Léčivky

Moderátor: aNONym

Odpovědět
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Klíčení ...

Příspěvek od A(&F) »

poota píše:přes Internet objednaná semena měla klíčivost 0,00%, tedy konkrétně z dvanácti semen nevyklíčilo ani jedno,...
... to je zvláštní, jelikož semena Moringy olejodárné si zachovávají klíčivost několik let ... :ethink: ... (což však nevylučuje, že chyba mohla být na jejich straně, možná byla např. nedozrálá) ...

pár všeobecných poznatků ke klíčení ...
- nejdříve si zjistíme vše o semenech, neb různé druhy vyžadují různé podmínky ...
- některá semena potřebují ke klíčení tmu a jiná zase světlo (tzn. že světloklíčivá nesmí být zasypána zeminou) ... a některým je to úplně jedno ... :D ...
- to samé platí i pro teplotu a vlhkost ... u mnohých cizokrajných semen rostlin tropického pásma nesmí teplota klesnout pod určitou teplotu ani krátkodobě (u nás to hrozí především za letních nocí, kdy teplota může klesnout až k nule !!), tudíž potom používáme klíčírny řízené s termostatem, vyhřívací podložky pod sadbové misky, popř. jiný zdroj stálého tepla (v domácích podmínkách lze využít např. zadní strany lednice ... :) ) ...
- jsou semínka bahnomilná (potřebující mnoho vlhkosti, mnohdy klíčící pouze pod vodou, např. mangrovníky) ... a na druhou stranu i taková, vyžadující hodně kyslíku, tudíž milující provzdušněnou hlínu s přiměřeně nízkou vlhkostí ...
- mnohá semínka (popř. mladé klíčky) také potřebují specifické složení půdy ... většinou se jedná o správné pH ... pokud je mimo limit, klíčky (poté co se k nim dostane voda s rozpuštěnými látkami, popř. "po vykouknutí") se přestanou vyvíjet ...

- dále se semínka také liší tím, jakým procesem musí projít po dozrání ... některá jsou schopná klíčit téměř ihned po vysemenění, jiná však musí nejdříve okusit chlad či dokonce mráz (javorizace / vernalizace) či naopak musí až několik let schnout a odpočívat, jinak nevyklíčí ... a některá dokonce musí projít trávicím traktem živočichů (což souvisí např. s narušením ochranné vrstvy semen působením trávicích enzymů, popř. vyplavení inhibitorů klíčení) ...... proto se v některých extrémech před umělým výsevem oplachují v "Jaru" apod. smáčedel (pro odstranění olejnaté nebo voskovité vrstvy), máčejí několik dní ve vodě, koupají se ve slabých alkalických nebo kyselých roztocích, polévají horkou vodou, jejich tvrdé obaly se narušují pilníkem (skartifikace), atd. atd. ... pro některé druhy jsou postupy zde http://www.koexflor.cz/page.html?chapter=0&id=15 ...

- no a aby toho nebylo málo, tak semena mají v sobě zabudovány "biologické snímače/čítače záření přicházejícího od slunka" (na frekvencích, jenž pořád ještě nejsme schopni detekovat), tudíž nevyklíčí, dokud "nenastřádají" informaci o "vhodnosti doby pro klíčení" ... tj. i když je zasadíme doma v zimním období a vytvoříme jim ideální podmínky, tak mnohé druhy stejně vyklíčí až na jaře nebo v létě .... což v důsledku u některých druhů navíc komplikuje to, že semena jsou k nám dovážena z druhé polokoule, takže jsou zcela jinak "naprogramována" než bychom očekávali (v porovnání se zdejší flórou) ...

- a zřejmě do toho ještě budou zapojeny i houby a plísně, ale to se teprve zjišťuje "co vlastně a jak" ...

