Magnetismus-Pružinová Teorie

Své příspěvky můžete psát do "Diskuze".
Magneto
Zasloužilý člen
Příspěvky: 316
Registrován: pát 02 zář 2011 13:28
Dal: 8 poděkování
Dostal: 26 poděkování

Magnet / pružina / deformace

Příspěvek od Magneto »

Díky za to "zatím" i za těch 99,9 procent - stále tam ještě desetinka zůstává :D
Jinak myslím, že vidět permanentní magnet jen jako dokonalou pružinu je zjednodušené, omezuje se to jen na vnější projevy. Pružina se dá stlačit nebo natáhnout, ale magnet má svůj vnitřní život na subatomární úrovni a na ten máme možnost se napíchnout. Elektrony (o nenulové hmotnosti) tam vykonávají práci, protože rotují a tím vytváří elementární magnetické momenty. Jejich znásobení a shodná orientace se pak projevuje jako pole přesahující hranice materiálu. Když pracujeme s polem magnetu, tak se přitom dotýkáme toho mrňavého pracovního procesu uvnitř. Jde tedy o to, tenhle proces napodobit ve velkém.
Soustavy, o kterých jsem psal, musí být složené minimálně ze 3 magnetů: 2 pro běžnou interakci a 1 (nebo více) pro kompenzaci kvůli hladkému chodu.
Nejedná se tedy o přímou interakci magnet-magnet. Ta samozřejmě nemá šanci ani když se magnety tvarují nebo naklápí. Někde jsem tady na fóru četl "nejsou to stříkající pistolky". To je přesně ono. Interakce pouze 2 magnetů znamená postupný průnik od nuly do maxima a zpět. Stejné je to se stíněním pomocí měkkého feromagnetika (odzkoušel jsem s permalloyem). Přitah klade stínítku odpor, zatímco odpuz ho nechce pustit ze vzduchové mezery. A to přesně silou, kterou po nuceném odkrytí získáme přetočením z odpuzu do přitahu.
Nejsem skeptik, ale ten princip musí být sofistikovanější - proto pracuji jen se zmíněnými deformacemi. Je to něco jako magnety bez těla.
Takže stále je co dělat :o)
Zdar a sílu všem!


Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Magnetismus-Pružinová Teorie

Příspěvek od Slavek Krepelka »

Slučované vlákno 7.3.2012 SDK


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

Re: Magnetismus-Pružinová Teorie

Příspěvek od martin11 »

zdravím...dotaz? proč je toto vlákno zamčené .. Magnety a vše kolem nich ... aneb ... na blázna nenarazíš..

:idea: Fórum prochází několikafázovým úklidem. Některá vlákna mizí v jiných, některá se rozdělují na více vláken, vlákna se stěhují a vůbec to tu teď vypadá jako konečně při každém úklidu. Snažíme se s tím sice co nejméně rušit a obtěžovat, ale někdy se to holt někde nějak projeví, za což se omlouváme. poo. :idea:

a druhý dotaz, který asi patří sem. pokoušel se někdo zdotovit magnetickou pružinu, rozumějte takto ...zmagnetisovat klasickou pružinu / Fe/. nabo "nějak " zmagnetisovat drát a z toho tu pružinu navinout.
Konkrétně mě jde o to mít pružinu cca průměr cca 8 cm ze slabšího drátku aby měla vlastnosti té dětské hračky z hmělé hmoty / pružina/ tj aby měla cca 50 závitů pruměr drátku třeba 1mm.
proč to chci....stále mě v hlavě leží ten pokus s tou pružinou jak ji ten člověk z ruky pustil a pružina se nejdříve scukne a pak teprve spadne na zem. tak, zatím hezké jaro přeje martin11 :D


... věřím, že se " TO " povede ......
Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Magnetismus-Pružinová Teorie

Příspěvek od Slavek Krepelka »

Mimo téma (offtopic)
martin11 píše:zdravím...dotaz? proč je toto vlákno zamčené .. Magnety a vše kolem nich ... aneb ... na blázna nenarazíš..
Odpověď máš ve "Vyřízené Stížnosti" https://www.upramene.cz/forum/viewtopic. ... 468#p99468
Tam budu dávat odpovědi na dotazy týkající se současného čištění vláken a samozřejmě i na stížnosti. Tenhle Tvůj dozaz zase ještě bude přemístěn i s odpověďmi, protože nejde o pružinovou teorii, ale o praktický dotaz týkající se zmagnetizování pružiny.
Mezi námi, pokud bys ji dělal, definitivně musíš nejdříve drát zmagnetizovat a teprve potom namotat, a bude to tvrdé motání. Magnetizování pružiny Ti dá jinou orientaci pole a pružina se magneticky slepí, jako v zmagnetizovaných hodinkách.

