Plošné spoje a součástky

Praktická část fóra.

Moderátor: rival

MIKI250-2t
Nový člen
Příspěvky: 7
Registrován: ned 26 lis 2006 8:45
Kontaktovat uživatele:

dps

Příspěvek od MIKI250-2t »

ja pouzivam na osvecovanie vybojku ortutovu philips 125 HPR. stala 120skk.- potom som jej rozbil luminovrstvu. tlmivku som tiez kupil novu za cca 500skk.-
dosky cistim ocelovou vatou(vidno potom nanich trochu skrabance ale to vadi iba oku)
pozityv si nanasm sam bez odstredivky je to uplne jednoduche.
predlohy tlacim na kancelarsky papier ktory nasledne dam do vypar od horuceho acetonu(zmes toulen a 6000,6001,6006).
predloha zvysi kontrast. nasledne spriesitnim bud spriesvitnovacom alebo citronovnou stavou. svietim 30 az 40 minut zo vzdialenosti cca30cm(pri foliji 15minut) .
vyvolavam v jemnom roztoku NaOH a HdveO podla zlozitosti doriedim alebodohustim roztok . 5s az 5min
najlepsie sa mi osvecil fecl uz rozriedeny ma velku kapacitu lepta cca 5minut.(skusal som to tam nechat aj 5h bez rozdielu.)(v fecl3 v prasku ci granuliach som nemal dobre vysledky odleptana med sa usadzuje na spodu nadoby a leptanie trvalo jednu hodinu a 20 minut. po dvoch hodinach nastavalo podleptavanie)
robim aj obojstranne dosky (najprv jednu potom druhu nie naraz)
kvalitu viem dosiahnut ozaj az na vlas presne. ale chcelo to trosku cviku.


lajos
Zasloužilý člen
Příspěvky: 2444
Registrován: pát 25 lis 2005 14:32
Bydliště: Liberec
Dal: 471 poděkování
Dostal: 212 poděkování

modrá fólie

Příspěvek od lajos »

Jen pro fyzickou představu jak vypadá modrák z tiskárny a zbývá jen žehlení
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


belamachina
Zasloužilý člen
Příspěvky: 328
Registrován: stř 17 led 2007 1:59
Dostal: 1 poděkování

Re: Iv vyvíječ III.

Příspěvek od belamachina »

lajos píše:Návrh nebyl realizován, snad tam nemám chybu, používám sprintlayout, pokud budete mít zájem dám to sem i s příponou lay.
nazdar nazdar
mas aj verziu bez popisov co by som mohol vytlacit na modrak? alebo na foliu ? skusal som to z tychto obrazkov odstranit ale zatial som zmazal vsetko mozne len nie to co potrebujem.

verziu IV nahodou nemas spravenu?


lajos
Zasloužilý člen
Příspěvky: 2444
Registrován: pát 25 lis 2005 14:32
Bydliště: Liberec
Dal: 471 poděkování
Dostal: 212 poděkování

Příspěvek od lajos »

Jak jsem říkal, můžu Vám to poslat ve sprint.lay formátu tento program při tisku se nenechá kopírovat(tam se vypínají popisy) jedině to scanovat.
Nainstaluj si ten program je to pár mega a můžeš si stím hrát. Jsem mezitím tam přidal dva přerušovače na zap. cívky tak že již to stejné není.
Sem to nedám, přípona lay není povolena jedině do SZ.


belamachina
Zasloužilý člen
Příspěvky: 328
Registrován: stř 17 led 2007 1:59
Dostal: 1 poděkování

Příspěvek od belamachina »

lajos píše:Jak jsem říkal, můžu Vám to poslat ve sprint.lay formátu tento program při tisku se nenechá kopírovat(tam se vypínají popisy) jedině to scanovat.
Nainstaluj si ten program je to pár mega a můžeš si stím hrát. Jsem mezitím tam přidal dva přerušovače na zap. cívky tak že již to stejné není.
Sem to nedám, přípona lay není povolena jedině do SZ.
posli mi to cez sz. a ak mas aj link na ten soft co mi k tomu treba.

