Uhlovodíky

Praktické poznatky a projekty uživatelů tohoto fóra.
Odpovědět
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Uhlovodíky

Příspěvek od poota »

Zjednodušeně řečeno je toto vlákno určeno k probírání hlavně depolymerace uhlovodíků a využití jednodušších uhovodíků k následnému získávání tepla a vody.

Prakticky se jedná hlavně o získávání a využití metanu, kterým by bylo dle mého názoru více než vhodné nahradit problematický vodík.

Zdrojem složitějších uhlovodíků jasou zejména plasty, popřípadě jakýkoli organický odpad. Tyto složité polymery je možné "zjednodušit" depolymerací, kterou jsou celkem zdarma schopné provádět mikroorganizmy. Rychlejší, ale energeticky náročnější způsob je depolymerace tepelná, u které se hovoří třeba v případě plastů o energetickém zisku téměř 600%. Není to Volná Energie (VE), ale Volně Dosažitelná Energie (VDE).
Podle odkazu se pro tepelnou depolymeraci dá použít relativně snadno vyrobitelné zařízení, přičemž z odpadu se dají "vyrábět" či exploatovat jak plynné uhlovodíky, které je asi nejjednodušší rovnou použít pro vytápění zařízení, tak i uhlovodíky kapalné, které jsou již vhodné i pro skladování a přepravu, potažmo využitelné pro pohon motorů i vytápění.
Myslím, že jako úvod a "kramle do hlavy" by to mohlo stačit :D

http://cs.wikipedia.org/wiki/Termální_depolymerizace

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Uhlovodíky

Příspěvek od Slavek Krepelka »

poota píše: přičemž z odpadu se dají "vyrábět" či exploatovat jak plynné uhlovodíky,
Zdravím - poota
Tys mne ranil :shock: Co to je "exploatovat"?
to exploit = využít, využívat
exploit = produkt využití
exploitable = využitelný
exploitation = využívání
Doslovný překlad je vyjímečně naprosto přesný, bez dalších mnoha významů. Slovo "exploat", nebo "exploate" neexistuje ani v angličtině. To se někdo na Wiky vytáh. Chudák čeština. :devil: Nepsal to tam nakonec Gewo :laugh:
Ahoj, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Uhlovodíky

Příspěvek od poota »

Slavek Krepelka píše: Tys mne ranil :shock: Co to je "exploatovat"?
Omlouvám se, že jsem použil takové slovo, které se ve slušných slovnících nevyskytuje - opravdu jsem to netušil.
Jinak se poměrně běžně používá ve významu "vytěžit" nebo "vyzískat" a tak nějak jsem to i myslel, protože jenom ta "výroba" mi tam tak úplně neseděla. :roll:

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
1220
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1719
Registrován: úte 09 led 2007 12:49
Bydliště: Praha
Dal: 1 poděkování
Dostal: 20 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Uhlovodíky

Příspěvek od 1220 »

Např na yyužití PET lahví je už hodně prokoumesováno :
http://www.petrecycling.cz/
:epray:


Uživatelský avatar
la
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1854
Registrován: úte 06 úno 2007 19:04
Bydliště: Brno
Dal: 763 poděkování
Dostal: 238 poděkování

Re: Uhlovodíky

Příspěvek od la »

Mimo téma (offtopic)
Pro pooty a slávka já to kurňa používám taky :shock: http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web.p ... exploatace ale že to může být i vykořisťovat to sem netušil. :jump:
Nevím jestli se vám to podaří otevřít http://www.ntpo.com/invention/invention2/49.shtml
už se na to dlouho chystám totiž ona jde udělat prý přímo elektřina bez hoření látek stačí je prý převést do plyného stavu .Přemístil jsem od tama aspoň obrázek. :oops:
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Uhlovodíky

Příspěvek od poota »

Doporučoval bych používat metan všude tam, kde oni navrhují vodík. Metan vytváří vodu i ve spojení se vzdušným kyslíkem, navíc jeho výroba i skladování se mi zdají méně náročné.
Při výrobě elektrolýzou je nejspíš nutné dodávat nějak uhlík, asi buď elektrodami a nebo přimícháním nejspíš potaše do elektrolytu. Druhou cestou je výroba termální depolymerizací plastů, kdy kromě metanu vzniká i obdoba ropy.

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Uživatelský avatar
la
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1854
Registrován: úte 06 úno 2007 19:04
Bydliště: Brno
Dal: 763 poděkování
Dostal: 238 poděkování

Re: Uhlovodíky

Příspěvek od la »

Přesně tak. On ten obrázek slouží pro vysvětlení funkce .Je to něco jako aktivní palivový článek.Mezi koronou elektrod ,když se použije místo kyslíku vzduch dají se proměnit v el.proud všechny látky co reagují s radikály kyslíku a dusíku ,to znamená spalovna i toxického odpadu, při pokojové teplotě se tomu odeberou ionty bez hoření,čím víc kouře tím víc elektriky ,výsledkem má být pevný odpad, vlastně zdroj surovin.
:D


Novák
Zasloužilý člen
Příspěvky: 407
Registrován: ned 20 srp 2006 15:33
Bydliště: Praha
Dostal: 2 poděkování

Re: Uhlovodíky

Příspěvek od Novák »

Hoření uhlovodíků,tedy plasma na sebe váže náboj /teda podle klasické fyziky/,ale slovo náboj je pěkná blbost.Hoření uhlovodíků na sebe váže nosiče fotonů a odebírá jim jejich kinetickou energii protože ji potřebuje pro chemickou reakci hoření.I když oheň produkuje tolik oblíbené teplo,tak zároveň ochuzuje prostor o jiné spektrum el.mag.vlnění.Na tomhle principu fungují spořič,ufka i trka a JC a na srazu vám to logicky vysvětlím a určitě mi dáte za pravdu.Dokonce si dovolím tvrdit že u Kapanadzeho a i Tesly jste přehlédli několik zásadních věcí a proto to nemůže nikdo rozchodit. :bye:


Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Uhlovodíky

Příspěvek od poota »

Těším se na nové poznatky. :eclap:

Momentálně mě nejvíc zajímá, jak dělá příroda to "studené hoření" metanu na vodu. Zatím je jasné jenom to, že je na to potřeba nízká teplota, ale vůbec není jasné, proč. Pak tam asi musí být nějaký elektrický potenciál a nějaký kov, na kterém se zřejmě nějak projevuje ten potenciál a nebo který funguje jako katalyzátor, případně nějak nahrazuje kondenzační jádra. A nejspíš to bude fungovat na principu imploze, ale to je asi tak všechno, co se dá nějak odhadnout.
O metan na pokusy by nouze nebyla - v zemním plynu je ho kolem 95ti %.

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Odpovědět

Zpět na „Lidé sobě“