Léčivky

Moderátor: aNONym

Odpovědět
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Tulbagie (Tulbaghia violacea) ... neboli "domácí česnek" ...

Příspěvek od A(&F) »

... proti všemu možnýmu ...

- snižuje krevní tlak
- snižuje cholesterol
- chřipka, kašel, nachlazení
- prevence arteriosklerózy, trombózy
- prevence rakoviny, léčba rakoviny jícnu
- proti střevním parazitům
- proti krtkům a komárům

... dá se použít i jako koření ...

... http://www.polgara.cz/kytickytxt/main.p ... a=Tulbagie ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Tulbagie (Tulbaghia violacea) ... neboli "domácí česnek"

Příspěvek od Slavek Krepelka »

A(&F) píše:... proti všemu možnýmu ...
I když ne peklem, smrdí to sírou :D
Ahoj, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
Fox_25
Stálý člen
Příspěvky: 88
Registrován: čtv 29 lis 2012 5:19
Dal: 32 poděkování
Dostal: 58 poděkování

Re: Léčivky

Příspěvek od Fox_25 »

http://hara.wbl.sk/Bobkovy-list.html

Vyzkouším a dám vědět, pokud někdo ví že se to nesnáší s vysokým krevním tlakem ať napíše abych mámě zbytečně neškodil.


kalyp
Stálý člen
Příspěvky: 66
Registrován: úte 11 led 2011 16:32
Bydliště: Sev.Slovensko
Dal: 27 poděkování
Dostal: 31 poděkování

Re: Léčivky

Příspěvek od kalyp »

ahoj tejto kure by mala predchadzat ocista hrubeho creva,a ocista pecene, inak hrozi ze sa soli zacnu roznasat po celom tele,kedze nemozu odchadzat z tela prirodzenou cestou sposobenou zanesenymi spominanymi organmi!!! Ahoj!


Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Léčivky

Příspěvek od A(&F) »

Fox_25 píše:že se to nesnáší s vysokým krevním tlakem ať napíše abych mámě zbytečně neškodil.
... kotvičník potisící ... :D ... zkus ho mamince naordinovat, neb jí to pomůže i dalšími syndromy stáří ... :) ... http://wwww.upramene.cz/forum/viewtopic ... 95#p105295 ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
milda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1294
Registrován: čtv 30 črc 2009 20:34
Dal: 710 poděkování
Dostal: 489 poděkování

Výzva proti institucionalizaci bylinářství v EU.

Příspěvek od milda »

Výzva proti institucionalizaci přístupu k rostlinným léčivým zdrojům v EU.
Jakou legislativu EU pro léčivé rostliny zavádí :enaughty: :help:
Pokud někdo nesouhlasí, může se pod výzvu podepsat. Z vlastní zkušenosti jsem narazil na to, že se už nesmí prodávat podběl!!! :evil_vm: a routa vonná :roll: :devil:
http://nedejmesiprirodu.cz/


Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Kalísie ...

Příspěvek od A(&F) »

... jeden z ucelených souhrnů účinků a užívání Kalísie vonné ... http://www.honzazkrkonos.cz/?page_id=518 ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Epiploicum
Nový člen
Příspěvky: 9
Registrován: sob 21 črc 2012 8:44
Kontaktovat uživatele:

Ostropestřec mariánský

Příspěvek od Epiploicum »

Bude začínat sklizeň...Pěstujete, sklízíte, máte nějaké rady a doporučení?


Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Pýr plazivý ...

Příspěvek od A(&F) »

... detoxikuje, léčí dnu, revma, snižuje cholesterol, čistí ledviny a močové cesty ... http://www.fiftyfifty.cz/Pyr-plazivy-le ... 033070.php ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Kalísie ... do každé rodiny ...

Příspěvek od A(&F) »

... tak mi včera do SZ přistál tento dotaz: ...
Zdravím Anry.
Z Tvých příspěvků je mi se domnívat, že máš zkušenosti s kalísií.
Opatřil jsem si začátkem roku sazeničku, která se má docela k světu a zkusil jsem z ní nedávno udělat několik následníků. Odříznul jsem jak je psáno z výhonu s min. pěti kolínky špičku a pár kolínek, ve vodě to pustilo kořínek a dal jsem to do květináčku se substrátem.
První jsem dal do množárenského. Protože ale výhonek prakticky neroste, ale ani nehyne, další jsem dal do běžného zahradního.V tom výhonky docela rychle vyrostly o několik kolínek, u jednoho se to i rozvětvilo, ale nějak moc se netvoří listová růžice. Spíš to jede do délky a přibývají kolínka s bočním lístkem.
Takže asi nějak kytce ubližuju a nevím jak. Nebo že by kytka nebyla ještě dost "zralá" když jsem oddenky ořezal?
U "mateřské rostliny se u zkrácených oddenků udělaly výhonky do strany a u dvou se začíná tvořit docela pěkná listová růžice. Jak z toho udělat novou kytku? Zase odříznout a nechat zakořenit? Kolik kolínek? Nezničím to?
... no, a jelikož jsem se již delší dobu chystal napsat příspěvek, jenž by pomohl masovějšímu rozšíření Kalísie (neb si to určitě zaslouží), tak odpovídám přímo zde na fóru, aby tohoto "know-how" mohli využít i ostatní ...

