Akvament neboli vodudejk

Vstup do sekce

Moderátoři: rival, sano

jvj56
Zasloužilý člen
Příspěvky: 276
Registrován: sob 09 kvě 2009 10:36
Dostal: 3 poděkování

Re: Akvament neboli vodudejk

Příspěvek od jvj56 »

Taky jsem zastáncem přírodního materiálu.
Jinak paropropustná (polopropustná) folie se dává pod střešní krytinu, aby se voda v izolaci při náhodném zátoku mohla odpařit. Pod sádroš se dává parotěsná folie.
Vodudejk chci také dělat jako napájení pro ovce, abych tam nemusel za sucha vozit vodu.
Na podloží chci použít vytvarované a slepené kameny z pískovce.
Pěkně se opracovávají a tady jich máme hodně.

Jsem zvědav kolik to dá vody.
H.


Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Akvament neboli vodudejk

Příspěvek od poota »

Tak teda ještě pomaleji :?
pokud chce někdo, aby mu voda zůstávala na povrchu a nevsákla se hned zase do hlíny, tak ji musí zadržet. Zadržet ji může snadno čímkoli nepromokavým - betonem, igelitem, térovanou lepenkou, sklem, porcelánem atd.
A teď opravdu pozorně čtěte - pokud ten materiál nepropustí nahoru plyny a páry, tak vodudejk nebude "dýchat" a vyrobí vody podstatně méně. Proto říkám, podložit paropropustnou vodunepropouštějící fólií.
Je to opravdu tak těžké pochopit?

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Akvament neboli vodudejk

Příspěvek od poota »

jvj56 píše: Vodudejk chci také dělat jako napájení pro ovce, abych tam nemusel za sucha vozit vodu.
Pro napájení dobytka se dá použít "rosný rybník", ovšem jeho vytvoření je pracné a navíc zabere dost místa. Výhodou má být trvalá dodávka vody i tehdy, když "normální přítokové" rybníky vysychají.

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Akvament neboli vodudejk

Příspěvek od Slavek Krepelka »

poota píše:Tak teda ještě pomaleji :? .... Je to opravdu tak těžké pochopit?
Zdravím - poota
Co je špatného s tou kravskou kůží? Pravda, sice to za pár let shnije a musí se to vyměnit, ale mám podezření, že těch let bude dost. Na jedné straně se tu rozvádíme o dietních nebezpečích plastů a na straně druhé si to dát pod vodůjek a asi podstatně horší svinstvo než je petka? Navíc ty zatracený plasty daleko více podporujou růst bakterií než většina přírodních materiálů. To už bych pod ten vodůjek spíš dal dubový fošny na drážky, jako se dělá podaha. iOny sice budou trochu prosakovat než se zatáhnou, ale pak by měl být pokoj. Jenom je otázkou, co by udělaly v zimě, ale asi nic moc.

Ahoj, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Akvament neboli vodudejk

Příspěvek od poota »

Pomaleji už to psát nejde.
PETka jako taková vodě neškodí, pokud je už několikrát propláchnutá - u ní je škodlivé to, co na jejím povrchu ulpí při její výrobě. Předpokládám, že u většiny fólií to bude nejspíš podobné.
Nemůžu a ani nechci nikoho k ničemu nutit - dělejte si to každý tak, jak to považujete za nejlepší - konečně i já to dělám zrovna tak.

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Žížalí kameny

Příspěvek od poota »

Fenomén žížalích kamenů jsem již kdesi zmiňoval v souvislosti s Viktorem Schaubergerem. Údaje o nich jsou velice skromné, a jak jsem zjistil, i značně neúplné. Prakticky je zmíněno jenom to, že se jedná o kameny, obsahující kovovou rudu, které když se umístí na slunce, tak v hlíně pod nimi se shromažďuje vlhkost ve které se daří žížalám.
Praktickým prověřováním jsem došel k tomu, že mohu dodat několik následujících upřesnění, která povětšinou nepovažuji za vhodné nějak podrobněji zdůvodňovat.
- Velikost kamene je důležitá a předpokládám, že nemůže být menší než pěst.
- Kámen musí obsahovat kovovou rudu, křemen zřejmě není bezpodmínečně nutný.
- Tvar by se měl blížit kouli nebo krychli, může být vejčitý nebo kvádr, naprosto nevhodné jsou placáky.
- Zastínění ani přímé slunce nevadí, zatím není jasné, co z toho je výhodnější.
- Kámen nestačí na zem pouze položit, je nutné ho téměř celý zahrabat.
- Horní část kamene (zřejmě) musí vyčnívat nad povrch a nebo mít styk se vzduchem.
- Záleží na umístění - tentýž kámen bude na různých místech také různě "fungovat".
- Vodu "produkuje" i v parném dni při teplotách přes 30o strýčka Celsia