... takže pokud máme více kusů stejných semen (a neznalost, co vlastně potřebují), je vhodné je nesázet všechna najednou ... zkrátka pozvolna zkoušet "co na ně platí" a učit se takříkajíc "za pochodu" ...

co se osvědčilo před výsevem: ...
- semena nějaký čas (cca měsíc) je ponechat ve spodní části lednice při 4°C, kdy mnohá začnou klíčit už tam, např. jedlé kaštany ...
- nechat na ně krátkodobě působit stimulátory klíčení, nejlépe ty přírodní ... já nejčastěji používám močůvku od kraviček (obsahuje betaindolyloctovou kyselinu, což je látka zlepšující klíčení a zakořenění), popř. koncentrovanou "žížalí šťávu" ... můžeme také zkusit jednoprocentní roztok peroxidu vodíku, popř. zakoupit průmyslové stimulátory klíčení (např. http://www.prohopo.cz/cs/p-727-stimulat ... liny-0-2l/ nebo http://eshop-abex.webnode.cz/products/atonik-100ml/ )
- substrát před výsevem propařit, aby se zahubily choroboplodné zárodky ... (popř. jej prolít koloidním stříbrem) ...

... a pokud nám semena ani po delší době nevyklíčí, tak pokud mezitím neshnila (což bývá z důvodu přemokření či napadení substrátu), tož neházejme flintu do žita, neb máme ještě několik možností ...
- vysadit do pěstebního substrátu nějaké snadno klíčící semena (např. několik zrnek obilí) ... velmi často se totiž stává, že z nich uvolňované fytohormony probudí i ostatní "spící semena" ...
- misku se substrátem a semeny dáme do lednice ... a nějaký čas to tam celé ponecháme (cca 14 dní) ...
- necháme to zcela vyschnout ... a vrátíme se k tomu až za několik měsíců (klidně za půl roku nebo i déle), kdy po zalití semena vyklíčí (většinou) ...... pokud se však trefíme do doby, kdy zrovna začínají klíčit, tak potom už jim nepomůže ani "svěcená voda" ...

... na velmi související téma mám k Jeffovi nachystánu přednášku, kdy budou probrány také další neobvyklé způsoby stimulace rostlin ... ;) ...

... pěstění zdar !!! ... :bye: ... Anri ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
LenkaX
Zasloužilý člen
Příspěvky: 355
Registrován: pon 23 led 2012 13:55
Dal: 141 poděkování
Dostal: 305 poděkování

Re: Léčivky

Příspěvek od LenkaX »

Ahoj všem , dívala jsem se jak velkou a krásnou Kalisii voňavou zde umístil kolega :-)
Také jsem ji objevila někdy na jaře , paradoxně jsem se spíš zajímala o Neem u jednoho zahradníka ze Zlína a na jeho stránkách jsem objevila i Kalisii a protože má obdobné léčebné účinky jako Neem.....antibakteriální, protirakovinné,prostě přírodní antibiotikum, koupila jsem si ji domů a z oddenků, které ve vodě krásně pustily kořeny jsme to s manželem rozesadili.K použití....dočetla jsem se ,že je dobré odřezané listy dát asi na 24 hod do ledničky , proběhne proces gemoterapický, list pustí léčebné látky a pak se dá do lihu a vyrobí tinktura.To asi není nic neznámého. Tentýž zahradník ze zahradnictví Pěnička Zlín dováží bobule (ne listy) Neemu. Od prodavačky v ajurvédském obchůdku jsem se dozvěděla ,že se Neem nesmí v ČR prodávat. Sama mi sehnala balení Neemu v tobolkách a tajně prodala neoficiálně . O to víc mě udivilo ,že tento zahradník Neem běžně prodává a jeho bobule si nechává vozit z Indie. Poradil mi ,že kromě čaje ,který se vaří tak dlouho z jedné várky ,dokud cítíte hořkou chut čaje,se dají dát bobule do třeba Vodky na 3 týdny a jako tinktura se při obtížích užívá po malých lžičkách.
Poprvé jsem tinkturu použila asi před 3 týdny při velkém čištění,jehož projevem byla rýma ale s půběhem zalehlých uší a kašlem . Vzpomněla jsem si na Neem asi až 3.den,kdy byla rýma ještě dost silná jsem jej začal brát.Zdálo se mi , že poprvé mi něco nachlazení "zkrotilo" a nastalo rychlé uzdravení.Přičítala jsem to právě Neemu.Je to malý poklad.Právě ta prodavačka na něj nedá dopustit. Při chřipce , kterou jinak těžce nese , už po 2 dnech je takové zlepšení, že jde do práce .Tot vše ke Kalísii a Neemu ....zatím :-)L.
Naposledy upravil(a) LenkaX dne pon 25 lis 2013 13:22, celkem upraveno 1 x.


