Magnetický Generátor

Magnetické motory, apod.
Odpovědět
cimirek
Zasloužilý člen
Příspěvky: 493
Registrován: čtv 15 čer 2006 5:56
Dal: 258 poděkování
Dostal: 213 poděkování

Re: neživo

Příspěvek od cimirek »

adam.benda píše: -----Můžeme zkusit vyjmout z cívky jádro a vyzkoušet to bez něj. ...
To bylo vůbec první co jsem zkusil. Jen připojenou LED k cívce a mávnout kolem magnetem. Pak to samé s vloženým šroubem.
V prvním případě ani náznak bliknutí LEDky, v druhém velmi pěkně a ochotně bliká.


Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Re: Kondenzátor

Příspěvek od adam.benda »

poota píše:Obávám se, že při dokonalé symetrii budou vyvážené i "síly" s "protisilami", což je nejspíš právě to, čeho nechceme docílit. Podle toho, která z těch sil bude "vítězit", se bude motor točit jedním nebo druhým směrem. Ale je to jenom můj dojem ;)
...
P.S. Dvě cívky a jeden kondenzátor, který neví, podle které se má nabíjet (jestli jsou ty cívky "v opozici") - to by právě mohl řešit ten různý úhel sepnutí - pro každou jinak.
Třeba je Tvůj dojem správný, jen to každý myslíme trochu jinak.
Chápeme princip motoru stejným způsobem?
Ten motor z videa je na chlup stejný jako ten, který jsem dříve zbastlil v makovici. Nevím, jak princip na videu, ale můj princip (který by snad tedy měl být stejný) je o tom, že:
- průletem magnetů kolem cívek se cívky nabijou
- sepnutím magnetického spínače se následně vybijou,
- což udělá v cívkách opačný proud a opačné pole,
- jež odpudí a pošoupne magnety dál, aby udělaly jednu půlotáčku vlastní "setrvačností"
- a celý cyklus se opakuje

Takovýto princip řekněme vyžaduje, aby nalevo i napravo se dělo to samé - prakticky aby zafungovalo opačné pole a magnety byly odpuzeny dál. Na jedné straně se to může dít víc a na druhé míň, to by nemuselo vadit, ale ideální stav je asi, když to takhle zafunguje naplno na obou stranách.

Ono ty cívky + kondenzátor všechno paralelně dohromady, ono to není těžké, podle které cívky se má nabíjet. Indukování probíhá v obou cívkách velice podobně (právě když je geometrie symetrická) a cívky se navzájem nijak neblokují, v tomto smyslu spolu nijak nesoupeří. Jsou jako dvě paralelně zapojené baterie poskytující pulzní napětí. I proto bych se právě ten moment sepnutí snažil nastavit co nejvíc shodně, aby nevznikal nějaký bordel a aby se to chovalo řekněme jako ty chvilkové pulzní baterie. Co se týče napěťového průběhu jedna v zákrytu druhé.


Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Re: Graf

Příspěvek od Akord »

Akord píše:Postavte a natočte smyčku, alespoň nějakou, pak se můžeme o něčem bavit.
Nemusím nic natáčet, na to jsou kameramani. Lidi, co u mne byli myslím podobná otázka ani nenapadla. Nezrídka predvedu lecos na míste i za pochodu. Proč bych delal nejakou blbou tresoucí se smyčku, DC motor s výkonem pár kW na stejném principu by nestačil? To mám sem jako hodit výkresy, nebo fotku, aby jste to pak mohli nekterí označit jako plagiát?

Edit [2011-06-06 20:28]: DC motor je podle vás zcela stejný princip a zcela stejná ukázka jako vyklenutý vodič? Takže vlastně říkáte, že vyklenutý drát se točit bude.. Proč jste to neřekl hned??
No a nebo jste záludnější snažíte se nám podstrčit DC motor za vyklenutý drát.
A nebo právě vůbec záludný nejste a jste pouze zahleděný do svých celoživotních vědomostí a jen si u toho trošku nevidíte na špičku nosu.
Fakt mě to s váma nebaví.
Povídám, postavte si vyklenutý drát tak, jak jsem ho udělal na obrázku, nebo alespoň podobně jako Jarin's a pak se můžeme o něčem bavit.

