Lenzův Zákon

Vstup do sekce

Moderátoři: rival, sano

1220
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1719
Registrován: úte 09 led 2007 12:49
Bydliště: Praha
Dal: 1 poděkování
Dostal: 20 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: into the void

Příspěvek od 1220 »

poota píše:Jeffe +1 :good:

Zdravím - poota

Halooo Jeffe
taky +
sice tomu nerozumím, ale líbí se mi, žes čímsi pohnul :lol: :lol:
A když se člověk hýbe tak se to počítá. :eclap:
K.


Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: into the void

Příspěvek od Slavek Krepelka »

jeff píše:Aby se nezdálo, že se danému problému vůbec nevěnuji, dal jsem do kupy jednu cívku s čepicema. Je to docela pakárna, tak na zkušebním vzorku bude jedna s čepicema a druhá bez, abych mohl porovnat rozdíly. Čepice na této cívce nejsou symetrické, ale dají se přidat plechy a pak bude ze všech 4 stran stejně vzdálená od jádra. Zatím se o tom nedá moc polemizovat, chybí ještě pár dalších komponentů.

Jeff
:good: Tak ode mne máš 100 + 1. Hyn sa ukáže. :lol:

Ahoj, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
Uživatelský avatar
jeff
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1140
Registrován: pon 28 lis 2005 1:25
Bydliště: Praha
Dal: 33 poděkování
Dostal: 95 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: into the void

Příspěvek od jeff »

Pánové díky, ani si nezasloužím, aby jste na mě byli tak hodní, je to jenom kousek nějakého celku, který teprve musím realizovat a jen doufám, že s nějakým pozitivním výsledkem. Práce na tomto systemu mě těší, ale bohužel musím, asi jako každý, řešit i ostatní běžné problémy, rodinné, existenční, či navíc teď jistou šikanu ze strany stavebního úřadu. Nicméně věřím, že zákony jsou jako děvenka starostlivá, která se nakonec usměje na toho, kdo ji znásilnil a nakonec to dobře dopadne.

Jeff


Uživatelský avatar
jeff
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1140
Registrován: pon 28 lis 2005 1:25
Bydliště: Praha
Dal: 33 poděkování
Dostal: 95 poděkování
Kontaktovat uživatele:

nekonečný příběh

Příspěvek od jeff »

Blíží se nám sraz a chtěl jsem do té doby dát dohromady generátor. Od 1. září, to je celé září, celý říjen a půl listopadu. Nakonec mám jen jednu koncepci kotvy pro jednoduchý generátor. Nemá smysl psát výčet příčin, proč to nepostupuje rychleji, ale fakt se nedá, nehorší je ta věc, že jsem musel oficiálně zastavit provoz v hospodě do doby zkolaudování, což může ještě trvat i několiík měsíců a tím mi přibyly i existenční problémy. Nejsou neřešitelné, ale zabere to moc právě toho času.

Jako první verzi jsem pro kotvu zvolil uspořádání s budicí cívkou na ss proud. Ne, že by se mi to dvakrát zamlouvalo, ale myslím si, že i tuto variantu koncepce žádá. Druhou, připravovanou verzi chci realizovat s přerušeným jádrem pro 3 neodymy, které jsem koupil na minulém srazu od Josefa. Celé jádro pak prijde lehce vlisovat do vhodné trubky nejlépe asi z novoduru, ale možná že by šel použít i nějaký jiný paramagnetický materiál, třeba hliník. Tím bude zajištěna mechanická pevnost a magnetické pole bude skoro totožné s polem od cívky, alespoň co se týká vlastního magnetického obvodu kotva - nástavce cívek.
Nezbývá, než jen doufat, že se mi podaří alespoň ta první verze kotvy v generátoru do srazu zprovoznit. Posílám jeden předběžný obrázek.

