Kamínka - termoelektrický generátor

Praktické poznatky a projekty uživatelů tohoto fóra.
Uživatelský avatar
Jim68
Zasloužilý člen
Příspěvky: 668
Registrován: úte 29 zář 2009 14:36
Dal: 1 poděkování
Dostal: 26 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: TEG

Příspěvek od Jim68 »

lelek píše:Co se týče chlazení chladné části. To mají tavaryšči řešeno 4x PC ventilátorkem. To by ostatně šlo pak připojit i k rozvodu teplovzdučného vytápění (pokud máte).
Co se týče TEGů cena není zrovna lidová.
Peltiér z GMka vyjde na 155,- čili cca 6,20 €.
Nevím vlastně jaký je v principu rozdíl mezi TEC a TEG kromě toho že Teg je sletován něčím co se hned neroztaví....
Zkusím nějaký koupit a proměřit co z něj vlastně leze
TEC = thermoelectriccooler
TEG = thermoelectricgenerator
Rozdíl je jen v tom lepidle ;)

Já jsem peltiery měřil, co si přeješ vědět? Ty za 150,- se hodně brzo rozletují....a jinak všechny parametry v tabulkách výrobce vždy seděly (nebo jsem naměřil lepší). :shock:


Jim68
Be happy!
lelek
Stálý člen
Příspěvky: 31
Registrován: ned 01 črc 2007 12:17
Bydliště: Ústecký kraj

TEG/TEC atd.........

Příspěvek od lelek »

Don't worry Jimi68,

předně bych ti rád poděkoval že jsi konečně vysvětlil rozdíl TEC/TEG. Až do této chvíle to tady bylo jasné opravdu jen málokomu....
Hm, tak jsme se zasmáli.......
Nerad bych se opakoval, ale nemohu jinak....
TEC z GMka má psanou teplotní zátěž max. 225°C,
inzerované TEGy od thermalforce.de mají max 150 - 250°C
Takže kde je ten rozdíl?
Co že si přeji vědět?
Kolik dostupných a použitelnách peltierů (myslím samozřejmě ty které se nerozvaří už při 100 °C)
je potřeba abychom dosahli stejných nebo lepších výsledků než soudruzi v SSSR
Éto vsjo moloděc. Ničevo bólše, ničevó menše....
L.


Uživatelský avatar
Jim68
Zasloužilý člen
Příspěvky: 668
Registrován: úte 29 zář 2009 14:36
Dal: 1 poděkování
Dostal: 26 poděkování
Kontaktovat uživatele:

TEc

Příspěvek od Jim68 »

Já na TEC peltierech dostal 20W /14,6V z jednoho - takže by mohly stačit dva... Ale v teple a chlazení šežral ten jeden tak 400W... :roll: Jestli Ti to pomůže....
Oni ti molodci mají možná v zemljance kolem nuly, tak jim to ty větráčky uchladí. Já měl na teplé straně 110°c a na studené -20 (tvrdý zdroj, žáden větráček) a jak studená oteplala na 0°c, peltoš se celý prohřál a proud šel do háje. Pracovní teplota v jádru peltiše byla mezi 45 - 65 °c.(při odběru proudu, že jo).

Zkusil jsem teda chladit na -50°c. Při větším odběru proudu se peltoš prochladil a proud šel do háje. Pracovní teplota byla v jádru kolem 40°c.

Tak jsem mu přitopil......a on se rozpustil....Byl to ten zázrak z GME. Tak jsem se poptal, co ty jejich teploty znamenají..Hádej? S teplotou při generování elektriky to nemá moc společnýho... :oops:

A nesmějte se mi. Nikdo mi to nedokázal říct. Tak jsem si to vyzkoušel. No a? :D


Jim68
Be happy!
Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: TEc

Příspěvek od Ilem »

Jim68 píše: Oni ti molodci mají možná v zemljance kolem nuly, tak jim to ty větráčky uchladí.
Rozhovor:
A: Slyšel jsem, že u vás v Rusku máte teploty -40 - -60 stupňů???
B: To není pravda. Nejvíc tak -10 - -15.
A: Ale psali to i v novinách.
B: Jo ták, vy myslíte venku...


"Dum spiro spero"
Ciceron
NAVAR
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1739
Registrován: stř 16 dub 2008 10:00
Dal: 37 poděkování
Dostal: 262 poděkování

Vot těchnika něbalšája

Příspěvek od NAVAR »

Když jme u těch rusů. Převzatý komentář + fotka. Osobně se mi to líbí.
V dnešní době Step-Up DC-DC converterů by neměl být problém.

