Zahradnické tipy triky ... a zajímavé rostliny

Moderátor: aNONym

Odpovědět
NAVAR
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1739
Registrován: stř 16 dub 2008 10:00
Dal: 37 poděkování
Dostal: 262 poděkování

Re: Zahradnické tipy triky ... a zajímavé rostliny

Příspěvek od NAVAR »

deʒa vy píše:
laik píše:Tata mě říkal že po nocích chodí se solničkou a solí a solí, vyzkoušel sem také, ale zajímalo by mě co říkají rostliny na sůl?
Laiku ak máš v najbližšéj budúcnosti v pláne si zo svojej zahrádky spraviť "kameňolom" tak kludne si tú zem na nej zasoluj i naďaléj...
Pak už zbývá pěstovat jenom halofyty. :D
No jinak pozor, stačí koncentrace řádově pár procent a už tam nic neporoste.

Když vidím kačeny jak chodí s chrchlem na zobáku tak taky zřejmě nestíhají, ono tak jedna kačena na max. 100m2 pokud chcete mít klid.


Není ani tak důležité najít "kámen mudrců" jako cesta k němu.
To co není vidět a ani není možno měřit nelze už z principu prohlásit za neexistující.
Pomož si sám, protože ti stejně nikdo jiný nepomůže.
Moderátor raději žádný než vadný.
Uživatelský avatar
laik
Zasloužilý člen
Příspěvky: 858
Registrován: sob 23 úno 2008 21:41
Bydliště: Brno
Dal: 36 poděkování
Dostal: 43 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zahradnické tipy triky ... a zajímavé rostliny

Příspěvek od laik »

Zase sem o něco moudřejší, nikdy sem o halofytech neslyšel :) takže třeba Proskurník http://www.kvetenacr.cz/detail.asp?IDdetail=469
Myslím že to ale nebude tak zlé, když vidím kolik soli se vysolí v zimě a kolem silnic vše stále roste....
Každopádně jemné posolení kolem záhonu je uspěšné, protože zatím nikde ani slimáček, takže taková slaná bariéra není myslím špatnej nápad, viděl bych to třeba na pruhy netkané textilie namočené do solného roztoku a položené kolem záhonů, nebo něco tomu podobného.....


Jsem svobodný, protože dělám to co chci a ne to co musím......
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Zahradnické tipy triky ... a zajímavé rostliny

Příspěvek od A(&F) »

laik píše:Myslím že to ale nebude tak zlé, když vidím kolik soli se vysolí v zimě a kolem silnic vše stále roste....
Každopádně jemné posolení kolem záhonu je uspěšné, ...
... solením půdy se zabíjí půdní mikro a makro organismy (např. žížaly) i mikroflóra ... likvidují se tím rovněž velmi důležité mykorhizní vazby a zároveň se solí zabíjejí i přirození nepřátelé španěláků (ostatní plži, žáby, čolci, atd.) ... také se tím zhoršují vlastnosti samotné půdy a stejně tak nesvědčí rostlinám (viz např. https://cs.wikipedia.org/wiki/Zasolov%C ... D_p%C5%AFd popř. http://bioblogus-world.webnode.cz/news/ ... opotamci-/ ) ... splavená sůl poté narušuje životní prostředí vodních živočichů a rostlin ...

... shrnuto podtrženo: ... cílené používání NaCl (a dalších podobných solí) v rámci boje proti plzákům španělským je velmi špatný nápad !!! ... jeden z nejhorších ...