Jeff
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Uživatelský avatar
jeff
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1140
Registrován: pon 28 lis 2005 1:25
Bydliště: Praha
Dal: 33 poděkování
Dostal: 95 poděkování
Kontaktovat uživatele:

damned

Příspěvek od jeff »

Nemám ještě všechna měření, ale chová se celé to zařízení jeko toroidní Q generátor, to znamená, že na cívkách se něco málo indukuje, je to ale způsobené spíš nerovnováhou, nepřesnostmi. Cívka vyrábí slušnou indukci, při 12Vss má odběr proudu 0,6A. Tesla metr nemám, ale indukce je srovnatelná s malýmí neodymy z rákosnických šukacích baterek. Indukovaná cívka s čepicema vyrábí na prázdno 4Vst a druhá obyčejná 3Vst. Při zátěži napětí na obou klesne na nulu. Mechanický odpor při zátěži je stejný, jako bez ní. Chybí tady změna polarizace magnetického pole na kotvě, takhle je to opravdu jako ten toroid, který jsem před časem taky zkoušel. Nicméně si s tím ještě trochu pohraju, i když s takovouhle sestavou fakt nevím.

Jeff
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: damned

Příspěvek od Slavek Krepelka »

jeff píše:Nemám ještě všechna měření, ale chová se celé to zařízení jeko toroidní Q generátor, to znamená, že na cívkách se něco málo indukuje, je to ale způsobené spíš nerovnováhou, nepřesnostmi. Cívka vyrábí slušnou indukci, při 12Vss má odběr proudu 0,6A. Tesla metr nemám, ale indukce je srovnatelná s malýmí neodymy z rákosnických šukacích baterek. Indukovaná cívka s čepicema vyrábí na prázdno 4Vst a druhá obyčejná 3Vst. Při zátěži napětí na obou klesne na nulu. Mechanický odpor při zátěži je stejný, jako bez ní. Chybí tady změna polarizace magnetického pole na kotvě, takhle je to opravdu jako ten toroid, který jsem před časem taky zkoušel. Nicméně si s tím ještě trochu pohraju, i když s takovouhle sestavou fakt nevím.

Jeff
Nazdar Jefe, něco je děsně špatně. Už na to zařízení koukám dvacet minut a nevidím co. Nedává to ale smysl, hlavně když přihlédnu k tomu, že jsi použil kontrolní cívku bez čepic a ta se chová v podstatě stejně, ne-li hůře než ta s čepicema. Jedinné co mne napadá je laminace jader cívek. Na tohle jsem v minulosti moc nekoukal, ale ono je kritické nejenom aby byla, ale také její orientace. Došel jsem na to nedávno a dost mne to stálo, ale to vzal čert. Jsem o něco chytřejší.

Vířivé proudy jsou poněkud nepřesným vyjádřením toho, co se v jádře děje. Podařilo se mi omylem udělat experiment, kdy jsem železnou páskou na vázání věcí na palety svázal poněkud volné jádro kolem laminaci transformátoru. Bylo mi řečeno dvěma odborníky, že to bude fajn pokud bude páska elektricky odizolovaná od jádra.

Hovno bylo fajn. Dali jsme tranďák (dost velkej třífázovej) na test a páska se velmi rychle rozsvítila jak žárovka a kdyby jsme to včas nevypnuli, nejspíš by se navařila na jádro.

Po této zkušenosti mi došlo pár věcí.

1) Ta páska, co jsem s ní to jádro svázal kolem laminací, byla v podstatě vyzkratovaná jednozávitová cívka, takže skoro žádné volty, jenom co dal odpor materiálu, ale zato mraky ampér.

2) Pokud je jádro solidní, běhá krz něj povrchem cirkulární (zkratovaný) proud kolem osy magnetického pole. Pokud by si to člověk představil na trubce, s tím že je magnetické pole v trubce souběžné s osou dutiny trubky, běhá krz obvod trubky do kolečka elektrický (vyzkratovaný) proud. Proto má solidní jádro příšerné ztráty, hřeje se ďábelsky a na cívky se moc indukce nedostane.

3) Pokud nejdou laminace ve směru osy magnetického pole jádra, ale jsou na něj kolmé, v podstatě jako by trubka byla vyrobena z podložek, je to zase stejné jako v případě č 2. Laminace se takto orientovat nedají.