... k množení nejčastěji používám oddenkové plně rozvinuté koncové růžice s jedním kolénkem, a to z oddenků, mající minimálně 10 kolének (9 do tinktury + jedno u růžice na množení) ... mám vyzkoušeno, že především tyto jsou základem pro budoucí "silné rostliny" ...... po odřezu jim ošetřím konec cigaretovým popelem a položím je ploché misky s trochou vody, kde se z ponořeného kolénka následně vyraší kořeny (pozn.: první mladé kořeny jsou "nádherně chupaté", opticky to budí dojem, jakoby byly obalené "slizem", bohužel teď nemohu najít žádnou fotku) ... teprve poté (za několik týdnů) je sázím do hlíny, kde velmi rychle mohutní a poměrně brzo začínají vytvářet i horizontální oddenky (někdy do hlíny pod rostlinu ještě přidávám kus banánové slupky), ... popř. je dál pěstuji hydroponickým způsobem (především pro další distribuci, jelikož bez hlíny se rostliny posílají mnohem snázeji a logicky je i nižší poštovné ... ;)) ...
Kalísie - lehce přerostlá množárnička ....jpg
... ale jak vidno, i trvalý hydroponický způsob je reálný ... např. takto vypadá rostlina, jenž si ve vodě hoví již šestým měsícem ... za tu dobu vytvořila užaj čtyři oddenky (nejdelší s 11 kolénky) ...
(pozn: v oranžovém květináčku roste "Aztécké sladidlo" (Lippia dulcis Colada), jejíž jeden (z 13-ti) rok starý nejdelší šlahoun měří už 180 cm ... :) ... že by to snad bylo díky záření z vedle ležícího postupně zarůstajícího wifi routeru ?? ... :ethink: ... :D )
... pro porovnání: ... vedle stojící lávev má výšku cca 32 cm ...
... pro porovnání: ... vedle stojící lávev má výšku cca 32 cm ...
... no a tyto dvě máme doma coby dekoraci (stejně jako dalších 178 rostlin, které s námi společně obývají panelákovou džungli o velikosti 4+1 ... :D :D :bhead: ) ...... jsou to původně cca 45 centimetrové vršky z již víc jak metrových rostlin, jenž byly z "prostorových důvodů" zkráceny na únosnou velikost ...... v nádobě s vodou, kde jsou dodnes, zakořenily bez problémů a přidaly i pár dalších listů ...
... výška skleněného kvádru je 60 cm ...
... výška skleněného kvádru je 60 cm ...
... jinak pokud se odřízne koncová růžice a na rostlině se ponechá kus oddénku s kolénky, časem na nich vypučí pupeny, základ dalších oddenků ... dojde tím tudíž k "rozdvojení" až k "roztrojení" toho původního ... tyto nové oddenky však nebývají už tolik silné jako ten, ze kterého vyrůstají ... a jejich koncové růžice většinou nejsou ani tak hezky vyvinuté ...
Nové pupeny výhonků vyrůstajících po udříznutí v místech již dávno uschlých lísků ....jpg
Kalísie - rozdvojení oddénku po odříznutí koncové růžice - nové výhonky vyrostlé z pupenů jenž se vytvoří na kolénkách ....jpg
... mmch, v našich podmínkách jsem největší přírůstky zaznamenal během zimního období (při teplotě v místnosti 20 až 24°C), kdy této rostlině zřejmě vyhovuje méně světla, což více odpovídá jejímu původnímu prostředí v područí vysokých stromů s hustým neproniknutelnými korunami ...
v pokračování pak dotyčný píše:A protože jak původní kytka pěkně roste (asi 30cm a vrchní listy kolem dvaceti) spodní nejstarší a kratší listy se začly ohýbat a nějak mi přišlo, že bude lepší je odstranit (taky v těch místech jsou nové oddenky). Současně je mi ale líto ten "poklad" nevyužít ku prospěchu, nejspíš na tinkturu, zatím čekají v ledničce.
Je možné dělat tinkturu i z listů. V návodech se píše jen o oddencích (nebo jsem blbě četl).
... ano, lze ... pro louhování na půl litru lihoviny přidávám k nařezaným oddenkům také 2 až 3 v chladu odleželé dospělé listy ...

