Vynález z PET (levně)

Vše o alternativních zdrojích energie.

Moderátor: rival

xzzzx
Zasloužilý člen
Příspěvky: 285
Registrován: stř 14 bře 2007 10:52
Bydliště: Valtice
Dostal: 1 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Vynález z PET (levně)

Příspěvek od xzzzx »

Sakra není tu někdo s nápadem co dělat s Pet láhvema a přirom šetřit?
Bursik nám zavede zálohu a bude to tam kde slunce nesvítí.
Třeba taková levná roztrojka se závitem na pet? ((((o:
hola PET sem


Svět zboř! Já budu stát.
Uživatelský avatar
Aquarius1
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1195
Registrován: ned 16 pro 2007 0:43
Bydliště: Planeta Země
Dal: 5 poděkování
Dostal: 20 poděkování

Re: Vynález z PET (levně)

Příspěvek od Aquarius1 »

xzzzx píše:Sakra není tu někdo s nápadem co dělat s Pet láhvema a přirom šetřit?
Bursik nám zavede zálohu a bude to tam kde slunce nesvítí.
Třeba taková levná roztrojka se závitem na pet? ((((o:
hola PET sem
Čína skupuje petky a vyrábí z nich celkem pevné vlákno ze kterého se pletou svetry aj(takové světové smetiště).Pokud umíš plést dej se do toho :D dále se z drtě petek lisujou za tepla desky na co se používají nemám zdání.


Věřím že v jednoduchosti bude ta pravá příčina neúspěchu dosavadního bádání,jelikož se bastlíme (a to i já) ve vymýšlení složitých mechanismů.
chiq
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1546
Registrován: čtv 01 lis 2007 8:41
Bydliště: Trnavský kraj
Dal: 2 poděkování
Dostal: 1 poděkování

Re: Vynález z PET (levně)

Příspěvek od chiq »

Aquarius1 píše:... dále se z drtě petek lisujou za tepla desky na co se používají nemám zdání.
Přemek od Podlahy to mal v jednom staršom Receptári - na chodníky do záhonov a na nášlapné dosky. Ale vzhľadom na to, že to bolo z odpadového materiálu, tak cena prííííšerne vysoká!


Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Vynález z PET (levně)

Příspěvek od poota »

Jak jsem tu již kdesi zmiňoval, použil jsem prázdné PET lahve bez víček jako vynikající vzduchovou izolaci stěn a stropu na chatě. Levné, lehké a čisté, přitom to značně omezuje cirkulaci vzduchu v mezerách mezi navzájem izolovanými plochami. Doporučuji - poota


xzzzx
Zasloužilý člen
Příspěvky: 285
Registrován: stř 14 bře 2007 10:52
Bydliště: Valtice
Dostal: 1 poděkování
Kontaktovat uživatele:

vor z petek

Příspěvek od xzzzx »





Hola


Svět zboř! Já budu stát.
dag
Nový člen
Příspěvky: 23
Registrován: čtv 06 zář 2007 19:09
Bydliště: slovácko

PET

Příspěvek od dag »

PET, neboli polyethylen se dá vcelku snadno rozložit na ten ethylen, neboli etan. Ale co dál by se stím plynem dalo dělat nevim. Kdyby to nějak šlo levně a snadno převést na éter, nebo na etanol. Dnes jsem byl na benzíce a čučím, že etanol se už normálně tankuje.
Nebo vypit


felda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 285
Registrován: čtv 22 čer 2006 21:04
Bydliště: Všenory
Dal: 94 poděkování
Dostal: 175 poděkování

PET

Příspěvek od felda »

co já vím , tak Petky se vozily do Plané do Silonu a vyrábí se z nich mmj např izolační rouno -máš to v zimní bundě, čalounické rouno pro veškerý čal. nábytek , struny do sekaček a jiné.......
Ovšem v jakém poměru staré s novým a kolik čeho nevím...


felda
Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PET

Příspěvek od Ilem »

dag píše:PET, neboli polyethylen se dá vcelku snadno rozložit na ten ethylen, neboli etan. Ale co dál by se stím plynem dalo dělat nevim. Kdyby to nějak šlo levně a snadno převést na éter, nebo na etanol. Dnes jsem byl na benzíce a čučím, že etanol se už normálně tankuje.
Nebo vypit
Ethan (mimo chemii dle PČP etan) je druhý nejjednodušší nasycený uhlovodík, patřící mezi alkany. Za normálních podmínek je to bezbarvý hořlavý plyn bez zápachu jen nepatrně těžší než vzduch. Ve směsi se vzduchem, obsahující 3 až 12,5 % ethanu, snadno exploduje.
Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Etan
Co s ním, je na snadě. Sakra, jak to, že ještě nikdo nejezdí na petky?


"Dum spiro spero"
Ciceron
Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: PET

Příspěvek od Ilem »

berky píše:
Ilem píše:
dag píše:PET, neboli polyethylen se dá vcelku snadno rozložit na ten ethylen, neboli etan. Ale co dál by se stím plynem dalo dělat nevim. Kdyby to nějak šlo levně a snadno převést na éter, nebo na etanol. Dnes jsem byl na benzíce a čučím, že etanol se už normálně tankuje.
Nebo vypit
Ethan (mimo chemii dle PČP etan) je druhý nejjednodušší nasycený uhlovodík, patřící mezi alkany. Za normálních podmínek je to bezbarvý hořlavý plyn bez zápachu jen nepatrně těžší než vzduch. Ve směsi se vzduchem, obsahující 3 až 12,5 % ethanu, snadno exploduje.
Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Etan
Co s ním, je na snadě. Sakra, jak to, že ještě nikdo nejezdí na petky?
pokud mě paměť nešálí, tak PET není polyethylen (PE) ale polyethylentereftalát. Má daleko vyšší bod tání, neplave na vodě, je tvrdší a bla bla bla... Takže toho teylenu by se z toho moc neudělalo. A etylen není etan. Mají dost rozdílné vlastnosti, zejména reaktivitu! Etylen je mnohem reaktivnější celkem příjemně voní - uvolňuje ho zrající ovoce (nejvíc asi banány) a proces zrání se tím urychluje
Dík, informaci od Daq jsem neověřoval. Chyba


"Dum spiro spero"
Ciceron
dag
Nový člen
Příspěvky: 23
Registrován: čtv 06 zář 2007 19:09
Bydliště: slovácko

PET

Příspěvek od dag »

Fakt že jo. Berky má pravdu.


Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Smršťování ...

Příspěvek od A(&F) »

... položili jste si někdy otázku, kde se vlastně vyrábějí PET lahve, protože jejich převoz do plníren by byl značně nerentabilní ??? ... přímo tam, kde je potřeba, tedy ve firmách, jenž vyrábějí nápoje ... k nim se dovážejí pouze polotovary ve tvaru plastových zkumavek se závitem, ze kterých pomocí teplého vzduchu a forem vzniká následně příslušný typ láhve ... k vymezení polohy ve formách slouží právě onen plastový nákružek (část těsně pod uzávěrem), která nemá už žádný jiný význam ... díky tomuto procesu a tvarové paměti PET materiálu se dají tyto láhve použít pro další různé účely ... stačí ji pouze pořádně ohřát, např. horkovzdušnou pistolí ... ona při tomto však nezačne měknout (jak by se dalo logicky očekávat), ale naopak velmi rychle se "smrskávat", ... tzn. "zmenšovat" a "tvrdnout" :D ... každá flanděra si totiž pamatuje, že v minulosti před narozením bývala docela malou zkumavkou ... ;)

... dají se tak třeba nádherně ochránit trubkové plotové sloupky, aby do nich nezatékalo (uřízneme spodek PETky, nasadíme na trubku a ohřejeme) ...

... v naší firmě tímto způsobem uzavíráme papírové dutinky od samolepicích fólií, ... používáme pro posílání těchto materiálů k zákazníkům ... je to mnohem lacinější, rychlejší a hlavě spolehlivější a pevnější, než pomocí klasické lepicí pásky ... viz uzavřená trubka vlevo na obrázku ... využíváme obě části, díky čemuž vzniká i vhazovací otvor pro fakturu, kterýžto uzavíráme původním víčkem ... 8) ... z počátku to sice u přepravců vzbuzovalo značné veselí, ale už si zvykli ... :D :D :D

... stejným způsobem lze tyto i jiné trubky pevně spojovat (na obrázku vpravo), ... při řádném nahřátí vzniká velmi elegantní spoj ... u kamaráda jsme takto zrealizovali hlavní rozvody teplovzdušného vytápění ... náklady byly díky této technologii takřka nulové, jelikož dutinky jsou většinou odpadem, kterého je všude dost (a o PETkách ani nemluvě) ... v některých místech, kde by hrozila vlhkost (např. v koupelně, na půdě, apod.), jsme papírové trubky potáhli po celé jejich délce ...

... při nutnosti vodotěsného spoje (např. při spojování dvou plastových trubek) na podklad ještě před nasunutím PETky nalepíme dokola oboustrannou pásku (nejlépe "lepidlovou" bez nosiče) ... takto lze vytvořit spoj odpovídající krytí až IP68 ... (vypomohli jsme si takto např. při vytvoření vodotěsného krytu kabelové spojky na 380V) ...

... nějaké další nápady s využitím této velmi zajímavé vlastnosti ??? ... :)
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník »

SUPER NÁPAD :good: :good: :good:


Uživatelský avatar
Aquarius1
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1195
Registrován: ned 16 pro 2007 0:43
Bydliště: Planeta Země
Dal: 5 poděkování
Dostal: 20 poděkování

Smršťování ...

Příspěvek od Aquarius1 »

,, ze kterých pomocí teplého vzduchu a forem vzniká ,,

Tady je malá chyba,preformy se nahřívají v halogenových pecích,tj:jsou v nich umístěny halogenové trubice v mnoha řadách za sebou a několika řadách nad sebou.Každá ta řada je jinak napájena a tím se dosáhne nahřátí preformy ve vrstvách to je že preformu nemůžeme ohřát jednou teplotou ale v závislosti na tvaru výsledné lahve.Zároveň je do pece vháněn vzduch k ochlazení některých partií.Teprve pak je vložena do formy vytažena vytahovací tyčí do příslušné délky(výšky)lahve a nízkým tlakem předfouknuta a následně vysokým tlakem naražena na formu která je studená a tím se vlastně vytvoří lahev požadovaného tvaru.
To jen pro představu jak se lahve vyrábějí,je toho kapku více tlak vzduchu a pod ale jinak naprostý souhlas s tím smršťováním ;)


Věřím že v jednoduchosti bude ta pravá příčina neúspěchu dosavadního bádání,jelikož se bastlíme (a to i já) ve vymýšlení složitých mechanismů.
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Smršťování ...

Příspěvek od A(&F) »

Aquarius1 píše:,, ze kterých pomocí teplého vzduchu a forem vzniká ,,

Tady je malá chyba, ...... To jen pro představu jak se lahve vyrábějí,je toho kapku více tlak vzduchu
J. ... dík za vysvětlení ostatním, :good: ... trochu jsem to celé minimalizoval, jelikož mi šlo pouze o princicp, abych na něj mohl navázat ... ;)

... PETková preforma vypadá takto (když je zrovna naplněna vodou):

Obrázek


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Odpovědět

Zpět na „Jak na to...“