Magnetismus - Teorie

Své příspěvky můžete psát do "Diskuze".
Odpovědět
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Trocha filozofie ... :DD ...

Příspěvek od A(&F) »

poota píše:Pokud máme spolehlivý nástroj ke znázornění polí magnetů jednotlivých jakož i soumagnetí dvou či více magnetů, můžeme dojít i ke znázornění ........
... to je bohužel zásadní "kámen úrazu" všech (neexpertních) simulátorů, ty magnetické nevyjímaje ...... neb pokud je dopředu nenakrmíš všemi konkrétními vlastnostmi činitelů a rovněž i výsledky všech skutečně možných interakcí, tak potom z nich občas padají nesprávné výsledky ...... viz např. pověstná PAMELLA, kterážto funguje na základě zatím nepublikované konfigurace magnetů ... ta dle obou doposavad vyzkoušených simulátorů v podstatě vůbec fungovat nemůže ... :) ...... PAMELLE je to však naštěstí jedno a furt si "dokola pohrává se svejma koulema" (že já jí tehdy raději nedal klučičí jméno ... :D ) ...
poota píše:Copak dřív, dřív bylo všecko :laugh:
... :laugh: :laugh: :laugh: ...... :good: ...

... :bye: ... Anri ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Trocha filozofie ... :DD ...

Příspěvek od poota »

A(&F) píše:... to je bohužel zásadní "kámen úrazu" všech (neexpertních) simulátorů, ty magnetické nevyjímaje ....
Jenomže díky Adamovi právě tohle není "náš" případ. :eclap:
Ten jeho simulátor není žádný bastl s víceméně náhodně vloženými a víc jenom předpokládanými než ověřenými funkcemi. Zřejmě jsi to nepostřehnul a nebo tomu nedůvěřuješ - ale to je jenom Tvoje škoda, protože by Ti to mohlo třeba ušetřit spoustu práce.
Ovšem nic proti tomu, abys používal postupy, které Ti vyhovují, na které jsi už zvyklý a s jejichž výsledky jsi i spokojený.

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Re: Trocha filozofie ... :DD ...

Příspěvek od adam.benda »

Mimo téma (offtopic)
A(&F) píše:... 3.) ... a zafilozofoval jsem si pravdivě ...... z hlediska logiky (si myslím) je v té mé dnešní úvaze vše naprosto správně ... 8) ... (nebo snad ne ?? ... ;) ) ...
Asi je evidentní, že Tvou filozofii moc nesdílím. Ale ve filozofii máš skvělé alibi - těžko Ti může někdo říct, že je Tvá úvaha špatná. :) A když se na to kouknu z hlediska čisté logiky? Tam dle mého opravdu nejde o správnou úvahu. Viz to, jak z dálky omakáváš magnetismus skrytý a přehozený plachtou silových účinků atd. atd. atd. (Není tu nějaký smajlík kolovrátku, recyklace atd.? :D )
A(&F) píše:
adam.benda píše:Ostatně... Můžeš moje připomínky odrážet a protiargumentovat, nebo je můžeš zkusit zneužít ve svůj prospěch.
4.) ... nápodobně ... :angel: ...
Díky, ale nechci. :D Kdybych na to šel jenom takhle, měl bych pocit, že toho o magnetismu moc nevím. :D


Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Trocha filozofie ... :DD ...

Příspěvek od A(&F) »

Mimo téma (offtopic)
... díky tomu, že jsi se upnul na mé výzkumné metody, ses v tom, Adame, docela slušně zamotal ... :D ... čímž je "out" i Tvá odpověď na bod. č. 4 ... :) ...

... kdyžtak si ještě jednou přečti, čeho se mé "kolem-polední filozofické příspěvky" vlastně týkají ... ;) ...

... :bye: ... Anri ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Trocha filozofie ... :DD ...

Příspěvek od A(&F) »

poota píše:Jenomže díky Adamovi právě tohle není "náš" případ. :eclap:
... :roll: ... Pooto, mám znovu zopakovat, co jsem napsal v předešlém příspěvku ?? ... :smoke: ... neb to, co jsem v něm napsal o simulátorech, platí samozřejmě i pro ten Adamův ... (což předpokládám že potvrdí i Adam) ... :dknow: ...

... :bye: ... Anri ...