Změň sebe sama a změníš svět :-)
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Léčivky

Příspěvek od A(&F) »

LenkaX píše:proběhne proces gemoterapický, list pustí léčebné látky ......
... tééda, nechci vypadat jako šťoural :D , ale dovolím si malé upřesnění ... :ewhistle: ...... gemmoterapie je léčebná metoda při níž se užívají výtažky z mladých pupenů (z lat. gemmo = pučet, popř. z ang. gemmule = zárodek, klíček) ... kdežto v částech rostlin při jejich umístění do lednice probíhají procesy nepatrně jiné ... ;) ...... něco málo je o tom napsáno i ve vláknu ABA ... :) ...

... :bye: ... Anri ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
jani
Zasloužilý člen
Příspěvky: 324
Registrován: čtv 22 dub 2010 7:00
Bydliště: okr. HO
Dal: 325 poděkování
Dostal: 251 poděkování

Re: Léčivky neem

Příspěvek od jani »

LenkaX píše:Tentýž zahradník ze zahradnictví Pěnička Zlín dováží bobule (ne listy) Neemu. Od prodavačky v ajurvédském obchůdku jsem se dozvěděla ,že se Neem nesmí v ČR prodávat. Sama mi sehnala balení Neemu v tobolkách a tajně prodala neoficiálně .

http://www.bharat.cz/katalog/ajurvedska ... k-500g.htm
Já jsem kupovala neem v prášku zde, nacpala jsem ho do tobolek taky a užívala i vnitřně, no nic to semnou nedělalo. Mají tam i neemový čaj a různé jiné neemové věci.


LenkaX
Zasloužilý člen
Příspěvky: 355
Registrován: pon 23 led 2012 13:55
Dal: 141 poděkování
Dostal: 305 poděkování

Re: Léčivky

Příspěvek od LenkaX »

Ahoj Jani,je to možné, že co pomůže jednomu, neprojeví se výrazně u druhého. Záleží to na mnoha faktorech. Třeba proč problém vznikl a jestli trvá příčina na mentální a emocionální úrovni.
Já třeba neměla listy Neemu ale ty bobule. Tinktura je z nich velmi hořká a černá. Je docela možn, že jsou účinnější. Nevím, jsem celkem zdravá a toto jsem mohla vyzkoušet zatím jen 1x.Ty bobule z Neemu ještě použila kamarádka při vleklém kašli. Zabraly do 2 dnů.
Moc se těším až mi přijde Moringa.Budu ji objednávat tento týden.L.


Změň sebe sama a změníš svět :-)
kolemjdouci
Nový člen
Příspěvky: 1
Registrován: stř 04 pro 2013 19:16

Re: Léčivky

Příspěvek od kolemjdouci »

Ahoj, narazil jsem na tohle forum o bylinkach a chtěl bych Vás poprosit o pomoc. Začal jsem psát svůj blog o bylinkách a jejich účincích na zdraví i kuchyni a nevím kde brát další nápady. Co třeba nějaká knížka, nemáte tip?


LenkaX
Zasloužilý člen
Příspěvky: 355
Registrován: pon 23 led 2012 13:55
Dal: 141 poděkování
Dostal: 305 poděkování

Re: Léčivky neem

Příspěvek od LenkaX »

jani píše: http://www.bharat.cz/katalog/ajurvedska ... k-500g.htm
Já jsem kupovala neem v prášku zde, nacpala jsem ho do tobolek taky a užívala i vnitřně, no nic to semnou nedělalo. Mají tam i neemový čaj a různé jiné neemové věci.
Ahoj také jsem si na netu našla a objednala prášek z listů neemu,ale píše se v popisu jak používat ,jen o venkovním užití , ne vnitřně .Dle mě není tak čistý.Má kamarádka přes Ajurvédu mi slíbila, že mi vysvětlí, proč je to jen na léčbu různých kožních defektů a ne do těla.Dám vědět. Lenka


