Magnety a vše kolem nich ... aneb ... na blázna nenarazíš

Své příspěvky můžete psát do "Diskuze".
Zamčeno

Koná magnet na ledničce z Vašeho pohledu nějakou práci ??? ... prosím o Váš vlastní názor, nikoliv to, co se učí na školách ...

Myslím, že ANO, tato definice práce je "nepřesná a zastaralá" ...
14
78%
Určitě NE, vždyť "jenom visí na ledničce" ...
2
11%
Nevím, nemám vlastní názor ...
0
Žádná hlasování
Co je to lednička ???
2
11%
 
Celkem hlasů: 18

Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Magnety a vše kolem nich ... aneb ... na blázna nenarazíš

Příspěvek od A(&F) »

[quote="Jeff na vláknu "Steorn - energie z magnetů""]Tak si to tady čtu a musím konstatovat, že opravdu na blázna nenarazíš. Jako asi každého, tak i mě magnety provázejí celý život, první se mi dostaly do rukou se stavebnicí Merkur elektro ... [/quote]
Zdravím Vás,

... když se nedávno na jiném místě tohoto fora "rozjela docela zajímavá diskuze", napadlo mne, že bych mohl (zkusit) na základě "mého dlouholetého hraní si s magnety" napsat docela malý "pokračovací" seriálek o magnetech, magnetismu a vším, co s nima souvisí", ... a to pokud možno "zajímavě, inspirativně a hlavně neotřele, ... zkrátka nějak tak trochu jinak, než je zvykem". Kde to bude možné, doplním příslušnou kapitolu "netradičními pokusy" (na těch by to vlastně mělo být celé postavené). Když jsem přemýšlel, jak toto celé pojmenovat, použil jsem částečně pozměněný kus Jeffova příspěvku (děkuji mu tímto za poskytnutí "autorských práv" :wink: ).

... chtěl bych poprosit všechny "případné čtenáře" kromě shovívavosti o to, aby "v diskuzích časově nepředbíhali", prosím, ... není nic horšího než ... ale však Vy víte ...

… zkrátka, s magnety a magnetismem vůbec lze zažít velmi mnoho poutavého a zajímavého, … navíc v nich spousta lidí (včetně mne) spatřuje "nevyčerpatelný zdroj energie pro budoucí generace" … pokud to bude v mých silách, budu se snažit psát jednotlivá pokračování "nepravidelně v poměrně pravidelných intervalech" (předpokládám zhruba 1x za 14 dnů) … A(&F)
________________________________________

dodatečně upraveno: dovoluji si vám všem oznámit: ..., že to, co jsem před časem avizoval, se již zrealizovalo, tedy ... bylo založeno PODTÉMA nazvané "Magnety - diskuze", ... které je určené pro diskuze ohledně "Magnetického seriálu " a všeho co s tímto tématem souvisí ... tzn. své příspěvky pište výhradně tam ... děkuji tímto Rivalovi, za jeho trpělivou, pečlivou a svědomitě odváděnou práci , nejen při administraci tohoto fora ...

... přístup do tohoto podtématu je nejrychlejší z indexu ... nebo-li stránky, která se jmenuje "Obsah fora Energie u Pramene" ... https://www.upramene.cz/forum/index.php ... a to pomocí odkazu Seriál o magnetech + Diskuze

PeS: ... případné "kritiky" prosím, aby se na mne obraceli prostřednictvím SZ nebo E-mailu uvedeného v profilu, budu jim za to neskonale vděčen ... tamtéž přijímám i možné náměty a věcné připomínky (pro neregistrované uživatele je k dispozici e-mail magnety.diskuze@seznam.cz) ... A(&F)
Naposledy upravil(a) A(&F) dne ned 03 pro 2006 15:16, celkem upraveno 7 x.


Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Magnety č. 1 - Kde a jak je sehnat co nejlaciněji ...

Příspěvek od A(&F) »

Jeff píše:Jako asi každého, tak i mě magnety provázejí celý život, první se mi dostaly do rukou se stavebnicí Merkur elektro také kdysi dávno za tuhého totáče. Tenkrát to byly ještě slabé, dnes už vím, že izotropní magnety s remanencí nějakých 170mT. Silné magnety kolem 1,5T se už tenkrát
také vyráběly, ale byly to slitinové magnety ze slitiny alnico a byly - a do dnešní doby jsou - to jedny z nejdražších. Jaké magnety se v dnešní době vlastně dají používat? Finančně nejdostupnější jsou pořád feritové, jsou k dispozici v širokém sortimentu v nejrůznějších tvarech i velikostech a
anizotropní provedení s remanencí kolem 400mT také není špatné. Ideální, ale podstatně dražší, jsou neodymové magnety, které se vyrábějí v podobném sortimentu jako feritové a mají remanenci okolo 1,5T. Jeff
… ano, v tomto musím dát Jeffovi zcela za pravdu … tyto magnety jsou zatím asi tím nejlepším, co je „na trhu volně“ k dispozici … jsou sice „trošku dražší“ než „feriťáky“, ale rozhodně už ne tolik jako před lety …

Zdravím vás všechny u prvého dílu pojednání „o věcech magnetických“ s názvem „Netradiční zdroje všemožných to magnetů“ ...

… magnety u nás prodává celá řada firem, ale pokud pomineme různá papírnictví a domácí potřeby, tak velkosklady mají většinou v obchodních podmínkách buďto minimální finanční nebo kusové plnění … navíc, když pak uděláte objednávku, tak ve finiši občas dodatečně zjistíte, že nemají „Vámi požadované“ skladem, popř. dodací lhůty jsou neskutečně dlouhé (jednou jsem čekal i půl roku) … navíc magnety jsou docela těžké, tudíž objednání i pouhých několika kusů větších magnetů se může značně prodražit na dopravném … nechci zde hodnotit, která z firem je lepší nebo horší, ale pokud někdo z Vás budete mít problém se sháněním konkrétního typu (který se std. vyrábí), s důvěrou se obraťte … mám za ty léta „docela vyšlapané cestičky“ (… a to nejen u nás) …

… ohledně rozdělení magnetů na jednotlivé typy z hlediska materiálů použitých k výrobě a jejich základní vlastnosti doporučuji prostudování stránek společnosti „abcmagnet.cz“, konkrétně http://www.abcmagnet.cz/Druhy_magnetu/U ... agnetu.htm


… no a teď už se pojďme podívat, z čeho všeho (a kde) můžeme nejlépe získat větší množství magnetů, … a to pokud možno za co nejnižší cenu ...