Nabízíte mi sůl, ať si s ní osolím, jak je dobrá... a v pytli bude kamení s tím, že sůl je přeci taky kamenná. a.b


Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Re: neživo

Příspěvek od adam.benda »

cimirek píše:To bylo vůbec první co jsem zkusil. Jen připojenou LED k cívce a mávnout kolem magnetem. Pak to samé s vloženým šroubem.
V prvním případě ani náznak bliknutí LEDky, v druhém velmi pěkně a ochotně bliká.
Tak super, tohle si můžeme odškrtnout. ;)
poota píše:Bavíme se pořád o tom jazýčkovém spínání a nebo mi něco ušlo a spíná se to tam už nějakou elektronikou?
Jasně, o žádné takové modifikaci jsme se tu nebavili, máme pořád jazýčkový magnetický spínač.


huhu
Zasloužilý člen
Příspěvky: 980
Registrován: ned 02 led 2011 17:48
Dal: 107 poděkování
Dostal: 23 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: jaz rel

Příspěvek od huhu »

Akord píše: Pokud jde o tu soustavu se zárivkou, tak to je nesmysl
Když jsem to viděl poprvé , taky mě napadlo , že je to výbojka , ale neznám takovou , kde od jednoho konce ke druhému prochází cosi , co vypadá vodivě v místech , kde má být výboj.
Prosím o nasměrování ke konkrétnímu výrobku.
Akord píše:a pokus o perpetum, kde se točit nemá co. .
Jedna z otázek na Tiziana byla , kde má schovanou baterku , ale neodpověděl ani na mail , ani na youtube. Minule jsem psal , že jsem mu poslal mail právě proto , aby ho nezahrnuli všichni a měl čas odpovědět aspoň jednomu.



ostatní: věděli jste , že jazýčkové relé se dělá i s rozpínacím kontaktem ?

a pro milovníky kondenzátorů : http://www.moto-portal.pl/Filmy/pokazPo ... vxQ8GMSGZs


Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Re: jaz rel

Příspěvek od adam.benda »

huhu píše:Jedna z otázek na Tiziana byla , kde má schovanou baterku , ale neodpověděl ani na mail , ani na youtube. Minule jsem psal , že jsem mu poslal mail právě proto , aby ho nezahrnuli všichni a měl čas odpovědět aspoň jednomu. ...
Kdyby se mě na tohle někdo zeptal, pravděpodobně si dotyčného zařadím jako zase dalšího typického skeptika, který jenom prudí a na odpověď bych hodil jedno velký mazlavý. :D Ale záleží na tom, jak jsi tu otázku přesně podal...

P.S.: Relé s rozepínacím kontaktem se myslím dává tam, kde se spínají velké proudy. Proud (resp. oblouk vzniklý rozepínáním mezi kontakty) se snaží jazýčky přidržet u sebe, proto je rozepínací funkce občas nutná.


huhu
Zasloužilý člen
Příspěvky: 980
Registrován: ned 02 led 2011 17:48
Dal: 107 poděkování
Dostal: 23 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: jaz rel

Příspěvek od huhu »

on sám do poznámky pod video napsal - sen, nebo realita ? inspirováno perpetuálními stroji

p.s. - LED už mi bliká , pokračování v další volné chvíli


Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Re: jaz rel

Příspěvek od Akord »

huhu píše:Když jsem to viděl poprvé , taky mě napadlo , že je to výbojka , ale neznám takovou , kde od jednoho konce ke druhému prochází cosi , co vypadá vodivě v místech , kde má být výboj.
Prosím o nasměrování ke konkrétnímu výrobku.
Dejte sem foto, nebo link, ať si to prohlídnu, výbojek je velká hromada.


Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Výbojky?

Příspěvek od adam.benda »

Mohli byste mě někdo zasvětit do toho, o jakých výbojkách tady mluvíte..?

huhu, držím palce! Bude dost těžké to "vyladit", hlavně neztrácet naději.


Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Re: Výbojky?

Příspěvek od Akord »

adam.benda píše:Mohli byste mě někdo zasvětit do toho, o jakých výbojkách tady mluvíte..?
Já mluvil o tom, že nekdo neumí kreslit schémy, zverejnil jste schému, která nemá obecne jasnou interpretaci. v príspevku Zasláno: po 06 červen 2011 12:34 , e-finto-2.jpg


Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Re: Výbojky?