4) tloušťka laminace, kombinovaná s počtem laminací na stejný průřez, šířka jednotlivých laminací a elektrický odpor materiálu laminace dávají faktor ztrát v jádře. Čím je laminace širší a do čím víc laminací je magnetické pole rozděleno, tím je větší odpor v laminacích právě tomu "zkratovanému" obvodovému proudu každé laminace a tím je jádro méně ztrátové.

Z toho co píšeš mi vychází, že máš v cívkách solidní jádra, nebo že je máš poskládaná laminacemi kolmo na osu magnetického pole indukce. Jinak si nedokážu vysvětlit, že se Ti v podstatě nic na cívkách neindukuje. Ty 3-4V bez zátěže jsou "nic". Jestli to tak je, moc se omlouvám, ale na tohle zjištění jsem došel teprve před 6 nedělema a vůbec mne nenapadlo, že by to vlastně mělo efekt na Tvé pokusnictví. Pokud je to jinak, pak mám pořád ještě hlavolam. Mělo to slušně indukovat alespoň tu cívku bez čepic. Že to indukovalo líp cívku s čepicema snad jenom napovídá, že to je lepší cesta.

S laskavým pozdravem, Slávek.

Jinak samozřejmě nějaká ta karmička za pokusnictví a dík.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
Uživatelský avatar
jeff
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1140
Registrován: pon 28 lis 2005 1:25
Bydliště: Praha
Dal: 33 poděkování
Dostal: 95 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: damned

Příspěvek od jeff »

Ahoj Slávku! Aby se mi nestalo něco, o čem píšeš v bodě 1, jsem dával pozor u cívky s čepicema, aby ty čepice nedělaly závity na krátko. Všechny ty plechy, ze kterých jsou složené jsou izolované a izolované jsou i svorníky. kterými jsou stažené. Vlastní plechy jader jsou též od sebe izolované a při pohledu na obrázek jsou viditelné plochy plechů, jejich hrany jsou rovnoběžné vůči kotvě. Cívky mají průřez 3cm2, to je cca 9W a závitů mají 420, to je pro 50Hz 24V. Otáčky kotvy cca 1500/min. Cívka s čepicema se mi jevila jako lepší už při jednoduché zkoušce, když jsem ji připojil k ss voltmetru, analogovému a jen tak jsem okolo jednoho pólu přejížděl magnetem. Výchylka byla v řádu stovek mV. Obyčejná cívka byla o něco slabší, jenom asi o 25%, ne řádově. Mezizávitové zkraty by tím pádem být neměly, zkoušel jsem ještě cívky připojit na 24V 50Hz a jejich klidový proud byl přibližně stejný, cca 20mA st.
Je zajímavé, že původní tranďáčky se přece jen chovaly lépe, dostal jsem z nich aspoň něco. A aspoň něco by mělo jít i z těchto cívek, hlavní problém vidím v jejich buzení. Odpoledne si s tím ještě budu hrát, tak zase dám vědět.

Jeff
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Uživatelský avatar
jeff
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1140
Registrován: pon 28 lis 2005 1:25
Bydliště: Praha
Dal: 33 poděkování
Dostal: 95 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: damned

Příspěvek od jeff »

Už jsem se dnes k ničemu nedostal, tak aspoň ještě průběhy napětí na cívkách na prázdno, bez zátěže. Nějak se to od včerejška srovnalo, na cívce s čepicí je o kosek míň. zítra budu pokračowatt.

Jeff
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Uživatelský avatar
jeff
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1140
Registrován: pon 28 lis 2005 1:25
Bydliště: Praha
Dal: 33 poděkování
Dostal: 95 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: damned

Příspěvek od jeff »

Už jsem se dnes k ničemu nedostal, tak aspoň ještě průběhy napětí na cívkách na prázdno, bez zátěže. Nějak se to od včerejška srovnalo, na cívce s čepicí je o kousek míň. zítra budu pokračowatt.

Jeff
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: damned

Příspěvek od Slavek Krepelka »

jeff píše:Už jsem se dnes k ničemu nedostal, tak aspoň ještě průběhy napětí na cívkách na prázdno, bez zátěže. Nějak se to od včerejška srovnalo, na cívce s čepicí je o kosek míň. zítra budu pokračowatt.