Magnety "téměř" zadarmo" ...
… nekonečným zdrojem magnetů k experimentování jsou „elektroníckoje kampaněnty“ z PC nebo-li „z počítačového schrottu“, dnes už v hojné míře všude se vyskytujícího … magnety jsou to sice povětšinou dost „prazvláštních“ tvarů, ale na základní pokusy bohatě stačí …
- ... pěkné silné a navíc placaté magnety je možné „vyrubat“ ze starých „hardisků“ (lineární motor pro vystavování hlav, ... a občas se tam najdou i miniaturní magnety, pro „parkování“ hlav) … mimo to, kostra a kryty HDD jsou povětšinou z hliníku :)
- ... malé magnetíky (segmenty) pro změnu nalezneme uvnitř CD a DVD mechanik v oblasti optiky …
- ... kruhové feritové magnety lze získat z pohonů disketových mechanik a vůbec všeho, co se točí, vč. ventilátorů a krokových motorů z různých tiskáren a scannerů … tyto magnety bývají většinou nalepeny ještě v přesahujícím kovovém pouzdře a jejich polarizace odpovídá spíše několika magnetům naskládaných vedle sebe … upozornění: tyto se vesměs nehodí k ničemu rozumnému (tedy pokud zase nechceme stavět motor nebo něco úplně speciálního :wink: ) …

- ... takže, potřebujete-li laciný „zdroj“, obraťte se na známé „ajťáky“, ti totiž mají většinou plné skříně vyřazené, dnes už nepoužitelné techniky, většinou se toho velice rádi zbaví …
- ... dalším „hojným“ místem jsou obecní sběrné dvory, kde Vás ochotně tamní obsluha nechá „za pár desetikorun na cigára bohatě si za(na)rochnit“ …
- ... taktéž na různých „bleších trzích“ (např. http://www.antiktrhy.cz/czblpl.htm ) se dá najít spousty „počítačové historie“ (1 ks HDD s údajem udávaným ještě v „megabajtech“ = zhruba 10 až 50 Kč) … v tomto případě ještě navíc pomůžete „sociálně slabším občanům“ ke zlepšení jejich životní úrovně … země původu jimi nabízeného zboží jest povětšinou „West Dojčland“, popř. od „Kružítek“ (aneb jak říkává kamarád „JikraDesítka … „koukni se na „logo“ bývalého NDR“ :D :D :D ) …

… motory … v každém stejnosměrném motoru i dynamu lze nalézti permanentní magnet jako stator (nejčastěji v provedení "podélně rozpůleného válce"), ... na rozdíl od některých malých motorů na střídavý proud (bez komutátorů), kdy je tomu naopak (rotuje magnet a vinutí je pevné) …

... reproduktory a sluchátka ... ve starých „vytahaných“ reproduktorech jsou také pěkné magnety (často i ALNICO), ale „vydolovat“ je z pouzdra ven, toť úkol většinou „nadlidský“ ... provedení jsou různá, záleží na vlastní konstrukci ...

… pokud někdo potřebuje základ pro „hračky typu levitron“ (později se k němu také dostaneme), tak velmi vhodné toroidní (prstencovité) magnety jsou nedílnou součástí magnetronů z mikrovlnek … 1 mikrovlnka = většinou 1 magnetron = 2 magnety (sběrné dvory, … popř. výkupny drahých kovů, kde se tyto ocitají díky svým velkým transformátorům "plných" mědi) … tyto magnety mají velice zvláštní tvar pole … pozor: neplést si tyto magnety s plochými kruhovými magnety z různých „motůrků“ (viz výše – disketovky)

… magnetické pryže … nejčastěji jsou dostupné na starých ledničkách, coby těsnění dveří (viz sběrné dvory) … dále se tento materiál také používá v reklamní branži na dočasné označení automobilů, … jsou různě tenké, ohebné a velmi dobře se zpracovávají krájením pomocí ostrého "lámacího" nože …

… „umělohmotné magnety“ (plastomag) … polymerizovaná magnetická hmota (nebo na bázi pryskyřic), většinou vytvarovaná do formy různých dílů, … pro nás nejčastěji dostupná jako tyče uvnitř starých kopírek a některých tonerových kartridží, kde za pomocí jemného železného prášku (zvaného „starter“) vytváří jemný „kartáček“ k rovnoměrnému nanášení toneru na optické válce … při získávání těchto dílů počítejte s tím, že se pravděpodobně velmi ušpiníte od "všudypřítomného" toneru … získaný „starter“ si při té příležitosti uschovejte také, později se nám bude hodit ...

Magnety za pár korun, ... co se osvědčilo ...
… na „blešákách“ a ostatních trzích lze zakoupit tzv. „dobíjecí klepací baterky“, které krom jiných součástek obsahují i 1 ks neodym. magnetu „válcovitého tvaru“… po rozšroubování svítilny jde tento velice lehce vyjmout a v důsledku „asijské nadprodukce“ je výsledná cena mnohem nižší než cena za samostatný magnet ve většině „velkoobchodů“ (no jak to ti „tchajvanci dělají, že jsou tak laciný“ .. ach jo) … cena „klepačky“ je od 50,- u standardních velikostí až po 200,- za ty největší …

… pěkné, extrémně silné magnety (v plastovém kónickém pouzdru na provázku zakončeného kroužkem na klíče) jsou používány jako pomůcka pro zdvihání petanque hracích koulí ze země bez ohýbání hřbetu … cena od 30,- Kč … podobné magnety (ale delší) jsou občas v kancelářských zásobnících, kde zajišťují aby sponky „samy“ vyjížděli ven … několik let tomu zpátky, kdy jsem narazil v jednom nejmenovaném supermarketu na více než bezvadnou cenu a to 19,- / ks … díky zjištění, že je použit typ ALNICO, jsem se poté velmi dlouho dohadoval u pokladny ohledně „stanovení přiměřeného množství na jednoho kupujícího“ (vozík jsem měl naplněný krabičkami až po okraj) ...

Magnety "zvláštní"
... v hračkárnách se v poslední době "vyrojily" magnetické koule a olivky různých velikostí … slouží především k tomu, aby s nima naše ratolesti „drásali“ nervy svého okolí (především rodičů a učitelů) … nějaký laborant totiž zjistil, že pokud vyhodíme tyto magnetické olivky vedle sebe odděleně do vzduchu ()+(), při následném pádu se k sobě přitahují a ihned zase odskakují, což způsobuje za letu „neskutečnej kravál“ … "drrrrrrrrrrrr, … klak, klak" …


Poznámka: … až budete „dolovat“ magnety z různých zařízení, pamatujte, že jsou velmi křehké a rády se štípou na drobné úlomky … takže s citem a hlavně žádné násilí … a ještě obecné pravidlo: při práci si raději držte věci jako: ručičkové hodinky, magnetické karty, televizní obrazovky a kardiostimulátory co nejdál od magnetů, hlavně těch "silnějších" ... boření mýtů: disketám (kupodivu) stálé nepulsující magnetické pole nevadí ... takže pokud je ještě používáte :D , zkuste si klidně nějakou "nedůležitá data obsahující třiapůlku" (nebo pětačtvrtku, popř. osmičku pro hodně "těžký" pamětníky) přicvaknout magnetem na lednici a druhý den ji znovu přečíst ...

