Kamínka - termoelektrický generátor

Praktické poznatky a projekty uživatelů tohoto fóra.
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Resume

Příspěvek od poota »

To lelek: +1 :good:

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
lelek
Stálý člen
Příspěvky: 31
Registrován: ned 01 črc 2007 12:17
Bydliště: Ústecký kraj

Poznámka

Příspěvek od lelek »

Díky Poota.

Ještě poznámka. Diody jsou na 3V, napájeny přes násobič pocházející z baterky od Vietnamců :-)
Na výstupu Peltiéra je 0,95-1,6V

L.


NAVAR
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1739
Registrován: stř 16 dub 2008 10:00
Dal: 37 poděkování
Dostal: 262 poděkování

Re: článek

Příspěvek od NAVAR »

lajos píše:
NAVAR píše:
lelek píše:Nene, 90° C je právě dobře. Potřeboval jsem totiž zjistit podmínky praktické nikoli laboratorní. Lapidárně řečeno, potřebuji něco co postavím na kamna a už si toho nebudu muset všímat, ale jen si užívat el. energie :-)
Není důležité pouze kolik z toho dostaneš, ale především jak vychází poměr : úsilí vynaložené ku efektu získanému
a to je oč tu běží
L.
A není lepší v tomto případě použít obyčejný termočlánek železo-konstantan který má 50uV/C? Při rozdílu 100C by to bylo nějakých 5mV. Při použití pár stovek článků a vytvoření studeného a teplého konce by to už mohlo být efektivnější.
Každopádně takový článek by byl odolný do 750C. Akorát ta výroba... Kdysi jsem uvažoval že bych udělal "hřebenového ježka", tyto jednotlivé sekce pospojoval, dal na rouru od kamen a pro zvýšení napětí použil DC-DC konvertor.
Navare neser, jseš určitě hodnej a šikovnej kluk, jak si tě pamatuji z posledního setkání i Jeffa!! AAle z termočlánku a z tisíc stupňů celsia dostaneš třeba vysoké napětí(po složení termočlánků) ale k hovnu použitelný proud neboly výkon!!!!
Třeba 10V (víc ani náhodou) krát 10 mikroamper??????????????????????????????????????????? Jsem z vás občas, nebo dost často hotov!!! Čecky plné zuby, krystovy nohy, furt dokolečka, jste jak malý Jardové
Uhníst z hovna kuličku????????????????????????,
Si připadám jako největší sprosťák na tomto fóru a těrazky mi řekněte co mám dělat, jak z vás všech udělat elektrikáře? Jeffe poraď, já to nemužu číst, to nemůžu jen tak nechat. Každý je tady Einstein a Tesla současně, jen o tom nevý, bohužel je to jen od požadavků a ne od znalostí. Jsem děsně šťasten že do volné energie se nezapojují dámy ze zdravý-mají asi rozum???!!
Jo máš recht. Asi to mám z pití piva, ale zase jsem si začal více rozumnět s lidmi. :) Původně jsem myslel něco co vydrží teplotu roury od kamen která jde klidně do 500C Nechal jsem se unést tím rádiem na petrolejku aniž bych si to spočítal přesněji, na to rádio to samozřejmě stačí. Běžná konstrukce dá jenom pár desítek až stovek milivatů. Bohužel efektivitu termočlánku snižuje jeho poměrně velký vstupní odpor na dosažené výstupní napětí.
Pro větší efektivitu by to vycházelo konstrukčně velmi robustní a díky tepelné vodivosti kovů by se to muselo ještě dodatečně chladit z druhé strany.
Jenom pro sranda příklad.
1000 článků z drátu průměru 1mm železo-konstantan o délce jednotlivého článku 5 cm (teplý-studený konec) by při teplotním spádu 200C tato baterie dala 10,6V při maximálním proudu asi 300mA tudíž cca 3Waty. Celý vehement by vážil asi 40kg.
Druhý sranda příklad alias Navarova utopie.
1000 článků z masivní kulatiny průměru 5mm ala dvoustováky hřebíky o délce jednotlivého článku 2,5cm, studený konec chlazený vodou, teplotní spád 200C, tato baterie by opět dala 10,6V při proudu 14A, tedy asi 145W. Celý vhement by váži přes 500kg :)
Teplotní součinitel elektrického odporu jsem do toho započítal.


