Diskuze k seriálu o magnetech

Své příspěvky můžete psát do "Diskuze".
Odpovědět
martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

Re: Diskuze k seriálu o magnetech

Příspěvek od martin11 »

Mimo téma (offtopic)
trochu plevelíme vlákno, ale jestli ten meč má, tak je dost nebezpečnej :devil: ....no zkusíme mu napsat na mail...třeba se ozve... :hip::oops:


... věřím, že se " TO " povede ......
bagri
Starší člen
Příspěvky: 137
Registrován: pon 07 led 2013 0:48
Bydliště: Na Ko 69
Dal: 87 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Re: Diskuze k seriálu o magnetech

Příspěvek od bagri »

klemcerny píše:Jeden z prvních praktických experimentů se týkaly právě magnetického pole země(*).Magnetometrem jsem zjistil pokles magnetické hladiny ve vzdálenosti od pěti do třiceti metrů.U magnetů samotných(muselo jich být víc aby přístroj vůbec zachytil změny),pak prudce vzrůstla.

Jaký magnetometr používáš? Bereš do úvahy lokální magnetické pole a geomagnetické pole, které spolu tvoří jisté součtové pole? Toto sdružené pole je citlivým nosičem vzruchů, jako vodní hladina, takže k ovlivnění magnetometru postačí velmi malý roztočený neodym na druhé straně obýváku. Vysílače a přijímače využívají napnelizmu éteru rozkmitaného do tvaru postupné elektromagnetické sférické vlnoplochy bez potřeby obrovských energií, jsou na tom obdobně. Mám zato, že jsi nesprávně interpretoval nějakou studii, protože závislost magnetického pole na jiném magnetickém poli není co do funkčnosti magnetů, ale souvisí se vzájemným ovlivňováním. Je možné, že jsi něco sestrojil pomocí měření magnetometrem - nechal jsi několika magnety vyrušit síly a vnější pole se postaralo o navození nerovnováhy, ovšem taková zařízení přestávají fungovat současně například s vypnutím zářivkového osvětlení s tlumivkou v bezprostřední blízkosti. LOL :-)


Tak tyhle hodiny se nám do kufru nevejdou - Maršál Koněv, Praha 1945, Staroměstské nám.
orlus
Nový člen
Příspěvky: 14
Registrován: stř 20 bře 2013 13:38
Dal: 4 poděkování

Re: Diskuze k seriálu o magnetech

Příspěvek od orlus »

Jsem zvědav jak dopadne tohle - http://peswiki.com/index.php/Event:2013 ... University - zatím to vypadá na obvyklé klacky pod nohama, ale má se to objevit v dubnu na nějaké švýcarské výstavě tak uvidíme.


Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Magnetická úprava vody ...

Příspěvek od A(&F) »

... příspěvky týkající se úpravy vody byly přesunuty do vlákna Elektronická a jiná podobná úprava vody. ... A(&F) ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
Barbucha
Zasloužilý člen
Příspěvky: 611
Registrován: sob 19 črc 2008 2:10
Bydliště: Praha
Dal: 5 poděkování
Dostal: 61 poděkování

Re: Přemagnetování toroidů

Příspěvek od Barbucha »

Zdravím, lidi poradíte? Potřebuji zmagnetovat, respaktive přemagnetovat toroid o průměr 120mm na mag. orientaci podle obrázku. Poradíte někdo jak by měla vypadat magnetizační cívka a jaké by měla mít parametra / průměr počet závitů a pod /? Zdroj: kondenzátorová baterie 450V / do 10x450uF - pokud bude stačit. Děkuji

:bhead: :dknow: :smoke:
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Já to říkám pořád / neřád /, nejhorší jsou trpaslíci, všude vlezou a strašně se množí, jo ještě taky ten divnej němec co nám všechno skovává.
Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Re: Přemagnetování toroidů

Příspěvek od adam.benda »

Barbucha píše:Zdravím, lidi poradíte? Potřebuji zmagnetovat, respaktive přemagnetovat toroid o průměr 120mm na mag. orientaci podle obrázku. Poradíte někdo jak by měla vypadat magnetizační cívka a jaké by měla mít parametra / průměr počet závitů a pod /? Zdroj: kondenzátorová baterie 450V / do 10x450uF - pokud bude stačit. Děkuji

:bhead: :dknow: :smoke:
Po rychlém zamyšlení... použil bych takovouto konstrukci...
Jádro ze dvou dílů - tyčka s osazením, na ní je vinutí, druhý díl je jakýsi kalíšek (šrafovaný díl).
Nějak napasováno na sebe s co nejmenší možnou mezerou, takže nejlépe dosedací plošky brousit na minimální možnou drsnost povrchu.
V "kalíšku" bude muset být díra na vývod vodičů ven.
Pozn.: Díru vyvrtat co nejdál od toroidu, takže asi někde u "dna" kalíšku. (Kvůli rovnoměrnému rozložení magnetizačního pole v toroidu.)
Zeleně je magnetovaný toroid.