Otázka do diskuze: … napadají Vás ještě další alternativní zdroje magnetů ??? ...

Slovník použitých "cizích" slov: ... "ajťák" ... pracovník IT oddělení, mající na starost bezproblémový stav výpočetní techniky ... v běžném životě je tento většinou nepoužitelný (platí přímá úměra: čím lepší odborník, tím nepoužitelnější v běžném životě 8) )... dodatečně doplněno: "samozřejmě, mohou být mezi nimi i výjimky, ty ale většinou potvrzují pravidlo" ... práce "ajťáků" si velmi vážím, neb se za jednoho z nich považuji (srdcem i duší) ... :D :D :D


Příští téma: … K čemu se hodí kruhové magnety z „mikrovlnek“ ... slibuji, že to bude určitě kratší (tohle se mi opravdu nechtělo dělit na více částí)
Naposledy upravil(a) A(&F) dne ned 22 říj 2006 23:38, celkem upraveno 2 x.


Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Magnety a vše kolem nich ... aneb ... na blázna nenarazí

Příspěvek od A(&F) »

kutill píše:… Četli jste někde že vědci zjistili že nám valem ubývá také zemského magnetismu? Radikálně za posledních 10 let ubylo kolem 1% a to je na pováženou. ...
... nemoh bys sis "fspomenout", kde jsi na toto info narazil ??? ... že by ji někdo začal odčerpávat už dříve přede mnou ??? ... :D :D :D ...
kutill píše:Zamyslel se někdo, když protínám vodičem jiný vodič a vyrábím elektřinu v různých generátorech odkud ji beru? Asi tím že odčerpávám energii naší matičce zemi?
Vše souvisí se vším a zákon o zachování energie platí v různých podobách.
... docela s tímto názorem (částečně) souhlasím, ... na toto téma již bylo publikováno mnoho seriózních prací ... viz "jak vznikla doba ledová", ... jedna z SF teorií je o tom, že energii je možné čerpat i z "jiných časových dimenzí" ...

... ne, ale teď vážně ... zákon o zachování hmoty a energie "považuji" za zastaralý, ... a určitě by zasloužil (a to nejen dle mne osobně) řádnou revizi ... neb pokud bude platit ve stávající podobě, tak se nikomu na světě nepodaří zapatentovat, ani nebude uznáno, žádné PM (i funkční), protože patentové právo hovoří mimochodem (krom jiného) zcela jasně "že zařízení nesmí porušovat platné přírodní zákony" ... začarovanej kruh ...

... zkrátka, všechno souvisí se vším, ... i co se týče, výše uvedeného názoru, :| ... A(&F) ...

PeS: ... chtěl jsem vám přidat odkaz na odlehčení, ... článek, který kdysi vyšel na MCU serveru (v rubrice "Převážně-nevážně), ale je teď momentálně mimo provoz (tagže zkusím později doplnit) ... byla ta taková "úvaha o světlu" ... skoro jako by to napsal sám pan Čapek ... ;)


Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Tak vlastně jak?

Příspěvek od A(&F) »

Jeff píše: ... , ale měl bych na Tebe jednu otázku. Máš nějaké praktické zkušenosti s magnetickými motory typu Perendev, Johnson apod? Myslím si, že by bylo potřeba rozjet sekci s touto problematikou, prozatím to je na tomto fóru pole neorané. Takže pozor na ty blázny a magnetům zdar!Jeff
Ahojky ... zkušenosti mám 8) , ... ale samostatnou větěv, tak tu zatím, prosím, ne-e ... :| , ... nechci zbytečně předbíhat, ale nemůžu (ani nechci) nikomu nic zakazovat popř. nařizovat, ... takže, pokud se na ni cítíte, jděte do toho ... ale navíc i zde vidím, jakým způsobem se tu přistupovalo k MEGu a KEGu (to zní skoro stejně jako Čuk a Geg :? ), to je jako "jít na zajíce s kulovnicí, přestože jsem zatím viděl jenom králíky v kotcích", ... to opravdu není můj styl ...
... vzhledem k tomu, že jsem pár let i "lektořil" (na vedlejšák) ... tak jsem si v prvé řadě udělal "hrubou kostru" tohoto "miniseriálku" ... nechci se zde zaobírat "samostatně základními principy" ... neb: ad1) .... pokud by někdo z těch úplně "neposkvrněných" byl tak "nedočkavý", klidně si může tyto "vesměs nezáživný poučky" najít na netu (nehledě na to, že základy byly součástí fyziky už na základní škole :) ) ... ad2) ... chci "předávat znalosti" dál výhradně "záživným způsobem", …

... takže, jak budou za sebou nově následovat jednotlivé "zajímavosti" s patřičným vysvětlením, budu se tyto snažit vždy doplňovat příslušnými obrázky s vyznačením např. i siločar (a samozřejmě videíka + fota) ... budu vás tedy postupně provázet "říší neviditelných magnetických sil" a pokud budete dostatečně vnímaví, tak si najednou začnete pomalounku polehounku uvědomovat, že magnety nejsou zas až tak "tajemné", jak se na první pohled zdá ... je to skoro, jako by jste si skládali "rubikovku" ... a najednou se "to před vámi znenadání objeví složené v celé své kráse) ... tehdy teprve nastane ten správný čas, zabývat se i pokusy ostatních "kolegů", kteří se už pokusili magnety "podojit" ku prospěchu svému ... popř. si i nějaké to "PíeMko" navrhnout a postavit ... k tomu začneme připojovat dráty a další součástky, abychom se dostali "o poschodí výše" ...

... poukážeme si také na chyby, kterých se ve svých úvahách dopustili jiní ... a "schválně nahlédneme i do některých slepých uliček, jestli tam náhodou na konci nesvítí světlo úspěchu a poznání" ... těch "pár měsíců" nikoho určitě nezabije ;) ... zkrátka, všechno má svůj čas ... A(&F)


Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Magnety č. 2 - Odkud bere magnet energii ... např. k visení

Příspěvek od A(&F) »

Jeff píše:magnet se vlastně vyrábí nemagnetický, svůj magnetismus a polarizaci získává silným elektromagnetickým impulsem. Ale jak a odkud si svou energii dopľňuje si nedokážu představit. Ví to tu někdo? Nebo jsem blbej jenom já?Jeff
... něco podobného napsal i Gewo, ale pěkně rozvinutě (zjevně to nemá na "háku") ... ;) ... děkuju za podporu ... vidím, že má hlasovací otázka opravdu nebyla zcela "úplně zbytečná" ...

Zdravím vás všechny u druhého dílu pojednání „o věcech magnetických“ s názvem „Odkud bere magnet energii ???“ ... zařazeného docela "narychlo" mimo "ediční plán" ... :( ... neprošla tudíž ještě "mluvnickými korekturami", proto prosím "dočasně" o shovívavost ...

