Pokojová supravodivost oceli a spol.

Poznatky, nápady, myšlenky...
Odpovědět
Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Pokojová supravodivost oceli a spol.

Příspěvek od Akord »

Ve vláknech kolem magnetu se píše o skládání magnetu, a o prípadu, kdy magnet pritahuje co nejvetší sílou.

Odpoveď na tohle jsem napsal i nedávno, ale jak čtu dále, tak asi nikdo nepochopil její smysl. Napsal jsem neco o nehomogenite pole kolem a o zmene energie B*H ve vzduchu pri posunutí.

Síla, kterou magnet pritahuje nejaký treba ocelový predmet není prímo dána tím, jak vysoký, nebo jak široký magnet, nebo jaká podložka je v konstalaci. Také ten vzoreček pro sílu platí jen velmi okrajove, a nic nemluví o tom, jakým zpusobem ta síla vzniká.

Síla je tím vyšší, čím se pri stejném pohybu více zmení součin B*H ve vzduchu kolem. Takže efekt pritažení nastává v podstate nejvíce na hranách, zejména pokud není podložka príliš tlustá a magnetický obvod uzavrený.

Udelal jsem dávneji následující experiment, protože jsem premáčknul na aute blatník, a potreboval ho vycucnout.

Na ocelovou podložku jsem naskládal co nejmenší magnety tesne vedle sebe tak, aby se okrajama pritahovaly a póly na povrchu co nejvíce strídaly. Tohle je konstalace pro nejvetší sílu a nejlepší využití magnetu na samotnou sílu. Tuším 30ks magnetu FeNdB 25x5x3mm. Samozrejme se mi ten blatník povedlo do značné míry vyrovnat, síla takové sestavy je obrovská, a s malým objemem magnetu udrží v závesu treba celého človeka.

Je asi už jasné, že pritahuje zmena, nebo míra nehomogenity indukce podél pohybu a ne indukce sama. Indukce muže být klidne vysoká, ale když se podél pohybu mení málo, ta je malá i síla. Nemá proto smysl príliš polemizovat o tom, zda magnet vysoký, nebo široký.

Pokud vezmeme dostatečne hrubou ocelovou plotnu(aby se v tloušťce nepresytila príliš nad 1T), tak je síla úmerná prevážne pricucnuté ploše magnetu a ne jeho výšce, protože čím vetší jeho výška, tím je delší i dráha pro siločáru ve vzduchu, a síle to pak nepridá.


Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

napsali znalci

Příspěvek od Akord »

Tohle zde napsali v magnetické části fóra:

Takže dohromady tahle trojice magnetů nepůsobí 3x víc než jeden samotný magnet. Jestli ten první magnet působí silou například 10, ten druhý (protože je dál), působí silou 8 a ten třetí (protože je ještě dál), působí silou 5.

Je to zavádející pitomost dokazující, že se nerespektují ani základní bežné projevy magnetu, a blábolí se na papíre.
Jak jsem psal v predešlém výsledku navyšování magnetu do vzduchu prítažlivou silu v principu nezvetšuje, pokud nepatrne ano, tak jsou za tím parazitní efekty pocházející z nevhodného modelu. Dá se snad ríct, že pokud jediný pusobí sílou 10, tak další magnet zvýší sílu tak o 2, v žádném prípade ne o 8, nebo 5, ty další magnety se procesu neúčastní, protože pomáhají preklenout stejnou výšku vzduchu, jakou zabrali svým navýšením. Spíše se dá ríct, že síla i pri navyšování zustává stejná. Platí modelove pro dostatečne štíhlé magnety a tlustou rozlehlou ocelovou plotnu. Pokud se bere jiný model, tak není adekvátní, protože jinak nejde o skládací součet, ale o vliv pomeru plocha výška.

Také autor výroku nerespektuje hodnotu permeability magnetu blízké jedné, protože jinak by nenapsal zduvodnení =protože je dál=, je to nesmysl, není dál, magnetická siločára je pri tomhle skládání pro každý magnet stejne dlouhá.


Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: napsali znalci

Příspěvek od Ilem »

Akord píše:Tohle zde napsali v magnetické části fóra:

Takže dohromady tahle trojice magnetů nepůsobí 3x víc než jeden samotný magnet. Jestli ten první magnet působí silou například 10, ten druhý (protože je dál), působí silou 8 a ten třetí (protože je ještě dál), působí silou 5.

Je to zavádející pitomost dokazující, že se nerespektují ani základní bežné projevy magnetu, a blábolí se na papíre.
Jak jsem psal v predešlém výsledku navyšování magnetu do vzduchu prítažlivou silu v principu nezvetšuje, pokud nepatrne ano, tak jsou za tím parazitní efekty pocházející z nevhodného modelu. Dá se snad ríct, že pokud jediný pusobí sílou 10, tak další magnet zvýší sílu tak o 2, v žádném prípade ne o 8, nebo 5, ty další magnety se procesu neúčastní, protože pomáhají preklenout stejnou výšku vzduchu, jakou zabrali svým navýšením. Spíše se dá ríct, že síla i pri navyšování zustává stejná. Platí modelove pro dostatečne štíhlé magnety a tlustou rozlehlou ocelovou plotnu. Pokud se bere jiný model, tak není adekvátní, protože jinak nejde o skládací součet, ale o vliv pomeru plocha výška.

Také autor výroku nerespektuje hodnotu permeability magnetu blízké jedné, protože jinak by nenapsal zduvodnení =protože je dál=, je to nesmysl, není dál, magnetická siločára je pri tomhle skládání pro každý magnet stejne dlouhá.
Všude píšu, že magnety nejsou můj šálek čaje. Tak mě ze znalců vynech. Udělal jsem pouze pokus se skládáním magnetů. Můj závěr souhlasí s tvým tvrzením, že skládání magnetů má smysl pouze u dostatečně plochých magnetů. Děkuji za správné zdůvodnění.
Ty čísla tam Adam naflákal od boku jen na vysvětlení principu. Nemají žádný vztah ke skutečnosti. To snad pochopí každý.


"Dum spiro spero"
Ciceron
Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Re: napsali znalci

Příspěvek od Akord »

Ilem píše:
Akord píše:Tohle zde napsali v magnetické části fóra:

Takže dohromady tahle trojice magnetů nepůsobí 3x víc než jeden samotný magnet. Jestli ten první magnet působí silou například 10, ten druhý (protože je dál), působí silou 8 a ten třetí (protože je ještě dál), působí silou 5.

Je to zavádející pitomost dokazující, že se nerespektují ani základní bežné projevy magnetu, a blábolí se na papíre.
Jak jsem psal v predešlém výsledku navyšování magnetu do vzduchu prítažlivou silu v principu nezvetšuje, pokud nepatrne ano, tak jsou za tím parazitní efekty pocházející z nevhodného modelu. Dá se snad ríct, že pokud jediný pusobí sílou 10, tak další magnet zvýší sílu tak o 2, v žádném prípade ne o 8, nebo 5, ty další magnety se procesu neúčastní, protože pomáhají preklenout stejnou výšku vzduchu, jakou zabrali svým navýšením. Spíše se dá ríct, že síla i pri navyšování zustává stejná. Platí modelove pro dostatečne štíhlé magnety a tlustou rozlehlou ocelovou plotnu. Pokud se bere jiný model, tak není adekvátní, protože jinak nejde o skládací součet, ale o vliv pomeru plocha výška.
Také autor výroku nerespektuje hodnotu permeability magnetu blízké jedné, protože jinak by nenapsal zduvodnení =protože je dál=, je to nesmysl, není dál, magnetická siločára je pri tomhle skládání pro každý magnet stejne dlouhá.
Všude píšu, že magnety nejsou můj šálek čaje. Tak mě ze znalců vynech. Udělal jsem pouze pokus se skládáním magnetů. Můj závěr souhlasí s tvým tvrzením, že skládání magnetů má smysl pouze u dostatečně plochých magnetů. Děkuji za správné zdůvodnění.
Ty čísla tam Adam naflákal od boku jen na vysvětlení principu. Nemají žádný vztah ke skutečnosti. To snad pochopí každý.
Omlouvám se za prípadnou nejednoznačnost a málo selektivní prístup. Tebe za "znalce" tedy v uvozovkách rozhodne nepovažuji. Predpokládám, že v tomhle se každý nejlépe umí ohodnotit sám, a každý musí v sobe cítit, jak poctivý prístup k veci má, pokud má aspoň minimum sebereflexe. Všiml jsem si, že Tvé poznámky k magnetum jsou k veci, pokud by se mi neco na tom nelíbilo, tak bych to bez velkých okolku citoval, a myslím by jsme nemeli ani potom problém se dobrat k nejaké shode. Nekdy stačí jen upresnit situaci.

