.S.
lajos
Zasloužilý člen
Příspěvky: 2444
Registrován: pát 25 lis 2005 14:32
Bydliště: Liberec
Dal: 471 poděkování
Dostal: 212 poděkování

aNONym

Příspěvek od lajos »

tvá výmluva se přijímá, i když se tě na to nikdo neptal.....otázka zněla kdo to vymyslí


aNONym
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1477
Registrován: čtv 18 pro 2008 20:43
Dal: 8 poděkování
Dostal: 8 poděkování

Re: aNONym

Příspěvek od aNONym »

lajos píše:tvá výmluva se přijímá, i když se tě na to nikdo neptal.....otázka zněla kdo to vymyslí
:D :D :D Non


The fact that a new idea is ridiculed doesn't increase its likelihood of being eventually found to have merit. Most new ideas, even in science, fail, and are quietly swept under the rug of history - D.E.S.
Uživatelský avatar
wolf234
Starší člen
Příspěvky: 158
Registrován: sob 18 říj 2008 12:47
Bydliště: u pajkovačky
Dostal: 9 poděkování

baterie

Příspěvek od wolf234 »

nejaky desulfator mam v počitači vipada dobre ale neskušal som ho
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


aNONym
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1477
Registrován: čtv 18 pro 2008 20:43
Dal: 8 poděkování
Dostal: 8 poděkování

Ještě příspěvek k měření kapacity akumulátorů.

Příspěvek od aNONym »

Z pohledu leteckého modeláře http://www.sysala.cz . V jednoduchosti je krása! :D Non

Popř. ze stejných stránek digitální záznamník analogových veličin, využitelný nejen pro stejné účely, ale i např. pro dlouhodobé měření teploty a dalšího všeho možného. Navrch pak něco málo k problematice vybíjení článků, pochopitelné i pro lamy. ;)


The fact that a new idea is ridiculed doesn't increase its likelihood of being eventually found to have merit. Most new ideas, even in science, fail, and are quietly swept under the rug of history - D.E.S.
Uživatelský avatar
Palo
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4207
Registrován: úte 08 srp 2006 18:01
Bydliště: Brno
Dal: 41 poděkování
Dostal: 451 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Bedini

Příspěvek od Palo »

Tak jsem si hrál s Bediniho hračkou, dokud jsem ji úplně "nezdokonalil" :)

Všiml jsem si, že při zapnutí vstupní baterie se objevil na doutnavce výboj, ať bylo (netočící se) "motátko" připojené k cívce s jádrem, či bylo motátko někde hozené dál od cívky s jádrem... Tak jsem si říkal, že zřejmě jev, který se objevuje u Bediniho, nebude záviset na magnetech... Zkusil jsem řídit spínání a vypínání baterie přes časovač NE555 a výsledek byl oproti motací verzi o poznání lepší (ikdyž nedocházelo k tak "krásným" výbojům na doutnavce, ale nevadí ;)) Nemluvě o tom, že jsem zapnul vstupní baterii a hned jako by to bylo v nejlepších otáčkách a v nejlepším již předem nastaveném výkonnovém poměru. Žádné potenciometrování, žádné štelovátorování, prostě paráda.

Nedalo mi to a pokračoval jsem dál... Všiml jsem si, že co se týče obvodu, tak je to poněkud podobné Joule Thiefovi a jediný (jediný!) zásadní rozdíl je v tom, že Joule Thief má obě cívky připojené na plus.

Takže všichni, kdo máte Bediniho rotátory, tak tu cívku, která vede od báze tranzistoru na mínus, tak z mínusu ji odpojte a připojte ji na místo, kde jedna baterie má plus (zdrojová) a druhá mínus (cílová). Motátko od této chvíle můžete s radostí zahodit :lol: Kdo má ventilátor, tak s ním asi nebude muset vůbec točit ;)

Ještě se hodí 1 kOhm potenciometr nahradit za 5-10 kOhm pro lepší vyladění.

Ve své podstatě jde u Bediniho obvodu akorát o stejný princip jako je u Joule Thiefa, jen je to ovládané magnety, pohybujícími se kolem jádra s cívkou. To je jeden z důvodů, proč nejsou příliš vhodné neodymové magnety, které jsem tak rád používal...

Ještě jedna podstatná věc! Pokud jádro vyhodíte z cívky, tzn. že bude čistě jen "vzduchové jádro", tak získáte ještě něco navíc! ;)

Kdo měřil výkon tohoto přístoje, tak zjistí, že takto upravený Bediniho obvod je vůbec nejefektivnější ;) Můžete dosáhnout až dvojnásobného výstupního proudu oproti předchozí verzi ;)

P.S.: Pan Bedini mě vytočil. Vyhodil jsem několik tisíc za zbytečnosti...
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Nemáme žádnou vládu, jen nepostižitelnou mafii.
Co si můžeš ověřit, si ověř. Ulhaných byznysmanů jsou hromady.
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Bedini

Příspěvek od poota »

Palo píše:Tak jsem si hrál s Bediniho hračkou, dokud jsem ji úplně "nezdokonalil" :)
Bediniho nedělám, ale za Tvůj přístup +1 :good:

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Odpovědět

Zpět na „Dílna“