... přeji všem pevného zdraví ... :pivko: ... nechť Vám Kalísie slouží především pro potěchu oka (a nikdy nemusíte využít její plnou sílu) ... :bye: ... Anri ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Kalísie ... do každé rodiny ...

Příspěvek od A(&F) »

A(&F) píše:... první mladé kořeny jsou "nádherně chupaté", opticky to budí dojem, jakoby byly obalené "slizem" ...
... minule jsem nemohl najít žádnou slušnou fotku "chlupatých kořenů", což tímto napravuji ... :) ...
... tj. zhruba po 30 hodinách ... nejdelší je dlouhý už cca 5 mm ...
... tj. zhruba po 30 hodinách ... nejdelší je dlouhý už cca 5 mm ...
... nejdelší kořen měří již cca 30 mm ...
... nejdelší kořen měří již cca 30 mm ...
pozn: ... to hnědé (čím se začínají pokrývat kořeny) jsou zřejmě nějaké řasy či co ... neb pokud se kořeny při rašení ponechají ve tmě (v neprůhledné nádobě), tak se to tam většinou nevytvoří ...

... :bye: ... Anri ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Kalísie ... do každé rodiny ...

Příspěvek od A(&F) »

... 12 a 13 den ve vodě ... nejdelší kořen měří již cca 9 cm ... z primárních vertikálních kořenů mezitím začaly vyrůstat kořeny horizontální ... (morfologická podobnost s nadzemní částí Kalísie je čistě náhodná ... ;) ... asi ... :D) ...
Kalísie - mladé chlupaté kořeny - 12 den ve vodě ....jpg
Kalísie - mladé chlupaté kořeny - 13 den ve vodě ....jpg
(pozn: ... k pokroucení vertikálních kůlovitých kořenů došlo jejich opřením o dno, ... jinak rostou stále rovně dolů)


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
1marci
Nový člen
Příspěvky: 10
Registrován: ned 10 lis 2013 21:46
Dal: 3 poděkování
Dostal: 1 poděkování

Re: Reishi-Lesklokorka

Příspěvek od 1marci »

muflon píše:
cimirek píše: "sadba" a tinktura:
http://www.planetahub.cz/index.php?opti ... &Itemid=83
Planetu hub znám ale je potřeba číst pozorně-asi sem to přehlídl...ale zaujalo mne že suché červené může být i pro výluh reishi užitečné....i když líh bude asi účinnější ;)

"...Lihový výluh z reishi

Do půl litru alespoň 40% lihu vložíme 30 g sušené lesklokorky. Necháme týden stát a užíváme 1x až 2x denně 10-20 ml. Doporučuje se používat při neurastenii, nespavosti, kašli, astmatu, trávicích potížích a pro posílení imunity.

Vinný výluh z reishi

Jedná se o tradiční asijskou recepturu. Do litru suchého červeného vína dáme luhovat 30 g sušené lesklokorky. Užíváme jako v předchozím případě po 14 denním luhování. Sušenou lesklokorku můžeme ve víně ponechat trvale.

... Tinktura se užívá tři až devět měsíců. Považuje se za prokázané, že reishi je velmi vhodná pro dlouhodobé užívání."
Zdravím,chtěla jsem vás požádat zda máte už nějaké zkušenosti s výrobou domácího výluhu? Já se o to pokusím poprvé.


LenkaX
Zasloužilý člen
Příspěvky: 355
Registrován: pon 23 led 2012 13:55
Dal: 141 poděkování
Dostal: 305 poděkování

Re: Léčivky

Příspěvek od LenkaX »

A co takhle MORINGA ? úžasné povídání,budu objednávat s kamarádkou,hned nás to nadchlo

http://www.cestyksobe.cz/moringa-zazrac ... om-ad3096/

tady možno objednat

http://www.fantasticmoringa.com/moringa ... ro-zdraví/
http://www.semenaonline.cz/moringa/2717 ... -4-ks.html

At to někoho inspiruje třeba na dárek k Ježíškovi :-)

Leničko nezlob se, ale jeden a tentýž příspěvek v několika vláknech přeci jen ne. SDK


Změň sebe sama a změníš svět :-)
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Léčivky

Příspěvek od poota »

Po mých zkušenostech s pěstováním bych doporučoval kupovat raději sazenice - přes Internet objednaná semena měla klíčivost 0,00%, tedy konkrétně z dvanácti semen nevyklíčilo ani jedno, a to i přesto, že jsme to zkoušeli dva :(

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Odpovědět

Zpět na „Bylinky a jiné léčivky“