Joule Thief zlodej elektronov

Vše o alternativních zdrojích energie.

Moderátor: rival

Elektro
Zasloužilý člen
Příspěvky: 434
Registrován: čtv 19 črc 2007 11:52
Bydliště: Banskobystrický kraj
Dal: 3 poděkování
Dostal: 3 poděkování

Re: COP>1?

Příspěvek od Elektro »

Palo píše:Přemýšlel jsem nad tím, jak prověřit efektivitu u Joule Thiefa a došel jsem k tomuto schématu. Prosím fundované o komentáře, jestli by to bylo použitelné.

Cílem je použít pouze jednu baterii, která je jak zdrojová, tak cílová. Následně by mělo být patrné, jestli napětí na baterii stoupá nebo klesá.
Zdravím Palo.
Pravdepodobne Ti budú robiť neplechu napäťové špičky, ktoré sa budú dostávať na tranzistory. Tie napäťové špičky sú veľmi krátke a bateria ich nestihne tak rýchlo prijať. Pravdepodobne bude treba paralelne ku batérii pripojiť impulzný kondenzátor (100- 220nF) a nízkoimpedančný elektrolyt (100-400uF). Tieto kondenzátory rýchlo pohltia napäťovú špičku a získanú energiu odovzdajú do napájania obvodu a baterii. Nemusíš tomu veriť. Je to len môj dojem z analýzy obvodu.
Želám príjemný večer.


Hľadajme možnosti ako sa to dá a nie ako sa to nedá.
Uživatelský avatar
Palo
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4207
Registrován: úte 08 srp 2006 18:01
Bydliště: Brno
Dal: 41 poděkování
Dostal: 451 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: COP>1?

Příspěvek od Palo »

Elektro píše:Pravdepodobne Ti budú robiť neplechu napäťové špičky, ktoré sa budú dostávať na tranzistory. Tie napäťové špičky sú veľmi krátke a bateria ich nestihne tak rýchlo prijať. Pravdepodobne bude treba paralelne ku batérii pripojiť impulzný kondenzátor (100- 220nF) a nízkoimpedančný elektrolyt (100-400uF). Tieto kondenzátory rýchlo pohltia napäťovú špičku a získanú energiu odovzdajú do napájania obvodu a baterii. Nemusíš tomu veriť. Je to len môj dojem z analýzy obvodu.
Souhlasím a děkuji! ;)


Nemáme žádnou vládu, jen nepostižitelnou mafii.
Co si můžeš ověřit, si ověř. Ulhaných byznysmanů jsou hromady.
Elektro
Zasloužilý člen
Příspěvky: 434
Registrován: čtv 19 črc 2007 11:52
Bydliště: Banskobystrický kraj
Dal: 3 poděkování
Dostal: 3 poděkování

Re: COP>1?

Příspěvek od Elektro »

Ahoj Palo.
Ešte k tým napäťovým špičkám. Tieto špičky pravdepodobne dokážu prekonať (znížiť) sulfatáciu batérie a regenerovať ju, ale pre jej nabíjanie bez zachytenia do kondenzátorov budú takmer bezvýznamné. Takže pre sulfatovanú baterku bez kondenzátorov na zachytenie špičiek. Pre dobrú, len vybitú batériu s kondenzátormi na zachytenie špičiek. Znova mi nemusíš veriť, je to len môj názor.
Želám príjemný deň.


Hľadajme možnosti ako sa to dá a nie ako sa to nedá.
Uživatelský avatar
Palo
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4207
Registrován: úte 08 srp 2006 18:01
Bydliště: Brno
Dal: 41 poděkování
Dostal: 451 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: COP>1?