... ono je to asi tak, ... všeobecně se tvrdí, že za "stálou magnetičnost" může údajně jeden spin, kterýžto je "vykopnut na jinou polární dráhu" mimo ostatní dle "Pauliho vylučovacího principu"... a to je vše, co nám k tomu vědecké kruhy prozradí (ony totiž samy zatím nic víc neví) ... toto "tvrzení" je i "částečně dokazatelné" s magnety vyrobenými z některých typů materiálů, ... kteréžto, pokud je pustíte jakýmkoliv směrem (nezávisle na polarizaci) proti mechanicky tvrdé "nemagnetické" podložce, tak nárazem o tuto "získají větší magnetismus" ... nikdy nižší (platí za učitých podmínek do určité úrovně - např. jednorázový úder, ... opakovanými nárázy se může situace měnit v opak) ... a to na dobu rovnající se od zlomku sekundy až po mnoho dnů ... po celou dobu "ubývajícně" měřitelné až do okamžiku, než se hodnoty dostanou na původní úroveň před nárazem ... (pokaždé si přitom vzpomenu na pana Kemra s kladivem u kovadliny ... ze slavné "Werichárny" o "pečících a vypečených") ... je také prokázáno, že opakujícími se sériemi vibrací za současného působení "slabého" zemského pole je možné "trvale zmagnetizovat" magneticky tvrdé materiály na vyšší úroveň než je původní hodnota vlastního pole ... tento jev je velmi často pozorovatelný např. u železničních kolejnic nebo u stálých těžebních strojů pracujících nonstop ...

pokud bychom vyžadovali přesnou citaci "jak to s tím magnetismem opravdu je", tak se dozvíme, že ...
…. permanentní magnety jsou zvláštní v tom, že u nich vzdálené uspořádání existuje. Nejvyšší stupeň uspořádání existuje v magnetických doménách. To se dá přirovnat k mikroskopickým sousedstvím, ve kterých je silné působení mezi částicemi a výsledkem toho je vysoká úroveň uspořádanosti. Čím vyšší je uspořádanost v doméně, tím silnější je výsledné pole.
Vzdálené uspořádání (a výsledné silné magnetické pole) je hlavním znakem feromagnetických materiálů. ... zdroj Wikipedie ...
... pokud bychom uvěřili tomu, co jen nám stále předkládáno (např. že energie nemůže sama vzniknout ani zaniknout ... pouze se "přeměnit"), ... tak proč tedy , když vezmeme dva naprosto stejné kusy "tvrdého" železa (materiál s vysokou permeabilitou) a jeden z nich důkladně "zmagnetujeme", ... při následné odděleném rozpouštění v kyselině není pozorován žádný rozdíl … např. žádná změna rychlosti rozpouštění, ani rozdíl teplot, ba ani zvýšení magnetického pole během experimentu není zaznamenáno ... taktéž výsledná váhová porovnání zbytku nám neposkytnou žádných rozdílů (ani po odpaření zbytku tekutiny) ... nic, nic, nic ... vůbec nic (a jak by má babička, bodrá to žena, prohlásila "lautr nyks") ... kam se tedy poděla všechna ta energie použitá ke zmagnetování poloviny vzorků ... ??? ... to zatím nikdo neví … proto ani já vám neodpovím ...
pozn: po získání jednoho z prvních "neodynů" jsem ho okamžitě (s těžkým srdcem a po několika dnech) obětoval na "oltář vědy" ... také nic ... zbytek v kádince zcela ztratil své magnetické vlastnosti ... skoro jsem ho obrečel, umřel totiž úplně zcela zbytečně ... :( ...

... podobného výsledku (ztráty magnetických vlastností) dosáhneme i zahřátím nad Curieho teplotu ... a to dočasně nebo i trvale, záleží na výši teploty a materiálu (bude probráno později v rámci seriálu na pokračování) ... opět tedy ta stejná otázka ... od kud ??? ... a kam ???

... na základě dosavadního vědění v oblasti elementárních částic (viz docela povedená citace níže) "není možné za žádných okolností uznat permanentní magnet, jakožto plnohodnotný zdroj energie", ... muselo by se totiž předělat znění mnoha přírodních zákonů (a ono se zatím neví jak) ... s tímto asi všichni souhlasíte ... no a pokud ne, zkuste si potom (soukromě) nahradit kovový magnet z DC motoru směsí, kterou z něj získáme po rozpuštění a vysušení ... motor se nám nějak netočí, co ?? ... no tak ho vyměňte za polotovar, který ještě nebyl zmagnetován ... že dosáhli jste stejného výsledku ?? ... a není to trochu divné ??? ... proč, vždyť všechny kusy jsou prakticky stále stejné, ... anebo ne-e ?? ... porovnejte si to s výše uvedenými pokusy ... už se to začíná "tvářit docela logicky" … že jo … :shock:

... také byly provedeny pokusy s "magnetickou klecí ze supravodivého materiálu" (zatím nejlepšího magnetického stínění, kterého bylo kdy dosaženo) a soustavou magnetů uvnitř ... ani po mnoha týdnech magnety nezměnily své původní magnetické vlastnosti (rozhodně tedy nezeslábly) ... takže z "pulsujícího" zemského magnetického pole "rodné hroudy" to nespíše nebude ...

... na závěr se pokusím o jednoduchou analogii: ... příklad s "visícím magnetem na traverze" můžeme přirovnat ku "statické folii přilepené na sklo" (nalezneme ji třeba na displeji nově koupeného mobilu, jakožto "ochranu proti poškrábání") ... tato se často používá i v reklamní branži na tzv. "samolepky bez lepidla" (obchodní název základního materiálu je např.: MacStat) ... postup je jednoduchý "očistíme sklo, přiložíme folii (rubem nebo lícem, je to úplně jedno) a přihladíme, ... pokud ji po čase sundáme, můžeme tento postup opakovat do nekonečna ... drží tam sama "silou vůle jak přibitá" ... a přesto nikoho nenapadne tvrdit, že "čerpá energii z neznáma" .... ... i když ??? ;)

resumé: ... zkrátka, takže se prozatím shodněme, "že definice jednotky práce je "tak trochu" hodně zastaralá, z pohledu velmi mnoha aspektů je zcela nevyhovující a navíc i kontroverzní" ... a také na tom, že o principech fungování magnetismu toho zatím rovněž nic moc nevíme ... hezký den ... A(&F)

odkazy pro vlastní studium:
Spin: ... http://cs.wikipedia.org/wiki/Spin ... doporučuji první větu ... už je vám to jasné ?? ...
Pauliho vylučovací princip: ... http://cs.wikipedia.org/wiki/Pauliho_vy ... AD_princip
... označení ELEMENTÁRNÍ ČÁSTICE má specifické problémy. Přívlastek elementární znamená doslova základní. Běžně se s tím spojují další vlastnosti - dále nedělitelný, bez vnitřní struktury. Ovšem s vývojem poznání se několikrát ukázalo, že částice považované za základní mají vnitřní strukturu a skládají se z částic ještě základnějších. Hadrony (např. proton nebo neutron) byly dlouho považované za nedělitelné, ale standardní model ukazuje, že se skládají z kvarků. Při doslovném výkladu tedy to, které částice jsou elementární, závisí na aktuálním stavu poznání ... zdroj.: http://cs.wikipedia.org/wiki/Element%C3 ... C3%A1stice

otázka na doma (tzv. domácí úkol): ... lze magnet mechanicky dělit do nekonečna ?? ...