Pro praktické zkoušení a případné využívání mám několik myšlének.
Na pravé "žížaláky" můžeme nejsnáze narazit při procházkách lesem na mírně svažitých lesních cestách - poznáme je snadno, protože z povrchu cesty mírně vyčnívají a jsou nápadně vhké až mokré i v horkých dnech. Například fotky jsou dělané v podvečer při teplotě 30oC po dni, kdy bylo 36oC.
Pomocí nalezeného zaručeně funkčního žížaláku můžeme prověřovat i různé další lokality z hlediska vhodnosti. Pomocí nalezeného vhodného místa můžeme prověřovat i různé další kameny, zda mají dostatečnou žížalovitost.
Upozorňuji na důležitou věc - pravé žížaláky jsou do půdy zapracovány tak, že nemají žádný přímý styk se skalnatým podložím!
Zatím se zdá, že pro produkci vody potřebují žížaláky určitou minimální teplotu vzduchu či okolí. K tomu se chci vyjádřit, až k tomu budu mít nějaké podklady.
Přikládám příklady pravých žížaláků a také typ kamene, který na Staropacku jako žížalí běžně funguje, ač v něm křemen neshledávám. I když drobné "stříbrné" tečky se v něm blýskají.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Nepravé žížaláky

Příspěvek od poota »

Život není úplně jednoduchý a tak neplatí, že každý mokrý kámen je žížalák!
Vyskytují se totiž v přírodě ještě quazi-žížaláky či pažížaláky, tedy kameny. které jsou také na povrchu vlhké až mokré, ale které mají přímý styk se skalnatým podložím nebo jsou jeho přímou součástí. Nacházejí se nejčastěji tehdy, když se cesta zařezává až do podloží a většinou ve stěně obrácené k severu. Jejich voda sice může být juvenilní, která stéká od nějakého pramene či pramínku, ale stejně tak se může jednat o vodu pouze prosáklou. Produkce vody u pažížaláků se stoupající teplotou většinou klesá, případně až ustává, zvláště když na ně během dne dopadá sluneční svit.
Hlavní rozdíl je u pažížaláku ten, že voda "nevzniká" přímo na něm, ale že se jeho prostřednictvím pouze dostává na povrch - většinou k němu vlastní vahou nějakou štěrbinou doteče a "po něm" vyteče se skály "ven". Dalo by se řící, že na rozdíl od žížaláku, který je kamenem komponujícím, je pažížalák kamenem transferujícím.
Pažížaláky dost nápadně signalizují, že v blízkosti se může vyskytovat zdroj spodní vody, tedy pramen, studánka a nebo alespoň bahniště.

Zdravím - poota
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Nepravé žížaláky

Příspěvek od Slavek Krepelka »

poota píše:Život není úplně jednoduchý .... Zdravím - poota
Tak nějak. http://cs.wikipedia.org/wiki/Kovy A že těch kovů je a cokoliv nějaký kov obsahuje je možno považovat za kovovou rudu. Například i sůl kamená se dá považovat za sodíkovou rudu. Je tedy otázkou, co přesně měl Schauberger na mysli pod pojmem "kovové" rudy. Takhle je to s ním v tolika věcech, že je velice těžké se v tom jeho slovníku něčeho konkrétnějšího domáknout.
S laskavým pozdravem, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Nepravé žížaláky

Příspěvek od poota »

Slavek Krepelka píše: Takhle je to s ním v tolika věcech, že je velice těžké se v tom jeho slovníku něčeho konkrétnějšího domáknout.
Je to holt potřeba brát tak, že nepodává hotové návody, ale jenom ukazuje cestu. Z tohoto úhlu pohledu to už s ním funguje docela dobře.
Třeba k těm kovovým rudám - ono zřejmě není vůbec důležité, která konkrétní ruda to bude. Nejspíš vyhoví celkem kterákoli, i když je možné, že ne úplně všechny. Ale voda se vyskytuje skoro všude, takže to určitě nebude nijak kritické. Tak proč by je vyjmenovával? Stejně tak vypadá na první pohled dost "podivně" jeho chemie, když tvrdí, že je jenom kyslík a všechno ostatní jsou jenom "uhlovodíky", k nimž počítá třeba i kysličníky ve kterých uhlík vůbec není. Vypadá to ale podivně jenom do té doby, než si člověk uvědomí, že to má svou logiku a vlastně na tom "vadí" jenom ten název "uhlovodíky", který už je běžně používán pro zcela určitou skupinu sloučenin.
Osobně mám pocit, že je to takový Viktorův způsob, jak prezentovat svoje poznatky tak, aby jim nerozuměli odborníci. Ti totiž na první pohled vidí, že jsou tam hrubé chyby a nesmysly, takže nad tím už dál nepřemýšlejí. Což je docela žádoucí, protože zrovna oni by stejně na nic kloudného nepřišli. Čím méně odborného vzdělání, tím větší naděje na to, že bude jedinec schopen přemýšlet jinak, než ve vzděláním nalajnovaných kolejích.