Jeff
Nazdar Jefe,

OK, na těchto fotkách už laminace vidím. Měly by být v pořádku. Ale ten osciloskop. Takto indukovaná cívka by měla dát dost pravidelnou sinusoidu. To absolutně není Tvá situace. Něco je skutečně špatně s indukcí. Pokud se podívám na kotvu automotivního alternátoru a porovnám s Tvojí, ta tvoje má na těch 3plocháčových ramenech asi dost málo železa, hlavně ve prostřed, nejsem ale expert. Cívka samotná, alespoň na tom automotivním co jsem měl kdy rozebrané má o dost tlustší drát, takže o dost víc Ampér, ale počet závitů na té tvé by to měl celkem dohánět, takže snad OK.

Co se mi ale asi nezdá je, zase porovnáváno s automotivním alternátorem, že vertikální vzdálenost mezi póly budící cívky je menší než vertikální vzdálenost mezi rameny. Ten osciloskop v podstatě tvrdí, že indukce začíná až jsou konce ramen velice blízko pólům indukovaných cívek. To bych řekl, že je důvod pro tu špičatost a nepravidelnost křivky i pro nízkou indukci. Pokud si do toho alternátoru domaluju v hlavě magnetické siločáry mám dojem, že dost velká část pole budící cívky jde většinu času kolem cívky a ne přes ramena a že další velká část pole je pořád zkratovaná přes jádra cívek, hlavně té s čepicemi a jenom to trochu "šlehne" když jsou ramena hodně blízko pólů buzených cívek.

Stálé magneticky stejnosměrné pole přes jádro buzené cívky pak taky asi způsobuje, že to vůbec nehází sinusoidu, ale tenhle patvar.

Vezměme to od dolního bodu záznamu osciloskopu.

Stálá část magnetické pole budící cívky permanentně zkratovaná přes jádro buzené cívky jde polárně spolu s přibližováním ramene v blízkosti pólu buzené cívky a napětí narůstá jedním směrem, ale je oslabené tím, že se nárůstu indukce zúčastňuje jenom část magnetického pole budící cívky.

Přirozené přehození polarity (pokud je konstrukce geometricky dobře provedená) v momentě kdy se rameno přehouplo přes center indukce buzené cívky, se popere se stálou jednosměrnou magnetickou polaritou přes jádro cívky a tím se křivka dostává momentálně do horizontály.

Jak se rameno budící cívky dostalo dostatečně daleko od pólu buzené cívky, stálá magnetická polarita přes jádro buzené cívky, dostane se ke slovu zase stálá polarita budící cívky zkratovaná přes jádro buzené cívky a buzení buzené cívky tím z horizontály vylítne zase ještě svou elektrickou polaritou a intenzitou (polaritou shodně s přibližováním ramene) do špice, místo aby začala opadávat do opačné polarity sinusoidy.

V momentě, kdy je rameno dostatečně vzdálené od buzené cívky se stálá polarita a intenzita části pole budící cívky zkratovaného přes jádro buzené cívky na moment stabilizuje a napětí spadne jak šutr.

To, na které cívce je míň, nebo víc, je asi spíš dané nepřesnostma v mezeře mezi ramenem a póly cívky.

To je tak to nejlepší, co ti k tomu mohu říct. Jistý si tím nejsem 100% ale daleko to k nim nemá. Každopádně Dík za tu detailnější fotku generátoru a hlavně fotky z osciloskopu. To asi dost pomohlo.

S laskavým pozdravem, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: damned

Příspěvek od Ilem »

jeff píše:Už jsem se dnes k ničemu nedostal, tak aspoň ještě průběhy napětí na cívkách na prázdno, bez zátěže. Nějak se to od včerejška srovnalo, na cívce s čepicí je o kousek míň. zítra budu pokračowatt.

Jeff
Mám dojem, že jsou moc vysoké otáčky (železo se nestíhá demagnetovat). Ty cívky by musely být na feritu. Uvědom si, že v tomto uspořádání jsi odkázaný na samovolnou demagnetizaci. Chybí tam přepólování magnetického toku. Kdysi dávno jsem zkoušel budicí cívku dynama napájet přes přerušovač. Doufal jsem, že tím získám proudové impulzy. A co jsem získal - prd.