pro gewa: part 1 ... každý permanentní magnet ztrácí časem své magnetické vlastnosti ... ale i když velmi pomalu, tak jsou to zatím řádově desetiletí ... nicméně je ztrácí úplně stejně "ať práci dělá nebo nedělá" ... ;)

pro geva: part 2 ... k fyzické práci bych působení magnetu raději nepřirovnával (je to dost zavádějící), protože pokud totiž budeš několik dní nehnutě ležet v posteli "tak podle stávající definice práce také žádnou nevykonáš" (kromě slisování podložky, ale i to se nepočítá) a přitom přesto dál nadále spotřebováváš energii (pokud jsi mezitím neumřel hlady) ... :P ... živé organismy jsou v pohledu "energetika" také velmi zajímavě využitelným zdrojem ... ale o tom někde jindy a jinde ... protože to, už totiž nemá s magnetismem "pranic společného" ... :? ... ať tu nemáme"guláš" :D :D :D ...
Naposledy upravil(a) A(&F) dne stř 25 říj 2006 16:47, celkem upraveno 2 x.


Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Magnety č. 3 - trocha potřebné teorie ještě nikoho nezabila

Příspěvek od A(&F) »

Zdravím vás všechny u třetího dílu pojednání „o věcech magnetických“ s názvem "Trocha potřebné teorie ještě nikdy nikoho nezabila" ...
Původně ohlášené "Toroidní magnety" si ponechávám na později, jelikož jsem zjistil, že "někteří" z vás nemají (bohužel) potřebné základy k tomu, abychom mohli společně probírat "složitější záležitosti" ... během těchto výkladů budu občas (a naprosto záměrně) používat i zcela "nevědecké popisy", během nichž mohou vybraným jedincům "vstávat vlasy hrůzou na hlavě", ... akademici snad prominou ... no a ti, "co už vědí", si mohou mezitím "jít v klidu ven zakouřit" … nebo ještě lépe jít s rodinou na příjemnou procházku do přírody (a bez cigaret) ...

... taktéž moc děkuji všem za projevenou trpělivost, neb jsem musel v minulých týdnech řešit povícero soukromých i firemních záležitostí najednou ... scházel tím pádem čas i nálada ...
.
... vzhledem k tomu, že člověk není na rozdíl od některých jiných živočichů (např. delfínů) vybaven smyslovým orgánem pro vnímání různých neviditelných polí (vč. magnetického), tak k tomu abychom si mohli přestavit pole vytvářející se kolem magnetů, používá se všeobecně tzv. "siločar" , i přestože je to vlastně jenom "berlička" pro grafické znázornění (první, kdo použil tohoto termínu, byl při svých pokusech M. Faraday) ... magnetické pole (a nejenom to, ale i ostatní druhy) je totiž zcela homogenní a více méně "kompaktní" záležitostí, nikde nekončící ... čistě teoreticky: pokud bychom byli schopni vytvořit natolik přesný měřicí přístroj se schopností zaregistrovat sílu magnetického pole na větší vzdálenost, došli bychom k závěru, že můžeme zaznamenat i naprosto nepatrnou změnu mag. pole (způsobenou např. otočením velmi malého magnetu) na vzdálenost mnoha desítek kilometrů (defakto na "nekonečně" velikou vzdálenost) ... měření by však znemožňovalo všudypřítomné "průmyslové" rušení z elektrických zařízení a samozřejmě i vlastní magnetické pole naší "rodné hroudy" (popř. ostatních planet) ...

.. takže začínáme "takříkajích" "lehce od piky" ... každý někdy určitě držel v ruce dva stejné magnety ... a tudíž (nejspíše) každý ví a zná, že pokud přiložíme magnety opačnými (nesouhlasnými) póly k sobě, "tak se navzájem přitahují" ... a naopak pokud jeden z magnetů otočíme, tedy použijeme póly stejné (nebo-li souhlasné), magnety se pak od sebe "odpuzují", popř. mají snahu se přetočit ... toliko životní zkušenost asi každého z nás...

... otázka zní: co se však stane, umístíme-li na do prostoru dva magnety vedle sebe tak, aby jejich "polarizační osy" byly naprosto rovnoběžné ... pro snazší (polopatickou) představu použijeme dva shodné standardní kulaté magnety používané na magnetické tabule položené na vodorovnou podložku kruhovými základnami ... jinak by se nám kutálely, že ... ;) ...

příklad A) … magnety "leží" (neb ony vlastně stojí) vedle sebe stejně orientovány (tzn. stejné póly "koukají nahoru i dolů" ... v tomto případě se jejich magnetická pole v prostoru "mezi nimi" do sebe "opře", což způsobí to, že tyto se budou od sebe navzájem "odpuzovat" ... a pokud jim to "kluznost-hladkost" povrchu podložky (i magnetů) dovolí, "odsunou se" na vzdálenost odpovídající zhruba "součinu" jejich "hmotnosti" a jejich "magnetické síly" (plus / minus) ... to ovšem platí pouze za předpokladu jejich všech absolutně shodných vlastností ... pokud budou mít minimálně jednu vlastnost rozdílnou (hmotnost, síla, tvar) popř. působení vnějšího vlivu na jeden z nich, tak potom dojde k "převrácení" jednoho z dvojice do stavu, jenž bude popsán v následujícím bodu (popř. k "přetočení se", "přiskočení" a klasickému spojení "plocha na plochu") ...

příklad B) ... magnety "leží" vedle sebe opačně orientovány (tzn. u jednoho magnetu směřuje "sevení" pól nahoru a u druhého naopak "dolů") ... v tomto případě dojde k uzavření a propojení části jejich magnetického pole tzv. "do série" ... výsledek: magnety se k sobě přitáhnou a kontakt mezi nimi je pouze ve styčné ploše, kterážto je vlastně "nemagnetická" (bude vysvětleno níže) ... magnety drží pohromadě pouze za "hrany" pomocí "silového pole" ... tato síla, která "je váže" je podstatně menší, než v případě, kdy jsou "spojeny mezi sebou na přímo", proto je lze "kolem sebe" navzájem v osách magnetizace i otáčet (toto tvrzení platí pouze pro válcovité magnety s podélnou magnetizací) ... poměrně nevhodná analogie pro tento případ (i když částečně platící): dvě velmi krátké trubky vedle sebe, v jednom místě lehce stažené k sobě kusem pružné gumy ... :? ...