... Anri ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
dkamila
Starší člen
Příspěvky: 117
Registrován: pon 30 pro 2013 23:40
Bydliště: severní čechy
Dal: 523 poděkování
Dostal: 200 poděkování

Re: Zahradnické tipy triky ... a zajímavé rostliny

Příspěvek od dkamila »

:bhead: :bhead: Tak už vím,proč mi letos nic neroste :ethink:
Manžel každý rok solí kolem záhonů a v noci chodí se solničkou :dknow: .Letos prvně žádné rajčata,okurky atd. vše je malé a zakrslé ,ale slimáků mám tisíce :bye: :bye:


‚Když nerozumíš minulosti, nebudeš schopen porozumět ani přítomnosti nebo utvářet budoucnost.‘
martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

Re: Zahradnické tipy triky ... a zajímavé rostliny

Příspěvek od martin11 »

...upozorňuji....šrůcha zelná...právě kvete, ale jsem v plné sklizni...vynikající, do salátů, bramboračky, guláše, bramboráku...roste to všude, letos poprvé cíleně pěstuji tento "plevel" ve skleníku. když se zalévá, tak vynikající kvalita výborné "masité" listy.
recept...rajčatovo-okurkový salát, okurky na kostičky nebo plátky, okořenit ooctovat, já paprikou a jablečným, zalít/dostečně/ olivovým, přiměřeně osolit!!!...jo cibuli jsem zapoměl...a nechat v ledničce uležet...po 12ti hodinách okurky má příchuť sterilovaných houbiček...včetně toho tahavého láku..vynikající, možno ještě vylepšit strouhaným sýrem. k pití pivo :pivko: ...
...tak a kdo má vyšší chlesterol, tak osobně jsem jen šrůchou srazil hodnoty do normálu....
budu se pokoušet šrůtu konzervovat na zimu...má někdo zkušenost :bye: martin11 :D


... věřím, že se " TO " povede ......
Kov
Zasloužilý člen
Příspěvky: 436
Registrován: pát 24 led 2014 17:45
Bydliště: Zlín
Dal: 90 poděkování
Dostal: 194 poděkování

Re: Zahradnické tipy triky ... a zajímavé rostliny

Příspěvek od Kov »

Martin 11. Potvrzuji. Šrucha zelná je super plevel. Kombinuji ji v salátech s Lebedou(další super plevel) a dalšími rostlinkami. Koupili jsme starý domek se zahradou po babce bylinkářce, tak mám plnou zahradu nějaký ,,plevelů", které se teprve učím poznávat a využívat. Máme tam například mraky Mochyně, nově jsem se seznámil s dekorativním a zajímavým Líčidlem jedlým a poslední můj objev na zahradě je ostnatá Štětka. To že máme všude mraky Řepíku, Máty, Meduňky,Kopřiv, Pampelišek a dalších léčivek nemusím ani psát. Na dělání nějakých záhonků zatím vůbec není čas, tak je to super,že máme tuhle možnost. A pokud půjde tento stát dál tímto směrem, tak se z možnosti ,,pastvy" na zahradě stane nutnost. :-)
Dík za typ na salát. Prubnu to.


milnem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 291
Registrován: sob 29 led 2011 19:43
Bydliště: Zlínský kraj
Dal: 849 poděkování
Dostal: 211 poděkování

Re: Zahradnické tipy triky ... a zajímavé rostliny

Příspěvek od milnem »

AGROHOMEOPATIE
10. 3. 2009
Před několika lety mě zaujala myšlenka použití homeopatie na zahrádce a první praktickou myšlenku následovala aplikace ředěného výluhu z mandelinky bramborové, kterým jsem postřikoval brambory před tímto škůdcem. Vždy jsem byl zastáncem biopěstování zeleniny a ovoce. Dalšími aplikacemi byly ředěné výluhy z kopřivy, kostivalu, měsíčku lékařského, vlaštovičníku velkého atd. Vyzkoušel jsem i přihnojování rostlin sušenými bylinkami, což mělo výborný efekt. Plodiny jsem sadil ve větších rozestupech a do každé řady jsem dával jinou rostlinu, aby se navzájem chránily před škůdci a chorobami. Všechny tyto aplikace přinášely zdravou a bohatou úrodu, které jsem se velmi těšil. Vždy jsem měl dobrý vztah k přírodě a hlavně k půdě, práce na záhradě mi šla vždy od ruky a dělal jsem to rád. Časem jsem se od zahrádky vzdálil, začal jsem mít jiné zájmy a méně času na tuto prospěšnou činnost. Ale plánuji, že brzo zase k zahrádce naplno vrátím a zkusím teď jiný přístup, který se nazývá „agrohomeopatie“.

