Prostor

Filosofie přírodních jevů.
Odpovědět
huhu
Zasloužilý člen
Příspěvky: 980
Registrován: ned 02 led 2011 17:48
Dal: 107 poděkování
Dostal: 23 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: reRE

Příspěvek od huhu »

Slavek Krepelka píše:
adam.benda píše: Do jakého vhodného vlákna bychom se mohli přesunout s touto diskuzí?
To by asi nejspíše patřilo pod vlákno "Prostor".
Hodí se to tam i sem.

Protože - co drží atomy / molekuly u sebe jako hmotu ? Statická elektřina ? ebo elektromagnetická síla ?
Viděl jsem jako děcko - čiže to bude 30+ let , kterak vyleštili dva ocelové ingoty tak přesně , že při jejich kontaktu se spojily , jako bys je svařil. No , zas tak mocně ne , na smyk se daly rozdělit. co je drželo ?
El.mag. síly mezi molekulami ?


Když vezmeš lepidlo a přilepíš cihlu na strop - co tam tu cihlu drží? el.mag pole mez molekulami ?

Všechno souvisí . Je pravda , že toto je praktičtější část fóra , takže by se to přesunout asi mělo.


Abakuk
Starší člen
Příspěvky: 109
Registrován: čtv 22 kvě 2008 22:10
Bydliště: Náchodsko

Re: reRE

Příspěvek od Abakuk »

huhu píše: ...Viděl jsem jako děcko - čiže to bude 30+ let , kterak vyleštili dva ocelové ingoty tak přesně , že při jejich kontaktu se spojily , jako bys je svařil....
Ano to nám učitel také na střední ukazoval a tvrdil nám že to síly mezi molekulami. Pokud se ale zamyslíte blíže tak si myslím že 99% té "přitažlivé" síly je způsobena pouze nevztlakovou silou vzduchu. Totiž když mezi kontaktem těch těles chybí vzduch tak na to aby jste je oddálil od sebe musíte překonat tlakovou sílu atmosférickou, což je obvykle 100kPa. (což je tlak jednoho kilogramu na centimetr čtver.)

Ještě doplnění :
Aby se dalo mluvit o přitažlivých silách molekulárních tak by se muselo umět přesvědčit ty molekuly se sousedního vesmíru že k nim patří a tudíž se s nimi mají vytvářet celek.
Tak to vidím já.


Tma na to vrhá nové světlo
huhu
Zasloužilý člen
Příspěvky: 980
Registrován: ned 02 led 2011 17:48
Dal: 107 poděkování
Dostal: 23 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: reRE

Příspěvek od huhu »

Abakuk píše:............. Totiž když mezi kontaktem těch těles chybí vzduch tak na to aby jste je oddálil od sebe musíte překonat tlakovou sílu atmosférickou, což je obvykle 100kPa. (což je tlak jednoho kilogramu na centimetr čtver.).............
Takže při ploše 50x10cm je to půl tuny.... hmmm tak to mi spadly hračky do kanálu. Přesvědčivé by bylo zopakovat experiment ve vakuové komoře. Občas vakuuju při laminování , takže si tu sílu umim i živě představit.
Akorát to demonstruje , jak jsem se nechal slepě ovlivnit učitelem aniž bych zapojil uvažování. Dík za lekci.


martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

vakuum

Příspěvek od martin11 »

...kde je absolutní vakuum?...no, všichni víme, že se vesmír rozpíná, myslím , že o tom není pochyb. někde jsem se dozvěděl, že se to sice zpomaluje, ale současná rychlost rozpínání je 22 000 km/s..důsledek tohoto rozpínání je gravitace...přitažlivost...tvar rozpínání vesmíru ponecháme stranou, protože v tomto okamžiku není důležitý / rozpínání není kulové/...takže kam se vesmír rozpíná....no prostě nikam. další otázka je....Ředí se vesmír...odpověď neředí. viditelná hmota je jen zlomkem celkové hmotnosti. Rozpínáním vesmíru se jeho hmotnost zvětšuje. a jediné, co ve vakuu funguje je čas vakuem se nemůže nic šířit / světlo, teplo, radiové vlny, prostě nic, protože vakuum je nic/ asi se dá na toto tema filosofovat, nic jiného nám nezbývá....a tak se vrátím ke své původní myšlence...na začátku nebylo nic.../ jistá kniha píše...na počátku bylo "slovo"/....omyl...na počátku byl jen čas....a všechno, co vnímáme i nevnímáme, je jen anomálie času :idea: vaše kč :oops:


... věřím, že se " TO " povede ......
huhu
Zasloužilý člen
Příspěvky: 980
Registrován: ned 02 led 2011 17:48
Dal: 107 poděkování
Dostal: 23 poděkování
Kontaktovat uživatele:

revakuum

Příspěvek od huhu »

martin11e , Vakuum (z lat. vacuus, prázdný) znamená prázdný prostor, v němž je tlak plynu podstatně nižší než při normálním atmosférickém tlaku. ( wiki )
už jsem to tu psal - světlo , gravitace , teplo a jiné vlny se tím prostorem šíří. A nelze předpokládat , že by si je jako vlastnost mezi sebou předávaly jednotlivé nahodile rozmístěné molekuly hmoty - to by aspoň na viditelném světle bylo vidět , že migá cik-cak. Což nelze potvrdit.

Takže vakuum není nic , ale prostor plný vln, energie ( pokud možno bez hmoty )

A o to tu jde - vyšetřit , co je původce a co průvodní jev magnetismu. Teprve pak můžeme začít vyvíjet nástroje na uchopení energie - budel-li lze . Pokud dokážeme vyrobit dostatečně jemné nástroje. Zatím jdeme s lžící od bagru na motýly a dovedeš si představit , jak to dopadne ;)


---------------------------------

mimo téma - k tomu rozpínání vesmíru : představuju si to jako vařící polévku bez hrnce. Viděl jsi někdy určitě, jak prostředkem valí nudle a kousky zeleniny k okrajům a pak se zase vrací do středu , aby pozměněné vystřelily jiným směrem ;)


Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Přesun na jiné vlákno

Příspěvek od adam.benda »

Je pravda, že nějaké souvislosti mezi podstatou vakua/vesmíru a magnetizmu jsou, ale v rámci pořádku a dobré orientace na vláknech prosím, aby otázky vesmíru, vakua, časoprostoru, hmoty (v souvislostech teplo-vlnění-gravitace-...) byly od této chvíle řešeny ve vláknu Prostor.

https://www.upramene.cz/forum/viewtopic.php?t=599


Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Pokračování diskuze z vlákna Magnetické motory II

Příspěvek od adam.benda »

Vážení aktuálně diskutující v tomto vláknu, dovolili bychom si tady pokračovat s diskuzí, která vznikla ve vláknu Magnetické motory II. Doufám, že vám příliš nenabouráme zdejšího ducha a že účinek bude spíš opačný, tedy přínosný.


Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Mohu věřit...

Příspěvek od adam.benda »

Slavek Krepelka ve vlákně Magnetické motory II píše:Jenže stejně jako si galaxie drží na špagátku Slunce, tak si taky drží na špagátku Zemi. Nevěříš? Spočítej si dny mezi rovnodennostmi v zimě a v létě.
Ahoj Slávku,
ale věřím Ti. A nebo pokud nevěřím, stejně nemohu trvdit, že to tak jednoznačně není. Všimni si, že jsem napsal ,,Okolní hvězdy a jejich soustavy jsou dostatečně daleko, by se vzájemně výrazně gravitačně neovlivňovaly." Tím jsem chtěl říct, že okolní vesmírná hmota nevyvolává události nebo vjemy, které bychom nějak zásadně zde na Zemi registrovali podobně jako třeba registrujeme střídání ročních období, dne s nocí atp.

