Realistický koutek pro Nadšence

Vstup do sekce

Moderátoři: rival, sano

Uživatelský avatar
Aquarius1
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1195
Registrován: ned 16 pro 2007 0:43
Bydliště: Planeta Země
Dal: 5 poděkování
Dostal: 20 poděkování

Re: Adsorpce

Příspěvek od Aquarius1 »

.......Problém je v tom, že šlo o uchování zmraženého masa. Adsorbční chladnička, jak jsi správně napsal je pouze chladnička, nikoli mraznička. Teploty pod nulou tam dostaneš jen velmi těžce a neekonomicky. O hlubokozmraženém masu ani nemluvě.

Vlastnil jsem před mnoha lety také jednu adsorbční chladničku a ta tak chladila že jsem nemohl kolikrát ,,vysekat" mňamku ven,tak nevím kde byla chyba,bohužel pro svou nevzhlednost musela z domu (mě se líbila ne ovšem manželce). Tak jak to vlastně je :?:


Věřím že v jednoduchosti bude ta pravá příčina neúspěchu dosavadního bádání,jelikož se bastlíme (a to i já) ve vymýšlení složitých mechanismů.
Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Adsorpce

Příspěvek od Ilem »

Aquarius1 píše:
Vlastnil jsem před mnoha lety také jednu adsorbční chladničku a ta tak chladila že jsem nemohl kolikrát ,,vysekat" mňamku ven,tak nevím kde byla chyba,bohužel pro svou nevzhlednost musela z domu (mě se líbila ne ovšem manželce). Tak jak to vlastně je :?:
To není tím, že by tak dobře mrazila, ale tím, že špatně těsnila. Namrzala ti tam vzdušná vlhkost a na to stačí i -0,5 st.


"Dum spiro spero"
Ciceron
Uživatelský avatar
Merlin
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1764
Registrován: sob 21 říj 2006 0:32
Bydliště: Severní Morava
Dostal: 54 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Adsorpce

Příspěvek od Merlin »

Ne, jde tam o to, jak zabránit rozmrazení mrazáku při výpadku proudu. Tzn. ne mrazit, ale jen vykrýt ztráty, a k tomu by adsorpční systém docel stačil, třeba jištěný propanovou flaškou.


The hardest part of being a teacher is not teaching what I know but knowing what not to teach.
-----------------------------------------------------
Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Adsorpce

Příspěvek od Ilem »

gewo píše:Ne, jde tam o to, jak zabránit rozmrazení mrazáku při výpadku proudu. Tzn. ne mrazit, ale jen vykrýt ztráty, a k tomu by adsorpční systém docel stačil, třeba jištěný propanovou flaškou.
Nevím, ale myslím, že než do mrazáku shánět a dodělávat adsorbční chlazení, navíc musí fungovat automaticky, aby člověk nemusel přijet z dovolené zapálit hořák, to už by asi vyšla levněji ta elektrocentrála. To je můj názor.


"Dum spiro spero"
Ciceron
martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

elektrokolo

Příspěvek od martin11 »

....zdravím všechny....našel jsem ten prospekt k elektrokolu....tak ho sem posílám.....nemužu najít příslušné vlákno....elektrokolo...
...upozorňuji, že na prodeji nemám žádný podíl...prospekt je z výstavy...ale stroj je udělaný velmi perfektně..viděl jsem na vlastní oči...i prodejce mluvil velmi zasvěceně.....elekronice a motoru nerozumím....takže....prozkoumat , poptat se, posoudit...případní zájemci, se poptat, co stojí motor a baterie a tak.... :idea: ..zdraví martin11 :lol:
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


... věřím, že se " TO " povede ......
aNONym
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1477
Registrován: čtv 18 pro 2008 20:43
Dal: 8 poděkování
Dostal: 8 poděkování

Chlazení pomocí tepla

Příspěvek od aNONym »

Naposledy upravil(a) aNONym dne ned 25 říj 2009 23:11, celkem upraveno 1 x.