Musíme si uvědomit, že pěstování zeleniny a ovoce se dá i jinak, nepotřebujeme k tomu umělé hnojivo a pesticidy. Tím vším se jen narušuje přirozené prostředí rostlin a rostliny jsou proti své vůli domestikovány a zneužity. Děje se to se vším na tomto světě a už jsme si zvykli, že je to normální lidská činnost. Tato činnost už překračuje všechny meze, které už nepřináší nic dobrého pro lidstvo, zaměřila se na kvantitu a ne na kvalitu, myslím tím na genetický manipulované plodiny nebo klonování zvířat. Nikdo si dnes nedovede představit, kam to povede, ale může to mít pro lidstvo katastrofální následky. Vždyť už dnes jíme otrávené potraviny, pijeme otrávenou vodu, dýcháme znečištěný vzduch, prochází přes nás několik druhů záření, naše organizmy jsou toxikována množstvím alopatických léků a vakcín. Proto si můžeme pokládat dokola otázku: Proč jsou lidi tolik nemocní? Proč lidi umírají tak mladí? Co je toho příčinou? Odpověď samozřejmě nepřichází, protože společnosti stojící za těmito aktivitami nepotřebují informace o škodlivosti jejich prostředku, vždy jim jde jen o zisky a vždy to tak bude.

Agrohomeopatie může být jedním z prostředků k nápravě některých našich chyb. Jedná se o léčbu zeleniny a ovoce homeopatickými prostředky, v této terapii je zahrnuta i prevence a i přirozená výživa rostlin mikroorganizmy a stopovými prvky. K některým poznatkům můžeme dojít prostým pozorováním přírody, toho jak se rostliny chrání a co dělají, aby zůstaly zdravé. V zemědělství bychom měli napodobit přírodu a s malými dávkami vyvolat reakci, a tak mít nejlépe řízené zemědělství. Namísto chemického jedu, který znečišťuje půdu, použít přirodní jed ředěný a potencovaný v malých dávkách. Autorem této metody je holandský homeopat, vědec a průkopník V. D. Kaviraj, který napsal několik knih o homeopatii pro farmu a zahradu.

Při odebírání rostlinného případu si musíme počínat jako při vyšetření člověka, hlavní je specifická pozornost jeho vnějšímu vzhledu. Rozdíl je v tom, že zde nemůžeme vyšetřovanému pokládat žádné otázky a samozřejmě se nemůžeme zeptat na žádné mentální symptomy. Autor metody úspěšně použil homeopatický lék Belladona v potenci D 200 na léčbu jabloní po spále. Stromy po třech dnech vypadaly normálně a po aplikaci bylo chutnější i ovoce. Největšího úspěchu dosáhl homeopatikem Helix tosta, které po aplikaci na rostliny odehnalo všechny šneky ze zahrady. Lék byl tak účinný, že si ho za šest měsíců koupilo a aplikovalo celé město. Což se samozřejmě nelíbilo firmě prodávající pesticidy, protože jejich výrobek nikdo nekoupil a tak přišli o zisky.

Dalším objevem bylo využití homeopatického léku Silicea, který je podle Rudolfa Steinera biodynamickým zvětšovačem ovoce, ale nejen to - má široké využití v agrohomeopatií. Silicea má, kromě výhod vyjmenovaných Rudolfem Steinerem, několik jiných charakteristických rysů, které jsou extrémně důležité pro zemědělství. Poprvé je to velká pomoc při klíčení semen, což má za následek téměř 100% klíčivost semen. Další je to, že dělá rostliny silnější. Nejlepším rysem Silicey je její schopnost, umožňující písku udržet enormní množství vody po dlouhou dobu, aby mohla poušť zazelenat v rekordním čase, 1 až 6 týdnů po postřikování se voda drží se v kapsách pod povrchem, do té míry, že rýč vytáhnete z písku vlhký. Moje experimenty v Austrálii ukázaly, že kus pouště ze 100 hektarů je zelenější za méně než 3 měsíce a zůstává tak permanentně.