Příspěvek od Palo »

Elektro píše:Ešte k tým napäťovým špičkám. Tieto špičky pravdepodobne dokážu prekonať (znížiť) sulfatáciu batérie a regenerovať ju, ale pre jej nabíjanie bez zachytenia do kondenzátorov budú takmer bezvýznamné. Takže pre sulfatovanú baterku bez kondenzátorov na zachytenie špičiek. Pre dobrú, len vybitú batériu s kondenzátormi na zachytenie špičiek. Znova mi nemusíš veriť, je to len môj názor.
OK ;) Rozumím. Na desulfataci kondíky odpojím, nebo si udělám jinej (druhej) obvod. ;)


Nemáme žádnou vládu, jen nepostižitelnou mafii.
Co si můžeš ověřit, si ověř. Ulhaných byznysmanů jsou hromady.
Uživatelský avatar
tomas
Stálý člen
Příspěvky: 28
Registrován: pon 29 bře 2010 12:54

Re: COP>1?

Příspěvek od tomas »

Palo píše:Přemýšlel jsem nad tím, jak prověřit efektivitu u Joule Thiefa a došel jsem k tomuto schématu. Prosím fundované o komentáře, jestli by to bylo použitelné.

Cílem je použít pouze jednu baterii, která je jak zdrojová, tak cílová. Následně by mělo být patrné, jestli napětí na baterii stoupá nebo klesá.

Ahoj Palo,
napadlo mě, jestli nedat mezi + baterie a kolektorem horniho tranzistoru tlumivku, která by propouštěla ss napájení baterie a zároveň tlumila kmity. Neco podobného se používá u TV zesilovače, když je napájen z koaxu. Prostě dát takovou tlumivku - co odstíní pulsy.


Ja myslím, že právě ty pulsy pomáhají regenerovat baterii a že přidáním kondenzátoru k baterii to akorát vyhladíš.

Mimochodem, někdě jsem četl, že jednocestným usměrňovačem se nabije autobaterie lépe a rychleji, než ze stabilizovaného zdroje. Ty pulsy jsou důležité.


Uživatelský avatar
Palo
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4207
Registrován: úte 08 srp 2006 18:01
Bydliště: Brno
Dal: 41 poděkování
Dostal: 451 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: COP>1?

Příspěvek od Palo »

tomas píše:napadlo mě, jestli nedat mezi + baterie a kolektorem horniho tranzistoru tlumivku...
Ok, díky, beru na vědomí, vyzkouším.


Nemáme žádnou vládu, jen nepostižitelnou mafii.
Co si můžeš ověřit, si ověř. Ulhaných byznysmanů jsou hromady.
Elektro
Zasloužilý člen
Příspěvky: 434
Registrován: čtv 19 črc 2007 11:52
Bydliště: Banskobystrický kraj
Dal: 3 poděkování
Dostal: 3 poděkování

Re: COP>1?

Příspěvek od Elektro »

tomas píše: ... Ja myslím, že právě ty pulsy pomáhají regenerovat baterii a že přidáním kondenzátoru k baterii to akorát vyhladíš.