Změň sebe sama a změníš svět :-)
hobbyman
Nový člen
Příspěvky: 20
Registrován: ned 15 pro 2013 12:24
Dal: 3 poděkování
Dostal: 8 poděkování

Dr. Christopher, Dr.Schulze a další... / paradentóza

Příspěvek od hobbyman »

ahoj,

při hledání léčebných přípravků ohledně paradentózy jsem narazil nejen na skvělé tipy ohledně MMS, ale také zajímavé informace ohledně

bylinných formulí a preparátů Dr. Christophera a Dr.Schulze a dalších.

zajímalo by mne , zdali nemá někdo s nimi zkušenosti, jmenovitě s :

(AJ) Dr. Christopher's Herbal Tooth & Gum Powder

info: http://www.amazon.com/Herbal-Tooth-Gum- ... B000I4C074

Obrázek

(AJ) Dr. Schulze (Šulce) formule na obnovu dásní a zubů

info1 : http://darinsnaturals.com/a-clean-mouth ... ntal-care/

info 2:
http://curezone.org/forums/fm.asp?i=1500102

Obrázek

............................................................................................................................................................

(AJ) Vicco Vajradanti Ayurvedic Tooth Powder

info: http://www.worldsend.co.uk/vicco--vajra ... -111-p.asp

Obrázek

za jakékoli zkušenosti, jak během užívání, tak i ohledně objednání po internetu předem dík!

Příspěvek jsem Ti přesunul - poo.


metrostavak
Nový člen
Příspěvky: 1
Registrován: pon 31 bře 2014 19:25

HLOH

Příspěvek od metrostavak »

Dobrý den.
Začínám objevovat úžasný svět bylinek a mám spoustu otázek. Například jsem nikde na netu nenašel jestli je jedno jaký druh Hlohu sbírat. No píše se Hloh Obecný, ale Hlohů je přes 200 druhů, tak abych neudělal chybu a nějak se špatným sběrem neotrávil :help:
Je tedy vyloženě nutné, aby to byl Hloh Obecný?
Mají jiné Hlohy méně léčivých látek, nebo mohou být i jedovate?

Děkuji všem za odpověď.


Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Jak od Wyndhama ... + rýma do pár minut ...

Příspěvek od A(&F) »

... aneb není nad osobní zkušenost ... :D ...

otázka: ... znáte nějakou látku mnohem pálivější než čistý kapsaicin ??? ... a dokážete si přestavit, že její vlastnosti jsou oproti kapsaicinu ještě dokonce 10.000 až 100.000 krát účinnější ??? ... já již ano, byť zrovna tuto zkušenost bych si raději odpustil ...

... co se vlastně stalo ...... předevčírem večer (tj,. v pátek), cca hodinu před půnocí, jsem se rozhodl, že na zahradě zatočím se zbytkem ukrývajících se slimejšů, tudíž jsa vybaven silnou baterkou jsem se vydal na jejich noční sběr ... při tom se mi zvrtla noha, já zavrávoral a zahučel přímo doprostřed skupinky vzrostlých pryšců (výška cca 160 - 170 cm) ... a přestože mám za ty roky vyzkoušeno, že nejsem nijak alergický na přímý dotyk s pryšci, okamžitě jsem si to mastil k sudu s vodou, abych ze sebe urychleně omyl všechno to "bílé lepkavé mléko", tedy latex, prýštící z pryšců při jakémkoliv silnějším dotyku (latex uvnitř rostlin je totiž pod tlakem, takže se zákonitě objevuje ihned při sebemenším narušení povrchu) ... raději jsem poté ukončil práci a odebral domů ... po celou dobu cesty jsem se "úzkostlivě hlídal", abych si náhodou nesáhl do očí a doma pak udělal druhé, třetí, čtvrté očistné kolo, kdy jsem pomocí kartáčku a mýdla odstranil již zcela zaschlé zbytky latexu ...... s klidným svědomím, že lépe to snad již ani nejde, jsem se usadil k počítači a mimoděk si promnul bulvy ... :shock: ... uáááá, průůůůůůůůůser !!!!! ... silná palčivá bolest v levém oku mě rychle vrátila zpět do reality, že zřejmě někde na pokožce zůstala nějaká ta mikro částice, a než jsem stačil doběhnout do dílny pro sadu k výplachu očí, tak mi mezitím krom slzení začalo i silně kapat z nosu, kdy jsem přitom cítil, jak mám zduřelé všechny sliznice uvnitř lebečních dutin v levé části hlavy ... zkrátka naprosto stejné symptomy jako u rýmy, vzniklé však během několika mála minut ...