Tak tuhle fotku vidím poprvé, zatím jsem to viděl jen jako kresbu - je to CCCP rádio na AM, nazvané RODINA 52, tedy česky Vlast (52), měla by to být 2 lampovka a v tom límci je asi 60, ne-li víc termočlánků v sérii, dává to něco kolem 4V ze kterých jde část na žhavení katod a anody krmí vibrační měnič napětím cca 200V - tohle mám z jednoho modrého AR, tuším z roku 90 nebo 91. Vyráběli to pro lidi, kteří jsou dlouhodobě odloučeni od civilizace a rádio pro ně znamenalo spojení s Velkou Zemí... tedy tvrdilo se, že například lovci nebo dřevorubci či geologové v tajze na Sibiři budou mít kulturní zážitek z poslechu "otěčestvjennoj propagandy"...
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Není ani tak důležité najít "kámen mudrců" jako cesta k němu.
To co není vidět a ani není možno měřit nelze už z principu prohlásit za neexistující.
Pomož si sám, protože ti stejně nikdo jiný nepomůže.
Moderátor raději žádný než vadný.
Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Re: Vot těchnika něbalšája

Příspěvek od Akord »

NAVAR píše:Když jme u těch rusů. Převzatý komentář + fotka. Osobně se mi to líbí.
V dnešní době Step-Up DC-DC converterů by neměl být problém.

Tak tuhle fotku vidím poprvé, zatím jsem to viděl jen jako kresbu - je to CCCP rádio na AM, nazvané RODINA 52, tedy česky Vlast (52), měla by to být 2 lampovka a v tom límci je asi 60, ne-li víc termočlánků v sérii, dává to něco kolem 4V ze kterých jde část na žhavení katod a anody krmí vibrační měnič napětím cca 200V - tohle mám z jednoho modrého AR, tuším z roku 90 nebo 91. Vyráběli to pro lidi, kteří jsou dlouhodobě odloučeni od civilizace a rádio pro ně znamenalo spojení s Velkou Zemí... tedy tvrdilo se, že například lovci nebo dřevorubci či geologové v tajze na Sibiři budou mít kulturní zážitek z poslechu "otěčestvjennoj propagandy"...
Tech fotek je ve více pramenech, napadá me napr. Termoelektríčeskoje generátory od Pozdnjakova...Dneska se ale dají koupit mnohem účinnejší výšeteplotní peltiery, i ty, co jsou jako chladiče pro PC, nebo v ledničkách, dají víc, ale treba dávat pozor, aby teplota nestoupla výše, než asi stovka C.


lelek
Stálý člen
Příspěvky: 31
Registrován: ned 01 črc 2007 12:17
Bydliště: Ústecký kraj

První měření

Příspěvek od lelek »

Vážení,

tak jsem provedl první měření za následujících podmínek

Zdroj tepla: Sklokeramická deska
Teplota ohřevu: neměřeno - Olej prskal, trubičkový cín se ještě netavil (odhadem 250 °C)
Chlazení: Plecháček s horkou vodou (odhadem 80-90°C)
Max napětí naprázdno 1,6V
Max Proud nakrátko 0,35A

Závěr:
Použitelný to je, ale nic moc odtoho nečekejte. Peltier se nerozletoval ani po cca 30minutách. Ledku rozsvítí, víc článků by dokázalo dobít mobil, případně napájet rádio. Nic víc nic míň

Lelek
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


lelek
Stálý člen
Příspěvky: 31
Registrován: ned 01 črc 2007 12:17
Bydliště: Ústecký kraj

článek

Příspěvek od lelek »

Ještě poznámka,

lépe fungoval článek M-TEC1-12705HT
http://www.gme.cz/cz/m-tec1-12705ht-p601-020.html
To jen kdyby to chtěl někdo zkoušet...........

Lelek


Uživatelský avatar
Jim68
Zasloužilý člen
Příspěvky: 668
Registrován: úte 29 zář 2009 14:36
Dal: 1 poděkování
Dostal: 26 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Výkon peltiera

Příspěvek od Jim68 »

Lelku,
Max napětí naprázdno 1,6V
Max Proud nakrátko 0,35A

´=
hneček s teplotou 90°C na chlazení je špatně....
Musíš navodit pracovní teploty ( +120 / - 65°C) a pak měřit. Budeš koukat...


Jim68
Be happy!
lelek
Stálý člen
Příspěvky: 31
Registrován: ned 01 črc 2007 12:17
Bydliště: Ústecký kraj

článek

Příspěvek od lelek »

Nene, 90° C je právě dobře. Potřeboval jsem totiž zjistit podmínky praktické nikoli laboratorní. Lapidárně řečeno, potřebuji něco co postavím na kamna a už si toho nebudu muset všímat, ale jen si užívat el. energie :-)
Není důležité pouze kolik z toho dostaneš, ale především jak vychází poměr : úsilí vynaložené ku efektu získanému
a to je oč tu běží
L.


