Coil-Tesla-stavba Funkcni!!!Zakladni provedeni!

Své příspěvky můžete psát do "Diskuze".

Moderátor: Merlin

Odpovědět
Jirkason
Zasloužilý člen
Příspěvky: 236
Registrován: čtv 22 pro 2011 20:07
Bydliště: SK
Dal: 47 poděkování
Dostal: 125 poděkování

Re: Coil-Tesla-stavba Funkcni!!!Zakladni provedeni!

Příspěvek od Jirkason »

Pratele,
nic nemam spolehlive v ruce, zapojte sve hlavy a rozhodnete se na jakou vezi se date, zalezi na chuti, schopnosti a intuici, kazdeho,
zatim nic nemam, a po pravde nejsem si jist ze kdyz by jsem mel ze to dam jen tak hrc prc na net.
Pokusy stoji hromadu casu, penez, atd.,....Tedy pratele,
dejte se do toho.
J.


Uživatelský avatar
jeff
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1140
Registrován: pon 28 lis 2005 1:25
Bydliště: Praha
Dal: 33 poděkování
Dostal: 95 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Coil-Tesla-stavba Funkcni!!!Zakladni provedeni!

Příspěvek od jeff »

libcosenior píše:Máš na to nejakú spoľahlivú schému? Môžeš ju sem dať?
Na jednoduché pokusy Ti stačí použít některé zapojení indukčního ohřevu od mimozemšťana Danyka www.danyk.wz.cz. Jedná se tam taky o napájení výkonových rezonančních obvodů a je to opravdu jednoduché, navíc i s popisem a funkční.

Jeff


HONZIK81
Nový člen
Příspěvky: 8
Registrován: pon 24 lis 2008 10:40
Dal: 2 poděkování

Re: Coil-Tesla-stavba Funkcni!!!Zakladni provedeni!

Příspěvek od HONZIK81 »

ahojte nějaké nové poznatky? já čekám na indukční vařič


Jirkason
Zasloužilý člen
Příspěvky: 236
Registrován: čtv 22 pro 2011 20:07
Bydliště: SK
Dal: 47 poděkování
Dostal: 125 poděkování

Re: Coil-Tesla-stavba Funkcni!!!Zakladni provedeni!

Příspěvek od Jirkason »

Z predbeznych testu dostavam cca50procent zisk, mereni je vsak osemedne, klestove digi metry, velmi citlive reaguji na
blizkost rezonancni civky, tedy pozor pri tomto zjistovani,
dnes hodim na net na svem fotoalbu prvni moje foto, funkcnosti ve sve nejjednoduzzsi verzi kterou spacha kazdy, jen pripominam dulezitou skutecnost, musis na vystup z bifilaru zavesit zatez min 1kW, jinak ti indukcka bude vypinat-ciklovat, ze nemuze najit zatez, nejlepe je zavesit aspon 3kW a potom merit, dale experimentujte, s modulaci VN atd.,
moje vysledky: mereno klestovym ampermetrem a dig. multimetrem napetim zatez=na bifil. jsem zavesil 1230W viz foto, to dlouhe teleso ma 1000W, zarovky jedou na plny vykon a teleso se rozpali uz za necelou minutu, proud pocatecni na OUT=4,5A, a s nahratim telesa samozrejme se celkove ustali na 3,2-4A, beru 4A ok? OUT napeti je 680V mereno pri zatezi, proud meren klestakem vsude aby nedochazelo k velkym nepresnostem. tedy celkovy OUT vykon je 2720W, coz znamena ze vetsi napeti tlaci do zateze vic nez je dobre a pravdeodobne po delsim provozu by doslo ke zniceni nektere ze zateze myslim ze by to bylo topne teleso, upravit napeti neresim neni to zatim probem.
Dale vstup je cca 230V 5,2A coz je 1200W, proud zustava konstantni i pri prepnuti na vyssi vykon, ale jeste neni stabilne potvrzeno nebot na max. vykon jsem meril jen chvili.
,snazil jsem se o seriozni mereni tak rozdil ve vykonu visdis, je to vic nez o 50procent na vystupu!!!pozor muze to byt klamne, ovlivnovanim VF.Proverujte pracujte, necekejte.
Jirkason.


Uživatelský avatar
jeff
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1140
Registrován: pon 28 lis 2005 1:25
Bydliště: Praha
Dal: 33 poděkování
Dostal: 95 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Coil-Tesla-stavba Funkcni!!!Zakladni provedeni!