The fact that a new idea is ridiculed doesn't increase its likelihood of being eventually found to have merit. Most new ideas, even in science, fail, and are quietly swept under the rug of history - D.E.S.
Uživatelský avatar
spaceball
Zasloužilý člen
Příspěvky: 614
Registrován: úte 05 kvě 2009 20:25
Bydliště: 48°15'N 16°22'E

Re: Chlazení pomocí tepla

Příspěvek od spaceball »

aNONym píše: Trendy v solárním chlazení http://www.tzb-info.cz/t.py?t=2&i=2952. ;) Non
Trendy v solárním chlazení - bohužel nelze otevřít :(


Spaceball Obrázek
_________________
To není průmyslové znečištění, co poškozuje naše životní prostředí. Jsou to nečistoty ve vzduchu a vodě, které za to mohou. G. W. Bush
aNONym
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1477
Registrován: čtv 18 pro 2008 20:43
Dal: 8 poděkování
Dostal: 8 poděkování

Re: Chlazení pomocí tepla

Příspěvek od aNONym »

spaceball píše:
aNONym píše: Trendy v solárním chlazení http://www.tzb-info.cz/t.py?t=2&i=2952 . ;) Non
Trendy v solárním chlazení - bohužel nelze otevřít :(
Tak teď to zkus ještě jednou. ;) Non

Přilepila se mi tam ta bodka za větou. :oops: :D :D


The fact that a new idea is ridiculed doesn't increase its likelihood of being eventually found to have merit. Most new ideas, even in science, fail, and are quietly swept under the rug of history - D.E.S.
Uživatelský avatar
spaceball
Zasloužilý člen
Příspěvky: 614
Registrován: úte 05 kvě 2009 20:25
Bydliště: 48°15'N 16°22'E

Re: Chlazení pomocí tepla

Příspěvek od spaceball »

aNONym píše: Tak teď to zkus ještě jednou. ;) Non

Přilepila se mi tam ta bodka za větou. :oops: :D :D
Díky, už se mi to podařilo rozchodit ;)


Spaceball Obrázek
_________________
To není průmyslové znečištění, co poškozuje naše životní prostředí. Jsou to nečistoty ve vzduchu a vodě, které za to mohou. G. W. Bush
Uživatelský avatar
Merlin
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1764
Registrován: sob 21 říj 2006 0:32
Bydliště: Severní Morava
Dostal: 54 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Adsorpce

Příspěvek od Merlin »

Ilem píše:
gewo píše:Ne, jde tam o to, jak zabránit rozmrazení mrazáku při výpadku proudu. Tzn. ne mrazit, ale jen vykrýt ztráty, a k tomu by adsorpční systém docel stačil, třeba jištěný propanovou flaškou.
Nevím, ale myslím, že než do mrazáku shánět a dodělávat adsorbční chlazení, navíc musí fungovat automaticky, aby člověk nemusel přijet z dovolené zapálit hořák, to už by asi vyšla levněji ta elektrocentrála. To je můj názor.
To je teorie, mne zajímala praxe. Ještě nikdy jsem neviděl levnou elektrocentrálu, která by dokázala nastartovat automaticky, když je to třeba... ;) Jednu dobrou, co to umí, tady sice mám, ale ta dává 15 kVA.. a to je mi na mrazák líto. Mám tady systém z normální chladničky, ale střevo z campingové asdorpčky by docela stačilo (svého času je houfně vyřazovali z hotelů), spotřeba topného tělíska je 100W.. než teplota v mrazáku klesne a sepne to, trvá to dost dlouho, a pak stačí dobré baterie a nepotřebuješ měnič a podobné vyfikundace.


The hardest part of being a teacher is not teaching what I know but knowing what not to teach.
-----------------------------------------------------
martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

...když vypnou proud..

