Leváctví versus praváctví ...

Společenské dění u nás i ve světě.

Co jsem:

natural pravák ...
12
55%
pravák, ale píši levou ...
0
Žádná hlasování
natural levák ...
3
14%
levák, ale píši pravou ...
1
5%
obojetný (píši poměrně dobře oběma rukama) ...
1
5%
jiná možnost (pokud možno, tak upřesnit v příspěvku) ...
5
23%
 
Celkem hlasů: 22

Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Leváctví versus praváctví ...

Příspěvek od A(&F) »

... malý soukromý průzkum ... to jedno kliknutí Vás nezabije ...... děkuji ... :) ...

... a pokud k tomu máte co napsat, tak to potom napište ... dík ... ;) ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
laik
Zasloužilý člen
Příspěvky: 858
Registrován: sob 23 úno 2008 21:41
Bydliště: Brno
Dal: 36 poděkování
Dostal: 43 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Leváctví versus praváctví ...

Příspěvek od laik »

Tedy já su echt levák.... Což se ale kdysi vůbec nelíbilo paní učitelce ve školce, takže pro moje dobro se jala mě přeučovat, což mělo akorát za výsledek drobnější vadu v řeči a stejně mě to nepřeučila :D ... já su holt takovej tvrdohlavej :)
No ale co je zajímavé, baví mě elektrika tak delám občas nějaký věci pro elektrikáře či slaboproudaře a oba jsou taky leváci. Jsou šéfové, což já svým způsobem taky a co si pamatuji tak ještě pár vedoucích pracovníků či elektrikářů sem potkal leváků......
možná je to tím že si toho víc všímám, nebo to má něco do činění z jiným uvažováním mozku :dknow: :ethink: že leváci mají sklon k elektru či šéfování, nebo je to nějakej komplex méněcenosti a levák se to snaží nějak kompenzovat ..... dokazovat že ač je "jinej" tak je taky normální....... Celej život se z tímto názorem totiž občas setkávám, že kdo je levák je jinej, postiženej, a lidi se diví a ptaj se na to, " a jaký to je, a jak se píše naopak, a jak děláš to a jak tamto atd.." člověk a hlavně dítě si pak připadne jako někdo kdo nepatří do tohoto světa....... naštěstí ale ta doba je dnes už jiná než před dvaceti, třiceti lety.......


Jsem svobodný, protože dělám to co chci a ne to co musím......
Igi
Zasloužilý člen
Příspěvky: 208
Registrován: sob 30 črc 2011 13:25
Dal: 31 poděkování
Dostal: 12 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Leváctví versus praváctví ...

Příspěvek od Igi »

Jsem taky levák a překvapivě studuju elektro... ale spíš si myslím, že to je náhoda.


Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Leváctví versus praváctví ...

Příspěvek od A(&F) »

... jsu rovněž původně levák (a taky elektronik :D) ... k "praváctví" jsem se dostal před cca 13 roky po úrazu hlavy a páteře (napadení okolo projíždějícíma cigošema, zrovna v okamžiku, když jsme se stěhovali do toho vchodu, kde mě koncem roku napadli jiní cigoši), ... tehdy jsem ochrnul na levou polovinu těla (ztratil jsem motoriku a cit / zpětnou vazbu) ... nezbývalo tedy než oprášit dětské pokusy psaní pravačkou a do půl roku jsem jakž takž psal, že už to byli schopni přečíst i ostatní ... :lol: ... mezitím jsem trénoval i chůzi a učil se jezdit autem (půjčil jsem si mrňouse Tico, jelikož díky jeho velikosti jsem si při řazení mohl kolenem pravé nohy podržet volant a pravou rukou zařadit s "meziplynem", levou nohu jsem tudíž vůbec k jízdě nepotřeboval ... i když přiznávám, že to bylo dost o držku ... :oops: ) ... mezitím jsem se naučil ovládat levou polovinu těla pomocí očí (periferním viděním, což víceméně dělám dodnes) .... a po roce, když jsem se konečně dostal protekčně na neurologii UVN v Praze (jelikož se zdejšími felčary jsem to vzal poté, co se teprve po půl roce přišlo na to, že jsem měl prasklej obratel krční páteře), tak si paní doktorka ponejprve myslela, že si z ní někdo z jejích kolegů vystřelil, ... přišel jenom u jedné berli a testy na levou ruku jsem zvládal vcelku v pohodě ... tvářila se tehdá dosti velmi nevěřícně, ale pouze až do té doby, než zjistila, že jsem "levák" (slyšela o podobném případu na nějakém sympoziu) ... dle ní jsem měl obrovský štěstí, protože jako pravák bych vraj jinak skončil na kolečkovým křesle ... u leváků je totiž prokázáno, že jsou schopni vytvořit "můstky" mezi hemisférami, díky čemuž jsou schopni se téměř bez následků vylízat z neurologických poškození, popř. je u nich léčení mnohem rychlejší než u praváků (nejlépe je to pozorovatelné po mozkové mrtvici) ... dnes sice ještě pořád nemám v levý půlce plný cit, ale pokud někdo o mém handicapu neví, tak to většinou vůbec nepozná (což koneckonců mohou potvrdit ti, kteří mě znají osobně ze setkání) ... :) ...... ale proč o tom vlastně tahle zeširoka mluvím ... všiml jsem si totiž, že pokud píšu pravou (nebo s ní dlouho dělám nějakou jinou jemnou motoriku), tak je i mé "myšlení" tak trochu jiné, než když píšu levou ... jako bych byl v tu chvíli někdo jinej ... :D ...... takže prosím, pokud máte k tomuto a podobnému nějaké informace, je to přesně to, po čem "pasu" ... děkuju moc ... Anri ...