Příspěvek od jeff »

Taky čekám na indukční vařič, měl by dorazit počátkem příštího týdne. Pro začátek to jistě bude dobré, ale vlastní napaječ rezonančního obvodu si stejně musím postavit sám, přece jen chci vyzkoušet měnit šířku napájecích pulzů. Vyštrachal jsem ve svých krámech šílený polomost GA 150TS60U ten je schopný dávat v impulsním režimu proud až 300A při frekvenci do 40kHz. Chci mít indukční cívku v rezonanci, což vařič tak docela nedělá. Máme před sebou ještě docela pěkný kus práce, tak ať se nám daří!
Jirkasone, gratuluju Ti k úspěšným testům.

Jeff


Jirkason
Zasloužilý člen
Příspěvky: 236
Registrován: čtv 22 pro 2011 20:07
Bydliště: SK
Dal: 47 poděkování
Dostal: 125 poděkování

Re: Coil-Tesla-stavba Funkcni!!!Zakladni provedeni!

Příspěvek od Jirkason »

Jeff: diky, ale myslim ze gratulace nezklizi zatim nikdo z nas,...mas pravdu prace je hodne, dnes jsem byl na sbernem dvore, vyraboval jsem starou telku z cennym feritovym VN jadrem, a z obrazovky stahnul kruhovy ferit pro vychylovani,
potom jsem vzal celou plazmu TV, tam jsou cenne Mosfety, chlapik nechtel ani euro, priste mu privezu flasku rumu,
prijela tam zenska v bmw X5, nalozena 2x TV, moc bych nedal za to ze funkcni, a kvalitni reprosoustavu pro domaci kyno, kurva kdysi by jsem se podelal od blaha, ale muziku uz nemusim, televizí tam byla plna prdel, ale kazda jina,...chlapy bezte na sberne dvory,
tam je plno pro nas cennych soucastek.
Jirkason.


maroš
Starší člen
Příspěvky: 117
Registrován: stř 06 bře 2013 16:18
Dostal: 3 poděkování

Re: Coil-Tesla-stavba Funkcni!!!Zakladni provedeni!

Příspěvek od maroš »

jirkason robil si niekedy vysielač a prijímač energie podľa teslu? je tam primár podľa nákresu vinutý okolo teslovel bifilárnre cievky, čo som videl na videach tak tam nie som si istý ako je vyhotovený. chcel by som si niečo premerať na tom. niekde som aj videl výpočet pre teslovú cievku ale nemôžem ho nájsť. bol by som rád keby si mi mohol dať nejaké informácie o tom. vopred ďakujem za odpoveď.


Jirkason
Zasloužilý člen
Příspěvky: 236
Registrován: čtv 22 pro 2011 20:07
Bydliště: SK
Dal: 47 poděkování
Dostal: 125 poděkování

Re: Coil-Tesla-stavba Funkcni!!!Zakladni provedeni!

Příspěvek od Jirkason »

Ahoj Maros,
toto jsem nedelal, tedy jako teslak v pravem slova smyslu, ale kolem tohoto pruncipu delame vsichni,
informaci mas na netu plnou prdel, a soucasne i optimalni vypocty, dulezitejsi je spis pochopit o co tu jde, a co vlastne sledujes a to vis jenom ty, pro ucel postavit generator neco jako ma kapa, je dulezite jit na 1/4 vlny, co to je asi vis, ale pro kratky nacrt, je to vlastne 1/4 periody a pretransformovano na vinuti je to 1/4 delky vodice kterym budes navijet, teslu, tedy v kratkosti, sekundar budes mit bifilar jak jsem pochopil, spocitej podle kalk. na netu, optimalni prumer a delku trubky, co se tyka primaru zalezi cim ho budes krmit, tedy nakym napetim, F, a proudem, cim vetsi VN a F, tim je lepsi vetsi prurez vodice a nebo nejlepe Cu trubka, to snizuje nezadouci skin efekt, protoze VF ti bezi po povrchu a trubkama vlastne dva povrchy, jeste pro vetsi efektivitu se do trubky pichne izolovany Cu optimalne silny vodic a potom teprve trubku kroutis kolem sekundaru, tedy kolem toho je hodne vselijakych figlu a nema smysl aby jsem se tu o tomto vykecaval, jak rikam zalezi ceho chces docilit, co sledujes,...prikladne nekdo dela jenom srseni, blesky do prostoru, prenos na vzdalenost atd,. kazda aplikace ma svoje finty, mrkni na teslovy zapysy a principy, trochu magnetizmu, atd., nevim jak jsi na tom se znalostma, ale ja stale studuju nejake "kraviny" pro hlubsi pochopeni,
tedy promin vic se tomu nemuzu venovat, mam spoustu prace na generatoru.
Je dobre ze makas, drzim palce a dej vedet, jakmile neceho dosahnes nebo i co se neosvedcilo, ostatni to bude zajimat vcetne samozrejme mne.
Jirkason.