Příspěvek od martin11 »

... anebo si pořídit již tebou zmíněný záložní zdroj ... nemusí však být pouze ten onen drahý brumlající zapáchající benzínový, ale lze to ještě lépěji vyřešit např. starou upravenou počítačovou UPSkou, pokud možno větší wattáže kvůli jednoduššímu startu (ideální 1000W), připojenou na "dospělý" automobilový akumulátor, kterýžto je ale dobíjen klasicky přes normální autonabíječku (má totiž jiné nabíjecí napětí i způsob nabíjení oproti původně použitým gelovkám) ... tahle sestava tě asi v důsledku přijde nejlevněji ...

....jo tak tohle jsem zkusil.....zdroj 1000W, a že jako ledničku.....a nic.....lednička...nějaká Ardo či co....se nerozeběhla....zdroj 12/220 s chlazením ..profi.BOSCH...!!!... :idea: ..stála 1500.- sice watíky dává ...vrtačku to utáhne...800w a lednička se nerozeběhne....nevím proč....tak jsem koupil centrálu....u té to funguje....zajímavé je, že když centrála běží a připojí se lednice, tak znatelně to zamává s motorem...v centrále...pak...za 3 vteřiny...zase jako by nic.....jen doporučuju si připlatit...a koupit centrálu se starterem.....ten provázek...starovací je hroznej.....grrrrr......martin11 :lol:


... věřím, že se " TO " povede ......
Elektro
Zasloužilý člen
Příspěvky: 434
Registrován: čtv 19 črc 2007 11:52
Bydliště: Banskobystrický kraj
Dal: 3 poděkování
Dostal: 3 poděkování

Re: ...když vypnou proud..

Příspěvek od Elektro »

martin11 píše:...
....jo tak tohle jsem zkusil.....zdroj 1000W, a že jako ledničku.....a nic.....lednička...nějaká Ardo či co....se nerozeběhla....zdroj 12/220 s chlazením ..profi.BOSCH...!!!... :idea: ..stála 1500.- sice watíky dává ...vrtačku to utáhne...800w a lednička se nerozeběhne....nevím proč....tak jsem koupil centrálu....u té to funguje....zajímavé je, že když centrála běží a připojí se lednice, tak znatelně to zamává s motorem...v centrále...pak...za 3 vteřiny...zase jako by nic.....jen doporučuju si připlatit...a koupit centrálu se starterem.....ten provázek...starovací je hroznej.....grrrrr......martin11 :lol:
Zdravím martin11.
Zdroj 1000W je málo. Pokazila sa mi chladnička (odišlo rozbehové relé) skúšal som to rozbehnúť ručným spínaním a meral som prúd (asi 5-6 sekúnd). Pri tom rozbehu mi merák ukázal 6,5A!!! To je približne 1400W!!! Teda ak chceš na takýto zdroj prevádzkovať chladničku, tak zdroj najmenej 1500W. 1000W zdroj je takmer o 50% preťažený a tým pádom silne poklesne výstupné napätie a chladničku nerozbehne. A navyše, ak zdroj má modifikovanú sínusovku, tak rozbehový prúd bude pravdepodobne ešte väčší. Takže pre istotu zdroj 2000W!!! a nema problema.
Želám príjemný deň.


NAVAR
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1739
Registrován: stř 16 dub 2008 10:00
Dal: 37 poděkování
Dostal: 262 poděkování

Re: ...když vypnou proud..

Příspěvek od NAVAR »

martin11 píše:... anebo si pořídit již tebou zmíněný záložní zdroj ... nemusí však být pouze ten onen drahý brumlající zapáchající benzínový, ale lze to ještě lépěji vyřešit např. starou upravenou počítačovou UPSkou, pokud možno větší wattáže kvůli jednoduššímu startu (ideální 1000W), připojenou na "dospělý" automobilový akumulátor, kterýžto je ale dobíjen klasicky přes normální autonabíječku (má totiž jiné nabíjecí napětí i způsob nabíjení oproti původně použitým gelovkám) ... tahle sestava tě asi v důsledku přijde nejlevněji ...