Mimochodem, někdě jsem četl, že jednocestným usměrňovačem se nabije autobaterie lépe a rychleji, než ze stabilizovaného zdroje. Ty pulsy jsou důležité.
Zdravím tomas.
To čo si napísal je pravda, ale v prípade sínusového, alebo pravouhlého priebehu napätia s frekvenciou siete (50Hz). Pri polvlnnom usmernení dochádza počas aktívnej polvlny k nabíjaniu a počas druhej neaktívnej polvlny k uvolneniu vodíka z elektrolytu a tým k jeho príprave na vyššie využitie ďalšieho nabíjajacieho impulzu. Nezabúdaj však, že nabíjanie batérie je chemický proces, ktorý má svoju rýchlosť obmedzenú rýchlosťou chemickej reakcie olova a elektrolytu. Pri frekvenciách okolo 50HZ pri polvlnnom usmernení 25 Hz, tento chemický proces nabíjania má na to čas 20 milisekúnd. 10 ms na nabíjanie a 10 ms na regeneráciu. V týchto časových intervaloch to ten chemický proces zvláda. Lenže z Joule thiefa idú napäťové špičky široké rádove desiatky alebo stovky nanosekúnd pri frekvencii jednotiek až desiatok kHz, a chemický proces takú rýchlosť nedokáže zvládnuť a využiť energiu týchto impulzov na dobíjanie batérie. Tie kondenzátory slúžia na zachytenie energie týchto rýchlych impulzov (špičiek) a následnému oveľa pomalšiemu predávaniu tejto energie do chemického procesu nabíjania batérie. Tento chemický proces má pri dodávaní energie z kondenzátorov dostatok času na správnu reakciu a efektívnejšie využitie dodanej energie na nabíjanie. V prípade priameho dodávania týchto krátkych špičiek chemickému procesu nabíjania dobrej ale vybitej batérie, by dochádzalo k veľmi nízkej efektivite nabíjania, lebo chemický proces nabíjania by na tieto špičky nestíhal reagovať.
V prípade sulfatovanej batérie je výhodné tieto špičky dodávať priamo do batérie, lebo tieto špičky elektricky narušujú vrstvu sulfátu na elektródach a prispievajú k rozkladu tejto vrstvy následnou chemickou reakciou.
Preto som Palovi doporučil to čo som doporučil.
Ak niekto so mnou nesúhlasí a má lepšie vysvetlenie pre dané procesy nabíjania a desulfatácie, rád sa nechám poučiť a naučiť niečo nové a správne.
Želám príjemný deň.


Hľadajme možnosti ako sa to dá a nie ako sa to nedá.
Uživatelský avatar
Palo
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4207
Registrován: úte 08 srp 2006 18:01
Bydliště: Brno
Dal: 41 poděkování
Dostal: 451 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: COP>1?

Příspěvek od Palo »

Elektro píše:...alebo pravouhlého priebehu napätia...
Ty tlumivky nejsou špatnej nápad, kondíky taky dám, trochu zkusím laborovat s tím...


Nemáme žádnou vládu, jen nepostižitelnou mafii.
Co si můžeš ověřit, si ověř. Ulhaných byznysmanů jsou hromady.
Uživatelský avatar
Palo
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4207
Registrován: úte 08 srp 2006 18:01
Bydliště: Brno
Dal: 41 poděkování
Dostal: 451 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: COP>1?

Příspěvek od Palo »

Tak to mám hotový, Karbani budou mít radost :lol: efektivita je odhaduji kolem 80 procent, jde tedy jen o měnič, avšak hezkej :lol:
Ale mám v hlavě další věci na zkoušení, zvažuji Joule Thiefem ovládat Bediniho, což bude možná stejnej propadák, ALE MOŽNÁ...

No uvidíme, držte mi palečky ;)


Nemáme žádnou vládu, jen nepostižitelnou mafii.
Co si můžeš ověřit, si ověř. Ulhaných byznysmanů jsou hromady.
Uživatelský avatar
tomas
Stálý člen
Příspěvky: 28
Registrován: pon 29 bře 2010 12:54

Re: COP>1?

Příspěvek od tomas »

Elektro píše:
tomas píše: ... Ja myslím, že právě ty pulsy pomáhají regenerovat baterii a že přidáním kondenzátoru k baterii to akorát vyhladíš.

