Roztodivné motory

Praktická část fóra.

Moderátor: rival

chiq
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1546
Registrován: čtv 01 lis 2007 8:41
Bydliště: Trnavský kraj
Dal: 2 poděkování
Dostal: 1 poděkování

Re: Mendocino

Příspěvek od chiq »

Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Uživatelský avatar
carpy.t
Stálý člen
Příspěvky: 78
Registrován: ned 01 čer 2008 22:09
Bydliště: První ruské město v EU

Mendocino

Příspěvek od carpy.t »

Ahoj.
Vkládám video jednoho šílence, který na youtub dal video své nové hračky...Další video přijde brzy až mi dorazí nový balík s neodymama..
Celý motor jsem stavěl napoprvé a "bezmyšlenkovitě", nakonec jsem si poradil i s el.zapojením.
Všem kdo váhají se stavbou vřele doporučuji - ostatní budou jen nechápavě civět :-) navíc je to nesmírně jednoduché a laciné

články:http://www.gme.cz/cz/index.php?page=pro ... il=522-012

Magnety: http://www.magsy.cz/page/1638.magnety-ndfeb/ velice rychlý obchod!!!Do 2 dnů!!

Tyčka:Prostě tyčka :-)

cívka:jakýkoliv krokový motorek (vetšinou nají 2 stejné cívky)já použil moturek z disketový mechaniky(ten zezadu s tou šroubovicí)

rotor:tvrzený poliš

vše slepené černou hmotou (kdo si na srazu ustříhl ten jí má - viď Martine?) :lol:

Dodám, že na videu svítim 40W žárovkou z cca 15cm vzdálenosti.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Miluju bublinky :-)
marx
Starší člen
Příspěvky: 106
Registrován: stř 26 lis 2008 9:24

Příspěvek od marx »

carpy.t

k cemu krokovy motorek a motorek vubec ?

neni to otaceni moc stabilni, sezen si fluidni loziska (napriklad z PC ventilatoru, hdd nebo neceho jineho - ja jsem kupoval na ebay) a upevni stator - ja jsem to udelal a je to uplne o necem jinem a neskace tolik.

ja mam mensi model, ale sviti uz od 3,5V zarovcicky v baterce :D


Jinak - dobra prace ;)


Čas odhalí pravdu.
Uživatelský avatar
carpy.t
Stálý člen
Příspěvky: 78
Registrován: ned 01 čer 2008 22:09
Bydliště: První ruské město v EU

Příspěvek od carpy.t »

marx píše:carpy.t
k cemu krokovy motorek a motorek vubec ?
neni to otaceni moc stabilni, sezen si fluidni loziska (napriklad z PC ventilatoru, hdd nebo neceho jineho - ja jsem kupoval na ebay) a upevni stator - ja jsem to udelal a je to uplne o necem jinem a neskace tolik.
ja mam mensi model, ale sviti uz od 3,5V zarovcicky v baterce :D
Jinak - dobra prace ;)
K čemu motorek? přeci kvůli drátu na namotání cívky...

není to otáčení moc stabilní? Teď jsem se trošku urazil, ale jenon trošičku :-) viděl jsi ostatní mendociny na youtubu?Jak jim to skáče po stole?Celý večer jsem to vyvažoval :-)

prosím o fotečku Tveho nebo dej videjko na youtube - zatim je jich tam všeho všudy 5 asi.

Díky Carpy


Miluju bublinky :-)
Návštěvník

Re: Vacuum motor

Příspěvek od Návštěvník »

jirka1962 píše:Přidávám odkaz na video, několik fotografii s dokumentaci ,pokud by měl někdo zájem, si něco podobného postavit http://cz.youtube.com/user/jiritepmot S pozdravem Jirka http://jiritepmotory.blog.cz/
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Dvell
Zasloužilý člen
Příspěvky: 241
Registrován: pát 05 čer 2009 20:15

Lineární spalovací motor

Příspěvek od Dvell »

Ahoj

Dočetl jsem se někde tady na fóru, že údajně v laboratoři nikdo nikdy nic nevymyslel dovoluji si oponovat viz http://www.lceproject.org/index.php

Dle mne velmi zajímavé zařízení sem zvědaví za kolik let si auto s tímto pohonem koupím..

Dvell


chiq
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1546
Registrován: čtv 01 lis 2007 8:41
Bydliště: Trnavský kraj
Dal: 2 poděkování
Dostal: 1 poděkování

Stelzerov motor

Příspěvek od chiq »

Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Lineární motor

Příspěvek od Akord »

Vhodný kandidát na rozbíjení motorových hlav. Nechám 3x hádat proč. Pomucka: zlatá klika a setrvačník. Jinak znám nekteré volnopístové konstrukce stirlingy a jiných motoru se stejnými porád opakovanými problémy. Vyplývají pouze z toho, že nekdo porádne nepochopil funkci kliky a si myslí, že lineární pohyb je lepší. Stejne nedovarený je argument, který uprednostňuje nekteré rotační motory pred pístovými. Prímočarý vratný pohyb proste není v principu ztrátový, jak se často tvrdí.


Dvell
Zasloužilý člen
Příspěvky: 241
Registrován: pát 05 čer 2009 20:15

Příspěvek od Dvell »

Mno ano v první chvíli mi to přišlo zajímavý (tý myšlenky se nemužu zbavit:-D) pak jsem přemýšlel jak z toho udělat stirling a pak mně napadlo že tam musí být problémy s tím aby píst dobíhal do "úvratí" a né dál! Njehorší je asi to že to úvratě vůbec nemá.. mno nevim muselo by se to spočítat ale jsi si jistej že by píst narazil pokud by se nezažehla směs? mne napadlo že by to prostě "jen" odpružila ta stlačená směs zpět..