Poté jsem si tři roky lámal hlavu lékem na mšice, přišel jsem na něj, až když jsem jednou viděl larvy Slunéčka sedmitečného, co dělají se mšicemi a tam byl lék. V agrohomeopatii se projevuje miasmatické zatížení rostlin, které jsou společné pro všechny rostliny, mšice napadají všechny rostlinné konstituce jako spála všechny lidské konstituce. Ale často jsou tyto rostlinná miasmata způsobená nevhodnou kultivací a potlačení symptomů jedovatými látkami (pesticidy). První příčinou jsou nevhodné rozestupy jednotlivých rostlin v monokulturách, rostliny jsou blízko sebe, což je nepřirozené a jsou složeny z jednoho druhu, což je v přírodě také nezvyklé. Druhou příčinou je „holé obdělávání půdy“, což jednoduše znamená půdu zbavenou organického materiálu, třetí příčinou je neorganická potrava rostlin – NKP. Je to podobné stylu „fast food“, živí je to, ale pak to způsobuje problémy samo o sobě. Tyto miasmatické stavy jsou samozřejmě jiné než lidské, vážou se k podmínkám, které jsem už vzpomínal. Holé obdělávání půdy je první, v půdě není dostatek organického materiálu a tak dojde k rozmnožení hub, které napadnou úrodu, to garantuje jejich přežití – to je miasma hub. Druhé miasma se váže k rozestupu rostlin – to je stresové miasma, třetí miasma je charakterizováno živinami, nadměrný příjem neorganických hnojiv a nedostatek stopových prvků – to je miasma nezdravé stravy. Čtvrté miasma souvisí s potlačováním chorob a škodlivého hmyzu pesticidy – to je miasma jedů. Tyto problémy jsou způsobeny špatnými pěstitelskými metodami, které jsou zaměřeny proti škůdci nebo nemoci, ale už neberou žádný ohled na rostlinu.

V Indii proběhlo několik experimentů a výsledky jsou slibné, rostliny jsou citlivější na homeopatické léky více jako lidé, ale platí pravidlo, že když nejsou žádné změny, tak na rostlinu dotyčný lék nepůsobil. Dávka léku je závislá od okolností, ale většinou se preferuje potence D6, v případě odpudivých sil někdy lépe pracuje nižší potence D3, protože látkové množství léku v roztoku musí být větší, hlavně u feromonů jako aktivní ingredience léku, které se ve vyšší potenci ztrácejí. Dává se 10 kapek léku D6 na 1 litr vody a 50 x se protřepe. Kvůli plošnému postřiku pro mnoho rostlin je potřebné ho dále ředit s 200 litry vody, kde je třeba dávat pozor na poměr při feromonech. Opakování léku může být po dobu tři měsíců, ale záleží to na okolnostech (závažnosti problému, počasí, konstituci a stavu rostliny). Nejlepší doba aplikace agrohomeopatie je při zatažené obloze, protože UV záření neutralizuje naše léky, proto je musíme skladovat v hnědých uzavřených lahvích. Kvůli nechtěnému provingu, kterému bychom se mohli při aplikaci postřiku vystavit, by byly vhodné kapénkové systémy nebo zálivka z konve ke kořenům rostliny.

Výhody agrohomeopatie: čistější životní prostředí bez zamořování půdy pesticidy a umělými hnojivy, snížení nákladů na ochranu rostlin a půdy o 75 – 90%, opravdová bio zelenina a ovoce, zastavení znečištění půdy a podzemních vod, bez vystavení pěstitelé toxickým látkám při aplikaci pesticidů.

A pro spotřebitele: zdravá bio zelenina a ovoce, chutné a aromatické ovoce a zelenina, ovoce a zelenina s vyšším obsahem vitamínů a stopových prvků, žádný příjem toxinů z pesticidů a umělých hnojiv, snížení tvorby „skleníkových“ plynů, redukce výdajů na zdravotní péči v širokém měřítku, zvýšení kvality života.

