Zacyklování tepelný motor<->tepelné čerpadlo

Poznatky, nápady, myšlenky...
Uživatelský avatar
Jim68
Zasloužilý člen
Příspěvky: 668
Registrován: úte 29 zář 2009 14:36
Dal: 1 poděkování
Dostal: 26 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Cyklování

Příspěvek od Jim68 »

Ilem píše:
Jim68 píše:
No, na tom vnitřním spádu mi to taky dělá tak 55°c, ale na teplotu já nehraju - dělá mi to elektriku.... :oops: ...
Já ti to věřím, ale k čemu mi to je, když jsem ani nestihnul vidět tu fotku.
Mňo, já myslím, že mi nik hlavu neutrhne, když pošlu kousek ovládacího panelu... :oops: z prototypu . Stačí? Ale myslím, že Ti to není k ničemu :oops: .
Není to do sítě.... :oops: . Taková samohonka.
Prosím, žádné technické dotazy. ;)
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Jim68
Be happy!
Uživatelský avatar
Iv
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1080
Registrován: sob 07 říj 2006 17:51
Dostal: 8 poděkování
Kontaktovat uživatele:

to Jimi68

Příspěvek od Iv »

I ty šibale, dnes je mně jasný, proč těm pavědcům nevyšlo to oteplování :eclap:


Svůj šírák odhazuji vdál a letím zpět ke hvězdám. (Cyrano)
Uživatelský avatar
Jim68
Zasloužilý člen
Příspěvky: 668
Registrován: úte 29 zář 2009 14:36
Dal: 1 poděkování
Dostal: 26 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: to Jimi68

Příspěvek od Jim68 »

Iv píše:I ty šibale, dnes je mně jasný, proč těm pavědcům nevyšlo to oteplování :eclap:
Sakra! Jsem odhalen! ;) :shock: Fakt to chladí jako prase... :oops: teda - pokud nechceš topit.... pak to topí jako peklo :devil:


Jim68
Be happy!
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: to Jimi68

Příspěvek od poota »

Přehlédl jsem, že jsem v "Akordovo zahrádce" - poota
Naposledy upravil(a) poota dne čtv 20 kvě 2010 21:59, celkem upraveno 1 x.


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Uživatelský avatar
Waldes
Zasloužilý člen
Příspěvky: 460
Registrován: pon 22 kvě 2006 20:52
Bydliště: planeta Zem, Slovensko
Dal: 262 poděkování
Dostal: 43 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: A ještě jinak

Příspěvek od Waldes »

Dvell píše:No ne dle mně to bylo myšleno jinak a je jedno jesli s epoužije kompresor nebo ventilátor.. uproetřed té krabičky je stejne jen výměník který zprostředkovává výměnu tepla z teplého vyfukovaného vzduchu do studeného nasávaného.. No a kompresor by delal defakto totéž.. stlačení = ohřátí.. přes žebra kompresoru by se přehnal chladný vzduch z venku tím by se ohřál a byl by vyfouknut do místnosti.. vzduch z kompresoru by se ochlazen vyfouknul ven z domu.. Ano dle mně by to šlo trošku složitý ale pokud chcete ze vzduchu vyždímat uplně všechno teplo je tohle asi nejlepší doposud známí a konvenčně dostupný systém..

S pozdravem

Dvell
Áno, presne tak, ak si vezmeme ako príklad konvenčný rekuperátor, tak pri vstupnej, teda vonkajšej teplote napríklad 10 stupňov Celzia a teplote v miestnosti napríklad 20 stupňov Celzia tak teplota odchádzajúcom vzduchu bude tak 12 - 13 stupňov a v prichádzajúcom tak 17 - 18 stupňov Celzia. Pri rekuperácií navrhovanou formou by sme mali výsledok úplne iný. Odchádzajúca hmota by mala teplotu povedzme 5 stupňov a vháňaný vzduch povedzme 22 - 24 stupňov Celzia. Pravda otázka zložitosti ostáva, teda či by to malo zmysel vzhľadom na potrebnú investíciu.
Waldes.


