ohřev vody od krbu

Praktické poznatky a projekty uživatelů tohoto fóra.
Odpovědět
Majkl1
Stálý člen
Příspěvky: 83
Registrován: úte 31 kvě 2011 5:47
Dal: 1 poděkování
Dostal: 7 poděkování

ohřev vody od krbu

Příspěvek od Majkl1 »

Nevím kde se zeptat, tak to šoupnu sem.
Mám obyčejnou 7kw krbovou vložku. Za pár stováků jsem z ní vyvedl horkovzdušné rozvody do většiny svého RD. Vše stálo jen pár stovek, kdy nejdažší byly mřížky na zdi a v podlaze. :lol: Pár metrů husího hliníkového krku, co se používá na digestoře a vše fachá nádherně.
Díky tomu i když jede vložka jen zlomek svého výkonu, spolehlivě vytopí celý dům. A tak jsem si řekl, zda jí nevyužít ještě jednou a to k ohřevu vody. Neumím to nikterak spočítat a tak se ptám vás. Když omotám vložku měděnou trubkou (mysím že 30m by nebyl žádný problém) dokáže to ohřát vodu v cca 150l bojleru, který by byl na druhé straně zdi než je krb? Chtěl bych to celé bez čerpadla samotíží. Sice to není VE jak jí vidí většina, ale pro mne v tomto případě to skoro nevyužitá energie je.
Nebyla by škoda jí nechat jen tak se poflakovat? :lol:
Michal
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


NAVAR
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1739
Registrován: stř 16 dub 2008 10:00
Dal: 37 poděkování
Dostal: 262 poděkování

Re: ohřev vody od krbu

Příspěvek od NAVAR »

Majkl1 píše:Nevím kde se zeptat, tak to šoupnu sem.
Mám obyčejnou 7kw krbovou vložku. Za pár stováků jsem z ní vyvedl horkovzdušné rozvody do většiny svého RD. Vše stálo jen pár stovek, kdy nejdažší byly mřížky na zdi a v podlaze. :lol: Pár metrů husího hliníkového krku, co se používá na digestoře a vše fachá nádherně.
Díky tomu i když jede vložka jen zlomek svého výkonu, spolehlivě vytopí celý dům. A tak jsem si řekl, zda jí nevyužít ještě jednou a to k ohřevu vody. Neumím to nikterak spočítat a tak se ptám vás. Když omotám vložku měděnou trubkou (mysím že 30m by nebyl žádný problém) dokáže to ohřát vodu v cca 150l bojleru, který by byl na druhé straně zdi než je krb? Chtěl bych to celé bez čerpadla samotíží. Sice to není VE jak jí vidí většina, ale pro mne v tomto případě to skoro nevyužitá energie je.
Nebyla by škoda jí nechat jen tak se poflakovat? :lol:
Michal
Buď zdráv Michale,
Samotný výpočet je velmi jednoduchý otázkou jsou pak samotné alternativy kde je potřeba zvážit s jakou účinností je schopna vložka předat teplo spirále. Dejme tomu že nejlepší profi kombi vložka dává jenom 20% tepla do prostoru a 80% tepla do vody z celkových 100% ovšem ponížených o účinnost spalování která může být tak okolo 85%.
Takže výpočet s trochou omáčky ať se dlouho nevykecávám :)
1 Joule = 1 wattsekunda
1kWh = 3,6MJ (1000x3600sekund)
Cp - Měrná tepelná kapacita vody 4200 J*kg-1*K-1
T1 – teplota vody počáteční (dejme tomu 20C)
T2 – teplota vody požadovaná (dejme tomu 85C)
Teplo potřebné k ohřátí vody Q (jednotka joule)
M hmotnost vody (co kilo to litr za normálních podmínek)
Vzorec Q=Cp*m*(T2-T1)

Takže:
Q=4200*150*65
Q=41MJ
Pokud vydělíme 3,6 tak dostaneme asi 12KWh. Takže kdyby vložka předávala 100% teplo jenom do spirály zvládla by to asi za 2h. Předání bude asi nižší dejme tomu třeba 30% tak to bude za cca 5-6h

Navarova poznámka pod čarou.
Pokud s pomyšlením na Kalouska a celou bandu neschopných politiků zajdeme do lesa (nejlépe státního) a doneseme větev, tak kilogram každého dřeva má výhřevnost zhruba 13MJ to znamená že při 100% účinnosti by nám na ten boiler stačily 3-4kg dřeva.