Není ani tak důležité najít "kámen mudrců" jako cesta k němu.
To co není vidět a ani není možno měřit nelze už z principu prohlásit za neexistující.
Pomož si sám, protože ti stejně nikdo jiný nepomůže.
Moderátor raději žádný než vadný.
lajos
Zasloužilý člen
Příspěvky: 2444
Registrován: pát 25 lis 2005 14:32
Bydliště: Liberec
Dal: 471 poděkování
Dostal: 212 poděkování

Navar

Příspěvek od lajos »

No vidíš, takhle to už má smysl-napětí, proud, kila (cívka jako dívka) :good:


lelek
Stálý člen
Příspěvky: 31
Registrován: ned 01 črc 2007 12:17
Bydliště: Ústecký kraj

Peltiérův hrnec

Příspěvek od lelek »

Posílám ještě obrázek uvažovaného Peltiérova hrnu. Původní hrnec by byl zbaven dna a to nahrazeno novým z měděného plechu.
Peltiéry potřeny tepelně vodivou pastou a vše slepeno silikonovým tmelem.
Celek se postaví na kamna, naplní vodou a měl by být schopen generovat cca 5-6W.
Štoura namítne, že obdobných výsledků dosahuje dnes již daleko levnější solární panýlek:
http://www.gme.cz/cz/fotovoltaicky-sola ... 2-022.html
Má samozřejmě pravdu, jen podotýkám že potmě těžko a teplé vody by také mnoho neužil ;-)
Jakkoliv byla má snaha upřímná, musím sebekriticky přiznat že úspěchy sovětských soudruhů se mi překročit ani zopakovat nepodařilo...
Lelek
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Uživatelský avatar
Ondřej
Zasloužilý člen
Příspěvky: 285
Registrován: pát 22 zář 2006 10:49
Bydliště: j.Mor.
Dostal: 7 poděkování

..

Příspěvek od Ondřej »

Po dvou a půl stranách blábolů konečně ode mě nějaká osvěta: kdo chce dělat generátor z chladičů, je vemeno, poněvadž chladiče jsou na to nepoužitelný. Vím, že je tu ještě jedno vlákno, kde to už asi zaznělo.
TEC = Cooler = Peltier
TEG = Generator = Seebeck
Generátory mají účinnost kolem 5%. Chladiče mají účinnost asi 5% generátorů...

Ty odkazy na německýho prodejce TEG jsou dobrý. Mají velmi zajímavý typy. Akorát, že jen za články bych vyplázl 3000, ale za nezávislost to stojí že...

Regulovat maximální a přitom bezpečnou teplotu je trochu problém. Při přetopení nesmí dojít k přehřátí nad cca 200°C a podle mě by tenhle problém vyřešilo topný médium GLYKOL, s teplotou varu 197°C. Chlazení samozřejmě vodou přes chladič, aby to stálo za to.

Podle mě TEG zdroj je mnohem lepší varianta v zimě než fotovoltaika. Za ty 3t bych měl zdroj 70-80W ve dne v noci, pokud se bude topit... Výstupní napětí by to chtělo vyšší než 14V, kvůli regulaci fotovoltaickýma regulátorama.


Uživatelský avatar
Jim68
Zasloužilý člen
Příspěvky: 668
Registrován: úte 29 zář 2009 14:36
Dal: 1 poděkování
Dostal: 26 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: ..