Nieje nič nové, len zabudnuté ...
Uživatelský avatar
Jim68
Zasloužilý člen
Příspěvky: 668
Registrován: úte 29 zář 2009 14:36
Dal: 1 poděkování
Dostal: 26 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: A ještě jinak

Příspěvek od Jim68 »

Waldes píše:
Dvell píše:No ne dle mně to bylo myšleno jinak a je jedno jesli s epoužije kompresor nebo ventilátor.. uproetřed té krabičky je stejne jen výměník který zprostředkovává výměnu tepla z teplého vyfukovaného vzduchu do studeného nasávaného.. No a kompresor by delal defakto totéž.. stlačení = ohřátí.. přes žebra kompresoru by se přehnal chladný vzduch z venku tím by se ohřál a byl by vyfouknut do místnosti.. vzduch z kompresoru by se ochlazen vyfouknul ven z domu.. Ano dle mně by to šlo trošku složitý ale pokud chcete ze vzduchu vyždímat uplně všechno teplo je tohle asi nejlepší doposud známí a konvenčně dostupný systém..

S pozdravem

Dvell
Áno, presne tak, ak si vezmeme ako príklad konvenčný rekuperátor, tak pri vstupnej, teda vonkajšej teplote napríklad 10 stupňov Celzia a teplote v miestnosti napríklad 20 stupňov Celzia tak teplota odchádzajúcom vzduchu bude tak 12 - 13 stupňov a v prichádzajúcom tak 17 - 18 stupňov Celzia. Pri rekuperácií navrhovanou formou by sme mali výsledok úplne iný. Odchádzajúca hmota by mala teplotu povedzme 5 stupňov a vháňaný vzduch povedzme 22 - 24 stupňov Celzia. Pravda otázka zložitosti ostáva, teda či by to malo zmysel vzhľadom na potrebnú investíciu.
Waldes.
No jo, je to o synergii všech tepelných krámů v domě. Protože Tč má nejlepší zdroj tepla právě v tom teplém vzduchu z baráku, který vyfouknem. A výrobci na to kašlou. Ovšem, je to jen podružný zdroj tepla a hlavně - čerpadlo se dá dotovat i z venku.... a foukat ještě něco teplejšího... . Myslel jsi to takhle, Dvell? :roll:


Jim68
Be happy!
Dvell
Zasloužilý člen
Příspěvky: 241
Registrován: pát 05 čer 2009 20:15

Domek

Příspěvek od Dvell »

No myslel jsem to především tak že mi doma nic takového nemáme a opravdu si nemyslím že někdy mít budeme.. pokudbychom my chtěli začít šetřit enegrií (ne že bychom nechtěli ale nejsou finance) znamenalo by to celý barák zaizolovat a vyměnit okna.. slušná investice.. pak bych možná přemýšlel o tom jak ušetřit za vyfukovaný teplý vzduch.

S pozdravem Dvell


"Dneska už nikdo nechodí s písničkou do boje a nezpívá když umírá, ptám se Vás čím to je? Možná že sme se konečně sami sebe zeptali, při tom šílenství, v té bolesti, proč vůbec sme kdy zpívali..."
Uživatelský avatar
Jim68
Zasloužilý člen
Příspěvky: 668
Registrován: úte 29 zář 2009 14:36
Dal: 1 poděkování
Dostal: 26 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Domek

Příspěvek od Jim68 »

Dvell píše:No myslel jsem to především tak že mi doma nic takového nemáme a opravdu si nemyslím že někdy mít budeme.. pokudbychom my chtěli začít šetřit enegrií (ne že bychom nechtěli ale nejsou finance) znamenalo by to celý barák zaizolovat a vyměnit okna.. slušná investice.. pak bych možná přemýšlel o tom jak ušetřit za vyfukovaný teplý vzduch.

S pozdravem Dvell
Na izolace nemysli - když budeš mít teplo zadara... :D ještě rád ho vyfoukneš....


Jim68
Be happy!
Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Re: Domek

Příspěvek od Akord »

Jim68 píše:Na izolace nemysli - když budeš mít teplo zadara... :D ještě rád ho vyfoukneš....
Rád bych upozornil, že príšte podobná budoucí prání a jiné príspevky mimo vecné téma budu rovnou mazat. Prosím zúčastnené, aby respektovali príčinnost, anebo jinou odpovídající kategorii. Náboženství do techniky ne, v té tady beží hra na Tomáše.
Lokální pravidla diskuse lze dohledat v sousedním vláknu.