"Dum spiro spero"
Ciceron
Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: damned

Příspěvek od Slavek Krepelka »

Ilem píše:Mám dojem, že jsou moc vysoké otáčky (železo se nestíhá demagnetovat).
Nazdar Ileme, dík za připomínku, ale

1500 rpm x 2 (pro dvě ramena) = 3000 kmitů za minutu : 60 = 50Hz

Pokud je tedy laminace na buzených cívkách ze standartního materiálu pro laminace, je to přesně tam, kde by to mělo být. Nicméně bych se na osciloskopu stejně podíval jak se vlna formuje, když to dobíhá.

S laskavým pozdravem, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
Uživatelský avatar
jeff
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1140
Registrován: pon 28 lis 2005 1:25
Bydliště: Praha
Dal: 33 poděkování
Dostal: 95 poděkování
Kontaktovat uživatele:

buzení

Příspěvek od jeff »

Koukám, že už se na nás přišel podívat i Ilem tak vás pánové zdravím!
Zkoušel jsem další možnosti, které jsou jednoduše proveditelné. Nedalo mi to a posunul jsem horní pólový nástavec, aby byl kolmo na spodní. Zmenšila se jen amplituda a frekvence se zvýšila na dvojnásobek, ale průběh zůstal stejný. Vrátil jsem horní nástavec zpět, zvýšil jsem napájecí napětí budicí cívky na dvojnásobek, 24V a zvýšila se indukce i odběr asi 1A, zvýšila se i amplituda, ale průběh pořád stejný a výkon nulový. Při přepólování budicí cívky se průběh zrcadlově otočí, ale jinak je pořád stejný. To všechno bylo při stejných otáčkách kotvy.
Kotva zůstává malinko zmagnetovaná i po vypnutí budícího napětí, remanentní magnetismus, tak jsem vyzkoušel snížit otáčky rotoru, jelikož vše napájím z akumulátorů, tak odporem. Při nižších otáčkách se průběh více podobá sinusu, ale když se zapne buzení cívky, je opět stejný. Výkon se nemění též, je nulový.
Budicí cívka se nezdá, ale teď už si jenom tak aby se neřeklo spotřebovává nějakých 25W. Šla by nahradit magnety, které nežerou nic a pak že prý magnety nekonají žádnou práci :lol:
Tak vám chlapíci nevím, mám ty děti umejt, nebo mám udělat nový.....
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Uživatelský avatar
jeff
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1140
Registrován: pon 28 lis 2005 1:25
Bydliště: Praha
Dal: 33 poděkování
Dostal: 95 poděkování
Kontaktovat uživatele:

buzení

Příspěvek od jeff »

Kde jsme my, soudruzi z východního Německa jenom mohli udělat chybu? Čo s tím terazky budeme robiť? Každopádně spíš než vybudit cívku by se podařilo vzbudit zakletou princeznu. Nezbývá mi, než to celé prozatím šoupnout do regálu, kde už je podobných věcí několik a budeme čekat, jestli náhodou nepřijde nějaká inspirace. Musím pokračovat taky v úklidu dílny, ještě není vyhráno a pak z toho udělám třeba něco jiného, základ to má celkem dobrý. Teď si tak říkám, jestli jsem něco podobného neviděl u Bediniho, nebo Naudina? Nevím, nechám to koňovi, má přece jen větší hlavu. :jump:
Jinak vám pánové Slávku a Ileme děkuji za spolupráci, jsme zase o kousek dál, i když vždycky se všechno nemusí podařit.

Jeff


Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: buzení

Příspěvek od poota »

jeff píše:.. a budeme čekat, jestli náhodou nepřijde nějaká inspirace. ..
+1 :good:
Už jsem Ti jednu šoupnul za to, že něco děláš - tahle je za správný "Drontský" přístup, bez kterého našimi hlavami item prostředky nemáme šanci na něco přijít :D

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Odpovědět

Zpět na „Sekce "Nadšenců"“