Reagoval jsem práve proto, že to "znalecké" vysvetlení bylo špatné i principiálne, drobné chyby nereším, navozovalo zcela jiný pohled na výsledek skládání magnetu, než tomu je objektivne, tedy v overené situaci nezávislé na mne.
Naposledy upravil(a) Akord dne čtv 10 úno 2011 17:48, celkem upraveno 1 x.


Uživatelský avatar
Jim68
Zasloužilý člen
Příspěvky: 668
Registrován: úte 29 zář 2009 14:36
Dal: 1 poděkování
Dostal: 26 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Psycho 3

Příspěvek od Jim68 »

Vždycky jsem myslel, že Psycho 2 byla jen ubohá slátanina proti jedničce.
To jsem ještě netušil, že se tu bude natáčet trojka!!
Nebo to píšeš Akorde jen tak - pro radost? Vždyť si můžeš nechat svůj názor pro sebe: ergo - etický člověk s morální integritou nemusí říkat všechno co si myslí a já dodám - ani nesmí. Pokud je teda tak dobrý, jak si sám myslí.... :roll:


Jim68
Be happy!
Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Re: Psycho 3

Příspěvek od Akord »

[quote="Jim68"]Vždycky jsem myslel, že Psycho 2 byla jen ubohá slátanina proti jedničce.
To jsem ještě netušil, že se tu bude natáčet trojka!!
Nebo to píšeš Akorde jen tak - pro radost? Vždyť si můžeš nechat svůj názor pro sebe: ergo - etický člověk s morální integritou nemusí říkat všechno co si myslí a já dodám - ani nesmí. Pokud je teda tak dobrý, jak si sám myslí.... :roll:[/quoteNa podobnou praštenou filosofii si klidne udelej film. Ty mi tak máš co poroučet, co mám, nebo co musím, to delej nesvéprávným. Starej se o své výsledky.


Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

odborníku jak na bežícím páse

Příspěvek od Akord »

Další jalový výrok:
Vyhledal jsem si v tabulce produktů jednoho prodejce dva magnety lišící se pouze tloušťkou.
20693 VMM65H-N44H 5 2,5 1,5 nikl 0,14g 120°C 4,7N
20694 VMM65H-N44H 5 2,5 2,0 nikl 0,19g 120°C 5,5N
Pokud by to měl být pouhý součet, jak martin11 původně uváděl, pak by odtrhová síla silnějšího magnetu musela být 4,7/3*4=6,27N. Tímto je jasně dokázáno, že pravdu má adam.benda. Děkuji za pozornost, konec hlášení. :-)
Jen tak dál, pomer výška plocha asi nikomu nic neríká. Nač vážit jablka a hrušky zvlášť, když se to dá míchat a kupovat jablkohrušky spolu. Co na to, že jednou tam bude 20procent hrušek, a jindy 20procent jablek.


Odpovědět

Zpět na „Akord“