vdaka


lajos
Zasloužilý člen
Příspěvky: 2444
Registrován: pát 25 lis 2005 14:32
Bydliště: Liberec
Dal: 471 poděkování
Dostal: 212 poděkování

Příspěvek od lajos »

A fotka po vyleptání.Bylo opravováno permanentním fixem před vyleptáním.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Naposledy upravil(a) lajos dne pon 05 úno 2007 10:20, celkem upraveno 1 x.


lajos
Zasloužilý člen
Příspěvky: 2444
Registrován: pát 25 lis 2005 14:32
Bydliště: Liberec
Dal: 471 poděkování
Dostal: 212 poděkování

Příspěvek od lajos »

Jsi nepozorný, i tady se psalo že se používá centrofix, permanentní fix atd.prostě lihový za 2-3kč,-. Upraveno je to před vyleptáním. Konečně se pusť do nějakého plošňáku, jinak Ti budem muset odpovídat do vánoc na nesmyslné dotazy.


PabloX

Příspěvek od PabloX »

Minule som vyskusal nvu metodu vyroby DPS, netreba ani foliu, staci laserovka:

http://www.pablox.cq.sk/Elektrotechnika/Dps/Dps.htm


lajos
Zasloužilý člen
Příspěvky: 2444
Registrován: pát 25 lis 2005 14:32
Bydliště: Liberec
Dal: 471 poděkování
Dostal: 212 poděkování

PabloX

Příspěvek od lajos »

Dobrý :good: Modráková metoda, bez modráku-nebo li zadarmo.


Zatial XXX

DPS

Příspěvek od Zatial XXX »

Aj ja som vyskúšal metódu laserovka + FeCl. Výsledok na prvý raz veľmi dobrý, doporučujem aj začínajúcim - výborná možnosť opraviť, či doladiť nákres spoja, keď sa nehodí, jednoducho liehom alebo acetónom zotrieť a znova prežehliť.


Zatial XXX

Příspěvek od Zatial XXX »

Laser print je výborná metóda. Pripájam práve nažehlený spoj. Ako podklad doporučujem reklamnéblbostidoschránky dostatočne TENKÉ, ja používam napr.(bez reklamy!) cenové ponuky CBA, Tempo kondela, Drogerie DM ap. treba ozaj LESKLÉ a TENKÉ tlačoviny. Nažehlujem naparovacou žehličkou bez vody na bavlna až lan. A skutočne záleží na odmastení, netreba šmirgeľ. Odmasťujem acetónom - C 6000. drobné opravy robím fixkou na CD popis. Leptám klasikou - chlorid železitý - hotový roztok z predajne. Spoje sú skutočne vyrobené ako fotocestou.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Martin
Nový člen
Příspěvky: 8
Registrován: stř 15 lis 2006 16:52

Příspěvek od Martin »



brouk
Nový člen
Příspěvky: 18
Registrován: čtv 17 dub 2008 11:34

prosím o aktualizaci linku "nové metody"

Příspěvek od brouk »

PabloX píše:Minule som vyskusal nvu metodu vyroby DPS, netreba ani foliu, staci laserovka:

http://www.pablox.cq.sk/Elektrotechnika/Dps/Dps.htm
rád bych se podíval na tuto metodu, ale původní web byl přestěhován a nevím "co" mám na novém ( http://www.pablox.net/ ) hledat. můžeš aktualizovat link?


lajos
Zasloužilý člen
Příspěvky: 2444
Registrován: pát 25 lis 2005 14:32
Bydliště: Liberec
Dal: 471 poděkování
Dostal: 212 poděkování

hm

Příspěvek od lajos »

Na té stránce je dole adresa kam to odstěhoval a na těcj nových stránkách má v menu "Návody".
Radši to jsem dám ve worldu ať se s tím nezdržuješ.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


brouk
Nový člen
Příspěvky: 18
Registrován: čtv 17 dub 2008 11:34

poděkování

Příspěvek od brouk »

děkuji moc. netušil jsem, že takhle lze "nakreslit" pošňák :o


Odpovědět

Zpět na „Dílna“