Uživatelský avatar
Jim68
Zasloužilý člen
Příspěvky: 668
Registrován: úte 29 zář 2009 14:36
Dal: 1 poděkování
Dostal: 26 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Domek

Příspěvek od Jim68 »

.......v témě freonový motor jsem už pustil informace, které mohou být užitečné.... :roll:......

Tento príspevek jsem omylem zeditoval(chtel jsem ho nechat a na nej reagovat), následující jsem smazal. Nešlo však o nic, co by menilo situaci, ani nic vecného z pohledu tepelných stroju.


Jim68
Be happy!
Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

xxx

Příspěvek od Akord »

Jim68 píše: v témě freonový motor jsem už pustil informace, které mohou být užitečné.... :roll:
Já mezi tou hromadou informací dosud nenašel nic, čeho by se šlo chytit, že jde o nejakou novou a objektivne popsanou vec. Zázraky nevedu, a ruzné druhy rekuperace je možné možné nastudovat v literature, nebo na netu. Ruzných typu výmenníku a rekuperátoru tepla je obrovská hromada.
Soukrome o tom žádné informace nepotrebuju, je zcela ne Tobe, jak s tema informacema naložíš verejne.


aNONym
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1477
Registrován: čtv 18 pro 2008 20:43
Dal: 8 poděkování
Dostal: 8 poděkování

Re: Kompresor v rekuperaci

Příspěvek od aNONym »

Ilem píše:
gromit píše: uvažoval jsem takto - vzduch odsávaný z místnosti - teplota 20°C, venkovní teplota 0°C. Po průchodu klasickým rekuperačním výměníkem a poměrem množství vzduchu odváděného:přiváděnému = 1:1 půjde ven vzduch o něco teplejší než 10°C a do místnosti o něco studenější než 10°C. Přínos tepelného čerpadla - snížit teplotu výstupního vzduchu a zvýšit teplotu vstupujícího - čili vrátit dovnitř víc tepla, než dokáže obyčejná rekuperace. Ale nejsem v klimatizaci odborník, jen tuším, že ten Elmet to tak má udělaný...
Příteli, naprosto přesně vím, jak jsi to myslel. Ale mohu tě ubezpečit, že tepelným čerpadlem v rekuperaci žádné teplo navíc nezískáš. Krom toho, které jsi tam dodal kompresorem. Ohřeješ pouze míň vzduchu na vyšší teplotu. celkové množství využitého tepla bude teoreticky stejné, v praxi však menší než při klasické rekuperaci. Správně navržená protisměrná rekuperace dokáže využít 80 - 90 procent odpadního tepla. Dalo by se využít i téměř 100 procent, ale jako vždy se jedná o kompromis. Tentokrát mezi účinností a rozměry.
Takže v praxi to vypadá asi tak: vzduch odsávaný z místnosti - teplota 20°C, venkovní teplota 0°C. Po průchodu klasickým rekuperačním výměníkem a poměrem množství vzduchu odváděného:přiváděnému = 1:1 půjde ven vzduch 2-4°C a do místnosti 16-18°C.
A co využití energie získané kondenzací vlhkosti, která je obsažena v odtahovaném vzduchu z místností? ;) Non


The fact that a new idea is ridiculed doesn't increase its likelihood of being eventually found to have merit. Most new ideas, even in science, fail, and are quietly swept under the rug of history - D.E.S.
Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kompresor v rekuperaci

Příspěvek od Ilem »