... přestože se i s těmito jevy zřejmě setkala většina z vás, tak si opravdu málokdo uvědomuje, co se vlastně ve skutečnosti děje ... bohužel ani většina středoškolských učebnic pro výuku fyziky se těmito kombinacemi téměř nezabývá ...

... oba dva příklady jsou graficky znázorněny v příloze (viz. obr) ... podotýkám, že toto schema je poměrně zjednodušené (neb siločáry se docela obtížně kreslí) ... ve skutečnosti je tvar (homogenita) magnetického pole mnohem složitější a komplikovanější, zvláště v případě "odpuzujících se magnetů", kdy dochází k hodně se vzájemnému ovlivňování se a částečně i k "borcení pole" (záleží vždy na vzájemných poměrech, polohách a vzdálenostech) ... pro jednoduché vysvětlení to však doufám postačí ...

DÚ: ... zkuste napsat alespoň jednu aplikaci, kde by se dalo prakticky využít (popř. využívá) tohoto chování magnetů dle příkladů A) nebo B) ... prosím, určitě mi to udělá radost ...


... ještě k tomu, co jsem naznačil o pár odstavců výše (viz nemagnetická styčná plocha) ... je to docela notoricky známý pokus, ale snad to někomu pomůže v "pochňápání" …

Zadání: máme dvě tyče, naprosto stejně vypadající, ale jedna z nich je tyčovým magnetem a druhá je z magnetického materiálu (např. ze železa) ... no a my máme určit, která je která ...
... nejednodušší řešení: přiložte je k sobě navzájem tak, aby se jedna tyč dotýkala svým jedním koncem druhé tyče v místě přibližně uprostřed její délky, přičemž jejich osy budou svírat úhel 90 stupňů (vznikne nám jakási obdoba písmene "T") ... vyzkoušejte ... a zamyslete se … A(&F)
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Apn: Magnety č. 3 - doplnění

Příspěvek od A(&F) »

Zdravím Vás,

... včera mi po zveřejnění Magnetů č. 3 poslal Gewo pár přirovnání, která se mi opravdu velmi moc líbí a plně se s nima stotožňuji, ... tudíž je sem připojuji i pro vás (s jeho souhlasem, samozřejmě) ... prozatím do samostatného příspěvku, "aby vás to ve výpisech TRKLO DO OČÍ", později tento blok "připojím" na konec zmiňovaného dílu ...
gewo píše:Magnetická pole se proplétají, ale nikdy neslučují, každé přesně ví co a kde je jeho zdroj!

Když si představíš to, co kreslí "siločáry" jako mravence, kterých je z různých mravenišť plný les, může zajít i dost daleko a potkat se s jinými mravenci a minout jiná mraveniště, ale nakonec skončí v tom svém... podivuhodné, že?

Je to jakoby každý ten magnetek a magnetinka měli vlastní nezaměnitelnou DNA danou mateřským tělesem.. Smaragdová deska má 100% pravdu. Všude vládne stejný princip.
Gewo +1 ... A(&F) ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Magnety č. 4 - Vliv magnetického pole na jiné materiály (1)

Příspěvek od A(&F) »

Zdravím vás všechny u čtvrtého dílu pojednání „o věcech magnetických“ s názvem "Vliv magnetického pole na jiné materiály" ...

... zhruba před týdnem jsem zadal domácí cvičení v tomto znění ...
... může magnetické pole "nějakým" způsobem ovlivnit "vnitřní strukturu jiného materiálu" tak, že trvale změní (popř. dočasně) jeho fyzikální vlastnosti ... pokud možno prokazatelně ... (a nemyslím tím jenom pouhé "zmagnetizování" ...
... no a k tomuto veřejně nevyjádřil vůbec nikdo, dokonce ani jindy "pilný žáček" Jeff (kterémuž ale tímto udělluji pochvalu za pečlivé a vzorné vypracování DÚ z Magnetů č. 3) ... :D ... nicméně v SZ mi sdělil, "že kromě působení magnetů na živé organismy ho nic jiného nenapadá" … takže začněme třeba s tím ...

... již dlouhá staletí lidstvo věří na zázračnou "uzdravovací" sílu magnetů, tudíž se tyto již dlouho používají v různých obměnách i provedení ... např. „japonské magnetické náramky“, potahy na autosedačky s implementovanými magnety, TV produkty typu KOSMO-DISK a mnohé další ... přitom každý, kdo sáhne po nějakém podobném prostředku si položí základní otázku, která se sama logicky nabízí "... a funguje to vůbec ... ???" ... ano, určitě funguje ... a je zcela jedno, jestli je to "blahodárným působením" magnetického pole, nebo je to pouze klasický "placebo efekt", ... vždyť rčení "Víra Tvá Tě vyléčí" již prokázalo mohutnou službu mnoha lidem ... koneckonců, nejen moderní medicina používá bez vědeckého základu "různých metod", pouze na základě pozitivních zkušeností lékařů, léčitelů a pacientů ...

... vzhledem k tomu, že věda i výzkum nám zatím jednoznačnou odpověď nedávají, pojďme se tedy raději zamyslet na tím "jak by to asi tak fungovat mohlo" ...
... lidské tělo je protkáno mohutným krevním řečištěm, kterým neustále proudí poměrně velkou rychlostí "životodárná" tekutina červené barvy (v některých případech prý i modré), ... a krev jako taková má základ postavený především na vodě (plus další pevné i rozpuštěné složky) ... chová se tedy tak trochu jako slabý elektrolyt ... a co tedy se děje s tímto, pokud se velkou rychlostí "prožene" blízkostí silného magnetického pole ??? ... díky elektrické vodivosti se chová kupříkladu jako drát, tedy indukuje se v něm "slabé" napětí (a vznikají i "vířivé proudy") ... a o léčebných účincích elektrického proudu už asi dnes nikdo nepochybuje (a teplo "zevnitř" také není k zahození) ...

... na podobném principu pracuje i zařízení z odkazu http://www.subtleenergies.com/ORMUS/res ... ortrap.htm doporučuji si projít i příslušné "pododkazy", jsou docela zajímavé (vč. jasných a nepopiratelných důkazů) … samotný princip této vírové trubice naleznete v příspěvku https://www.upramene.cz/forum/viewtopic. ... ortex#2816) ... upozornění: takto upravovaná voda se však rozhodně nedoporučuje k dlouhodobému vnitřnímu užívání (míněno tím k pití) ...