Zatím nemám dost podkladů (a možná i šílenosti), abych se pustil do toho, co tu naťukáváš. Ono nakonec ani není taková sranda uvědomit si: Působí na každé těleso na Zemi odstředivá síla, která je dána kroužením Země kolem Slunce? Ano i ne. Záleží na relativnosti pohledu. Samotná síla tam je, ale pokud se to vezme z toho pohledu, že se dokonale vyruší s gravitační silou ke Slunci, je vymalováno a najednou žádná síla není a my pevně dřepíme na zadku a veleslavně kloveme do svých klávesnic. Ohledně vlivu galaxie na sl. soustavu a na Zemi je možná potřeba nejprve se vypořádat s touto otázkou výslednice odstředivé a gravitační síly...


huhu
Zasloužilý člen
Příspěvky: 980
Registrován: ned 02 led 2011 17:48
Dal: 107 poděkování
Dostal: 23 poděkování
Kontaktovat uživatele:

martin11 + adam

Příspěvek od huhu »

Adame dík , zrovna jsem tu chtěl založit odbočku pro martina a jeho vakuum.
Tys to načnul dříve a obojí souvisí.
martin11e , představ si , že vyletíš do vesmíru ( dost daleko od slunce , země , všeho )
vypneš motory a svoji rychlost snížíš na nulu ( teď jsem v pytli , protože nevim proti čemu tu rychlost budeš měřit )
No ale dejme tomu. Zůstaneš tam jen tak viset ?
Ne . Dříve nebo později se začneš pohybovat k nějakému hmotnému tělesu ( třeba za milion let , ale stane se to ) A to , že gravitaci nevidíš a nemůžeš si na ni sáhnout , to nevadí. Furt tam je - v tom prázdném prostoru , kde je molekula hmoty na několik kubických kilometrů. Ve vakuu.

--------------------------

No a ten čas martine , to je jen tvá osobní mez . Poslední věc , kterou si umíš představit. Horizont událostí.
Jak víš , že čas je podstata a ne jen projev , vlastnost ? Dovedly tě k tomu úvahy ovlivněné tvou představivostí.
Je čas konečný , nebo nekonečný ? Nebo cyklický? Je jednosměrný, nebo nám tak jen připadá ?
V hmotném světě to vypadá logicky , ale ve světě energií , kde je čas stlačitelný to má značné trhliny.


Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Dobře

Příspěvek od adam.benda »

Velmi dobře, huhu. :good:


martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

Re: martin11 + adam

Příspěvek od martin11 »

přesunuto z mag. motrů pro navázání souvislosti diskuse.


adam.benda napsal(a):
huhu napsal(a):
Zrovna jsem o tom přemýšlel dneska ve Zlatých horách
Vakuum je prostor , ve kterém nejsou atomy a molekuly je tak ?
No a co, vlny tam normálně fungujou.....
světlo, tepl, gravitace ...... Takže hmota není základ tohoto vesmíru. Musíme kutat hlouběji a přiznat si , že ještě máme co zkoumat.

Určitě je potřeba, koukat se dál...
Ale jak jsi zmínil to teplo... Nemýlím-li se, teplo samo o sobě ve "vakuu" není... Musí tam být napřed ta hmota, aby nějak pracovala s teplem a aby se dala měřit nějaká teplota.
Gravitace - opět tam musí být napřed ta hmota...
Jenom to vlnění včetně viditelného světla, pro to je to naopak velice vhodné a propustné prostředí. Zaplaťpánbůh, jinak bychom pravděpodobně nebyli.....





...kde je absolutní vakuum?...no, všichni víme, že se vesmír rozpíná, myslím , že o tom není pochyb. někde jsem se dozvěděl, že se to sice zpomaluje, ale současná rychlost rozpínání je 22 000 km/s..důsledek tohoto rozpínání je gravitace...přitažlivost...tvar rozpínání vesmíru ponecháme stranou, protože v tomto okamžiku není důležitý / rozpínání není kulové/...takže kam se vesmír rozpíná....no prostě nikam. další otázka je....Ředí se vesmír...odpověď neředí. viditelná hmota je jen zlomkem celkové hmotnosti. Rozpínáním vesmíru se jeho hmotnost zvětšuje. a jediné, co ve vakuu funguje je čas vakuem se nemůže nic šířit / světlo, teplo, radiové vlny, prostě nic, protože vakuum je nic/ asi se dá na toto tema filosofovat, nic jiného nám nezbývá....a tak se vrátím ke své původní myšlence...na začátku nebylo nic.../ jistá kniha píše...na počátku bylo "slovo"/....omyl...na počátku byl jen čas....a všechno, co vnímáme i nevnímáme, je jen anomálie času vaše kč