Magnetizační proud (resp. parametry kondenzátoru) teď z fleku nedám a není čas, dávám prostor ostatním. :-)
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Intenzita pole v těsné blízkosti pólu

Příspěvek od adam.benda »

Narazil jsem teď na zajímavou skutečnost, která se týká intenzity mag. pole ve velmi velké blízkosti magnetu (velmi blízko pólu). Původně jsem si nebyl jistý, jak moc roste velikost magnetické indukce, když se budeme k pólu magnetu přibližovat dokonce na desetiny nebo setiny milimetru. Jak je mým zvykem, nasadil jsem na to nějaké výpočty a máme výsledek.

Co se týče běžných neodymových magnetů,
přibližováním se k pólu z velké vzdálenosti roste magnetická indukce velmi prudce - zhruba exponenciálně,
avšak pod vzdáleností

###


Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Přítah u přiblížení stejných pólů - Velký a malý magnet

Příspěvek od adam.benda »

K tématu, proč se malý magnet nakonec může přichytit k velkému magnetu, byť jsou natočeny stejnými póly k sobě.

###


Magneto
Zasloužilý člen
Příspěvky: 316
Registrován: pát 02 zář 2011 13:28
Dal: 8 poděkování
Dostal: 26 poděkování

Re: Diskuze k seriálu o magnetech

Příspěvek od Magneto »

přitah navzdory odpuzu malý a velký magnet.pdf
Zdar Adame,
hned na začátek se musím omluvit za svoji předchozí skepsi - Tvůj vizualizátor je skutečně fajnová věc. Určitě do něho ale láduješ další a další parametry, abys mu vylepšil "představivost". Tento poslední obrázek je mi z ručního pokusničení velice dobře známý a sám pro sebe jsem si tento jev pojmenoval tak, jako že se nad malým magnetem "zavřela voda". Proto mi v této Tvé simulaci chybí detail vzájemných vztahů. U Tebe to vypadá, jako by ten malý magnet postupoval tenkým střevem, ale skutečnost je taková, že v určité vzdálenosti převládne přitažlivost nad odpudivostí. Bližší plocha malého magnetu totiž nabízí interakci jen siločarám z bezprostředního okolí, zatímco vzdálenější plocha se nastavuje siločarám ze širokého okolí (taková analogie Casimirova jevu).
Více je vidět na obrázku.
Zdraví :o)
Magneto
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Přítah navzdory natočení stejnými póly

Příspěvek od adam.benda »

Magneto píše:... Určitě do něho ale láduješ další a další parametry, abys mu vylepšil "představivost". ...
... Proto mi v této Tvé simulaci chybí detail vzájemných vztahů. U Tebe to vypadá, jako by ten malý magnet postupoval tenkým střevem, ale skutečnost je taková, že v určité vzdálenosti převládne přitažlivost nad odpudivostí. ...
Ahoj, díky za Tvé přehodnocení přístupu k mému Frankensteineovi. :good:

Dá se říct, že parametry jsem do programu naládoval už na začátku v plné síle. Vývoj programu neprobíhal tak, že bych zkusil něco a pak to doupravoval, aby to bylo přesnější a přesnějí - to by zbytečně dávalo prostor pro pochyby ve spolehlivosti. Takový program bych raději netvořil. Troufale tedy zmiňuji, že program pracuje na mnou vyvinuté velmi spolehlivé platformě, která v průběhu psaní programu není nijak pozměňována. Průběžně jsou doplňovány parametry jen k tomu účelu, aby to umělo víc analytických funkcí.

Ke Tvému obrázku o přítahu malého magnetu stejnými póly: Před pár dny jsem uvažoval nad tím, jestli to náhodou není tak, jak jsi pak nakonec nakreslil a tak jsem do programu zadal zvětšení situace, aby mi to ukázal víc podrobně. A byli jsme mimo mísu. Malý magnet skutečně prostupuje k velkému jakousi "bublinou" a indukční čáry tam jsou samostatné - žádná neprochází oběma magnety. A když jsem to viděl, tak mi došlo, že nad tím ani nelze pochybovat, protože při představování si nějakého pole nesmíme zapomenout na to, že indukční čáry vždy musejí mít možnost se zase někde plynule uzavřít. A když bys na svém nákresu pokračoval u malého magnetu se snahou čáru někam uzavřít, točil by ses do nekonečna v jakési spirále a neuzavřel bys ji.

