Stirling a Stingler motory a jejich využití

Praktická část fóra.

Moderátor: rival

Odpovědět
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Stirlingův motor a jeho využití

Příspěvek od poota »

Do tohoto vlákna je soustředěno vše o Stirlingově motoru a je lehce pročištěno - poo.


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Stirling
Stálý člen
Příspěvky: 29
Registrován: stř 30 čer 2010 21:10
Bydliště: Kozí vrch

Re: Stirling a Stingler motory a jejich využití

Příspěvek od Stirling »

Beldy,
loziska sice muzes pouzit zakryta s tukovou naplni, ta nepotrebuji jiz nic vic, ale zapominas na ojnicni lozisko, kde jsou jehly (v lepsim pripade) a nemaji krytku. No a kdyz vyresis i ta ojnicni loziska, tak se Ti tam porad posouva pist, ktery je u 2taktu mazany tim olejem ve vzduchu a ktery bude treba taky necim namazat, jinak se Ti to zadre... Reseni by mohl byt pist z kluznych materialu, ktere nepotrebuji dalsi mazani, ale tam je zase problem s dovolenyma teplotama, protoze jsou to plasty.

Zdravi Stirling


bigben
Starší člen
Příspěvky: 105
Registrován: úte 29 pro 2009 17:00
Dostal: 12 poděkování

Re: Stirling a Stingler motory a jejich využití

Příspěvek od bigben »

Dvoutakt mě napadl taky-a co to namazat grafitem?Asi blbost že?


Stirling
Stálý člen
Příspěvky: 29
Registrován: stř 30 čer 2010 21:10
Bydliště: Kozí vrch

Re: Stirling a Stingler motory a jejich využití

Příspěvek od Stirling »

Grafit neni zas tak zcestny napad, ale je to silene laborovani. Mel sem v ruce sprej Molykote 321D (tim cislem si nejsem jistej) a ten se pouzival tak, ze se treba pist odmastil a normalne nastrikal. Pak se to strcilo do trouby na 200 stupnu a bylo hotovo. Pist mohl behat bez oleje. Samozrejme ze sme do toho motoru olej lili i dale, ale treni se snizilo a maximalni otacky vyskocily o 1000!

Jinak si nemyslim, ze 2takt je spravne zarizeni pro prestavbu na cokoliv jineho.

Musim pohnout s tim mym vehementem, uz jen proto ze me napadla dalsi moznost na tepelnej okruh :-)

Zdravi Stirling


Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Z tisku ....

Příspěvek od A(&F) »



Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
huhu
Zasloužilý člen
Příspěvky: 980
Registrován: ned 02 led 2011 17:48
Dal: 107 poděkování
Dostal: 23 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Stirling a Stingler motory a jejich využití

Příspěvek od huhu »

Stirling píše:Grafit neni zas tak zcestny napad,
gafit je blbý nápad, protože obrábí
grafit je dobrý do pomaloběžných strojů s občasným použitím ( typicky pant dveří )


Někteří lidé mají pocit, že vědí lépe než já co a kam jsem chtěl napsat. Budiž blahoslaveni.
Stirling
Stálý člen
Příspěvky: 29
Registrován: stř 30 čer 2010 21:10
Bydliště: Kozí vrch

Re: Stirling a Stingler motory a jejich využití

Příspěvek od Stirling »

Huhu,
děla sem u generátorů, tam se používaji grafitové "kartáče" (to je historický název, ve zkutečnosti je to hranolek grafitu s lankem pro připojení) pro napájení rotou. Pokud máš grafit čistý, tak klouže celkem dobře - minimálně podle toho jak se při tření (ne)zahřívá. Teda aspoň v kombinaci grafit-ocel. A žádné obrábění tam nebylo vidět.

Samozřejmě k opotřebení docházelo, ale to dochází u každého tření dvou dílů. Grafit má ale tu výhodu, že ho můžeš použít i při poměrně vysokých teplotách, kde ostatní mazání už dávno selhává.

Jinak samozřejmě záleží na složení toho kterého "grafitu", protože se to upravuje podle požadavků na použití. Jinak grafitový kroužek dělá třeba ucpávku ve vodní pumpě, nebo spojkové ložisko (to axiální) 8)

Osobně bych ale asi volil třeba Molyku (sirník molybdeničitý), nebo teflon.

Jen ještě jedna zajímavost ve spojení s grafitem - jedna jeho forma má velice nízký koeficient tření, ovšem problém je s obráběním - říká se jí diamant :-)

Zdraví Stirling


Uživatelský avatar
la
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1854
Registrován: úte 06 úno 2007 19:04
Bydliště: Brno
Dal: 763 poděkování
Dostal: 238 poděkování

Re: Stirling a Stingler motory a jejich využití

Příspěvek od la »

Pro kutily když není el.dostupná tak zajímavá konstrukce,stirling použitý jako čerpadlo.
Detaily a fotky konstrukce http://physicstoys.narod.ru/page/SolarLTD/Solar2.html
jeden z filmů
[youtube][/youtube]


Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

One Puck - hrníčková stirling nabíječka pro mobilní telefony

Příspěvek od A(&F) »

... z jedné strany pro teplé ...

Obrázek

... a z druhé pro studené nápoje ... :D ...

Obrázek

... účinnost raději moc neřeším ... :evil: ... ale jinak dobrý ... :) ... takový šílence chápu ... ;) ...

zdroj: ... http://www.novinky.cz/internet-a-pc/mob ... obily.html ... (popř. original. zdroj: ) ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
huhu
Zasloužilý člen
Příspěvky: 980
Registrován: ned 02 led 2011 17:48
Dal: 107 poděkování
Dostal: 23 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Stirling a Stingler motory a jejich využití

Příspěvek od huhu »

Stirling píše:Huhu,
děla sem u generátorů, tam se používaji grafitové "kartáče"
Grafitové kartáče se používají stále. Máš je i ve vrtačce, nebo jiném ručním nářadí. Kartáč dosedá na komutátor ze slitiny mědi. Nebo nakroužky. Obojí je vcelku měkké, namáhání není velké, přesto se komutátory musí čas od času srovnat na soustruhu - typicky starter u auta. Do hry ovšem vstupuje ještě jiskření v dosedací ploše. Jde o jiné použití ;)


Někteří lidé mají pocit, že vědí lépe než já co a kam jsem chtěl napsat. Budiž blahoslaveni.
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Stirling - ESSEX konstrukce ....

Příspěvek od A(&F) »



Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Stirling s gravitačním přehaněčem ...

Příspěvek od A(&F) »

... naprosto minimalistické řešení ... :D ...

[youtube][/youtube]


... :good: ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Odpovědět

Zpět na „Dílna“