Příspěvek od Jim68 »

Ondřej píše:Po dvou a půl stranách blábolů konečně ode mě nějaká osvěta: kdo chce dělat generátor z chladičů, je vemeno, poněvadž chladiče jsou na to nepoužitelný. Vím, že je tu ještě jedno vlákno, kde to už asi zaznělo.
TEC = Cooler = Peltier
TEG = Generator = Seebeck
Generátory mají účinnost kolem 5%. Chladiče mají účinnost asi 5% generátorů...

Ty odkazy na německýho prodejce TEG jsou dobrý. Mají velmi zajímavý typy. Akorát, že jen za články bych vyplázl 3000, ale za nezávislost to stojí že...

Regulovat maximální a přitom bezpečnou teplotu je trochu problém. Při přetopení nesmí dojít k přehřátí nad cca 200°C a podle mě by tenhle problém vyřešilo topný médium GLYKOL, s teplotou varu 197°C. Chlazení samozřejmě vodou přes chladič, aby to stálo za to.

Podle mě TEG zdroj je mnohem lepší varianta v zimě než fotovoltaika. Za ty 3t bych měl zdroj 70-80W ve dne v noci, pokud se bude topit... Výstupní napětí by to chtělo vyšší než 14V, kvůli regulaci fotovoltaickýma regulátorama.
No, až to zkusíš, tak nezapomeň napsat:)


Jim68
Be happy!
Uživatelský avatar
Ondřej
Zasloužilý člen
Příspěvky: 285
Registrován: pát 22 zář 2006 10:49
Bydliště: j.Mor.
Dostal: 7 poděkování

..

Příspěvek od Ondřej »

Tak momentálně stavím fotovoltaiku, buchví kdy se dostanu k tomuto:) Kromě glykolu vypadá zajímavě i termostat na bázi vosku - podobně jako termostat v autě. Roztahováním nadzvedne sběrač tepla od zdroje tepla, takře přeruší přenos. Namontovaný musí být samozřejmě na sběrači.


lelek
Stálý člen
Příspěvky: 31
Registrován: ned 01 črc 2007 12:17
Bydliště: Ústecký kraj

Drahý Ondřeji

Příspěvek od lelek »

To vemeno má naměřeno co má naměřeno, ví co od toho čekat a kde to koupit. Ty Vaše slavný tegy sou jako něco jako Lochneska, taky jsem viděl spoustu fotek.....
Ale což, objednej, kup, smontuj, změř a předveď se.
Výkřiky do tmy jdou tady kdekomu převelice dobře.....

Toť vše
L.


Uživatelský avatar
Palo
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4207
Registrován: úte 08 srp 2006 18:01
Bydliště: Brno
Dal: 41 poděkování
Dostal: 451 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Navar

Příspěvek od Palo »

lajos píše:No vidíš, takhle to už má smysl-napětí, proud, kila (cívka jako dívka) :good:
Když ohřívat peltiéry domácíma kamnama a protikus používat chladiče, tak si říkám... Kamna "žerou" vzduch, chladiče potřebují chlad... No takhle chladit chladiče vzduchem zvenku a ten ohřátý vzduch chladičema hnát do kamen na spálení, možná zas se trochu zvedne výkon... Navíc v cimře bude teplejc, protože vzduch, který je ohřátý v "pokoji" je nasáván bez tohoto fištrónu kamnama z toho pokoje. Jednoduše řečeno, teplo které vznikne, ikdyž je pokoj ohřátý, stejně vylítne komínem. Efektivita těchto klasických kamen je tedy extrémně mizerná. Jediná výhoda je, že když se tam nahulí, tak za pár minut to nikdo nepozná :lol: Šikula by zatopil pár prkýnkama a vyhřál celej barák, když by to měl fakt dobře zmáknutý...