Ahoj, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

Re: Magnetismus-Pružinová Teorie

Příspěvek od martin11 »

dík....před chvilkou mě napadlo to udělat opačně...nemagnetisovat pružinu :hip: ...páč to je složitý, ale / a to je důvod proč chci mag. pružinu/ po spirále na ní spustit kuličku....vezmu tedy Fe pružinu...namotat není problém a pustím po spirále magnetickou kouli ! ...jen se mě zatím neptejte co vlastně zkoumám :baby: s pozdravem martin11 :D


... věřím, že se " TO " povede ......
Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Magnetismus-Pružinová Teorie

Příspěvek od Slavek Krepelka »

martin11 píše:dík....před chvilkou mě napadlo to udělat opačně...nemagnetisovat pružinu :hip: ...páč to je složitý, ale / a to je důvod proč chci mag. pružinu/ po spirále na ní spustit kuličku....vezmu tedy Fe pružinu...namotat není problém a pustím po spirále magnetickou kouli ! ...jen se mě zatím neptejte co vlastně zkoumám :baby: s pozdravem martin11 :D
:D Zkoumej co chceš. To je Tvůj čas, snaha a náklady. Věda to nedělá jinak, akorát že to dělá povětšinou v rámci svých mantinelů (což my konec konců taky). Jenom si nejsem jistý, jestli na tohle nezbytně musíš mít pružinu a nestačil by rovný drát, ale ty definitivně víš v tomto momentě co chceš zjistit, já ne a těžko někdo jiný. Takže lovu zdar :good:
Ahoj, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

Re: Magnetismus-Pružinová Teorie

Příspěvek od martin11 »

lehce odpovím....když z ruky pustíme tu plastovou pružinu, tak její konec začne padat až v okamžiku, kdy se péro scvrkne do základního, tj. nenapruženého stavu...sice se to tu vysvětlovalo ale já to nepochopil.

když jsem vzal gumičku a napružil závažíčkem - natáhl a konec pustil, tak se kupodivu nestalo to samé jako s pružinou...závaží začalo padat ihned....když dám závažíčko na pružinu, tak padá až pružina dopruží....
tak a jak s tím souvisí magnetismus, když se pružina chová jinak nežli rovná guma ..a jsou napruženy stejně / + - /...pokus samozřejně s mag. pružinou udělám i s rovným drátem.....chci vidět rozdíl, jak se bude koule pohybovat a jak souvisí pružina s magnetismem....trochu zběsilé a nepřehledné.....no zatím dík za rady....zdraví martin11 :D p.s. jasně že tam funfuje i gravitace...ta tedy nejvíce...takže jako vždy..vše souvisí se vším...ale jak , to nevím. No asi neví nikdo :baby:


... věřím, že se " TO " povede ......
Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Magnetismus-Pružinová Teorie

Příspěvek od Slavek Krepelka »

martin11 píše:lehce odpovím....když z ruky pustíme tu plastovou pružinu, tak její konec začne padat až v okamžiku, kdy se péro scvrkne do základního, tj. nenapruženého stavu...sice se to tu vysvětlovalo ale já to nepochopil. .....
Martine, ta pružina má svou masu rozloženou 99.999999% stejnoměrně po celé délce pružiny. Kulička na gumičce je jiná záležitost. Tam máš masu koncentrovanou 99.9999% v kuličce. Pokud bys na tu pružinu dal taky nějaké závaží, začne spodní konec pružiny (tedy i závaží) padat taky ihned, i když o něco pomaleji, než kulička bez pružiny, což záleží na poměru mas gumičky a kuličky. S klidem si tu pružinu s kuličkou vyzkoušej, snad i s několika kuličkami různé váhy. S gumičkou by to bylo jakž takž ekvivalentní pružině jenom tehdy, pokud by se Ti gumička dost viditelně natáhla pouze vlstní váhou, bez závažíčka na konci. Taky si můžeš vyzkoušet gumičku se stejnými kuličkami na obou koncích, takže před upuštěním budeš držet gumičku za jednu z kuliček. Tam ale bude také záležet na poměru síly gumičky k váze kuliček, stejně jako záleží na váze závažíčka na pružině.

Ahoj, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
Odpovědět

Zpět na „Seriál o magnetech + Diskuze“