odpověď

huhu napsal(a):
martin11e , Vakuum (z lat. vacuus, prázdný) znamená prázdný prostor, v němž je tlak plynu podstatně nižší než při normálním atmosférickém tlaku. ( wiki )
už jsem to tu psal - světlo , gravitace , teplo a jiné vlny se tím prostorem šíří. A nelze předpokládat , že by si je jako vlastnost mezi sebou předávaly jednotlivé nahodile rozmístěné molekuly hmoty - to by aspoň na viditelném světle bylo vidět , že migá cik-cak. Což nelze potvrdit.

Takže vakuum není nic , ale prostor plný vln, energie ( pokud možno bez hmoty )

A o to tu jde - vyšetřit , co je původce a co průvodní jev magnetismu. Teprve pak můžeme začít vyvíjet nástroje na uchopení energie - budel-li lze . Pokud dokážeme vyrobit dostatečně jemné nástroje. Zatím jdeme s lžící od bagru na motýly a dovedeš si představit , jak to dopadne


---------------------------------

mimo téma - k tomu rozpínání vesmíru : představuju si to jako vařící polévku bez hrnce. Viděl jsi někdy určitě, jak prostředkem valí nudle a kousky zeleniny k okrajům a pak se zase vrací do středu , aby pozměněné vystřelily jiným směrem


...bohužel jsi nepochopil základní pojem....jestli se to nazývá vakuum nebojinak je jedno......odpověz si na základní otázku...kam se rozpíná vesmír, respektive, co bylo místo vesmíru když vesmír nebyl.....ať chceš nebo nechceš, zbyde ti vždycky jen čas. nechci se s nikým o ničem hádat, ale tam, co není nic prostě nic nefunguje....ani světlo ani žádné vlnění....prostě nic..tak se podle toho zařiď je tam jen ...jen čas m11


huhu píše:Adame dík , zrovna jsem tu chtěl založit odbočku pro martina a jeho vakuum.
Tys to načnul dříve a obojí souvisí.
martin11e , představ si , že vyletíš do vesmíru ( dost daleko od slunce , země , všeho )
vypneš motory a svoji rychlost snížíš na nulu ( teď jsem v pytli , protože nevim proti čemu tu rychlost budeš měřit )
No ale dejme tomu. Zůstaneš tam jen tak viset ?
Ne . Dříve nebo později se začneš pohybovat k nějakému hmotnému tělesu ( třeba za milion let , ale stane se to ) A to , že gravitaci nevidíš a nemůžeš si na ni sáhnout , to nevadí. Furt tam je - v tom prázdném prostoru , kde je molekula hmoty na několik kubických kilometrů. Ve vakuu.

--------------------------

No a ten čas martine , to je jen tvá osobní mez . Poslední věc , kterou si umíš představit. Horizont událostí.
Jak víš , že čas je podstata a ne jen projev , vlastnost ? Dovedly tě k tomu úvahy ovlivněné tvou představivostí.
Je čas konečný , nebo nekonečný ? Nebo cyklický? Je jednosměrný, nebo nám tak jen připadá ?
V hmotném světě to vypadá logicky , ale ve světě energií , kde je čas stlačitelný to má značné trhliny.
Furt tam je - v tom prázdném prostoru , kde je molekula hmoty na několik kubických kilometrů. Ve vakuu
..a to je ten problém....1 atom, nebo cokoli menšího...na miliony kmkubických....není vakuum.... :idea: když myslím nic tak nic....to je vakuum....
...za hranicemi vesmíru...není NIC... :idea:
a moje představy o čase?...napsal jsi několik úvah, otázek o čase najednou, do jednoho balíku a zároveň jsi si ihned i částečně odpověděl.
Plus + máš za větu....V hmotném světě to vypadá logicky , ale ve světě energií , kde je čas stlačitelný to má značné trhliny m11 :lol:

p.s. to že se v tom tak šťourám, není proto, abych tu byl za diskutéra :oops: .....dělám to jen sám kvuli sobě, protože mě zajímá Kavitace / a vakuum/ jako zdroj energie. Jsem přesvědčen, že tady je ta energie "navíc". mám to jako hobby, nikomu s tím neškodím, a pokud tyto úvahy povedou k nastartování nějakého jiného nápadu tak to bude jen dobře :lol:


... věřím, že se " TO " povede ......
Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Dokonalost pojmu

Příspěvek od adam.benda »

martin11 píše:Furt tam je - v tom prázdném prostoru , kde je molekula hmoty na několik kubických kilometrů. Ve vakuu
..a to je ten problém....1 atom, nebo cokoli menšího...na miliony kmkubických....není vakuum.... :idea: když myslím nic tak nic....to je vakuum....
Obávám se, že pojem "vakuum" má ve skutečnosti znamenat stav, kdy se daný objem snaží dostat do stavu totální prázdnoty, ale takový stav těžko očekávat jak od vesmíru, tak třeba od vakuové pumpy. Vždycky tam pár atomů zbyde. Upřímně mi přijde diskuze nad tím, jak dokonalý je to pojem - vakuum - poměrně zbytečná. Prostě víme, že pár atomů vždycky někde zbyde a tím můžeme skončit, ne? Nebo je to pro nás nějaký určující údaj?


huhu
Zasloužilý člen
Příspěvky: 980
Registrován: ned 02 led 2011 17:48
Dal: 107 poděkování
Dostal: 23 poděkování
Kontaktovat uživatele:

re Dokonalost pojmu

Příspěvek od huhu »

záleží na měřítku

ve vesmíru najdeš třeba km kubický bez atomu , ale v hmotě ocelové lahve mezi molekulami najdeš taky prostor bez atomu ( čím je ohraničené to vakuum ? )

Jo a komu by se zdálo , že v té hmotě vakuum nenajde , tak ten mi může vysvětlit , proč je nemožné po delší dobu uchovat helium nebo vodík v lahvi - prostě proleze stěnou - je tam pro něj volný prostor - stejně tak voda proleze stěnou umělohmotné bečky a benzín uvnitř přez zimu zvodnatí . Pro molekulu vody jsou mezi molekulami barelu dost velké prostory vakua , kterými se pohybuje.


----------------

co se kavitace týče ,jsem skeptik , protože implozí plynu do vakua se prostředí spíše ochladí a teplo vzniká následně mechanickými rázy. Ty rázy vedou k opotřebení materiálu , takže je otázka, jak dlouho martinův topný kavitační válec bude pracovat , než pozbyde účinnost.
wish you the luck, but .....


Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Re: re Dokonalost pojmu

Příspěvek od adam.benda »

V případě, že je atom modelován jako bazmek z kuliček.
Chtělo by to vědět, co doopravdy tvoří atom. Že jsme si tam změřili a pojmenovali proton, neutron, elektron, to je bída... Zatím nám nezbyde, než se na atom dívat jako na pole s různou intenzitou - asi elektrickou a možná i gravitační intenzitou. Atom hélia pak proleze né dírou, ale místem se slabým "bránícím polem"... Nic, o nic nejde, to já jen tak...


huhu
Zasloužilý člen
Příspěvky: 980
Registrován: ned 02 led 2011 17:48
Dal: 107 poděkování
Dostal: 23 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: re Dokonalost pojmu

Příspěvek od huhu »

Tož jak o nic nejde. V takovém případě je možné nahlížet i na gravitaci i na tlaky v plynech jako na "elektrostatická" pole a všechno ( krom výpočtů ) se nám náramně zjednoduší.
A proč bychom na hmotu nemohli nahlížet jako na shluky polí o větší intenzitě. Spousta věcí tím dostává smysl - třeba působení různých frekvencí.

-----------------------------------------

Ovšem pohled na vakuum to zas tak moc nemění , jen jsme vyměnili některé pojmy.

I ta pole budou mít intenzitu vakua jinou pro martina ve vesmíru a jinou pro helium v oceli.


Odpovědět

Zpět na „Universum“