Mimochodem, někdě jsem četl, že jednocestným usměrňovačem se nabije autobaterie lépe a rychleji, než ze stabilizovaného zdroje. Ty pulsy jsou důležité.
Zdravím tomas.
To čo si napísal je pravda, ale v prípade sínusového, alebo pravouhlého priebehu napätia s frekvenciou siete (50Hz). Pri polvlnnom usmernení dochádza počas aktívnej polvlny k nabíjaniu a počas druhej neaktívnej polvlny k uvolneniu vodíka z elektrolytu a tým k jeho príprave na vyššie využitie ďalšieho nabíjajacieho impulzu. Nezabúdaj však, že nabíjanie batérie je chemický proces, ktorý má svoju rýchlosť obmedzenú rýchlosťou chemickej reakcie olova a elektrolytu. Pri frekvenciách okolo 50HZ pri polvlnnom usmernení 25 Hz, tento chemický proces nabíjania má na to čas 20 milisekúnd. 10 ms na nabíjanie a 10 ms na regeneráciu. V týchto časových intervaloch to ten chemický proces zvláda. Lenže z Joule thiefa idú napäťové špičky široké rádove desiatky alebo stovky nanosekúnd pri frekvencii jednotiek až desiatok kHz, a chemický proces takú rýchlosť nedokáže zvládnuť a využiť energiu týchto impulzov na dobíjanie batérie. Tie kondenzátory slúžia na zachytenie energie týchto rýchlych impulzov (špičiek) a následnému oveľa pomalšiemu predávaniu tejto energie do chemického procesu nabíjania batérie. Tento chemický proces má pri dodávaní energie z kondenzátorov dostatok času na správnu reakciu a efektívnejšie využitie dodanej energie na nabíjanie. V prípade priameho dodávania týchto krátkych špičiek chemickému procesu nabíjania dobrej ale vybitej batérie, by dochádzalo k veľmi nízkej efektivite nabíjania, lebo chemický proces nabíjania by na tieto špičky nestíhal reagovať.
V prípade sulfatovanej batérie je výhodné tieto špičky dodávať priamo do batérie, lebo tieto špičky elektricky narušujú vrstvu sulfátu na elektródach a prispievajú k rozkladu tejto vrstvy následnou chemickou reakciou.
Preto som Palovi doporučil to čo som doporučil.
Ak niekto so mnou nesúhlasí a má lepšie vysvetlenie pre dané procesy nabíjania a desulfatácie, rád sa nechám poučiť a naučiť niečo nové a správne.
Želám príjemný deň.
Ahoj Elektro

ja si s Tebou netroufám polemizovat, ja měl jenom dojem, že to pulsní nabíjení - byť je to vysoká frekvence stojí za pokus, snažil jsem se jenom dát určitou alternativu s tlumivkou. Myslím si, že samotná baterie je schopna filtrace - určitého vyhlazeni tak jako kondenzator. To jak popisuješ funkci kondenzatoru s tím souhlasím a pozitivní efekt při nabíjení tam asi bude.

Hezký večer


Elektro
Zasloužilý člen
Příspěvky: 434
Registrován: čtv 19 črc 2007 11:52
Bydliště: Banskobystrický kraj
Dal: 3 poděkování
Dostal: 3 poděkování

Re: COP>1?

Příspěvek od Elektro »

Palo píše:Tak to mám hotový, Karbani budou mít radost :lol: efektivita je odhaduji kolem 80 procent, jde tedy jen o měnič, avšak hezkej :lol:
Ale mám v hlavě další věci na zkoušení, zvažuji Joule Thiefem ovládat Bediniho, což bude možná stejnej propadák, ALE MOŽNÁ...
No uvidíme, držte mi palečky ;)
Ahoj Palo.
Na tak jednoduché zapojenie je to slušná účinnosť. Meral si to tak, ako si písal predtým? Že či bude na batérii stúpať napätie? Ak áno, tak účinnosť je vyššia, lebo účinnosť nabíjania nie je 100%.
V tom ďalšom držím palce.
Všetkým želám príjemný večer.


Hľadajme možnosti ako sa to dá a nie ako sa to nedá.
Uživatelský avatar
Palo
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4207
Registrován: úte 08 srp 2006 18:01
Bydliště: Brno
Dal: 41 poděkování
Dostal: 451 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: COP>1?