Zdroje: http://www.worldproutassembly.org/archi ... pathy.html
http://www.vilcakul.estranky.cz/clanky/ ... patie.html


Kov
Zasloužilý člen
Příspěvky: 436
Registrován: pát 24 led 2014 17:45
Bydliště: Zlín
Dal: 90 poděkování
Dostal: 194 poděkování

Re: Zahradnické tipy triky ... a zajímavé rostliny

Příspěvek od Kov »

Nevím kde jinde se poptat. Třeba poradíte. Různé testy na netu bývají zaplacené-na objednávku.
Můžu se zeptat jaký kdo používáte odšťavňovač, který se dobře a jednoduše čistí,který kvalitně odšťavňuje a který přitom nestojí balík?


Uživatelský avatar
abul
Zasloužilý člen
Příspěvky: 207
Registrován: pát 16 dub 2010 6:34
Dal: 106 poděkování
Dostal: 197 poděkování

Re: Zahradnické tipy triky ... a zajímavé rostliny

Příspěvek od abul »

Kov píše:Můžu se zeptat jaký kdo používáte odšťavňovač, který se dobře a jednoduše čistí,který kvalitně odšťavňuje a který přitom nestojí balík?
Ahoj Kove. Tady bude, jak se říká, každá rada drahá ...a pravděpodobně nejen rada :cry:
Máme Angel Juicer 5500, což je dvouhřídelová, ocelová mašina s výbornou výtěžností a solidní, pevnou konstrkcí. Ovšem bratru za 29 420,-Kč, takže tady se určitě o nějaké láci nedá mluvit. V době, kdy jsem odšťavňovač vybíral (a vybíral jsem opravdu dlouho), nebylo nic lepšího po ruce. A dnes (po dvou letech) je to myslím stejné. V první řadě je potřeba si ujasnit, jak často ho budeš používat a co všechno chceš odšťavnit. Tvrdé, měkké ovoce, to samé zelenina, trávy, ořechy atd. Tím se to hodně liší. Jestliže jej budeš využívat jen na měkčí ovoce a zeleninu, klidně jdi i do festovnějšího plastového (dvou nebo jednohřídelového) jiuceru. Ty se pohybují kolem 10 000,-. Rozhodně bych Ti ale nedoporučoval odstředivý, tam je výtěžnost hodně slabá, což hezky koresponduje s jejich cenou - jsou to ty nejlevnější.
Moje plány s juicerem byly takové, že chci univerzálnější přístroj, který vydrží i časté (denní) používání. V tom případě bohužel plast nemá šanci, nehledě na to, že nezvládne (nemusí), tvrdší plodiny a už vůbec ne ořechy a semena. Proto mi vyšel Angel jako jediná možnost.
Mrzí mně, že pro Tebe nemám příznivější informace.


Když mluvíš, tvá slova by měla být lepší než ticho.
Uživatelský avatar
jani
Zasloužilý člen
Příspěvky: 324
Registrován: čtv 22 dub 2010 7:00
Bydliště: okr. HO
Dal: 325 poděkování
Dostal: 251 poděkování

Re: Zahradnické tipy triky ... a zajímavé rostliny

Příspěvek od jani »

Měla jsem greenstar - dvouhřídelý štavič, jo, paráda,ale to umejvání a rozebírání s následným skládáním, taky čištění nicmoc vychytaný, ted mám OMEGU a je to moje láska, udělá mi všechno, rychlé rozebrání, luxusní umejvání, s výtěžností jsem spokojená, takže za mě můžu jen doporučit (sehnala jsem prakticky novou v záruce přes inzerci, :eclap: což se hned tak asi nepovede).