NAVAR
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1739
Registrován: stř 16 dub 2008 10:00
Dal: 37 poděkování
Dostal: 262 poděkování

Re: článek

Příspěvek od NAVAR »

lelek píše:Nene, 90° C je právě dobře. Potřeboval jsem totiž zjistit podmínky praktické nikoli laboratorní. Lapidárně řečeno, potřebuji něco co postavím na kamna a už si toho nebudu muset všímat, ale jen si užívat el. energie :-)
Není důležité pouze kolik z toho dostaneš, ale především jak vychází poměr : úsilí vynaložené ku efektu získanému
a to je oč tu běží
L.
A není lepší v tomto případě použít obyčejný termočlánek železo-konstantan který má 50uV/C? Při rozdílu 100C by to bylo nějakých 5mV. Při použití pár stovek článků a vytvoření studeného a teplého konce by to už mohlo být efektivnější.
Každopádně takový článek by byl odolný do 750C. Akorát ta výroba... Kdysi jsem uvažoval že bych udělal "hřebenového ježka", tyto jednotlivé sekce pospojoval, dal na rouru od kamen a pro zvýšení napětí použil DC-DC konvertor.


Není ani tak důležité najít "kámen mudrců" jako cesta k němu.
To co není vidět a ani není možno měřit nelze už z principu prohlásit za neexistující.
Pomož si sám, protože ti stejně nikdo jiný nepomůže.
Moderátor raději žádný než vadný.
lajos
Zasloužilý člen
Příspěvky: 2444
Registrován: pát 25 lis 2005 14:32
Bydliště: Liberec
Dal: 471 poděkování
Dostal: 212 poděkování

Re: článek

Příspěvek od lajos »

NAVAR píše:
lelek píše:Nene, 90° C je právě dobře. Potřeboval jsem totiž zjistit podmínky praktické nikoli laboratorní. Lapidárně řečeno, potřebuji něco co postavím na kamna a už si toho nebudu muset všímat, ale jen si užívat el. energie :-)
Není důležité pouze kolik z toho dostaneš, ale především jak vychází poměr : úsilí vynaložené ku efektu získanému
a to je oč tu běží
L.
A není lepší v tomto případě použít obyčejný termočlánek železo-konstantan který má 50uV/C? Při rozdílu 100C by to bylo nějakých 5mV. Při použití pár stovek článků a vytvoření studeného a teplého konce by to už mohlo být efektivnější.
Každopádně takový článek by byl odolný do 750C. Akorát ta výroba... Kdysi jsem uvažoval že bych udělal "hřebenového ježka", tyto jednotlivé sekce pospojoval, dal na rouru od kamen a pro zvýšení napětí použil DC-DC konvertor.
Navare neser, jseš určitě hodnej a šikovnej kluk, jak si tě pamatuji z posledního setkání i Jeffa!! AAle z termočlánku a z tisíc stupňů celsia dostaneš třeba vysoké napětí(po složení termočlánků) ale k hovnu použitelný proud neboly výkon!!!!
Třeba 10V (víc ani náhodou) krát 10 mikroamper??????????????????????????????????????????? Jsem z vás občas, nebo dost často hotov!!! Čecky plné zuby, krystovy nohy, furt dokolečka, jste jak malý Jardové
Uhníst z hovna kuličku????????????????????????,
Si připadám jako největší sprosťák na tomto fóru a těrazky mi řekněte co mám dělat, jak z vás všech udělat elektrikáře? Jeffe poraď, já to nemužu číst, to nemůžu jen tak nechat. Každý je tady Einstein a Tesla současně, jen o tom nevý, bohužel je to jen od požadavků a ne od znalostí. Jsem děsně šťasten že do volné energie se nezapojují dámy ze zdravý-mají asi rozum???!!


lelek
Stálý člen
Příspěvky: 31
Registrován: ned 01 črc 2007 12:17
Bydliště: Ústecký kraj

Partyzánský kotlík 2

Příspěvek od lelek »

Vizte mou další instalaci s peltierem:

Peltier je přilepen silikonovým tmelem k nerezové misce, 'vodní plášť' tvoří pixla od buráků. Naleje se voda, postaví se to na kamna a ledky hezky svítěj :-)

Lelek
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Naposledy upravil(a) lelek dne sob 19 bře 2011 18:53, celkem upraveno 1 x.


lelek
Stálý člen
Příspěvky: 31
Registrován: ned 01 črc 2007 12:17
Bydliště: Ústecký kraj

Kotlik2

Příspěvek od lelek »

Pohled ze zhora:
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


lelek
Stálý člen
Příspěvky: 31
Registrován: ned 01 črc 2007 12:17
Bydliště: Ústecký kraj

Resume

Příspěvek od lelek »

Takže vážení, rád bych shrnul výsledek svého 'bádání'.
Vyrobit termoelektrický generátor z běžně dostupných komponent je možné. Pro nabíjení 12V akumulatorku doporučuji alespoň 12 ks peltierů v sérii.
Nejlépe instalovat do většího a staršího ;-) hrnce, ještě získáte spoustu teplé vody.....
Pokud to nakombinujete se solárním panelem, např:
http://www.gme.cz/cz/fotovoltaicky-sola ... 2-023.html
a ledkovým osvětlením získáte neprůstřelný energetický zdroj pro zahradní chatičku :-D

Takže tak
L.


Odpovědět

Zpět na „Lidé sobě“