Plošné spoje a součástky

Praktická část fóra.

Moderátor: rival

Jerry19

DPS, resp. PCB :)

Příspěvek od Jerry19 »

Kupim si obycajnu priehladnu foliu do laserovky (A4 sa da kupit za par korun bezne v papiernictve, su to folie urcene na tlac laserovkou a potom na pouzitie v "meotari"). Musi to byt folia do laserovky a musi byt pouzita laserova tlaciaren.

Vytlacim si predlohu na tu foliu (vacsinou predlohu vytvorim pomocou EAGLE, pri tlaci zaskrtnem solid a black, najprv to vyskusam na papier).

Zoberiem o nieco vacsi kusok DPS, ktory si odstrihnem noznicami na pelch, ocistim ho (najprv prasok na cistenie vani umyvadiel atp. potom cif, Cif nie Cif Creme :) teda zlty). Osusim.

Prilozim foliu na osusenu dosku potlacenou stranou k medi, prilepim jednu stranu zltou papierovou paskou (paska na oblepovanie ked nieco malujete) ku DPS. Dam na to obycajny papier, zoberiem zehlicku a prezehlim. (teplota na maximum, dost na to tlacim).Tak dlho kym sa to neprehreje, netreba to ale prehanat a ani s tym tlacenim aby sa farba nerozplasla prilis, potom su ciary hrubsie, elbo sa to zlisuje.

POCKAM, kym to uplne vychladne. Zlupnem foliu.

Komplet cely toner ostane na DPS. Zlupnuta folia je priehladna.

Vacsinou (ak je doska dobre ocistena a aj folia je cista) netreba opravovat ziadne tetajly lakom a moze to ist rovno do kyseliny.

Leptam tak, ze si dam masku, alebo aspon filter, idem von, do plastovej nadobky (nadoba urcena na pouzitie v mikrovlnke s uzaverom modrym) si nalejem HCL (31-32%), potom do toho prilejem za vrchnacik alebo 2 podla toho kolko mam toho HCL peroxidu H2O2 (30,5%). No a do toho hodim DPS, trochu tym hybem, naklanam zo strany nastranu, ked je to hotove zalejem to cistou vodou, tak aby som to pri prenose z balkona do kupelne nerozlial.Navrtam, dosku ocistim - znovu prasok (alebo jemny brusny papier pod vodou), osadim.

Tymto sposobom je v pohode mozne dosiahnut na DPS aj neuveritelne tenucke ciary, len si to treba odskusat a mat trosku prax s tym.

Zapekacia teplota tonera je u mojej XEROXky 208°C. Zehlicku mam takmer na maxime.


Jerry19_

doplnok k laserovkam

Příspěvek od Jerry19_ »

Ak nevlastnite laserovku, staci si predlohu vytlacit napr na pauzak pomocou atramentovky a zabehnut do najblizsieho copy centra a dat si to presvietit na foliu. Nemal by to byt problem ak foliu nemaju, donesiete si vlastnu a presvedcite ich ze je to folia vhodna do kopirky, resp laserovky. Vsetky kopirky su laserove. (preto je to take ryche)


martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

tak to tedy sorry...

Příspěvek od martin11 »

....mě by nikdo nepřesvědčil abych dal do mojí profi kopírky NĚCO....co se mi napeče na válce ..!!!! každe solidní copycentrum má v zásobě folie...!!!!! hezký den martin11 :lol: p.s. jsou folie prusvitné- průhledné i pro inkljet...inkoust.....fungují uplně stejně....pro výrobu tišťáků jako laser... :idea: pozor při vkládání této inkl folie má rub a líc tj tiskne to jen na jedné straně !!!!!


... věřím, že se " TO " povede ......
Jerry19

rozne folie

Příspěvek od Jerry19 »

Folia do laserovky:
Je to obycajna priehladna folia, ide tam len o to aby vydrzala vacsie teploty pri ktorych zapekacia jednotka k nej prilepi toner, teda aby sa vam to neprilepilo na valec v laserovke. Do laserovky nemozete napchat hocico, hocijaku foliu.

Al ak xcete vyrabat DPS netodou nazehlovania toneru z folie na DPS, inak ako predlohou vytlacenou na foliu laserovkou to enpojde.