PeS: ... mmch, kamarádka se minulý rok zúčastnila "kurzu kreslení pomocí druhé hemisféry" a výsledky jsou fantastické ... až k neuvěření ... :ethink: ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Leváctví versus praváctví ...

Příspěvek od Slavek Krepelka »

:lol: Obojetný, ale píšu jen pravou, anžto jsem si levou nikdy na psaní netrénoval, i když mnoha jinými nástroji "mávám" i levačkou. Otázka 2 je nanevýš nepravděpodobná, kromě zemí, které píšou zprava do leva. Otázka 5 je jen pro ty, kdo si k psaní vycvičili obě ruce a obojetnost nutně nepotvrzuje, i když šance jsou, že tohle budou zvládat spíš ne příliš stranově vyhraněné osobnosti.

Ahoj, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
Uživatelský avatar
Craft
Zasloužilý člen
Příspěvky: 475
Registrován: sob 25 srp 2007 21:27
Bydliště: Severní Morava
Dal: 34 poděkování
Dostal: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Leváctví versus praváctví ...

Příspěvek od Craft »

Jsem sice pravák, ale vydličku držím v pravé ruce a nůž v levé, čili opačně, hokejku jsem za mlada taky držel na levou stranu a na skejtu jsem taky jezdil levou nohou dopředu a stejně se tak kloužu na ledě. Praváci to prej dělají opačně, tak si vyber :D
Psát ale píšu pouze pravačkou...


martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

Re: Leváctví versus praváctví ...

Příspěvek od martin11 »

levou psát neumím, ale kladivo nebo, když je práce zleva umím... mě jako malýho prej "nenásilně" přesměrovali...takže jsem v jádru levák....pravicově zaměřený......m11 :D


p.s volte Franze :hip:


... věřím, že se " TO " povede ......
Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Leváctví versus praváctví ...

Příspěvek od Slavek Krepelka »

A(&F) píše:... malý soukromý průzkum ...
:lol: A jak Ti hraje na ruku. :angel:
S laskavým pozdavem, Slávek.

P.S. Jako kluk a vlastně dodnes mám jistou psychologickou zátěž a tou je zaujatost symetrií prakticky ve všem. Už to nedělám z praktických důvodů jezďa spíš autem :oops: to by to dopadlo, ale pokud jsem šel sám, chodil jsem ulicema tak, že půl ulice po pravém chodníku a půl ulice po levém. :bye:


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
turtle22
Stálý člen
Příspěvky: 89
Registrován: úte 30 lis 2010 15:13
Bydliště: Praha
Dal: 59 poděkování
Dostal: 15 poděkování

Re: Leváctví versus praváctví ...

Příspěvek od turtle22 »

Mě v této souvislosti zaujalo u nás v rodině - naše dítě je levák, my s manželem i naši rodiče všichni praváci. Jak se to vlastně přihodí?


Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Leváctví versus praváctví ...

Příspěvek od A(&F) »

... u nás doma je to opačně a s přítulou se dohadujeme, po kom je naše dcera pravák, jelikož jsme oba leváci ... :D :D :D ...

... jinak dle vědů je "leváctví" vraj zapříčiněno působením hormonů v těhotenství, popř. stresem při porodu ... :dknow: ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
vokoun
Zasloužilý člen
Příspěvky: 462
Registrován: stř 28 lis 2012 19:59
Dal: 601 poděkování
Dostal: 192 poděkování

Re: Leváctví versus praváctví ...

Příspěvek od vokoun »

:lol: A já jsem zase levej pravák :laugh: :laugh: :laugh:


Uživatelský avatar
laik
Zasloužilý člen
Příspěvky: 858
Registrován: sob 23 úno 2008 21:41
Bydliště: Brno
Dal: 36 poděkování
Dostal: 43 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Leváctví versus praváctví ...