---------
PeS: ... Adamovu SW práci oceňuji (a držím mu palce :good: ), nicméně mi to zatím tak trochu připomíná snažení mé "nebožky", kterážto coby vystudovaná ekonomka se během rizikového těhotenství v roce 1992 rozhodla, že pomocí DOSovskýho Borlandího spreadsheetu QuattroPro napíše kompletní program pro vedení jednoduchého účetnictví (vč. personalistiky, mezd, kasy, všech výstupních sestav pro účetní uzávěrku, atd. !!!) ... k dokonalosti ho pilovala ještě dlouho během mateřské ...... a byť po čase již fungoval zcela bezchybně, tak jedinej, kdo uměl plně využít všech jeho schopností, byla bohužel pouze jedině ona ... :) ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Spolehlivost programu

Příspěvek od adam.benda »

A(&F) píše:... to je bohužel zásadní "kámen úrazu" všech (neexpertních) simulátorů, ty magnetické nevyjímaje ...... neb pokud je dopředu nenakrmíš všemi konkrétními vlastnostmi činitelů a rovněž i výsledky všech skutečně možných interakcí, tak potom z nich občas padají nesprávné výsledky ...
Já už jsem se k tomuhle příspěvku vůbec nechtěl vyjadřovat, protože opravdu nevím, jaké všechny vlastnosti činitelů a výsledky máš na mysli. A Poota mě naštěstí ušetřil tím, že Ti na to odepsal za mne. Každopádně, pokud máš pocit, že program pracuje tak, že ví dopředu sto tisíc různých variant a jejich výsledky, které jsem si já nějak dopředu usmyslel, tak jsi těžce na omylu. Stejně tak nemáš pravdu v tom, že z programu "občas padají nesprávné výsledky".

Kouzlo toho programu je v tom, že dostane pouze základní parametry magnetu (polohu, rozměry, třídu kvality), plus třeba pouze základní parametry vodičů (polohu průřezu, velikost proudu a směr proudu) a pouze(!) na základě tohoto Ti vypočítá pole, které "nějakým zázrakem" :D zcela odpovídá praxi!!

Tím "zázrakem" jsou vědecké (především teoretické) poznatky o magnetismu, na základě kterých jsem vyvinul velmi sofistikované analytické metody. Díky nim program umí, co umí. Opravdu nic nezná předem. Jde o analytické nástroje, ne o fotoalbum mých zoufalých nápadů.

(Mimochodem, program už pomalu začíná počítat i silové účinky...)

Samotného mne překvapilo, jak dobře fyzika magnetismus prohlédla. Byť třeba nezná podrobnější souvislosti s jeho vznikem v magnetu, avšak strukturu pole a chování pole pochopila brilantně. Však tomu taky v historii položili základy velmi šikovní pánové.

Mimochodem, tímhle příspěvkem odpovídám (opět) na všechny Tvé příspěvky, včetně toho, kde tvrdíš, že jsem se do něčeho zamotal, včetně toho, kde mluvíš o své "nebožce" atd. (atd. atd. atd. ... :roll: )
Mimo téma (offtopic)
Popravdě nejsem moc nadšený z toho, jaké mínění o mně máš (a jak houževnaté je)... zrovna u Tebe ... a trochu i z toho, jak podkopáváš sám sebe tak vehementní nedůvěrou v teoretickou stránku věci.


Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Magnetismus - Teorie

Příspěvek od poota »

Mimo téma (offtopic)
To A(&F): Opakovat mi nic nemusíš, mám ve zvyku číst dost pozorně, takže i bez opakování vím, co jsi napsal.
Zrovna tak se soustřeďuji na to abych psal to, co chci vyjádřit a abych formuloval pokud možno přesně. I tak se mi stává, že to k pochopení mnou vyjadřovaného nestačí, takže to leckdy musím i dodatečně upřesňovat.
Raději jsem si to ještě zpětně ověřil, ale ohledně Adamova simulátoru jsem se vyjádřil ke své spokojenosti natolik přesně, že k tomu nemusím již nic dodávat - jestliže to k pochopení nestačí, na straně "vysílače" se to napravit nedá :lol:

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Spolehlivost programu

Příspěvek od A(&F) »

... ach jo, Adame ... :roll: ... koukám, že "diskuzní lajnu" jsi přejmenoval na "spolehlivost programu", k čemuž mohu pouze podotknout, že já přece ohledně Tvého programu nic nezpochybňoval, pouze jsem se snažil Pootovi nastínit základní problematiku simulátorů (což však evidentně nedopadlo na "úrodnou půdu") ...
Mimo téma (offtopic)
... jinak co se týče toho mého "připodobnění k nebožčinu programování" (což sis zřejmě, nevím proč, vzal až příliš osobně :dknow: ), tak Tě moc prosím (až budeš mít klid v duši a přestaneš mít "černo před očima"), ještě jednou si přečti, o čem že jsem to tam vlastně psal ...

... fakt jsem netušil, co způsobí mé upozornění ohledně deformace mag. pole vlivem galvanického pokovení neodymových magnetů ...... kdybych tušil, kam až se to rozvine, tak bych se na to raději :ptrain: ... to mi věř ...

... "Trpělivost jest žebřík filozofů a pokora potom branou do jejich zahrady" .... Valois ...
... :| ... Anri ...

-----------
mmch, ... teoretickou stránku věci jsem nikdy nepodceňoval, ale pouze a jedině praxí jsem se dostal až do končin, které teorie vůbec nepřipouští ... tak asi nějak tak ...