... poslední dobou (už cca 40 let :? ) se také stáváme svědky tzv. magnetické úpravy vody, kdy je nám slibováno zaručené odstranění vodního kamene z vodovodních rozvodů a dokonce i zničení různých bakterií a virů přebývajících tamtéž ... tehdy si většinou za poměrně hodně peněz zakoupíme plastové pouzdro s vestavěnými poměrně slabými permanetními magnety za mnohonásobně vyšší cenu než jaká je ve skutečnosti ... většina prodejců se přitom "ohání" nejem osvědčenými marketingovými slogany, ale i různými (pa)vědeckými pojmy a certifikáty z "všehlasných světových institutů" ... bohužel konkrétní vliv na usazování/rozpouštění minerálů + antibakteriální schopnosti zatím nikdo spolehlivě nepotvrdil a též ani nevyvrátil, ... ke zjištění, kolik je těch zaručeně fungujících výrobků se stačí letmo porozhlédnout na netu, nabídka je opravdu široká ... situace je zjevně obdobná jako u "spořičů pohonných hmot" založených na stejném principu ... :( ... pamatuji si, že ještě za minulého režimu se na pultech obchodů běžně objevoval výrobek nazvaný "Magnetický nástavec pro úpravu zálivkové vody", tento se nasazoval přímo na hadici ... a pokud někoho zajímá tato tematika úpravy vod hlouběji, doporučuji mu skouknout stránky http://www.szu.cz/tema/zivotni-prostred ... itnou-vodu ...

pozn.: nicméně jsem se před časem časem setkal s člověkem, kterýžto mi popsal jeho "odvápňovací" zařízení k automatické pračce ... celý princip spočíval v tom, že měl na přívodní hadici proti sobě dvě delší řady z magnetů ve spirálovém uspořádání (v podélném směru složené z malých segmentů "zkroucené" okolo hadice do "roztažené DNA šroubovice", fixace byla provedena obyčejnou PVC páskou) ... údajně se po aplikaci magnetů časem odstranily veškeré usazeniny až takovým "drastickým" způsobem, že tato "obstarožní" pračka začala kolem "vydřených míst" lehce protékat, ... poté, co byla těsnění vyměněna za nové, pračka přestala téct a vodní kámen se již nikdy více neobjevil ... co je na tom skutečně pravdy nevím, neměl jsem možnost přesvědčit se "na vlastní oči" ... ale každopádně docela zajímavé ... "prý" to doporučují i všichni výrobci praček "Pro dlouhý život Vaší pračky Váš Magnet !!" ... :D ...

... i přes výše uvedená tvrzení je však prokázáno, že magneticky upravená voda má (dočasně) podstatně vyšší smáčivost a menší povrchové napětí než voda neupravená ... ale o tom zase až příště ...

... pokračování ...

------------------------------
... a ještě jeden odkaz pro pobavení http://www.vuneprotebe.cz/DetailPage.asp?d=70043 ... za ty peníze, no nekupte to !!! ... :laugh: ... už jste nějdy viděli Neodymový magnet v provedení leštěná ocel ??? ... ach jo ...
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Magnety č. 4 - Vliv magnetického pole na jiné materiály (2)

Příspěvek od A(&F) »

Zdravím vás všechny u pokračování čtvrtého dílu pojednání „o věcech magnetických“ s názvem "Vliv magnetického pole na jiné materiály" ... part 2

... před časem mi tu "kdosi" vyčetl, že té teorie je "až zbytečně" moc ... (a jemu se už do školy chodit nechce) ... :lol: ... takže ... v prvé části jsme si (od)pověděli, jak "asi možná" působí magnetické pole na hmotu "živou" ... no a dneska si pro změnu ukážeme něco ryze praktičtějšího (a prokazatelnějšího), ... tedy jak může působit EMP (EMF)působit na hmotu "neživou" ...

... před nějakým časem (několika lety) jsem na netu objevil zmínku o tom, že lze "zušlechťovat" působením magnetického pole např. vrtáky a řezné nástroje ... nelenil jsem a tuto metodu jsem si prakticky vyzkoušel na nožích používaných do řezacích plotterů ... a funguje to ... porovnání jsem mohl provést i díky tomu , že se u nás ve firmě objevuje s železnou pravidelností zakázka s neustále stejným opakujícím se motivem (velmi mrňavá a docela titěrná záležitost), která je "řezána" na nejvyšší možnou přesnost + malá rychlost ... tzn. 1 role = cca 2 dny x 16 hodin), ... na tuto zakázku vždy "padne" několik rolí maskovací folie ... a tehdy je nutné v zájmu zachování kvality před každým blokem (tzn. každých pořezaných 5 - 10 bm) zkontrolovat nastavení "přítlaku", kteréžto se provádí pomocí testu přímo z ovládacího panelu na plotteru ... mohl jsem tím pádem již několikráte porovnati opotřebení nožů upravených a neupravených ... pro porovnání jsem vždy (v zájmu objektivity i kvality) volil použití nožů nových, tedy nabroušených přímo od výrobce ... no a zvýšení "trvanlivosti ostří" se pohybuje mezi 40 – 60 procenty ... v praxi finanční úspora dosti značná, neb jedna nová kudla stojí bratru "15 kousků otců vlasti" (bez DPH) ... a to, že se našima řezákama "něco děje" poznali i ve firmě, kam tyto potom posíláme na opětovné nabroušení ... ;) ... dnes už používáme pouze nože "přebrušované" a "upravené" ...

… prvotní odkaz: … http://www.spszr.cz/souteze/1technika.htm … ročník 1996/97 ... snad to někomu pomůže ... ":O) ...

----------------------------------

... no a ještě jeden malý příspěvek určený "speciálně" pro "vodíkáře" … možná to asi bude pro někoho lehčí šok, ... možná si z toho něco vezme ... a někomu to možná neřekne "lautr" nic … zkrátka takový už je život ...

... "a to je zatím vše, Vážení přátelé ... tádydádydááá ... ale tohle přece mám říkat jááá" ... jo, ... a nezapomeňte poděkovat taky Rivalovi, ... je to tu i jeho zásluhou, ... neb mi k tomuto řekl "ať to sem napíšu takříkajíc na plnou hubu" ... zbytek už je na každém jednom z Vás ... třeba se Vám už teď bude lépe chápat patent D18 ... :idea: :shock: :idea: ... hezký zbytek víkendu Vám přeji ... A(&F)


citace ...

Magnetizace je uspořádání magnetických domén feromagnetického materiálu tak, že se jejich účinek projevuje navenek. Magnetizace může být dočasná (trvá pouze po dobu působení vnějšího magnetického pole) nebo trvalá (trvá i po zániku budícího pole). V tom případě i po zániku budícího pole může část domén zůstat orientovaná ve směru působícího pole a magnetizovaná látka má zbytkový (remanentní) magnetismus (toho se využívá například při rozběhu dynam). Látka má pak permanentní magnetický dipólový moment a lze najít tzv. severní a jižní magnetický pól tj. místa, kde magnetické siločáry procházejí povrchem.