Příspěvek od laik »

Anri ted sem si to zkusil psát pravou, a je to fakt úžasné a asi vím co myslíš, ....( Mimochodem žena byla před vánoci taky na kurzu automatické kresby a taky velice zajímavé .....) No k tomu mému psaní, některý písmenka se mě snažily psát zrcadlově, takže dá hodně fyzického přemáhání svalů to psát správně, je to fakt hokna..... i menší tlaky v mozku sem cejtil....... ale po napsání několika řádku jsem došel k zajímavému závěru, že podoba písma je stejná jako když sem si psal kdysi zápisky (normálně levou) třeba ve stavu na muchomůrce :shock: jakoby psaní šlo od někoho jiného ze mě......
Při delším psaní jsem začal pociťovat něco jako by to psal někdo jinej než já , taky je zajímavé že si ani pomalu nepamatuju po deseti minutách co sem psal :ethink:
možná to mozek nestačil nebo nedovedl zaznamenat????
Zajimavé že sem pocitoval takovej divnej stav těla, či mysli.......
Každopádně mě vadila i taková drobnost pro praváka asi nepodstatná, že když píšu levou tak tužka jde před rukou, takže vidím co mě čeká, kde končí papír, co následuje a tak. taková jistota.....ale při psaní pravou jde ruka napřed takže zakrývá tužce výhled takže sem přesně neodhadl třeba kde končí papír, cítil jsem se nejistě...... no ale to už se asi rozebírám moc psychologicky :D
Každopádně dík Af za zajímavej námět, vyzkouším i tu automatickou kresbu ale pravou rukou, to by mohlo být lepší, i když člověk má prej malovat tou co normálně používá.
Myslíš že je možný se takhle, psaním druhou rukou, dostat do změněnejch stavu vědomí? :shock:

==========
Upraveno po hodině ..... Ano asi to tak bude.... teď sem popsal tři listy a4 a stavy při tom byli opravdu podobné jak při zkouření se, z dob před x lety....(ted už nehulím protože ty stavy už nejsou a nebaví mě to být mimo)......
(měl jsem teď zároveň u psaní puštěnou nějakou hudbu z youtube co mě tak vyhledalo po zadání "432hz" )
Vyvstala mě v hlavě při tom psaní taková teorie, že když píšu pravou, tak za prvé je to hrozně pomalé oproti myšlenkám a za druhé hrozně těžké na přemejšlení takže se mozek prostě přehltí a přepne do "jiného" režimu, ale to asi neplatí u někoho kdo píše normálně oběma rukama......
Honily se mě při psaní v hlavě i takové různé myšlenky z podvědomí a vzpomínky na věci minulé..... No možná jsu ale už jinde, než AF myslel....... asi sem se do toho moc ponořil a tím psaním se moc sjel :shock: :lol: :smoke:


Jsem svobodný, protože dělám to co chci a ne to co musím......
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Leváctví versus praváctví ...

Příspěvek od A(&F) »

laik píše:Anri ted sem si to zkusil psát pravou, a je to fakt úžasné a asi vím co myslíš, .... při delším psaní jsem začal pociťovat něco jako by to psal někdo jinej než já , taky je zajímavé že si ani pomalu nepamatuju po deseti minutách co sem psal ... možná to mozek nestačil nebo nedovedl zaznamenat???? .... Zajimavé že sem pocitoval takovej divnej stav těla, či mysli... Myslíš že je možný se takhle, psaním druhou rukou, dostat do změněnejch stavu vědomí? :shock:
ahoj Laiku, ... mám o tom takovou malou s(ou/)krom(/n)ou teorii, že pokud začneš mentálně namáhat i druhou "mozgovou pologuli", tak v sobě probudíš svou "druhou osobnost", tedy "své druhé já", které v sobě asi máme všichni (více či méně vyvinutou) ..... s tímto podobným se často potýkají simultánní překladatelé, kdy v nich tyto obě osobnosti zároveň koexistují ve stejném okamžiku ... tzn. že pro každý jazyk, pokud v něm i automaticky přemýšlíme, se potom následně vyvine další nová osobnost ... viz rčení: "Kolik řečí umíš, tolikrát jsi člověkem" ... ;) ... (k tomu se ještě časem vrátím na konkrétním příkladu) ....... no a u leváků k tomu dochází už ze samotné podstaty "používání druhé ruky" ... možná si to (vy praváci) neuvědomujete, ale víte s kolika všema možnejma běžnejma nástrojema (uzpůsobenejma pro praváky) se musí takovej obyčejnej levák v běžném životě vypořádat, i přestože na to jeho mozek není vůbec "uzpůsoben" ??? .... díky tomu (dle mne) mají leváci na rozdíl od praváků tuto "druhou osobnost" automaticky více vyvinutou, což jim tak dovolí střídat ruce, tzn. dělat různé činnosti oběma rukama ... např. při zatloukání hřebíků (což opravdu dokáže většina leváků) dokážou držet kladivo v levé, ale klidně i v pravé ruce, často aj "na střídačku" (můj tatík v tu chvíli vždy odvracel zrak se slovy "Já se na to nemůžu koukat" :D :D) ....... ale všechno je něco za něco, ... je totiž statisticky prokázáno, že se leváci oproti pravákům dožívají kratšího věku (průměrně o 9 let) na základě toho, že díky své "nepozornosti / rozhozenosti" velmi často podlehnou různým úrazům ... :evil: ...