....jo tak tohle jsem zkusil.....zdroj 1000W, a že jako ledničku.....a nic.....lednička...nějaká Ardo či co....se nerozeběhla....zdroj 12/220 s chlazením ..profi.BOSCH...!!!... :idea: ..stála 1500.- sice watíky dává ...vrtačku to utáhne...800w a lednička se nerozeběhne....nevím proč....tak jsem koupil centrálu....u té to funguje....zajímavé je, že když centrála běží a připojí se lednice, tak znatelně to zamává s motorem...v centrále...pak...za 3 vteřiny...zase jako by nic.....jen doporučuju si připlatit...a koupit centrálu se starterem.....ten provázek...starovací je hroznej.....grrrrr......martin11 :lol:
Co mám zkušenost tak všchny ledničky jsou "potvory" a mají velký rozběhový proud. Jednou jsem měl zapojeno více lednic na jeden přívod a začalo se to hádat a přestaly nabíhat. Pro lednici určitě rezervu ve výkonu.


Není ani tak důležité najít "kámen mudrců" jako cesta k němu.
To co není vidět a ani není možno měřit nelze už z principu prohlásit za neexistující.
Pomož si sám, protože ti stejně nikdo jiný nepomůže.
Moderátor raději žádný než vadný.
martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

Re: ...když vypnou proud..

Příspěvek od martin11 »

Elektro píše:
martin11 píše:...
....jo tak tohle jsem zkusil.....zdroj 1000W, a že jako ledničku.....a nic.....lednička...nějaká Ardo či co....se nerozeběhla....zdroj 12/220 s chlazením ..profi.BOSCH...!!!... :idea: ..stála 1500.- sice watíky dává ...vrtačku to utáhne...800w a lednička se nerozeběhne....nevím proč....tak jsem koupil centrálu....u té to funguje....zajímavé je, že když centrála běží a připojí se lednice, tak znatelně to zamává s motorem...v centrále...pak...za 3 vteřiny...zase jako by nic.....jen doporučuju si připlatit...a koupit centrálu se starterem.....ten provázek...starovací je hroznej.....grrrrr......martin11 :lol:
Zdravím martin11.
Zdroj 1000W je málo. Pokazila sa mi chladnička (odišlo rozbehové relé) skúšal som to rozbehnúť ručným spínaním a meral som prúd (asi 5-6 sekúnd). Pri tom rozbehu mi merák ukázal 6,5A!!! To je približne 1400W!!! Teda ak chceš na takýto zdroj prevádzkovať chladničku, tak zdroj najmenej 1500W. 1000W zdroj je takmer o 50% preťažený a tým pádom silne poklesne výstupné napätie a chladničku nerozbehne. A navyše, ak zdroj má modifikovanú sínusovku, tak rozbehový prúd bude pravdepodobne ešte väčší. Takže pre istotu zdroj 2000W!!! a nema problema.
Želám príjemný deň.
....no ktomu jsem došel také....já karkulka....že 1000 je málo....ale reagoval jsem na to , že někdo radí Gabče....nějaký zdroj s počítače či co.....tak právě zrovna ta lednička se zrovna rozbíhá blbě.....nezbývá než ta elektrocentrála....!!!....nebo je ještě jiný fígl....???....z baterie...
...neumím si představit cenu měniče 12/220 na 2kW příkonu....m11 :lol:


... věřím, že se " TO " povede ......
Elektro
Zasloužilý člen
Příspěvky: 434
Registrován: čtv 19 črc 2007 11:52
Bydliště: Banskobystrický kraj
Dal: 3 poděkování
Dostal: 3 poděkování

Re: ...když vypnou proud..

Příspěvek od Elektro »

martin11 píše: ...neumím si představit cenu měniče 12/220 na 2kW příkonu....m11 :lol:
http://www.aukro.sk/49582-ostatne.html?id=49582&p=1


Odpovědět

Zpět na „Sekce "Nadšenců"“