Kov
Zasloužilý člen
Příspěvky: 436
Registrován: pát 24 led 2014 17:45
Bydliště: Zlín
Dal: 90 poděkování
Dostal: 194 poděkování

Re: Zahradnické tipy triky ... a zajímavé rostliny

Příspěvek od Kov »

Psal jsem tu nedávno,že mám na zahradě Líčidlo Jedlé. Dekorativní to možná je,ale jedlé pro člověka s normálními chuťovými buňkami určitě ne. Ochutnal jsem to 2x a pokaždé jsem to musel utíkat zajíst něčím jiným. Nepopsatelně hnusná chuť plodů i listů. Už vím proč je to téměř neznámá rostlina :-)


martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

Re: Zahradnické tipy triky ... a zajímavé rostliny

Příspěvek od martin11 »

...zajímavý nápad s odšťavněním....tentokráte mnou propagovaná šrůta - šrůcha zelná. natrhat umejt, rozmixovat a konzervovat, já 1:1 se slivovicí....je to hnusný ale zdravé... :pivko: martin11 :D
napište jakékoliv zkušenosti s touto rostlinou...dííík :good:


... věřím, že se " TO " povede ......
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: ... a zajímavé rostliny ...

Příspěvek od A(&F) »

... tak konečně už skončily venkovní práce na zahrádkách (letos jsem se staral celkem o tři, již nikdy více!! :D ), takže už mám o něco více času, tudíž s velmi značným zpožděním se dostávám k vyhodnocení v létě vyhlášené soutěže ohledně "foto-hádanek" z příspěvku na předchozí straně ... (omlouvám se zpoždění :oops: ) ...
A(&F) píše:... jelikož toto vlákno má v názvu "a zajímavé rostliny", dovolím si vám předložit dvě fotohádanky ... ;) ...
... no a jelikož (i přes dodatečnou nápovědu, která doufám pomohla: "má ráda kratší dny" ;) ) přišla pouze jediná odpověď, tak o to je to jednodušší ...
deʒa vy píše:A(&F) to prvé (lusky) dosť pripomíná reďkovku a to druhé (modré kvietky) liečivku Čakanku obyčajnú (http://www.liecbabylinkami.euweb.cz/cakanka.htm)
... mno, a přestože "deʒa vy" měl 100% správně pouze tu první odpověď (ano, ta "luskovnice" je skutečně docela normální ředkvička, jenom "trochu" přerostlá :lol: ), tak mu přesto uznám i tu druhou, a to nejen za snahu, jelikož na té další fotce k rozlousknutí (ta "chobotnička") je vyfocen již zde dříve zmíněný "Štěrbák nebo-li Endivie (ale tentokráte v květu, kdy vypadá naprosto zcela jinak než v prvním roce růstu :) ), jenž byl vyšlechtěn právě z oné "deʒou vy" určené Čekanky ... viz např. http://loskutak.nova.cz/clanek/uzitkova/cekanka.html ...

... takže "deʒa vy", tímto Ti srdečně blahopřeji :good: ...... pls, písni mi do SZ adresu, na kterou Ti mohu poslat plně zaslouženou výhru, tedy humátový prostředek pro lepší růst a vitalitu rostlin, pro větší úrodu ... :) ...

... a vy ostatní, kteří jste neodpověděli, protože se vám nedostávalo tušení, co by to vlastně mohlo být, vůbec nic si z toho nedělejte, anžto neuhodli ani "testovaní" zahrádkářští kmeti, jenž se zahrádkaření a zahradničením zabývají po celý život (někteří dokonce i profesionálně) ... nehledě na to, že jakmile bude příležitost, tak "foto-hádanky" o ceny budou pokračovat dál, jen co se naskytne nějaký hezký snímek ... ;) ...