... takže (pokud je má teorie pravdivá) jediným problémem je po "vyvinutí druhého já" naučit ho spolupracovat s tím "prvním já" .... a nevypadat při tom jako blázen ... :D ...

... ano, Laiku, dá se to v podstatě přirovnat ke "změněnému stavu vědomí" ... ;) ...... záleží jenom na tréningu ... neb všechno se časem podá ... :) ... stačí "pouze" najít vnitřní klid a soustředěnost ...

PeS: ... dříve, když jsem často pájel pomocí "tenkého brka", se mi často stávalo, že po přehození páječky do druhé ruky jsem nebyl schopen v hlavě dokončit rozdělanou myšlenku (která se přímo netýkala pájení), případně ji vokálně vyjádřit, ... nejčastěji pak při práci se SMD součástkami, kterážto činnost vyžadovala většího soustředění ...... popř. se mi stávalo, že při pájení jednou rukou jsem byl zamlklý, ale po přehození páječky do druhé ruky jsem byl zase "normálně ukecanej" ... :D ...... dnes už to tak néjní, jelikož si zkrátka vyzkouším, do jaké ruky mi páječka v ten den (v tu chvíli) padne lépěji (zřejmě záleží, jak se mé "prvé já" nebo "druhé já" vyspí ... :zzz: / :zzz: ...... :laugh: ) ....... mmch, mám kamaráda, jemného hodináře, který to má velmi obdobně ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Alžbeta
Nový člen
Příspěvky: 16
Registrován: pát 14 zář 2012 11:21
Dal: 36 poděkování
Dostal: 21 poděkování

Re: Leváctví versus praváctví ...

Příspěvek od Alžbeta »

Píšem aj jem pravou rukou* a aj ľudia ktorí ma poznajú dlhšie, si moje ľaváctvo všimli až v okamihu, keď ma videli s nožom v ruke odkrojiť si chlieb.
Stalo sa mi to viackrát a tí ľudia majú z toho poznania normálne šok. Trvá im dosť dlho kým to spracujú. V poslednej dobe však beriem lyžicu častejšie do ľavej ruky...
PS.
To násilné preučovanie v škole príjemné veru nebolo...


Uživatelský avatar
abul
Zasloužilý člen
Příspěvky: 207
Registrován: pát 16 dub 2010 6:34
Dal: 106 poděkování
Dostal: 197 poděkování

Re: Leváctví versus praváctví ...

Příspěvek od abul »

Mám to podobně jako A(&F), jen s tím rozdílem, že jsem původně pravák a po úrazu hlavy jsem měl trochu postiženou pravou stranu a řeč. Většinu potíží jsem úspěšně "rozchodil", zůstala jen zhoršená jemná motorika na pravé straně. Zpočátku jsem se pravačkou ani nenajedl, některá slova, či písmena ne a ne vyslovit. Takže jsem se začal učit psát a číst. Písmo bylo v začátcích hodně kostrbatý (teda ne že bych někdy psal moc pěkně) ale postupně jsem se lepšil. Stejně tak i čtení. Všechno se lepšilo až do určité hranice, za kterou jsem se nikdy nedostal. Dnes běžný pozorovatel rozdíl nepozná a osobně to jako hendikep neberu, ale je pravda, že pravačkou nejsem schopen udělat tak jemné pohyby jako levou rukou nebo třeba vyťukat prsty přesně a rychle nějaký rytmus. Píšu teda stále pravou, ale lžíci můžu držet i v levé a přijde mi to přirozený. Je zajímavý, že například při čištění zubů, kdy držím kartáček v levé ruce, abych udržel jakous takous frekvenci šmrdlání mám zvláštní pocit, když si kartáček přehodím do pravé, jako za mlada :-) Nevím jak to popsat, je to něco jako déja vu, příjemný pocit, že tak jsem to dělal a je to správně (přestože držím kartáček jak prase kost). Takže můj názor je ten, že přeučit např. dítě lze, ale bude to vždycky násilné. Myslím, že tenhle pocit (takhle je to správně) mají někde hluboko v sobě všichni přeučení leváci.


Když mluvíš, tvá slova by měla být lepší než ticho.
Odpovědět

Zpět na „Vážně i nevážně o všem kolem nás“