... jelikož nepomohl výplach neutralizačním, pH-neutrálním 4,9% roztokem fosfátového pufru a následně ani stabilizačním 0,9% roztokem NaCl (čím jsem bez jakéhokoliv posunu k lepšímu během chvíle kompletně zlikvidoval veškeré náplně výplachové sady v hodnotě cca 65 EUR), jsem se naklonil přes hranu vany, odšrouboval hlavici sprchy a provedl téměř půl hodinový výplach silnějším proudem vody ...... a stále nic ... bolest (jakoby vzadu za okem) byla stále stejná, pořád prudce řežavá ... potom mi naštěstí blesklo hlavou ( :idea: ) a zkusil jsem provést několikanásobný výplach pomocí mléka (terpeny jsou totiž ve vodě téměř nerozpustné, kdežto v tucích ano), což mi sice dosti ulevilo od bolesti, ale bolest byla i stále nadále silně nesnesitelná (asi to bylo tím, že to mléko bylo pouze polotučné :D :D ) ... následovala ještě krátká tel. porada na non-stop-lince TIS ( Toxikologické Informační Středisko, tel. 224 91 92 93 nebo 224 915 402), potom velmi pomalá opatrná cesta autem (na jedno oko / bez prostorového vidění) do nemocnice na pohotovost, kde proběhlo ošetření mladičkou doktorkou (která bohužel neměla ani sebemenší áhnung o tom, že nějaké pryšce vůbec existují :help: , pýtala se, ako sa to menuje "po slovensky" :evil: , mmch její národnost byla poměrně velkým úspěchem večera, anžto jsem byl duševně připraven na nějakýho araba či rusa, se kterým se česky pořádně nedomluvím, což je v naší nemocnici docela běžné ... :bhead: ), tj. po lokální anestézii (přípravkem BENOXI 0,4%) odškrábnutí vřídku vzniklého na horní části oční bulvy, na recepci pak podepsání dlužního úpisu na cca 500,- CZK (40% pro doktorku a zbytek pro nemocnici), jako záruku toho, že jim nezůstanu dlužit, jelikož jsem zrovna nemohl najít průkazku VZP (kterážto zrovna byla v jiné přihrádce šrajtofle, ale s jedním okem se holt hůře hledá se dvěma zdravejma :D ), díky čemuž jsem tím pádem pro změnu nemusel hned na místě zaplatit regulační poplatek ve výši 90,- káčé (další to zisk pro nemocnici), což mě však stejně nemine, až si prověří, že jsem řádně pojištěn ... :ewhistle: ... no hlavně, že jsem kdys v minulosti díky vysokým obratům mé firmy do zdravotnictví nacpal naprosto nehoráznou hromadu peněz ... :smoke: ... ráno pak vystání dlouhé neskutečně líně se pohybující fronty u "Maxe" + zaplacení dalších do(/po)platků za léky (Ciplox kapky, antibiotika proti možným infekcím ... Vidisic gel, oční vlhčení) ...

... no nic, zpátky k té látce, co mi poleptala oko ... jedná se o terpenový ester, vaniloid Resiniferatoxin neboli RTX, http://en.wikipedia.org/wiki/Resiniferatoxin , kde (na rozdíl od jiných pramenů) uvádějí, že jeho pálivost dle Scovilleho stupnice je "pouze" 1000x vyšší než u kapsaicinu ... i tak to stačí, neb rozdíl mezi 16 miliony jednotek (kapsaicin) a 16 miliard jednotek (RTX) je více jak "dostačující" ... :D ...... lehce pálivého pocitu na jazyku a silné bolesti oka se furt ne a ne zbavit (alespoň že už ustoupila ta "umělá rýma" a teplota z 38,1°C během dne klesla zpátky ke přijatelným 37°C) ... kam se na to hrabe nechtěné "hrábnutí" do oka při kuchyňském zpracování feferonek ... :color: ...