aNONym píše:
Ilem píše:
gromit píše: uvažoval jsem takto - vzduch odsávaný z místnosti - teplota 20°C, venkovní teplota 0°C. Po průchodu klasickým rekuperačním výměníkem a poměrem množství vzduchu odváděného:přiváděnému = 1:1 půjde ven vzduch o něco teplejší než 10°C a do místnosti o něco studenější než 10°C. Přínos tepelného čerpadla - snížit teplotu výstupního vzduchu a zvýšit teplotu vstupujícího - čili vrátit dovnitř víc tepla, než dokáže obyčejná rekuperace. Ale nejsem v klimatizaci odborník, jen tuším, že ten Elmet to tak má udělaný...
Příteli, naprosto přesně vím, jak jsi to myslel. Ale mohu tě ubezpečit, že tepelným čerpadlem v rekuperaci žádné teplo navíc nezískáš. Krom toho, které jsi tam dodal kompresorem. Ohřeješ pouze míň vzduchu na vyšší teplotu. celkové množství využitého tepla bude teoreticky stejné, v praxi však menší než při klasické rekuperaci. Správně navržená protisměrná rekuperace dokáže využít 80 - 90 procent odpadního tepla. Dalo by se využít i téměř 100 procent, ale jako vždy se jedná o kompromis. Tentokrát mezi účinností a rozměry.
Takže v praxi to vypadá asi tak: vzduch odsávaný z místnosti - teplota 20°C, venkovní teplota 0°C. Po průchodu klasickým rekuperačním výměníkem a poměrem množství vzduchu odváděného:přiváděnému = 1:1 půjde ven vzduch 2-4°C a do místnosti 16-18°C.
A co využití energie získané kondenzací vlhkosti, která je obsažena v odtahovaném vzduchu z místností? ;) Non
To je dost diskutabilní. Pokud by se uřídil výparník tak, aby vlhkost kondenzovala a nezamrzla, jistý zisk by tu byl, zvlášť, pokud by se jednalo o kuchyň, koupelnu, nebo něco podobného. Jenomže v praxi výparník zamrzá a jeho následné odtávání je energeticky náročnější, než zisk z kondenzace. Strávil jsem s tím docela hodně času, a nepodařilo se mi to uřídit. Problém je v tom, že (alespoň u mě) každý zásah na tepelném čerpadle se projeví za cca 2 hodiny. Musel by to být docela sofistikovaný systém s predikcí, který by sledoval všechny teploty a průtoky vlhkosti a tlaky, které lze sledovat, jak pokud jde o chadivo, tak pokud jde o vzduch, topné médium,... Otázkou je, zda by se to vyplatilo. Rekuperace, jako taková příliš mnoho tepla neušetří. Existuje mylný názor, že když má rekuperace účinnost 80procent, ušetří 80 procent tepla. To je totální nesmysl. Taková rekuperace ušetří 80procent z tepla, které uteče větráním. Na prostup tepla zdivem, stropy, okny, podlahou,... nemá naprosto žádný vliv.


"Dum spiro spero"
Ciceron
aNONym
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1477
Registrován: čtv 18 pro 2008 20:43
Dal: 8 poděkování
Dostal: 8 poděkování

Re: Kompresor v rekuperaci

Příspěvek od aNONym »

Ilem píše:
aNONym píše:A co využití energie získané kondenzací vlhkosti, která je obsažena v odtahovaném vzduchu z místností? ;) Non
To je dost diskutabilní. Pokud by se uřídil výparník tak, aby vlhkost kondenzovala a nezamrzla, jistý zisk by tu byl, zvlášť, pokud by se jednalo o kuchyň, koupelnu, nebo něco podobného. Jenomže v praxi výparník zamrzá a jeho následné odtávání je energeticky náročnější, než zisk z kondenzace. Strávil jsem s tím docela hodně času, a nepodařilo se mi to uřídit. Problém je v tom, že (alespoň u mě) každý zásah na tepelném čerpadle se projeví za cca 2 hodiny. Musel by to být docela sofistikovaný systém s predikcí, který by sledoval všechny teploty a průtoky vlhkosti a tlaky, které lze sledovat, jak pokud jde o chadivo, tak pokud jde o vzduch, topné médium,... Otázkou je, zda by se to vyplatilo. Rekuperace, jako taková příliš mnoho tepla neušetří.
Něco takového? http://www.tzb-info.cz/tepelna-cerpadla ... e-cerpadlo . ;) Non

Výňatek: Tepelné čerpadlo Comfortzone ochladí odváděný vzduch na teplotu až -15°C. Díky velmi nízké teplotě odváděného vzduchu z budovy dochází k využití tepla nejen z tepelné energie odváděného vzduchu, ale současně i z energie získané kondenzací vlhkosti, která je obsažena v odtahovaném vzduchu z místností (podobně jako využití kondenzačního tepla ze spalin u kondenzačního kotle).