Pro pořádek část editována do offtopicu. a.b


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Re: Spolehlivost programu

Příspěvek od adam.benda »

Mimo téma (offtopic)
Anri, nevím, proč se zase takhle "kroutíš"... :) Po celou dobu Ti reaguji věcně - přímo na to, jak mluvíš o použitelnosti teoretické stránky magnetismu a o tom, jak pravděpodobně můj simulátor pracuje. Zkrátka, jak moc nespolehlivě nebo nepravdivě pracuje, jestli "zná dopředu výsledky" atd. To nemůžeš popřít. Stejně jako to ostatní handrkování kolem toho. Můžeš to nadepsat "filozofií", ale píšeš, co píšeš. Nadpis na tom už moc nemění. Nebral jsem Tvá slova jako bludy, které vlastně celkově nemyslíš vážně. Zněl jsi velmi přímočaře a jasně.

A nevím, proč píšeš, že jsi něco způsobil upozorněním ohledně deformace pokovením. K tomu jsme si lecos řekli, ale tím jsi konkrétně tohle opravdu nezpůsobil.
Ty jsi ohledně mého programu nic nezpochybnil? :) A teoretickou stránku věci jsi nepodcenil? :) Tak kdo se tady do čeho zamotal??? :D

Nedělej pořád něco mezi řádky, reaguju Ti na Tvá jasná a dobře čitelná slova... ;)

A točíš se pořád na "filozofii", co já, co Ty, ale nereaguješ mi na zásadní věcné odezvy, když jsem si třeba musel "obhajovat", na základě jakých parametrů program pracuje atd. Přál bych si, abychom diskutovali přímo a neschovávali se za "jen takovou nevinnou filozofii", nebo vztahovačnost, která vlastně "vůbec nebyla na místě" atd.

Abys mě nepochopil špatně, já nejsem zase tak dotčený, nebo nedejbože uražený. Ale moc se mi tohle celé nelíbí... (Dokonce snad ani po té "filozofické" stránce. :) ) Jako kdyby ses pořád nějak kroutil a celé mi to nějak na Tebe nesedí. (Nepíše za Tebe někdo jiný...? :) ;) ) Tak jestli je to opravdu nějaké nedorozumění, pojďme tedy od toho, když to asi moc nikam nevede, ani po tuctu příspěvků. Ať tu energii využijeme jinak.

Třeba bude brzo měřák na magnetickou indukci, nebo alespoň "měřáková nástavba na multimetr", co myslíš...? ;)


Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Magnetismus - Teorie

Příspěvek od A(&F) »

Mimo téma (offtopic)
... kdyžtak si přečti něco z mých starších příspěvků ... možná tam najdeš, že teorii nikdy nijak nepodceňuji ...

... a zbytek?? ... no comment ... end ... Anri ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Re: Magnetismus - Teorie

Příspěvek od adam.benda »

Mimo téma (offtopic)
Se svými vlastními příspěvky (a s mými reakcemi na ně) udělej když tak něco podobného, ale nemusíš lovit nějaké starší, raději si přečti znovu ty současné (ty za posledních pár dnů a ty dnešní), zde v tomto vlákně.

Díky, ahoj.


Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Magnetismus - Teorie

Příspěvek od A(&F) »

Mimo téma (offtopic)
Enjoy! ... :bye: ... Anri ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Štos vs. dlouhý magnet

Příspěvek od Slavek Krepelka »

adam.benda píše: ... Zátěžově/silově to bude asi dost na nic. (Ať už vymyslíš cokoliv...) Proto říkám, měřák. :) ...
Ono se to dá docela dobře měřit stejnosměrným klampovým ampérmetrem.

S laskavým pozdravem, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
buky
Zasloužilý člen
Příspěvky: 835
Registrován: ned 17 kvě 2009 22:21
Dal: 10 poděkování
Dostal: 20 poděkování

Re: Magnetismus - Teorie

Příspěvek od buky »

Trochu hašterenia nezaškodí, ale je dôležité aby to malo nejaký prínos, užitek.
Nepoviem nič nového ale problém vidím práve vo feromegnetiku. Ak by sa podarilo vyrobiť materiál, ktorý dostatočne odtieni - "vypne" mag. pole, tak je to pre mňa veľký krok v pred. Momentálne skladám sily tak, že jedna pol otáčka pôsobí proti druhej polotáčky. Javí sa mi to tak, že jedna půlka poskladaných síl by mohla pôsobiť väčšou silou. Nakoľko používam na meranie síl len pacičky, tak na 99,9 % sa opakovane dopracujem len k silovej rovnováhe = stav pokoja :?


Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Absorbování pole do železa

Příspěvek od adam.benda »

Buky, už jsi nějak víc zkoušel zhruba takovéhle "stínění" pole železem?
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Odpovědět

Zpět na „Seriál o magnetech + Diskuze“