... mno, pokud rostliny tyto látky vypouští svými kořeny do půdy, potom se krtkům a myším vůbec nedivím, že si k bydlení hledají jinou příhodnější lokalitu ... :) ... a rovněž si dokáži aj představit "pryšcový letní živý plot" proti loupeživým nájezdům zdejších "sběračů kovů" (z hustě nasázených pryšců, samozřejmě až uvnitř pozemku, od vnějšku odděleno plotem, aby se tam náhodou nedostaly slušný děti, ... "děti se štípačkama" však klidně můžou :angel: ) ... příležitostně asi zkusím RTX z latexu izolovat (byla by to jistě zajímavá eliminační nátěrová hmota na "pastičkové předměty" :laugh: ) ...

... :bye: ... momentálně jednooký Obrázek Anri ...

PeS: ... velmi podobná příhoda se mi stala již jednou, cca před 25-ti lety, ale tehdy jsem nebyl schopen určit příčinu, tudíž se to tehdá několik týdnů léčilo coby infekčního původu ... :? ... jo, tenhle palčivej pocit v oku se hned tak nezapomene ...

---------------------
doplněno: ... "léčivé účinky kapsaicinu byl znám již Mayům a Aztékům, ... stejně tak písemné zmínky o léčení pomocí latexu ze sukulentu Euphorbia resinifera se dochovaly z doby vlády mauretánského krále Juby II. (*kolem 50 př. n. l. – †23 n. l., manžel dcery Antonia a Kleopatry), který získal vzdělání na dvoře římského císaře Augusta" ... (zdroj: http://www2.biomed.cas.cz/d331/cz/nocic ... chova1.pdf / viz úvod) ...
Přílohy
Pryšec křižmolistý ....jpg


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
lajos
Zasloužilý člen
Příspěvky: 2444
Registrován: pát 25 lis 2005 14:32
Bydliště: Liberec
Dal: 471 poděkování
Dostal: 212 poděkování

Re: Léčivky

Příspěvek od lajos »

Anri prosím tě co to pěstuješ na tvé zahrádce? a k jakému účelu?(pokud to není důvěrné). Chtělo by tam usadit tabulku s lebkou a s kříženými hnáty


Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Léčivky

Příspěvek od A(&F) »

... jedná se o Pryšec křížmolistý (Euphorbia lathyris), jak je uvedeno u fotky výše ... ;) ...... no, a proč ho pěstuji ??... :ethink: ... zaprvé je to krásná statná rostlina se spoustou květů, lákajících opylovače ze širokého okolí ... zadruhý odhání krtky a myši ...... a že je jedovatá ??? ... mno, to bys pak ale musel tu varovnou ceduli dát téměř do každé zahrádky a domácnosti, kde se nacházejí nějaké ty květiny, neb většina z nich je jich jedovatých (z pokojovek různé fikusy, difenbachie, voděnky, ale i docela obyčejný brambořík, atd., http://hobby.idnes.cz/jedovate-pokojove ... -domov_mce ) ....... poslyš, Lájo, měli jste někdy doma kupříkladu "Vánoční hvězdu" ??? (Poinsettia / Euphorbia pulcherrima) ... tak to jste potom byli vystaveni stejnému riziku, anžto je to také pryšec ronící toxické mléko ... :ewhistle: ... viz citace: ... "Její latex může u citlivých lidí způsobit alergickou reakci, lehce dráždí pokožku a žaludek, při požití také může vyvolávat průjem a zvracení. Rostlinné šťávy mohou při kontaktu s okem způsobit dočasné oslepnutí." ... (zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/V%C3%A1no% ... v%C4%9Bzda ) ... běžná to rostlina, nacházející se v době vánočních svátků ve spoustě domácností ... kdy nevěřím, že by prodavač během nákupu kupujícího upozornil na možné následky, protože ani na to popisce to zmíněno nebývá ... :dknow:

Obrázek

... stejné vyřčené platí i pro "Kristovu korunu" (Pryšec zářivý / Euphorbia milii) ...