Nečetl jsem celý vlákno, jestli to už někdo psal, tak sorry ;)


Nemáme žádnou vládu, jen nepostižitelnou mafii.
Co si můžeš ověřit, si ověř. Ulhaných byznysmanů jsou hromady.
Uživatelský avatar
Ondřej
Zasloužilý člen
Příspěvky: 285
Registrován: pát 22 zář 2006 10:49
Bydliště: j.Mor.
Dostal: 7 poděkování

Re: Kamínka - termoelektrický generátor

Příspěvek od Ondřej »

Chlazení přisávaným vzduchem je dobrej nápad. Jenže místnost musí být totálně utěsněná... Anebo se kamna musí upravit tak, aby sály pouze z utěsněných přívodů, včetně sekundárního vzduchu. Zkus to vymyslet u klasických kamen:)


Uživatelský avatar
Palo
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4207
Registrován: úte 08 srp 2006 18:01
Bydliště: Brno
Dal: 41 poděkování
Dostal: 451 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kamínka - termoelektrický generátor

Příspěvek od Palo »

Ondřej píše:Chlazení přisávaným vzduchem je dobrej nápad. Jenže místnost musí být totálně utěsněná... Anebo se kamna musí upravit tak, aby sály pouze z utěsněných přívodů, včetně sekundárního vzduchu. Zkus to vymyslet u klasických kamen:)
U kamen se reguluje rychlost hoření škrcením přicházejícího vzduchu.

To takhle přivedeš vzduchu tam, odkud kamna ten vzduch sajou. Ony toho vzduchu navíc z té místnosti moc nepožerou...


Nemáme žádnou vládu, jen nepostižitelnou mafii.
Co si můžeš ověřit, si ověř. Ulhaných byznysmanů jsou hromady.
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Kamínka - termoelektrický generátor

Příspěvek od poota »

Palo píše:U kamen se reguluje rychlost hoření škrcením přicházejícího vzduchu.

To takhle přivedeš vzduchu tam, odkud kamna ten vzduch sajou. Ony toho vzduchu navíc z té místnosti moc nepožerou...
Kromě "spalovaného" vzduchu, který kamna nasávají, způsobují ještě proudění vzduchu, který ohřívají. Toho je určitě víc. O tomhle vzduchu se dá s jistotou předpokládat, že nejchladnější bude někde ve spodní části kamen, kam se případně ještě dá přivádět i chladnější vzduch zvenku. Vzhledem k tomu, že Peltiery většinou nemají rády příliš velké teplo, tak by nemuselo vůbec vadit, že by byly ohřívány v dolní části kamen.

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Uživatelský avatar
Ondřej
Zasloužilý člen
Příspěvky: 285
Registrován: pát 22 zář 2006 10:49
Bydliště: j.Mor.
Dostal: 7 poděkování

Re: Kamínka - termoelektrický generátor

Příspěvek od Ondřej »

Jsem to zatím trochu študoval a pokud chceme nějakej kloudnej výkon k dobíjení, je stejně potřeba vodní chlazení. Účinnost je 4%, takže pokud chci třeba od dvou článků 50x50mm 80W, musím tím prohnat 80/4*100=2000W tepla. Přes plochu 50x100mm... Pasivní chladič, který by to uchladil na pokojovou teplotu bych chtěl vidět... V podstatě už od +100W tepelnýho toku, by se už mělo používat vodní chlazení.

edit: oprava: při velkých rozdílech teplot je účinnost i 7%, takže teplo k prohnání klesá na 1140W. Právě podmínka je pořádný chlazení.


Uživatelský avatar
Jim68
Zasloužilý člen
Příspěvky: 668
Registrován: úte 29 zář 2009 14:36
Dal: 1 poděkování
Dostal: 26 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Chlazení

Příspěvek od Jim68 »

Ondřeji, začínáš se mi líbit. Je to skutečně v chlazení. Voda je ale pořád slabá. Když chci výkon a účinnost, musím skutečně navodit protipol provozních teplot: nebát se jít krutě pod nulu. Po spotřebování tepla na výrobu elektriky stejně žáden hrnec neohřejem - to je jen chybný výklad funkce.


Jim68
Be happy!
Odpovědět

Zpět na „Lidé sobě“