využití "luskovnice" v kuchyni: ... v rámci zavařování okurek jsme "naskleničkovali" i mladé lusky s ještě měkkými bílými semeny ... a chutnají přímo báječně !!! ... velmi pikantní to chuť !!! ... :good: ... stejně tak bylo přidáno i do několika zavařovaček s okurkami po pár luscích, čímž to celé získalo nový velmi zajímavý šmak ... příště již půjdou do všech ...... rovněž bylo vyzkoušeno (stejně jako u lusků) podusit ještě nezdřevnatělé silnější stonky, popř. naložit do láku, čímž tyto získaly jemnou "chřestovou konzistenci" ..... všemi částmi (vč. poupat a květů) jsme rovněž vylepšovali saláty, omáčky, atd. ..... každopádně, je to zajímavé zpestření ...... abych nezapomněl, nadzemní části různých druhů ředkviček chutnají lehce různorodě, takže se určitě vyplatí nasít a nechat přerůst různé variety (a vyzkoušet si tak, který druh vám zachutná nejvíce ... u mě osobně to vyhrála ta s válcovitým červeno-bílým kořenem, jenž kvetla růžově ... připadala mi nejkřehčí ... holkám ale zase chutnala více ta "červená kulovitá klasika" s bílými kvítky, jenž byla mnohem pálivější) ...
Luskovnice i s kořenem ...jpg
... :bye: ... Anri ...

-------------------
PeS: ... jinak ještě nám tu zbyla tato jedna fotografie, ke které se taktéž nikdo nemá ...

Obrázek

... tož, dá se předpokládat, všichni víte, jak vypadá makovice ... ale podívali jste někdy pořádně na dozrálou makovici shora ?? ... no, tak ten "rozpláclej krtčí čumák", ta po obvodu zubatá ploška, co ji nahoře uzavírá, to byl totiž původně pestík !!! ... :shock: ... :D ... na obrázku je tudíž "zcela obyčejný" (neobyčejně krásný) květ volně zplanělé formy Máku setého (Papaver somniferum) ...
Mák ...jpg


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: ... a zajímavé rostliny ...

Příspěvek od A(&F) »

... k předchozímu příspěvku ještě přidávám detail květu, ze kterého je jasné co a jak ... ;) ...
IMG_0698.JPG
IMG_0699.JPG
... :bye: ... Anri ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Šrucha zelná (Portulaca oleracea) - semen & gemma/bud & flos

Příspěvek od A(&F) »

martin11 ve http://upramene.cz/forum/viewtopic.php?p=139556#p139556 píše:...upozorňuji...šrucha zelná...právě kvete, ......
... teéda, ... profesionální fotograf, ale věci zásadně popisuje slovy, namísto toho, aby to "cvaknul" ;) ... aneb kovářova kobyla, atd. (anebo, že by toho v práci "měl až po krk", tudíž ho pak doma na zahrádce už ani nebaví mačkat spoušť ?? ;) ) ...... sákryš, zase abych všechno dělal sám ... :D ... takže poupata a květy, ale i semena ...

info k prvému snímku: ... vpravo nahoře jsou na listech vidět "černé tečky/minikuličky" ... to jsou semena, jenž se vysypala z vedlejších semeníků (lusků s příčným dělením) ... ještě jsou v jednom z nich vidět i zbývající semínka ...... vpravo uprostřed se nachází již prázdný semeník (takový ten prázdný kalíšek na stonku mezi lístky + hned vedle zpod listu vykukuje část dalšího semeníku) + vedle něj volně leží již uschlý příkrov semeníku (jakoby "čepička" = oddělený konec lusku) ...... uzrálá semínka jsou rovněž k nalezení všude možně i na jiných částech vyfocené rostliny ...
... omlouvám se za kvalitu snímku, foceno mobilem ...
... omlouvám se za kvalitu snímku, foceno mobilem ...
Portulák - Šrucha zelná (Portulaca oleracea L) - květ (flos) ...jpg
detail semeníků/lusků: ...
Obrázek
(zdroj tohoto obrázku: ... https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%A0rucha_zeln%C3%A1)