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Nepravé žížaláky

Příspěvek od Slavek Krepelka »

poota píše: ... Čím méně odborného vzdělání, tím větší naděje na to, že bude jedinec schopen přemýšlet jinak, než ve vzděláním nalajnovaných kolejích.
Zdravím - poota
Hmm. Že by sakra jednak pyrity a jednak zlato? To je totiž to jedinné vyloženě očividné, o čem vím. Nicméně, nemám ho za prosťáčka, který by to viděl až takhle jednoduše. :bhead: Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Nepravé žížaláky

Příspěvek od poota »

Já si ty jeho "kovové rudy" spíš překládám jako:
"všechny rudy (případně i soli a vůbec látky), které tento jev způsobují"
a případně si k tomu doplňuji:
"za jistých podmínek",
kterými může být třeba přítomnost polovodivých nerostů, které díky teplotnímu rozdílu, případně i za spolupůsobení gravitace vytvářejí určitý náboj, takže celek může ve výsledku působit v tomto případě podobně jako katalyzátor.
Je mi docela jasné, že těmito mými "definicemi" nejspíš fyzicky trpíš, ale to je dáno tím, že se o tom snažíš uvažovat v nějakých pokud možno konkrétních pojmech.
Viktorovo uvažování a vyjadřování mi trochu připomíná počítání s množinami a vlastně ještě víc s fuzzy-množinami, o kterých matematici tvrdí, že se přes ně dají spočítat i věci jinak naprosto neřešitelné.

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Nepravé žížaláky

Příspěvek od Slavek Krepelka »

poota píše: Je mi docela jasné, že těmito mými "definicemi" nejspíš fyzicky trpíš
Dnes ne. Hodlám si na tyhle ústrky zvyknout :laugh: Množiny jsem se nikdy ani nepokusil chápat a i když jsem o tý fuzy logice dost i zaslechl a něco málo i početl a mám pocit, že jí trpí především vzdělanci .... dál radši ne. Vždycky mi zazní v uších výrok jistého Navajo indiána Rykera: "Když se mne snažili naučit, že mínus krát mínus je plus, tak jsem se školou šlehnul." Dal se eventuelně na svářeče. Byl to velice sympatický, zádumčivý typ. Pokud jde o horniny, mám pocit že jich bude děsně málo, který v sobě nějaký křemen mít nebudou. Snad jedině běžně vápenec a uhlí a i ty budou mít asi převážně nějaké ty "pískové" nečistoty. U vyvřelin asi o vyjímce nevím, ale to by nám spíš něco pověděl Anri, anžto se tou šutrologií dosti zabývá. Minerály jsou jiný kafe, ale ty se zase samy o sobě jako "hory" snad ani nevyskytují. Tímto mne Schauberger opět položil na lopatky. S těma spocenejma kameňama mi to taky vrtávalo hlavou, ale nevrtal jsem se do toho. Taky si nepamatuju, že bych je viděl třeba na polní cestě, oproti lesnim a taky si nevzpomínám, že bych tohle viděl na Křemenných slepencích. Zato si vzpomínám, že to byla povětšinou rula, nebo žula, nebo břidlice. Vápenec vlastně taky ne ale má pocit že dolomit ano. Promiň, nemyslí mi to, do postele ve dvě ráno a z postele v půl pátý. Jdu si dát cígo a asi to sbalím. Ahoj, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Nepravé žížaláky

Příspěvek od poota »

Ono je to zatím celkem jedno.
Pro praktické použití nám stačí rozdělit kameny na ty, "které fungují" a ty ostatní. Tohle roztřídění se dá udělat docela prostým odzkoušením. Teprve potom, tedy "až nebude co užitečného dělat", se můžeme pokusit zjistit, které kameny jsou to konkrétně a taky případně proč. To sice může být docela zajímavé, ale prakticky by to mohlo být potřebné teprve až se stejného efektu budeme chtít dopustit nějak uměle. Případně nějak zjistit princip, na kterém to funguje.
Praktické použití má ovšem přednost - takže pokud to bude fungovat, můžeme klidně spát i když o tom nebudeme vědět vůbec nic. Budeme ve stejné situaci, jako naši vědové, ovšem s tou výhodou, že si nebudeme muset vymýšlet žádné vševědoucí teórie. Na rozdíl od nich můžeme klidně prohlásit: víme o tom sice kulový, ale hlavně že nám to funguje.

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Nepravé žížaláky

Příspěvek od Slavek Krepelka »

poota píše:Ono je to zatím celkem jedno. ... víme o tom sice kulový, ale hlavně že nám to funguje. Zdravím - poota
Už zas :D Ahoj.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
Uživatelský avatar
Aquarius1
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1195
Registrován: ned 16 pro 2007 0:43
Bydliště: Planeta Země
Dal: 5 poděkování
Dostal: 20 poděkování

Re: Akvament neboli vodudejk

Příspěvek od Aquarius1 »

Tenhle Vodudejk mě zaujal,jednoduché a přitom funkční.Možná že podobnou funkci měli i tzv rozdělovací pásy mezi políčky i když celkem nevědomě (odstranění kamene z pozemku a jeho ohraničení) ale je fakt že na těchto políčkách u nás v krušnohoří se nikdy nezavlažovalo uměle.Jak píše poota,vím o tom kulový je to jen můj postřeh.
Jindra


Věřím že v jednoduchosti bude ta pravá příčina neúspěchu dosavadního bádání,jelikož se bastlíme (a to i já) ve vymýšlení složitých mechanismů.
Odpovědět

Zpět na „Sekce "Nadšenců"“