Příspěvek od Palo »

Elektro píše:Na tak jednoduché zapojenie je to slušná účinnosť. Meral si to tak, ako si písal predtým? Že či bude na batérii stúpať napätie? Ak áno, tak účinnosť je vyššia, lebo účinnosť nabíjania nie je 100%.
80% myšleno COP=0,8 - tedy napětí na baterii klesá ;) Co jsem se díval na osciloskop, tak zhruba 40 % je nad napětím baterie a nějakých 60 % je pod napětím baterie. To znamená, že to funguje tak, že z jedné baterie to, co vyždímu, tak přenesu do jiné baterie maximálně 80% ;) No a to ještě za předpokladu, že mám ideální bifi cívku - použil jsem toroid, který se jeví jako ideální na Joule Thiefa. Jde o toroid o vnějším průměru cca 6 cm, vnitřní průměru ca 4,5 cm, motaný drátem cca 0,5 mm o čtyř vrstvách na sobě ;)

Holt jestli chci dosáhnout COP>1, tak tudy cesta nevede ;)


Nemáme žádnou vládu, jen nepostižitelnou mafii.
Co si můžeš ověřit, si ověř. Ulhaných byznysmanů jsou hromady.
huhu
Zasloužilý člen
Příspěvky: 980
Registrován: ned 02 led 2011 17:48
Dal: 107 poděkování
Dostal: 23 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: COP>1?

Příspěvek od huhu »

Palo píše: Holt jestli chci dosáhnout COP>1, tak tudy cesta nevede ;)
U mně jsi stoupl v ceně. Mám rád pionýry slepých uliček , neb sám jím jsem.
Doufám , že i majkl1 zveřejní výsledky svých pokusů. ( galvanické oddělení )


Uživatelský avatar
Palo
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4207
Registrován: úte 08 srp 2006 18:01
Bydliště: Brno
Dal: 41 poděkování
Dostal: 451 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: COP>1?

Příspěvek od Palo »

huhu píše:U mně jsi stoupl v ceně. Mám rád pionýry slepých uliček, neb sám jím jsem.
Kdyby každej napsal to, co chtěl udělat, co nevyšlo a další podrobnosti, tak bysme byli všichni trochu někde dál... Jenže jsme v "Čechii", kde je to samej machr, jenprosebe, a když se něco nezadaří, tak to nikomu neřeknu, protože bych ze seb udělal vola a to já nejsem, jsem přece machr (ikdyž nic neumím).


Nemáme žádnou vládu, jen nepostižitelnou mafii.
Co si můžeš ověřit, si ověř. Ulhaných byznysmanů jsou hromady.
Uživatelský avatar
Palo
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4207
Registrován: úte 08 srp 2006 18:01
Bydliště: Brno
Dal: 41 poděkování
Dostal: 451 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: COP>1?

Příspěvek od Palo »

Jinak pro zajímavost: http://pesn.com/2011/05/27/9501835_Stev ... y_circuit/

Tohle jsem zkoušel, ten chlap je idi@t. Svítí mu LEDka, nízký příkon, ještě nižší výkon. To už má větší efektivitu to schéma, co jsem tu uváděl minule, to schéma je 10x účinnější než to z tohoto odkazu.

Je dost velkej inženýr na to, aby to zapojil do reálu a ověřil si to - má jen kecy.

Často ti blbečci machrujou, že LEDku rozblikaj, žasnou jak to svítí a jak je to super, že budou na to jezdit... Kulový! Rozblikaná LEDka tak, že to nejde postřehnout a výsledek nulový!!!

Ještě pro pobavení - tuhle jsem zaslechl, že do světa šlo schéma svářečky v ruštině a všichni jásali, že mají schéma na Kapanadzeho :lol:

Jak si tak všímám, tak medu na hubu všude hodně a výsledky žádný... Jen chlapci investujte do bastlšajzů, aspoň podpoříte trhy... ;)


Nemáme žádnou vládu, jen nepostižitelnou mafii.
Co si můžeš ověřit, si ověř. Ulhaných byznysmanů jsou hromady.
Odpovědět

Zpět na „Jak na to...“