Každopádně opravdu jak tam píšou sami na těch stránkách stačí aby jednou neskočila jiskra a motor skolabuje (v tom lepším případě)

Mno nevim s tím přímočarým vratným pohybem.. nevim kam se tam ta energie "ztrácí" ale ve škole nám jeden prófa říkal že překonáváním těch setrvačných sil hodně ubírá výkon.. mužeš mi o tom napsat něco víc?
Shodnem se na tom že rozehnat píst jedním směrem pak ho zastavit a rozehnat druhým směrem spotřebovává energii..
Teď mě to asi trklo:-) ty ten píst sice rozháníš ale jen půlku času pak ho zas brzdíš takže součet energie na toto vydané je 0 pokud se nemýlím (a zanedbávám ztráty)

Dvell


Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Příspěvek od Akord »

Dvell píše:Mno nevim s tím přímočarým vratným pohybem.. nevim kam se tam ta energie "ztrácí" ale ve škole nám jeden prófa říkal že překonáváním těch setrvačných sil hodně ubírá výkon.. mužeš mi o tom napsat něco víc?
Shodnem se na tom že rozehnat píst jedním směrem pak ho zastavit a rozehnat druhým směrem spotřebovává energii..
Teď mě to asi trklo:-) ty ten píst sice rozháníš ale jen půlku času pak ho zas brzdíš takže součet energie na toto vydané je 0 pokud se nemýlím (a zanedbávám ztráty)Dvell
Máš pravdu práve v poslední vete, čím tedy prekonávání setrvačných sil prakticky ztrátové není, až jsou dobré ložiska. Jiná vec je vyvážení, na to jsou ale taky nejaké odpovedi v závislosti na typu stroje.
U toho volnopístu není ani tak problém s nezažehnutím, jako treba s náhlým odlehčením/zmenou záteže. Motor v každém cyklu tvorí výkon, a pokud není ve stejném cyklu spolehlive odebrán, tak to praští nekam tím pístem, a to se zrovna o malou energii nejedná. Klika to zprumeruje na více otážek, a je více času s tím neco delat, navíc drží i amplitudu pístu.


Tor
Nový člen
Příspěvky: 4
Registrován: čtv 25 čer 2009 15:36

Re: Vacuum vs Stirling

Příspěvek od Tor »

thecure píše:Jak to asi vychazi vykonove v porovnani se Stirlingem?
Stirling má podle mě má mnohem vyšší účinnost.


stifler1
Nový člen
Příspěvky: 3
Registrován: ned 20 čer 2010 16:34

Keplinger, Egger - silostroj

Příspěvek od stifler1 »

Zdravim chcel by som sa opytat nasiel som na stranke WM magazinu clanok o motore ktoreho zaklady polozili uz samotny Mayovia. Neskor tento motor nakreslil a aj vyrobil Keplinger s Eggerom. A tak by som sa chcel opytat ci mate niekto skusenosti so stavbou takehoto motora?


StepanPepan
Zasloužilý člen
Příspěvky: 255
Registrován: pát 02 dub 2010 11:39
Dostal: 1 poděkování

Je to směšné

Příspěvek od StepanPepan »

http://www.borderlands.de/net_pdf/NET0109S32-34.pdf

Májský původ motoru je směšný - tady je vidět i ten obrázek s "motorem", mně to připadá jako ozdobná krabice. Asi nemám dostatečně vyvinutou fantazii.

Smotný motor je teoreticky funkční, ovšem nechápu, jak autoři chtěli dosáhnout toho, aby se deska (složená ze dvou půlek), uložená po obvodě i uprostřed, otáčela, i když by na ní z jedné strany působil tlak přímo zvyšující tření desky. Je to stejná pitomost, jako kdyby píst v normálním spalovacím motoru byl dutý a tenký a exploze by ho roztahovala a přímo tlačila proti válci, ve kterém má běhat s co nejnižším třením.

Tohle je krásný příklad nesmyslného vynálezu, který je teoreticky funkční, ale prakticky úplně k ničemu.

"O sériové výrobě "mayského motoru", v níž doufali, nemohla být řeč. Prsty v tom patrně měly určité koncerny a lobby. Revoluční vynález byl zavřen do "trezoru" ".

Ne, koncerny a lobby za to nemůžou, může za to nesmyslnost vynálezu...


stifler1
Nový člen
Příspěvky: 3
Registrován: ned 20 čer 2010 16:34

?

Příspěvek od stifler1 »

Tak ten patent som nasiel len som chcel vediet ci to uz aj niekto postavil a vyskusal ako to funguje pretoze v WM magazine pisali ze to ma pri objeme 40cm3 pri 500 otackach vykon okolo 400 konskych sil. Hm a ked je to nezmysel tak ako potom ze to merali viacere institucie a namerali vysoku ucinnost aspon podla WM magazinu a informacii ktore tam udavaju. Jedine ze by to boli blaboli:D


Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Je to směšné

Příspěvek od poota »

To StepanPepan:

Nevycházím z údivu - jak Ty to děláš, že je Ti všechno hned tak jasné?

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Odpovědět

Zpět na „Dílna“