Ačkoliv protony mají magnetický dipólový moment, ne všechny látky vykazují magnetické vlastnosti. Jako příklad lze uvést atom vodíku, jehož jádro sestává z jednoho protonu. Molekula vody obsahuje dva vodíkové atomy a atom kyslíku, jehož magnetický dipólový moment je nulový, protože kyslík má sudý počet protonů. Přestože molekula vody obsahuje tyto dva magnetické dipóly, voda není magnetická. Důvodem je náhodná orientace vektorů dipólových momentů, které se tak vzájemně kompenzují a jejich výsledný součet je nulový. Voda, bez přiloženého vnějšího pole, má proto nulovou magnetizaci.

Při přiložení vnějšího magnetického pole se dipólové momenty jader vodíku uspořádají podél siločar magnetického pole. Jen v tomto případě má voda nenulovou magnetizaci a je slabě magnetická.


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Prosba ...

Příspěvek od A(&F) »

... prosím všechny o strpení ... začátek tohoto roku se silně nepovedl a já jsem teď nucen řešit nějaké soukr. i firemní záležitosti, takže mi monentálně nezbývá už žádný volný čas na to co mne zajímá i na to co (jak doufám) by zajímalo vás ... dejte mi tedy, pls, ještě chvíli času ... děkuji, A(&F) ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Magnetic Viewing Paper

Příspěvek od A(&F) »

Zdravím vás všechny ...
[quote="tbest ve vlákně "Co kde na netu""]Pomůcka řekl bych lepší než jakékoliv simulační programy.

http://scientificsonline.com/product.as ... 1179338593

http://hackedgadgets.com/2007/05/10/mag ... ing-paper/[/quote]
... ano, pomůže, ale je to "jenom" 2D ... pokud už tedy potřebujete 3D zobrazení, tak je mnohdy vhodnější použít kapalinu "Ferrofluid" (stav beztíže by byl naprosto ideální) ... bližší info např. http://en.wikipedia.org/wiki/Ferrofluid ... "vygooglit" se samozřejmě dají další, možná i mnohem zajímavější odkazy ... tož tedy gůglujte ...

... nicméně, většinu svých "poznání v polích magnetických" jsem učinil pouze pomocí: magnetů, prstů a pozorování vzájemného ovlivňování ... pokud občas vznikla potřeba použít nějaké ty pomůcky, tak nejvíce se osvědčily velmi jemné váhy ... a postarší monitor (viz předchozí příspěvky) ... toť vše ...

... takže, pomůcky jsou sice hezká věc, ale má otázka zní: "Opravdu vám pomůže, jak ve skutečnosti to které pole vlastně vypadá ... nebo je lepší a mnohem konstruktivnější (nejen pro samotnou tvůrčí magnetickou činnost) nejdříve pochopit všechny souvislosti a principy ???" ... hezké zamýšlení přeji ... A(&F) ... ;) ...
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Něco je (možná) jinak ...

Příspěvek od A(&F) »

... a zrovna z tohoto, zatím vědecky nepodloženého zjištění, já osobně nijak dvakrát nadšený nejsem ...

... co se tedy vlastně stalo ??? ...

... na svém pracovním stole mám tohoto času (pod oknem nad laserovou tiskárnou) "implementováno" lité akvárko o obsahu 25 litrů, ve kterém čekají 3 nové myšky z cizího chovu, než se budou moci připojit do tlupy k ostatním (zkrátka taková dočasná karanténa) ... nu a v páteční podvečer, zrovna když si ověřoval jednu zajímavou magnetickou kombinaci za pomoci silných prstencových neodymů (15 x prům. 20 + 9) mne napadlo (už ani nevím proč), jestli vůbec a jak budou myšifky reagovat na velmi silné magnetické pole ve své blízkosti ... (to je ale blbost, což ??? :D ) ... na sklo jsem tedy z každé strany opatrně "scvaknul" po jednom z těchto toroidů a pomocí toho vnějšího je poté přesunul do rohu aQuára, kde měli dotyční hlodavci vybudován kruhovitý pelíšek z voňavého sena ... záměrně píšu "měli", protože tito se okamžitě odstěhovali na druhou stranu, kde se upelešili v prostých hoblinách ... po celý zbytek noci jsem je potom během své práce po očku pozoroval, jak si chodí jednotlivě, velmi opatrně, očichávat tu neznámou lesklou věc ...

... druhý podvečer jsem tyto magnety přemístil k jejich novému "působišti" ... a myši se opětně přestěhovaly ...

... abych se tedy přesvědčil, že se mi to celé jen a pouze nezdá (a hlavně vyloučil "že jim to třeba jen divně kovově nevoní", popř. nepůsobí jenom jako opticky rušivý element), tak jsem pod dno jiného aQuára, do místa, kde stojí dřevěný minisrub (jenž již 10 dní obývá: "novopečená myšmatka" + osm mláďat + dvě "hlídací tety") nasunul kompozici skládající se ze 7mi "kockatých" magnetů (každý 35x35x10 mm), které jsem uspořádal do tvaru velkého písmene "H" ... a srub je také, najednou z ničeho nic, zcela prázdný ... :shock: :shock: ... myslím si, že přes podestýlku to ty myšky určitě vidět nemohly ... (pozn.: mus musculus má srdeční tep dosahující až 600 tepů za min.)

... takže, máte-li doma podobně malé zvířectvo, velmi silné magnety a chuť si zaexperimentovat, tak určitě uvítám, pustíte-li se do replikace tohoto prapodivného magnetického pokusu ... mno, ... a přiznám se, že budu mnohem raději, pokud dospějete ku zcela opačným výsledkům ... ale i v případě shody by to však vysvětlovalo mnohé ... již poměrně mnoho let se cítím docela velmi unaven ... :| ...

... případným odkazům z netu, zabývajících se touto tematikou, se rovněž nebráním ... ale dneska již nemám na to, abych cokoliv někde hledal, ... celý víkend jsem si totiž hrál s velmi silnými magnety ... ;) ... A(&F) ...

pozn: ... ta malá myšata sama o sobě zatím ještě žádné dlouhé tůry mimo "domeček" nepodnikají, ... do nejvzdálenějšího rohu je přestěhovaly obě dospělé myšice ...
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

HDD Magnety

Příspěvek od Slavek Krepelka »

Hodil jsem letos na podzim HDD magnet nalepený samozřejmě na železe do skleničky s terpentýnem (pravým) a zapoměl na něj. Dnes jsem na to náhodou narazil a tož jsem se podíval, jestli se mi ten terpentýn lepidlem prokousal. Lepidlo se sice nerozpustilo, ale zgumovatělo, a magnet jsem lehce prsty od železa oddělil bez jakéhokoliv poškození.

S laskavým pozdravem, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
Zamčeno

Zpět na „Seriál o magnetech + Diskuze“