Přítah při velké blízkosti těchto dvou magnetů navzdory natočení stejnými póly se dá vysvětlit pomocí toho, když si představíme, že ty vykreslené indukční čáry jsou určitým způsobem "pružné". Když je vpravo dost velký kus pole, které takhle zvenčí obepíná ten malý magnet, vlastně ho pak už díky té "pružnosti" natlačuje blíž k tomu velkému magnetu a v tom je ten začarovaný přítah.

###


Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Přítah navzdory natočení stejnými póly

Příspěvek od poota »

Příroda zřejmě ráda používá osvědčené principy - podobný paradox přece existuje i ve vodě, kdy se za jistých podmínek předmět pohybuje proti proudu právě silou toho proudu - Viktor Schauberger blahé paměti to nazýval principem pstružího pohybu. A ze stejného soudku je konečně i Kóandův efekt.

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Magneto
Zasloužilý člen
Příspěvky: 316
Registrován: pát 02 zář 2011 13:28
Dal: 8 poděkování
Dostal: 26 poděkování

Re: Diskuze k seriálu o magnetech

Příspěvek od Magneto »

No, nevím, dost jsem o tom přemýšlel - to uzavření siločar má jistě smysl, ale pokud je magnet sám. Jakmile jsou dva, tak si neumím představit, že by u nich nastala nějaká interakce, kdyby žádné společné siločáry neměly. Být to při stejné konstelaci přitah, tak se taky propojí a siločáry budou procházet oběma magnety. Takhle převráceně by to mělo fungovat stejně, jenom jaksi za roh. Prostě se uzavřou v tom malém magnetu (co se do něho vejde) a zbytek půjde okolo. Asi jako když nějakou věc chceš přiblížit k sobě, tak ji buďto čapneš zepředu a táhneš k sobě, nebo obejmeš zezadu a tlačíš k sobě...
Mageto :o)


Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Indukční čára prostupující dvěma magnety

Příspěvek od adam.benda »

Magneto píše:... Být to při stejné konstelaci přitah, tak se taky propojí a siločáry budou procházet oběma magnety. Takhle převráceně by to mělo fungovat stejně, jenom jaksi za roh. ...
...Prostě se uzavřou v tom malém magnetu (co se do něho vejde) a zbytek půjde okolo. ...
Právě, že to takhle nelze brát, tedy po vzoru toho, že při přítahu indukční čáry prostupují oběma magnety. Při takovémto odpuzu zůstávají pole samostatná a bránící se jedno druhému. Jakákoliv indukční čára prostupující oběma magnety inklinuje ke sloučení polí, k zesílení pole a ke vzájemnému přítahu těch dvou magnetů. Čára procházející oběma magnety prakticky vždy(!) představuje princip přítahu. Když máš dva magnety stejně velké a natočené k sobě stejnými pól, tak jejich pole zůstávají taky samostatná. Jedno pole "pruží" o druhé, magnety se odpuzují.

Jen tak "prostě" se nemůžou uzavřít v tom malém magnetu. Ono se toho do něj klidně vejde hodně, ale nakonec se indukční čára musí někudy vrátit ke svému začátku. Pokud to najednou nejde, postup není správný.


Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Re: Indukční čára prostupující dvěma magnety

Příspěvek od adam.benda »

adam.benda píše:... Když máš dva magnety stejně velké a natočené k sobě stejnými póly, tak jejich pole zůstávají taky samostatná. Jedno pole "pruží" o druhé, magnety se odpuzují. ...
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


buky
Zasloužilý člen
Příspěvky: 835
Registrován: ned 17 kvě 2009 22:21
Dal: 10 poděkování
Dostal: 20 poděkování

Re: Diskuze k seriálu o magnetech

Příspěvek od buky »

To je ono, právě s tímhle se morduju.
Ak bude pravej magnet pevně uloženej a levej uvolním, tak nejprve dojde např. k pravotočivému stočení levého magnetu a pak k přítahu. Nic nového, ale skuste si představit, že vrchní část mag. pole levého magnetu překryju clonkou v podbě půlkruhu (jde o pozdlžne rozřezanou ucelovou trubku, nebo trubku s pozdĺžní mezerou )
Nevím jestli mne chápete, ale můžu vám 100% zaručit, že není vůbec jedno jak bude clonka umístěna a nebudete věřit jakou s lehkostí se mag. pole "vypne" a levej magnet v pozici přítahu v pohodě překoná a dál setrvačností se točí po konec druhé strany clonky. Pokud je pole překryto clonkou, tak to nekopne naspátek k přítahu.
Ovšem, je tu jako vždy zádrhel v podobě entropie a je neuvěřitelný jak se to pole nechce poddat naším představám.

Mám prosbu na adama jestli by mohl tuhle situaci demonstrovat a co se vlastně s mag. polem při pěkrytí clonkou děje.


Odpovědět

Zpět na „Seriál o magnetech + Diskuze“