pozn: ... šrucha vytváří nové květy po celý průběh vegetačního období ...... na rostlině jest tudíž možno nalézt zároveň jak zárodky ještě nerozvitých poupat, ale i poupata a rozvité květy, stejně tak i dozrávající a vysypané semeníky (viz popis k prvnímu obrázku) ...
martin11 píše:.... letos poprvé cíleně pěstuji tento "plevel" ve skleníku. když se zalévá, tak vynikající kvalita výborné "masité" listy.
... jj, ale když se jí dopřeje, tak i venku se dá vypěstovat mohutná a krásná ... :) ...
Portulák - Šrucha zelná (Portulaca oleracea L) ...jpg
martin11 píše:budu se pokoušet šrůtu šruchu konzervovat na zimu...má někdo zkušenost :bye: martin11 :D
... Ty, Marťas, a což raději zkusit to, co bylo řečeno hned v piloťáku ke Šruše ?? ... neb než ji konzervovat (což vzhledem k její konzistenci příliš moc nejde, jak známo, alespoň se to dodnes nikomu pořádně nepodařilo, anžto pořád slizovatí), tak je přec mnohem lepší ji mít neustále čerstvou po ruce ... takže řešením je, pěstit si ji doma v květináči (viz konec příspěvku http://upramene.cz/forum/viewtopic.php? ... noc#p86499), popř. hydroponickým způsobem (http://upramene.cz/forum/viewtopic.php? ... 2A#p123797) ... :) ... kdy pokud se po odkvětu během léta použije láhev s vodou a několik do ní vložených rostlin, tak na nich postupně krásně dozrají semena, jenž se dají pohodlně poshromáždit (nejlépe z širokého talíře, na němž je postavena ta láhev ;) ) a ty potom pomocí kuchyňského sítka oddělit od opadaných lístků ... a na podzim nebo počátkem zimy zasadit do domácích truhlíků, tudíž pak nemusíš dlouze čekat do jara, až zase nově dozraje na záhonech do sklízetelné velikosti ... :) ...... další možností potom je (teda pokud si vybavíš, kde přesně rostla ... a pokud si ji náhodou všechnu nesežral ještě před vysemeněním :D ), vzít ze zahrady hromádku zeminy z inkriminovaného místa původního hustého růstu a tu přemístit do tepla ... :idea: ... pak už jen zalévat, čekat a těšit se ... :) ...

... nejlépe by to chtělo nabrat nějaké takové místečko: ...
Portulák - Šrucha zelná (Portulaca oleracea L) - malé rostlinky ...jpg
... to Ti pak doma bude krom šruchy růst i kotvičník, kopr, čtyřboč, atd. ... :D ...

... jinak přidal bych aj fotku naší "domácí šruchové mini plantáže" :lol: , ale než jsem ji stačil zdokumentovat, tak jsme zbytek spořádali v salátu ... poslední dvě rostliny prošly kuchyní zrovna předevčírem ... :P ...

... mmch, Martine, na setkání jsem Ti vezl semínka Šruchy, abys mohl zahájit domácí zimní výsev, ale bohužels nedorazils :dknow: (což však chápu, vzhledem těm "naraženejm krovkám") ... chceš je poslat ?? ... anebo si půjdeš narejpat mateřinu na záhonek .. ;) ...

... :bye: ... :pivko: ... Anri ...

----------------------
PeS: ... někde bych tu ještě měl mít odhadem cca tisícovku semen ... tož, můžu je rozdělit (po dejme tomu 50 až 100 kusech) a vyhovět tak případně i ostatním, co by si chtěli vyzkoušet domácí pěstování Šruchy, popř. co by si chtěli zahradu rozšířit o rostlinnou "Omega-3" ... (v případě zájmu kdyžtak pište do SZ) ...

+ článek o pěstování šruchy v samozavlažovacích truhlících ... http://www.dumazahrada.cz/zahrada/pesto ... -truhliku/ ... (jenom připomínka k tamnímu textu: nemusí se nutně sklízet pouze ráno/dopoledne, ale jde to stejně tak i odpoledne nebo (v pod)večer, kdy díky dopadnuvším slunečním paprskům má docela jinou chuť než ráno ... princip, proč se tak děje viz http://upramene.cz/forum/viewtopic.php?p=134509#p134509) ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Odpovědět

Zpět na „Bylinky a jiné léčivky“