Folia do atramentky:
Vacsinou ma jednu stranu drsnu a na tu stranu sa ma tlacit. Pri kontakte atramentu s kristalikmi tej drsnej strany sa tieto kristaliky orzpustia a miesta s farbou su potom hladke. Je to preto ze na obycajnu priehladnu foliu sa neda atramentkou tlacit, s atramentom na folii sa deje to co s cimkolvek na teflonovej panvici. Proste atrament nijak neprinutite aby vytvoril tenku rovnomernu vrstvu na folii, preto je tam ta vrstva kristalikov ktore atrament rozpusta.


martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

...a když nevydrží...

Příspěvek od martin11 »

....a když nevydrží zapékací teplotu tak odpálíš kopírku jako nic....takže doporučení....do kopírky laser....jen co tam patří....do inkl...cokoli....barva se vždy utře.... :lol: martin11


... věřím, že se " TO " povede ......
Jerry19

este raz folie

Příspěvek od Jerry19 »

Anio ved som to teraz napisal.
Do laserovky mozu ist len folie urcene na tlac laserovkou.

Do atramentky mozes dat cokolvek, tlaciarni to ublizit nemoze, maximalne sa moze stat ze sa to nevytlaci dobre.

Al ak xces nazehlovat toner z folie na DPS tak to proste musi byt TONER a musi to byt vytlacene na folii laserovkou. Ja som s tym problem nemal, kupil om si folie na to urcene (do laserovky) a tlacil na to svojou lôaserovkou. Naviac aj u tych co su urcene pre atramentky sa rata s tym ze sa moze stat ze ju niekto strci do laserovky a preto si myslim ze nemalo by sa stat nic, ale neskusal by som to. :)


Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: doplnok k laserovkam

Příspěvek od Ilem »

Jerry19_ píše:Ak nevlastnite laserovku, staci si predlohu vytlacit napr na pauzak pomocou atramentovky a zabehnut do najblizsieho copy centra a dat si to presvietit na foliu. Nemal by to byt problem ak foliu nemaju, donesiete si vlastnu a presvedcite ich ze je to folia vhodna do kopirky, resp laserovky. Vsetky kopirky su laserove. (preto je to take ryche)
Omyl. Všechny kopírky nejsou laserové. Ale v copy centrech snad ano.
Já už teď dělám tišťáky téměř výhradně na laserovce, ale nepoužívám žádné fólie, ale lesklý papír, který se používá na reklamní tiskoviny. Dokonce potištěný reklamami. Pak to stačí přižehlit na kuprextit a pod vodou smýt papír. Pak už jen poopravit pernamentním fixem a klasicky vyleptat. Důležité je kvalitní odmaštění kuprextitu před začátkem práce. Postup byl posán zde v nějakém jiném vlákně, ale teď to nemůžu najít.


"Dum spiro spero"
Ciceron
Uživatelský avatar
Barbucha
Zasloužilý člen
Příspěvky: 611
Registrován: sob 19 črc 2008 2:10
Bydliště: Praha
Dal: 5 poděkování
Dostal: 61 poděkování

Re: Amaterská výroba plošáků

Příspěvek od Barbucha »

Karel píše:Leptám v chloridu železitém nebo v poměru 1:1kyselina chlorovodíková(HCL) a peroxid vodíků10%(2H2o)
Leptejte venku ne v bytě!.
Cuprexid je třeba před nažehlením pořádně odmastit a zbavit ochr. laku jinak by jste to nevyleptali .
Zdar Karel :lol:
Ty pěno HCL a 10%peroxid v poměru 1:1, to je tedy fučák. To je tak ještě na plynovou masku. Mám odzkoušeno, že toho peroxidu stačí daleko méně, sice reakce leptání není tak bouřlivá a krátká, ale zase se to nepodleptá. Poměr v každém případě doporučuji odzkoušet, pomalým přiléváním peroxidu do HCL.
BACHA NA OSOBNÍ BEZPEČNOST. JE TO KYSELINA A DOST DRAVÁ. Vždy brýle a pokud možno i rukavice. Peroxid přilévejte opatrně, pokud to přeženete s rychlostí, je to takovej fučák, že vám to pomalu expolduje v ruce. A pak je to auvajs nebolí, jenže bolí, a pokud to chytí oči , tak i nevidí.
BACHA.
Jinak kdo jste z prahy, mám zkušenost, že pokud nedělám malé tišťáky, z odřezků, tak se ani nevyplatí ty větší dělat. Osobně pro větší formáty používám služeb http://www.volny.cz/plspoj/, samozřejmě záleží na ceně za kterou seženete cuprextid, ale pokud ho máte za " normální "cenu tak se to ani nevyplatí dělat doma. Svítí každý čtvrtek, takže když jim dáte filmy ve středu, v pátek máte hotové tišťáky a super.