Obrázek

... jinak co se tejče ostatní pryšců, tak u nás (i v okolních státech) je velmi rozšířený, i v zahrádkách hojně rostoucí, "Pryšec chvojka" (Euphorbia cyparissias), po slovensky "Mliečnik chvojkový", pleveloidní trvalka, které se jen tak snadno nezbavíš ... květem podobný je mu slunko sledující Pryšec kolovratec (Euphorbia helioscopia) z druhého obrázku ... a další a další ... určitě je od vidění znáš ...

Obrázek Obrázek

... mmch, podobné a dokonce ještě horší účinky má i latexové mléko z fíkovníků (i v poměrně malém množství je totiž schopno vyvolat anafylaktický šok, popř. srdeční arytmii, končící až zástavou srdce), přestože jeho plody jsou jedlé a velmi vynikající ... :) ... konec konců, i pozření několika fazolí syrovém stavu dokáže každému dospělákovi slušně "nazdvihnout kufr" (proto se fazole vaří, stejně jako brambory) ...... hezké povídání o této skupině (jedovatých) rostlin je v knize "Zlé rostliny a další botanická zvěrstva: Rostliny, které zabíjejí, poškozují, omamují či jinak zlobí" (kde doporučuji přečíst si alespoň úvod !!) ... mmch, spousta z nich je i přes svou jedovatost velmi užitečná, ve farmacii často užívaná ... viz např. Kalísie ... je to vždy jenom o užitém množství, popř. o způsobu podání či zpracování ...

... zkrátka, rostliny (nebo jejich části), které jsou určeny na koukání (pro potěchu oka :D :D, popř. pro jiný účel), se většinou nejí a jejich šťávičky si rozhodně nevtíráme do očí, ani se jimi nijak "nekrášlíme" ...

.... takže asi tak, Lájošu, ... vždyť i nádherná růže dokáže připravit o zrak, když si nedáš pozor na její trny ... :| ...

... :bye: ... Anri ...

PeS: ... latexové mléko z pryšců se lidovém lékařství od nepaměti užívá pro odstranění bradavic, které tvrdošíjných odolávají i moderním technikám (laser, dusík, apod.) ... po několika denní aplikaci se místo silně zanítí, po odpadnutí bradavice pak následně zahojí a výrůstek se v tom místě již více neobjeví ... :) .... (pozn: ... mechanismus této "úspěšnosti" není stále uspokojivě vysvětlen) ...

PeSS: ... jinak existují pryšce, kteréžto se užívají v oficiálním lékařství ... např. Euphorbia pekinensis, jenž je používán v tradiční čínské medicíně, kde je považován za jednu z 50-ti základních bylin ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Pryšec ... ve znamení "dvojího listu" ...

Příspěvek od A(&F) »

lajos píše:Anri prosím tě co to pěstuješ na tvé zahrádce?
... omlouvám se a :oops: , jelikož až dodatečně jsem si uvědomil, že jsem Lajošovi sice odpověděl na jeho otázku "proč", ale (krom popisku u fotky) juž jsem nikde nenapsal, o "kterouže rostlinu se to vlastně jedná" ... :bhead: ... takže jedná se o Pryšec křížmolistý (Euphorbia lathyris) (což jsem již do předchozího příspěvku raději doplnil) ... a přikládám ještě několik dalších fotek ukazující její nádhernou stavbu i změny během růstu ...