maroš
Starší člen
Příspěvky: 117
Registrován: stř 06 bře 2013 16:18
Dostal: 3 poděkování

Re: Coil-Tesla-stavba Funkcni!!!Zakladni provedeni!

Příspěvek od maroš »

dík jirkason ešte by som mal 1 dotaz. budem to natáčať s dvojlinkou a teslová je bifilár prakticky na dve cievky. cievky sú zapojené v sérii tak mám počítať dĺžku 1/4 na celú dvojlinku "vlnová dĺžka /4"? ďakujem ti za odpoveď.


Jirkason
Zasloužilý člen
Příspěvky: 236
Registrován: čtv 22 pro 2011 20:07
Bydliště: SK
Dal: 47 poděkování
Dostal: 125 poděkování

Re: Coil-Tesla-stavba Funkcni!!!Zakladni provedeni!

Příspěvek od Jirkason »

Ahoj Maros,
kdyby jsi dal co vlastne budujes byla by mozna moje odpoved trochu jina, ovsem obecne plati zakady jako u normalniho
vzduchoveho trafa-civky, teda jestlize z jistych duvodu jako T.K. potrebujes 1/4 v tomto pripade muzes pouzit i 1/4, jako delku vinuti, vcetne mezer, prikladne budes mit vinuti sekundaru=bifilaru dlouhe 800mm s x zavity x prumeru vodicem, potom muzes dát prikladne 6zavitu trubkou nebo 10mm prurezem, nebo podle toho kolik a jak jsem psal vyse podle parametru vstupu, a toto vinuti roztahnes pravidelne na delku 1/4 delku vinuti sec. tj. 200mm, tim dostanes 1/4 pomeru, toto se u T.T da uplatnit jinde je treba 1/4 delat podle delky vodice a jinde zase podle poctu zavitu....Maros, ale toto je hrube receno, zase opakuju, zalezi na tom o co ti jde, protoze primar muzes z jistych duvodu tocit jako plochou civku kolem sec., nebo trychtyrove a ruzne podle fantazie k vytvoreni optimalnich vysledku, mrkni se na linky stavba a vypocet T.T., budes v obraze,.... predpokladam ze ti nejde o nejake velke jiskry, ale o vysilac i prijimac v jednom, potom se i dela primar posuvny po sekundaru, muzes pro vetsi ucinnost dat toroidy na misto 1/4 one delky do trubky, tim se ti brutalne navysi indukce, prenos, tez si uvedomuj principy T.T. dole mas nejvetsi proud a na druhem konci napeti, tedy mozna budes chtit doladit vykon i pohybem primaru po sekundaru, jak pisu je mnoho dulezitych nianci ktere jsou dulezite pri stavbe a experimentovani. Klasika je primar od spodku sekundaru nahoru.
At se dari,Jirkason.


Uživatelský avatar
jeff
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1140
Registrován: pon 28 lis 2005 1:25
Bydliště: Praha
Dal: 33 poděkování
Dostal: 95 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Coil-Tesla-stavba Funkcni!!!Zakladni provedeni!

Příspěvek od jeff »

V pondělí mi přišel poštou vařič. Jenže to zrovna vrcholily přípravy na čarodějnice, v úterý byla vlastní akce a ve středu nutná rekonvalescence, tak jsem se k vařiči dostal až dnes.
Je to výrobek z Číny, taky odkud jinud :lol: z typové řady Kingstar a má maximální příkon 1800 W.
Jako vařič to není zlé, litr vody uvaří stejně rychle jako 2kW rychlovarná konvice, i pro určené používání je to dobré.
Navinul jsem plochou bifilární cívku 22 závitů z dvojlinky 1mm2 a připojil jako zátěž klasický jednoplotýnkový vařič 600 W a dvě žárovky po 60 W zapojené pro začátek sériově, ale napětí při provozu celkem sedí, tak už jsou paralelně.
Po zapnutí a nastavení pracovního režimu do 1800 W se vařič uvede do provozu a klasický vařič začne topit. Když změním režim na 1000 W, nic se nemění, vše funguje stejně, ale když nastavím jen 600 W, tak běží jen asi 10 s, pak na asi 5 s vypne a znovu zapne a tak pořád dokola, prostě tu zátěž pozná. Cívka má teplotu během provozu asi 35 stupňů.
Je dobré, že vařič pozná zátěž i bez přikládání feromagnetického materiálu, horší je, že nemá nastavitelný příkon ve větším rozlišení, třeba po 100 W.
Takže to mám odzkoušené a můžu si začít taky hrát. :jump:

Jeff


maroš
Starší člen
Příspěvky: 117
Registrován: stř 06 bře 2013 16:18
Dostal: 3 poděkování

Re: Coil-Tesla-stavba Funkcni!!!Zakladni provedeni!

Příspěvek od maroš »

jeff zmeral si aj hodnoty napätia a púdu, ono sa na tom len tak ľahko nedá zmerať. Zaujímalo by ma či by pri takom istom jednosmernom vyhladenom ss napätí a prúde dostal také hodnoty na spotrebiči.


Uživatelský avatar
jeff
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1140
Registrován: pon 28 lis 2005 1:25
Bydliště: Praha
Dal: 33 poděkování
Dostal: 95 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Coil-Tesla-stavba Funkcni!!!Zakladni provedeni!

Příspěvek od jeff »

maroš píše:jeff zmeral si aj hodnoty napätia a púdu
Neměřil, měřáky při tomto druhu průběhu a frekvenci prostě ukazují nesmysly, zkoušel jsem měřit jen napětí a to klasickým voltmetrem s deprézským systémem, s elektromagnetickým systémem i digitálem. Jediný způsob, jak změřit základní veličiny je, jak píšeš, proud usměrnit a vyfiltrovat, i když pak dostaneme maximální hodnotu napětí. Proud půjde měřit normálně.
Rezonanční obvod ve vařiči je napájen jen kladnými pulzy, tak ani napětí na cívce ve vařiči a tím pádem i na bifilární cívce nemá harmonický průběh. Navíc napájecí frekvence není v rezonanci s rezonančním obvodem, aby se neprorazil napájecí igbt tranzistor, při síťovém napětí a frekvenci kolem 25kHz už napětí vyleze hodně vysoko. Nicméně to celkem koresponduje s Teslovým způsobem napájení, jen by to chtělo ty pulzy zkrátit, jak píše Jirkason na nějakých 10 mikrosekund.
Usměrnění tohoto průběhu je také problematické, jsou na to potřeba hodně rychlé, spíše superrychlé výkonové usměrňovací diody, např. HFA25PB60, nebo RURG3020. Koukal jsem a u nás jsou k dostání jen u firmy Semic Trade a jedna stojí cca 122.-Kč. Parametry mají dobré, 25 A trvalý proud, maximální napětí K/A 600 V a doba náběhu 25 ns.
Momentálně ale nějak nejsou drobné, tak se zatím můžu akorát tak omezit na provoz tepelných spotřebičů, žárovek ne, protože kecají, sice svítí na plno, ale jejich spotřeba je nižší, protože díky skin efektu, na povrchu jejich vláken vzniká plazmový výboj, který povrch přehřívá a kov z vlákny se pomalu odpařuje a po nějaké době provozu se ze vnitř začne začerňovat baňka žárovky.
Rovněž by se měla věnovat pozornost i filtračním kondenzátorům, budou třeba vysoké kapacity na velké napětí, tudíž by každá kapacita měla být sestavena z většího počtu menších kondenzátorů kvůli proudové zátěži.
Ještě si s tím užijeme hodně srandy

Jeff


Uživatelský avatar
jeff
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1140
Registrován: pon 28 lis 2005 1:25
Bydliště: Praha
Dal: 33 poděkování
Dostal: 95 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Coil-Tesla-stavba Funkcni!!!Zakladni provedeni!