Já to říkám pořád / neřád /, nejhorší jsou trpaslíci, všude vlezou a strašně se množí, jo ještě taky ten divnej němec co nám všechno skovává.
Uživatelský avatar
Aquarius1
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1195
Registrován: ned 16 pro 2007 0:43
Bydliště: Planeta Země
Dal: 5 poděkování
Dostal: 20 poděkování

Příspěvek od Aquarius1 »

S tím peroxidem bych byl opatrnej,já ho dávkuji stříkačkou a nejdřív na kousku cuprextidu skouším jelikož záleží na síle mědi na desce ale raději méně a dýl než rychle a zamořenej kvartýr a zubatej spoj :D zuby jsou důležitý ale na kousání mňamek :D


Věřím že v jednoduchosti bude ta pravá příčina neúspěchu dosavadního bádání,jelikož se bastlíme (a to i já) ve vymýšlení složitých mechanismů.
PeTr1
Zasloužilý člen
Příspěvky: 341
Registrován: úte 03 črc 2007 23:20
Dostal: 3 poděkování

Příspěvek od PeTr1 »

Ahoj co říkáte na tohle zapojení?
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Uživatelský avatar
Barbucha
Zasloužilý člen
Příspěvky: 611
Registrován: sob 19 črc 2008 2:10
Bydliště: Praha
Dal: 5 poděkování
Dostal: 61 poděkování

Příspěvek od Barbucha »

PeTr1 píše:Ahoj co říkáte na tohle zapojení?
Je to pořád o jednom a tom samém, akorát v jiném el. zapojení, když tam flákneš UC 3842, tak ti to udělá to samé a s 8nohým švábem. :ethink: :bye:


Já to říkám pořád / neřád /, nejhorší jsou trpaslíci, všude vlezou a strašně se množí, jo ještě taky ten divnej němec co nám všechno skovává.
lozin
Stálý člen
Příspěvky: 44
Registrován: stř 25 kvě 2011 15:27
Bydliště: Most
Dal: 5 poděkování
Dostal: 15 poděkování

GSM antena

Příspěvek od lozin »

Ahojte, obracím se na Vás s prosbou o radu.

Zakoupil jsem domovní alarm s interní anténou GSM . Je to asi 20 cm dlouhý izolovaný jedno-drát
cca 1mm silný a přiletovaný k desce. Na chatě mám mizerný signál od všech operátorů a řeším
koupi externí antény i s kabelem a koncovkou o zisku 5 db. Nejsem si ale jist kam ji zapojit .
Selský rozum mi radí střední vodič antény přiletovat k původnímu anténnímu drátu
a stínění k uzemnění desky .
Mohu to tak zbastlit ? Pomůže to nebo mě může čekat nějaká zrada?

Díky Lozin


Igi
Zasloužilý člen
Příspěvky: 208
Registrován: sob 30 črc 2011 13:25
Dal: 31 poděkování
Dostal: 12 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: GSM antena

Příspěvek od Igi »

A kam tu anténu zapojit? Do nějakého zesilovače? Vysokofrekvenční věci už jsou trošku složitější na konstrukci a hodně záleží na maličkostech, třeba impedanční přizpůsobení apod. Nevím teda jak to vidí ostatní. To připojení je nejspíš dobře, otázkou je jestli pájení tam neudělá nějaké parazitní vlastnosti.


Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

RE: GSM antena ...

Příspěvek od A(&F) »

... zapojit přesně tak, jak jsi napsal ... živej na živej ... a se zemí když tak zaexperimentovat (napájecí zem vždy nemusí být ta nejvhodnější) ...

... jinak bych raději volil něco směrovějšího ... http://wifi.aspa.cz/gsm-k23417/gsm-anteny-k23484/ ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
lozin
Stálý člen
Příspěvky: 44
Registrován: stř 25 kvě 2011 15:27
Bydliště: Most
Dal: 5 poděkování
Dostal: 15 poděkování

RE: GSM antena ...

Příspěvek od lozin »

Zkusím to teda o víkend přiletovat.
Pájku samozřejmě hrotovou aby něco neodešlo.
Mám v merku tuto antenu: http://www.aaatopeni.cz/gst-antena-gst- ... erni-9db-4
Je to možná rychlejší než dokopat operátory ke zlepšení signálu.
Jinak dík za info


Odpovědět

Zpět na „Dílna“