... prvním rokem vytvoří pouze jeden přísně vertikální stonek s listy "čárkovitého typu", které vyrůstají horizontálně po dvou proti sobě, v patrech nad sebou, kdy každé další patro je oproti předchozímu pootočeno o 90° (nebo-li tzv. "vstřícné - křižmostojné") ... druhým rokem na jaře začnou z paždí listů nižších pater vyrůstat sekundární stonky zeleno-šedivé barvy (původní stonek mezitím zesílí až na průměr 4 cm, skoro zdřevnatí a změní barvu na temně červeno-fialovou) ... když tyto všechny dorostou určité výšky (cca 80 až 120 cm), začnou na vrcholech vyrážet dvojice přisedlých bezřapíkatých kopinatých listů (rovněž proti sobě), uprostřed kterých je usazeno květenství ... bokem (z paždí kopinatých listů hned vedle květenství) po jeho opylení následně vyrazí další dva cca 3 až 5 cm dlouhé stonky s květy a celý cyklus se znovu opakuje, stále dokola .... je to zkrátka taková "binární kytka", jejíž květenství se rozvíjí ve "dvojkové soustavě" ... :D ... 1-2-4-8-16-32-64-atd. ... plodem jest šestiboká tobolka (v sestavení 3x2 laloky, obsahující celkem trojici semen), která po dozrání vysycháním praskne a semena jsou odmrštěna všemi směry daleko do okolí (mnohdy až 15 metrů) ...... v našich klimatických podmínkách (v případě teplého léta za dostatku vláhy) je tento pryšec schopen druhým rokem dosáhnout výšky až 2,4 metru ... :) ...... no řekněte, znáte ještě nějakou další (u nás rostoucí) takto zajímavou, přitom přesně tvarovanou rostlinu ... ;) ... viz fotky + video, kde je vidět rychlost vypouštění latexu ...

... :bye: ... Anri ...

PeS: ... a jak jsem již psal, tato rostlina je velmi oblíbena u včel ... např. dnes ráno první přilétly již v půl šesté, přitom ostatních rostlin si vůbec nevšímaly ... :) ...

-------------------

... takto vypadají mladé jednoleté křížmolisté pryšce ...
Pryšec křižmolistý - Euphorbia lathyris - mladé rostliny na podzim minulého roku ....jpg
... dospělá dvouletá rostlina (foceno před 14-ti dny, dnes mi již "kouká do očí", na výšku má cca 190 cm :) ) ...
Pryšec křižmolistý - Euphorbia lathyris ....jpg
květenství ...
Pryšec křižmolistý - Euphorbia lathyris - květenství, detail ....jpg
dozrávající plod ...
Pryšec křižmolistý - Euphorbia lathyris - dozrávají plod ....jpg
... a rychlost vytékajícího latexu po přestřižení listu ...
[youtube][/youtube]

------------------------
doplněno: ...

Obrázek
( http://img819.imageshack.us/img819/8184 ... sturm3.jpg )

... a ještě semínka ... + 2 "nezozprsklé" semenáčky ...... (pozn. ... vzdálenost mezi linkami je 7,5 mm) ...
... každé má svůj jedinečný vzor ... tak trochu vypadají jako zvětšená vajíčka strašilek ... ;) ...
... každé má svůj jedinečný vzor ... tak trochu vypadají jako zvětšená vajíčka strašilek ... ;) ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Pryšec ... ve znamení "dvojího listu" ...

Příspěvek od A(&F) »

... jak jsem výše napsal, "protimyš" v našich končinách kvete až v druhém roce po "vyrašení sekundárních stonků", kdy jsem přitom vycházel z vlastních dlouholetých pozorování ... takže to, co je na fotce v příloze, je buďto nějaká anomálie nebo se zkrátka tento jen několik měsíců mladý pryšec rozhodl využít letošního brzkého nástupu tepla ... a začal hned již v prvém roce života tvořit květy přímo na vrcholu svého jediného primárního stonku ... :D ...

... :bye: ... Anri ...
Přílohy
Kvetoucí jednoletý protimyš ...jpg


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
ceskymo
Starší člen
Příspěvky: 187
Registrován: úte 30 dub 2013 23:34
Bydliště: momentalne kdekoli
Dal: 283 poděkování
Dostal: 155 poděkování

Re: Zle rostliny...

Příspěvek od ceskymo »

http://ulozto.cz/xzwZKnDp/zle-rostliny- ... rt-amy-pdf


Tak se omlouvam, knizka nejni cela :dknow: ... nojo, vloudila se chybka :smoke:

-------
Edit: ... přímý odkaz (bez nutnosti vyplňovat kódy) na tuto "e-ukázku" je http://www.ereading.cz/nakladatele/data ... review.pdf ... A(&F) ...


Kdo se chce zblaznit, musi mit nejdriv rozum
Každý den ráno sněz žábu a nic horšího už te nepotká
Odpovědět

Zpět na „Bylinky a jiné léčivky“