Příspěvek od jeff »

A opravdu si s tím legrace užívám dost a dost. Cívka 2x 15 z, jako spotřebiče pořád ten vařič 600 W a infrák taky 600 W a žárovka 100 W. Změřit napětí na výstupu jsem se pokusil s Groetzovým usměrňovačem 4x KY 130/1000 a aby neodešly při nabíjení filtrační kapacity, tak jsem použil jen 200 nF. Digitál má snad dost velký vstupní odpor, aby to mohl ovlivnit a napětí při téhle zátěži a s výkonem vařiče na 1 kW bylo 235 V ss, což by měla být jakási maximální hodnota.
Vařič na vstupu, jelikož tam by neměla být žádná zrada, měřím starým poctivým panelovým elektromagnetickým ampérmetrem a ten mi ukazuje 4,4 A při současných 223 V v síti, což je cca 981 W. Pro začátek aspoň něco, ale ještě musím provést serioznější měření toho výstupu, ty superrychlé diody už mám.
Když jsem k jednomu z konců připojil uzemění, ale mám jen na topení spojeném s zemí sítě, tak se neudálo vůbec nic, vše se chovalo pořád stejně, budu muset přemoci lenost a nějaké uzemění vyrobit na zahradě, nebo použít zem hromosvodu, je kvalitní.
Neříkám, že taky nespím, ale co ostatní, děláte něco? :lol:

Jeff


Jirkason
Zasloužilý člen
Příspěvky: 236
Registrován: čtv 22 pro 2011 20:07
Bydliště: SK
Dal: 47 poděkování
Dostal: 125 poděkování

Re: Coil-Tesla-stavba Funkcni!!!Zakladni provedeni!

Příspěvek od Jirkason »

Ahoj kluci,
je videt ze makate jen vy, no tak uz to chodi, ale urcite to je prinosne pro pochopeni dost principú,
ja delam na necem jako ma Tariel, ten uz asi zkoncil. Tedy chci rici ze vy kteri makate dostanete o par mesicu,
ode mne darek v podobe uplneho FUNKCNIHO!!! schema s presnymi instrukcemi generatoru se samonapajenim,
nebude to ani tak financne bolestive, vetsinou vsechny komopents mame kazdy doma, nechci predbihat a slibovat naplano, ale slibuju ,,,jeff a maroš,, budete mit funkcni schema, dam do placu spec. pro vas, dobre videjko jak to facha, i s pkecem, je to jako malej zazrak, zatim kolem 300-500W to da s tim ze odpojis i baterii, ale kuli stabilite je dobre ji tam nechat, bude jeste treba dodelat konvertor na klasiku 230/50Hz, a da se postavit, s ruznym vykonem, to uz necham na kazdem at se zapotime a pohrajeme si.
Ale s tim varicem nekoncete skuste to nekdo dotahnou, skuste modulaci s VN, dat na 2 a vic bifilaru s tim ze kazdy dalsi navrch bude mensi o 1/4 zavitu, skuste zakryvat bif., ferrity, ty by meli fungovat jako zdrcadlo, odrazet zpet do bifilaru vyzarovany vykon, promoduluj 220V, pridelej dalsi vunuti neco jako v podobe kapa, skus vybudit bifilarem
na ktery jedes uz s nejakym vykonem klasiku teslu ve prostred induktor na stranach v levo a vpravo spojit dve vinuti,
dat treba do rezonance, pridelat jak rikam jeden induktor VN a odstrelovat to kratkymi impulzy, atd., moznosti je dost,
a muzes dosahnout brutalnich vykonu, koho to uz nebavi, at se pusti do seskoslovenskeho-francouzko patentu transmutaci Fe56 na Fe54, tam celkem "snadno" dostanes vykon do 40KW, 4-5 kW je optimal pro domacnost,
jedna se o nuklearni magnetickou resonanci zalozene na izotopu Fe56, francouz to udelal s medennym jadrem, vse je na netu, podle me i Kapa tam ma v podstate zasitou transmutaci, je to stara znama vec, z 50satych let jen umyslne zapomenuta. Vypada to jednoduse, ale zas tak jednoduche to neni, orisek bude vyresit generator nad 3GHz s dostatecnym vykonem, nevyhoda, ze jadro se vycerpa asi za 2400h nepretrziteho provozu, potom tam soupnes jenom dalsi jadro, mymochodem Fe56, je obycejne stavebni zelezo, nejlepsi hladky roxor do betonu, jaka velikost a hmotnost, zalezi na pokusu.
Teda do toho ja makam taky kazdy den i do pulnoci na slibenem, ale?!!? Dam az bude hotovo.
Buh s vami a nevzdavejte to.


Odpovědět

Zpět na „Seriál Testatika + Diskuze“