Příspěvek od adam.benda »

Akord píše:Já mluvil o tom, že nekdo neumí kreslit schémy, zverejnil jste schému, která nemá obecne jasnou interpretaci. v príspevku Zasláno: po 06 červen 2011 12:34 , e-finto-2.jpg
Prosím všechny, kdo moje schéma nepochopili, aby se neprodleně ozvali. Zaplatím pokutu za "schéma s obecně nejasnou interpretací" a budu se radši kreslit s obecně jasnou interpretací, místo pořádné práce. :good:
(Výzva je pochopitelně směrována na všechny kromě pana Akorda. (Dvojí metr.) )

P.S.: Stále jsem, pane AKord, zvědavý na vaší radu, jak toto neuskutečnitelné perpetuum zprovoznit. Jelikož o to se tady jedná. Myslím, že mluvím za všechny, když řeknu, že o nějaké plané rozptylování tu skutečně nemáme zájem a jde nám pouze o to, jak to uskutečnit, ne jak to neuskutečnit.
Opět, kdo z místích se mnou v tomto nesouhlasí, ať se ozve, ať má pan Akord představu, jestli si neprávem hraju na hlas lidu.


huhu
Zasloužilý člen
Příspěvky: 980
Registrován: ned 02 led 2011 17:48
Dal: 107 poděkování
Dostal: 23 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: jaz rel

Příspěvek od huhu »

Akord píše:
huhu píše:Když jsem to viděl poprvé , taky mě napadlo , že je to výbojka , ale neznám takovou , kde od jednoho konce ke druhému prochází cosi , co vypadá vodivě v místech , kde má být výboj.
Prosím o nasměrování ke konkrétnímu výrobku.
Dejte sem foto, nebo link, ať si to prohlídnu, výbojek je velká hromada.
A tak to nic . Bavíme se každý o něčem jiném. Já o videu a ty o adamově schématku.
Pro komunikaci s adam.benda by bylo dobré prostudovat čeho je to schéma. Náramně by vám to oběma usnadnilo definici pojmů.
( malá nápověda : na počátku bylo video )


Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Re: Graf

Příspěvek od Akord »

adam.benda píše:
Akord píše:nemužete chtít abych prohledával všech dalších 50, kde je možná náhodou nejaký odkaz. ...
Když jste se pouštěl do mého grafu, nechápu, proč jste si nepřečetl, kvůli čemu ho vůbec ....Nic, tady je video, o které tu teď jde:
Prečetl, hledal, a napsal proč, musel by sis umet všímat i ty číslovky.

Díval jsem se na to video, a je to jasný DC motor. Klasický brushless nejjednodušeji se 2 tranzistory. Schému vám nakreslím, když je libo. V desce je baterie. Natočení jazýčku odpovídá chování takového motoru. Doufám, že už upgradovali i Merkur.

Tak dobrá. Je libo nejaké argumenty navíc?
-Načpak vedou k té jedné cívce 3 dráty? No ale dobre, tenhle je poslabší, i když je tam stejná LED a vše na každé strane se má stejne.

-Led blikají spolu ve fázi a v krátkém pulsu, jsou spínány digitálne, protože není videt typickou zmenu jasu, jako pri indukci od cívky samotné.

-Bliknou vždy v čase, když se od každého magnetu ztrátou, vzdálením pole rozepne jazýčkové relé
Pulz je získán jedním derivačním RC členem, protože má prakticky stejnou šírku nezávislou na rychlosti.

- Takže schéma bude asi taková, na vstupu 2 odpory a 1 kond, stačí jediný tranzistor(cívky jdou spolu), úlohu zpetné diody zajistí i dvojice LED. Obe cívky jsou zapojeny paralelne a mají stejnou polaritu stejne jako magnety.

Je treba pokračovat, nebo tohle už k rozchození stačí?


huhu
Zasloužilý člen
Příspěvky: 980
Registrován: ned 02 led 2011 17:48
Dal: 107 poděkování
Dostal: 23 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Akorde

Příspěvek od huhu »

Nikdo z tebe nedělá pitomce.
Že jde o brushless motor jsem já osobně psal dvakrát ! Takže stačí číst všechno a ne si jen vybírat drobky ;)
Pokud reaguješ na jeden příspěvek z vlákna bez souvislostí , není možné ti rozumět.


Anyway - pokus s magnetem nalepeným na jádro nepotvrdil obrácení polarity magnetu při zkratu relé.
možná to bylo tím , že použitý magnet byl příliš silný .... zítra nebude čas na hraní , snad pozítří dám video.


huhu
Zasloužilý člen
Příspěvky: 980
Registrován: ned 02 led 2011 17:48
Dal: 107 poděkování
Dostal: 23 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Graf

Příspěvek od huhu »

Akord píše: -Led blikají ..... v krátkém pulsu, jsou spínány digitálne, protože není videt typickou zmenu jasu, jako pri indukci od cívky samotné.
Vzhledem k tomu , že jsem si s tím dnes hrál , musím říct , že lidské oko nerozezná změnu jasu při indukci !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

A to nemluvím o tom , čím je to zaznamenáno. Každé video zkresluje. Má jinou závěrku , clonu , citlivost .....


Odpovědět

Zpět na „Magnetismus“