Co si o tom myslíš, Ileme? Tvůj názor mne velice zajímá. A v důsledku na něj dám. Vždyť člověk TČ nekupuje každý den. Dík

Obrázek


The fact that a new idea is ridiculed doesn't increase its likelihood of being eventually found to have merit. Most new ideas, even in science, fail, and are quietly swept under the rug of history - D.E.S.
martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

Re: Kompresor v rekuperaci

Příspěvek od martin11 »

aNONym píše:
Ilem píše:
aNONym píše:A co využití energie získané kondenzací vlhkosti, která je obsažena v odtahovaném vzduchu z místností? ;) Non
To je dost diskutabilní. Pokud by se uřídil výparník tak, aby vlhkost kondenzovala a nezamrzla, jistý zisk by tu byl, zvlášť, pokud by se jednalo o kuchyň, koupelnu, nebo něco podobného. Jenomže v praxi výparník zamrzá a jeho následné odtávání je energeticky náročnější, než zisk z kondenzace. Strávil jsem s tím docela hodně času, a nepodařilo se mi to uřídit. Problém je v tom, že (alespoň u mě) každý zásah na tepelném čerpadle se projeví za cca 2 hodiny. Musel by to být docela sofistikovaný systém s predikcí, který by sledoval všechny teploty a průtoky vlhkosti a tlaky, které lze sledovat, jak pokud jde o chadivo, tak pokud jde o vzduch, topné médium,... Otázkou je, zda by se to vyplatilo. Rekuperace, jako taková příliš mnoho tepla neušetří.
Něco takového? http://www.tzb-info.cz/tepelna-cerpadla ... e-cerpadlo . ;) Non

Výňatek: Tepelné čerpadlo Comfortzone ochladí odváděný vzduch na teplotu až -15°C. Díky velmi nízké teplotě odváděného vzduchu z budovy dochází k využití tepla nejen z tepelné energie odváděného vzduchu, ale současně i z energie získané kondenzací vlhkosti, která je obsažena v odtahovaném vzduchu z místností (podobně jako využití kondenzačního tepla ze spalin u kondenzačního kotle).

Co si o tom myslíš, Ileme? Tvůj názor mne velice zajímá. A v důsledku na něj dám. Vždyť člověk TČ nekupuje každý den. Dík

Obrázek


...cituji z letáku Comfortzone....


Konstrukční přednosti tepelných čerpadel Comfortzone
•vysoký topný faktor v průběhu celé topné sezóny, tj. až 4,2 násobné využití odpadního tepla z odtahovaného vzduchu
•kompletní násobné využití tepelných zisků v rodinných domech
•inteligentní plynulá regulace výkonu díky přesné informaci o teplotě odváděného vzduchu z místností
•nízká potřeba chladiva - plnění ve výrobním závodě
•rychlý ohřev teplé vody
•úspora elektrické energie oproti klasickému TČ vzduch/voda (není pokles topného faktoru s poklesem venkovní teploty a tím se eliminuje nutnost elektrického dotopu)
•snadná a jednoduchá instalace není potřeba venkovní jednotky
Vysoký topný faktor v průběhu celé topné sezóny
Tepelné čerpadlo využívá ke svému výkonu pouze vnitřní vzduch o komfortní teplotě cca 20°C, která je prakticky konstantí během celého roku. Tomu odpovídá i patentem chráněná konstrukce výparníku, která umožňuje v kombinaci s rotačním kompresorem a chladivem ochladit odváděný vzduch vně budovy na hodnotu až -15 °C.

U ostatních tepelných čerpadel vzduch/voda, která využívají ke svému výkonu venkovní vzduch, dochází ke snižování topného faktoru v závislosti na venkovní teplotě (čím je venkovní teplota nižší, tím je nižší i topný faktor a tím je i nižší využití dodávané elektrické energie).

U tepelného čerpadla Comfortzone je topný faktor prakticky konstantní, nezávislý na venkovní teplotě a tím je spotřeba elektrické energie podstatně nižší i při nízkých venkovních teplotách.


....to když bude číst Jim68 tak se potrhá smíchy....když to bude číst i člověk, který alespoň trochu něco ví...tak jen v tomto popisu je taková blbost, že se mi ani nechce vřit , že to můžou oficielně napsat....co vy na to..??....doporučuji přečíst...a na tema diskutovat...zdraví martin11 :lol:


... věřím, že se " TO " povede ......
Odpovědět

Zpět na „Akord“