Není ani tak důležité najít "kámen mudrců" jako cesta k němu.
To co není vidět a ani není možno měřit nelze už z principu prohlásit za neexistující.
Pomož si sám, protože ti stejně nikdo jiný nepomůže.
Moderátor raději žádný než vadný.
bigben
Starší člen
Příspěvky: 105
Registrován: úte 29 pro 2009 17:00
Dostal: 12 poděkování

Re: ohřev vody od krbu

Příspěvek od bigben »

Moje troška ze mlejna
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: ohřev vody od krbu

Příspěvek od poota »

bigben píše:Moje troška ze mlejna
Fotka se mi líbí - ale taky by Ti "huba neupadla", kdybys k tomu kus něčeho napsal :D

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
bigben
Starší člen
Příspěvky: 105
Registrován: úte 29 pro 2009 17:00
Dostal: 12 poděkování

Re: ohřev vody od krbu

Příspěvek od bigben »

kamna jsem postavil s manželkou(ta hlavně hlídala vodorovinu a pravý úhly :lol: )-to měděný potrubí vede do kamen-tam je asi 10m měděnýho hada podélně esovitě poskládaného pod plotnou a vodu ženu oběhovým čerpadlem do vedlejší místnosti do radiátorů.Není to žádný zázrak , ale mezi 40-50stupni není problém(káblík u potrubí je teploměr).Právě začínáme třetí sezonu....


Uživatelský avatar
laik
Zasloužilý člen
Příspěvky: 858
Registrován: sob 23 úno 2008 21:41
Bydliště: Brno
Dal: 36 poděkování
Dostal: 43 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: ohřev vody od krbu

Příspěvek od laik »

Mám dotaz na umístění akumulační nádrže na vodu....
abych nebyl závyslej na oběhovém čerpadle, při ohřevu vody z kamen
(může vypadnout proud a kamna budou pořád hřát a voda ve výměníku vařit)
můžu použít samotížný systém? a to tak, že nádrž umístím na půdu,někde nad kamna a tlustou trubkou povedu teplou vodu hore do nádrže a studená z nádrže by šla sama zpět dolu? nádrž by byla na principu otevřené expanzní nádoby jak se dříve dělala u samotížky, že bych neohříval nějakým šnekem vodu v nádrži, ale kolovala by samotná voda z nádrže..... ale asi je to blbost nechat kolovat celou vodu z nádrže co? ......takže i když použiji osvědčený systém že v akumulační nádrži bude šnek jako výměník vody z kamen, pujde i takto jindy uzavřený systém z tlakovou expanzní nádobou udělat jako samotížný?.... že by z toho šnekového výměníku šla nahoru nad nádrž trubka do malé otevřené expanzní nádoby?.....
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Jsem svobodný, protože dělám to co chci a ne to co musím......
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: ohřev vody od krbu

Příspěvek od poota »

Na prvním obrázku nemůžeš mít vstup ohřáté vody "přepadem", ale skrze dno a nebo stěnu tak, aby vyústění bylo pod hladinou. Odvod studené vody ústí nad dnem nádrže, změna objemu se vyrovnává pohybem hladiny. Aby se voda neodpařovala, bylo by asi lepší na ní nechat plavat nějakou desku, která by volnou plochu zmenšila.
U druhého obrázku by teplá voda měla vstupovat do šneku horem a studená odcházet spodem. Expanzní nádobu je lepší použít uzavřenou a s membránou, systém se dá potom napuštěním vody z vodovodu i natlakovat.
Případně se poraď s nějakým topenářem, ten Ti to vysvětlí líp.

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Uživatelský avatar
laik
Zasloužilý člen
Příspěvky: 858
Registrován: sob 23 úno 2008 21:41
Bydliště: Brno
Dal: 36 poděkování
Dostal: 43 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: ohřev vody od krbu

Příspěvek od laik »

Použiju nejspíše systém podobný druhému obrázku... z nějakým výměníkem v akumulační nádrži, nejspíše žebrovaná nerez trubka používaná na plyn....vývod do expanzní nádoby odpíchnu za výstupem z nádrže ale otevřené expanzní nádoby se asi nevzdám, přeci jen když by se systém přehřál tak co?... u tlakového systému z expanzomatem by tlak vody odfoukl ven a já musel poté dopustit, u toho z otevřenou expanzní nádobou to nehrozí protože by byla dostačně velká na to aby větší oběm vody pojmula....je to i o tom, že expanzní nádobu mám a velkej expanzomat bych musel koupit.... nehledě na to že nemám moc rád když se někde něco tlakuje, třeba horká voda v potrubí a kór v baráku kde jsou lidi.....
tu nádrž samozřejmě nebudu nechávat otevřenou, to nahoře je jen laický nákres, ale izolovat tepelně ji asi nebudu, aby mě topila i nahoře v (ted ještě imaginárním) půdním skleníku......
ps. o jednom odborníkovi zde na topení vím, študuji ted jeho knihy, " kutil " ......


Jsem svobodný, protože dělám to co chci a ne to co musím......
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: ohřev vody od krbu

Příspěvek od poota »

laik píše: ps. o jednom odborníkovi zde na topení vím, študuji ted jeho knihy, " kutil " ......
Jsi v dobrých rukách - poota
P.S. Stačí, když dáš přes tu expanzní nádobu nějakou fólii (která snese tu teplotu), a "položíš" ji na hladinu tak, aby pod ní nebyl vzduch - voda se Ti nebude odpařovat a nebude se Ti do ní prášit :D


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Odpovědět

Zpět na „Lidé sobě“